Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-12, 11:43   #1
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default My dear Ford Mondeo

Salutaree!!Sunt noi pe aici.Nu prea le am cu forumuri-le dar totusi am zis sa incerc auzind ca aici gasesc oameni foarte deschisi care iti impartasesc multe idei.Am doar 15 si sper ca nu ma veti considera un copil si sa nu ma bagati in seama.In urma cu cateva luni ,impreuna cu tatal meu ,ne-am spus ca e timpul sa incepem sa umblam putin la o masina .Tata avea un Vw Sharan ...acela sigur nu mergea modifica...asa ca am cumparat un Ford Mondeo zetec 2.0 tdci an 2004 full fara piele cu volan pe dreapta.Am iesit in multe weekend-uri pe o pista si ceva strazi laturalnice unde am putut testa putin masina.Motorul trage foarte bine,injectoarele au fost noi cand am cumaparat masina (indianul le schimbase de curand ,avea si chitante)Masina este foarte ingrijita.La acele LINIUTE sa le zicem asa am reusit sa fac Opel astra tot 2.o diesel si chiar rover 75 1.8 benzina.Mentionez ca motorul are 115cp nu 130.As vrea sa-i aduc niste imbunatatiri exterioare pentru inceput apoi spre final la motor.Astept idei si ms pt intelegereee!!!Multi km fara probleme!.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1929-001.JPG
Views:	56
Size:	2.08 MB
ID:	2402156   Click image for larger version

Name:	DSCF1925.JPG
Views:	58
Size:	3.57 MB
ID:	2402157   Click image for larger version

Name:	DSCF0623.JPG
Views:	90
Size:	57.4 KB
ID:	2402158  

Click image for larger version

Name:	DSCF1913-001.JPG
Views:	30
Size:	110.4 KB
ID:	2402159   Click image for larger version

Name:	DSCF1920.JPG
Views:	45
Size:	72.5 KB
ID:	2402160  
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 13:46   #2
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: My dear Ford Mondeo

Bine ai venit,frumoasa masinuta.Sunt cam problematice la injectoare,dar in rest sunt niste masini bune.Eu as adopta stilul jante pe 18,supensie,folie,faruri inegrite si xenon.La motor consumabilele schimbate la timp si un chip ar fi perfect.PS am si eu una ca ta,poti sa te insipiri putin ptr a ta
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 17:24   #3
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Multumesc!Ti`am vazut masina ,foarte frumoasa!!
Masina este in Anglia deocamdata.Vine cam peste 2 sapamani.
Cand ajunge voi incepe cu folie si mici detalii la exterior.
In viitorul apropiat niste jante pe 18 si ma gandeam sa scot bandourile sa umplu golu si sa vopsesc,apoi sa innegresc farurile si pe stopuri folie.(unele cu led ar fi bune)
Injectoarele stiu ca sunt problematice dar fiind noi nu prea cred ca se duc asa repede, cu motorina adecvata nu orice posirca si filtre si restu schimbate regulat.
Daca imi poti da niste sfaturi cu farurile sa innegresc ,ceva etape (am vazut ca si ale tale sunt la fel)
Astept
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 20:58   #4
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: My dear Ford Mondeo

Pentru faruri iti trebuie un feon industrial ca sa le incalzesti bine,apoi o surubelnita dreapta ca sa le poti desface,un sprai negru mat si multa rabdare.Vezi ca daca tot esti in anglia gasesti acolo jantele mult mai ieftine,prin carboot sau pe ebay.Eu plec in 6 zile inapoi si o sa imi iau de acolo
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 21:12   #5
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Da sa vad.Ms pt informatii!!
Daca sti cumva ce euro e a mea???3 sau 4??
Si cat te`a costat inmatricularea la vecinii!!
Salut ,Beni!!
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 21:23   #6
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: My dear Ford Mondeo

Imi poti spune si mie ce Mondeo ZETEC TDCI ai tu? scuzele mele insa zetec sunt motoarele pe benzina daca nu gresesc eu si cred ca, cunosc ceva despre ford...

O idee pentru tine, jante 18 cum zicea mai sus cineva si de ce nu chiar 19"? resoftare la motor, o evacuare inox, o suspensie sport, kitt-ul de st, parerea mea ca o folie rosie pe stopuri arata de N ori mai bine ca orice stop pe led, si farurile cu fundal negru si ai o masina pe cinste tu sau tatal tau! bafta
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 07:26   #7
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Salut Ruffy!!E prima mea masina Ford si nu stiam ca motoarele zetec sunt benzina dar dupa cum vezi in poza eu asa am luat masina cu ZETEC scris pe spate.Ms frumos pt ideii !!
Salut ,Beni.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1789 (1).jpg
Views:	89
Size:	85.2 KB
ID:	2404485  
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 08:35   #8
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: My dear Ford Mondeo

poti scrie si Ferrari pe spate
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 08:48   #9
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Am scris si mai sus ca nu stiam denumirile motorizarilor Ford ,deci nu trebuie sa„mi dai in cap.
Respect,Beni!.
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 19:11   #10
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: My dear Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by SpokY View Post
Salut Ruffy!!E prima mea masina Ford si nu stiam ca motoarele zetec sunt benzina dar dupa cum vezi in poza eu asa am luat masina cu ZETEC scris pe spate.Ms frumos pt ideii !!
Salut ,Beni.
O fi pus stema unu care nu avea ce face intr-o zi de vara dupa 15 beri la bord, ca nuca'n perete stema aia
Bani sa fie ca ideile vin!

Quote:
Originally Posted by catarsis View Post
poti scrie si Ferrari pe spate
Exact!

Quote:
Originally Posted by SpokY View Post
Am scris si mai sus ca nu stiam denumirile motorizarilor Ford ,deci nu trebuie sa„mi dai in cap.
Respect,Beni!.
Nu-ti sare nimeni in cap, obisnuiestete cu forumul deoarece exista si pareri pro dar si contra, de cand ti-ai prezentat masina asteaptate la diverse critici sau laude pentru ca, gusturile nu se discuta, iar uni sunt mai vulcanici sau i-au pe alti la misto mai necunoscatori!
Cu timpul le inveti pe toate, fiecare are de invatat asa ca bafta pe viitor si nu te mai simtii ofensat la injurii incearca sa le intelegi si bagi la cap, multi nu-ti vor raul!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 19:59   #11
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Nu m`am simtit ofensat.
Pana la urma ce motorizare e Ghia sau??
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 20:10   #12
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: My dear Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by SpokY View Post
Nu m`am simtit ofensat.
Pana la urma ce motorizare e Ghia sau??
Ghia este un model de echipare care pe vremea Mondeo-ului meu era varianta de top, la tine varianta de top parca ii Titanium X daca nu ma insel...

Motorizarea este TDCI 2.0 !
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 13:04   #13
doro708

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 47
Default Re: My dear Ford Mondeo

In Anglia am vazut si pe diesel scris Zetec din fabrica asa ca exista ! Ce ai tu e posibil o echipare trend sau edge cam printre cele mai slabute! Jante arata foarte bine cele de st ,ghia x sau titanium x.Ai mai putea sa ii pui si stopuri de la mondeo facelift incepand din 2005 si tu ai euro 3 .Pozele sunt cu mondeo-ul meu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0214.jpg
Views:	72
Size:	137.5 KB
ID:	2407273   Click image for larger version

Name:	DSCN0217.jpg
Views:	78
Size:	132.1 KB
ID:	2407274  
doro708 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 13:08   #14
SpokY

Stage 3
 
SpokY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 104
Default Re: My dear Ford Mondeo

Deci nu am vorbit degeaba ,cand o sa vina masina o sa fac poza la talon in talon scrie ZETEC .Frumos Fordu .
Pe stopurile mele cred ca voi pune foilie rosie ,folie geamuri ,farurile le voi innegri si niste jante pe 19.
Salut,Beni.
SpokY is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 14:37   #15
doro708

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 47
Default Re: My dear Ford Mondeo

In legatura cu jantele pe 19 cred ca singurul lucru care te va multumii va fii look-ul. Talonul va trebui sa fie forte mic si in plus o sa simti orice pe drum in special speed bumps-urile. eu am 225/45/17 si cred ca totusi o sa schimb la cea originala 205/50/17
doro708 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -