Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-12, 18:50   #76
rares22

Stage 5
 
rares22's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 558
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

FOARTE REUSIT PROIECTUL SPER SA IL TERMINI CAT MAI CURAND ABIA ASTEPT SA VAD FINALUL .
rares22 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 13:58   #77
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

deci .. la noi a ploat cam 3 saptamani non stop si am devenit puturos, foarte puturos insa soarele a iesti si am inceput sa lucrez putin, am prea mult delucru cu munca si ceva probleme personale insa incetul toate rezolva si am zis a imi iau gandu de la probleme si altele hai sa ma mai murdaresc pe mani putin si sa lucrez la masina

Chiuloasa e aprope gata, lucru la ea nu mai e mult deoarece pe flowbench a ajuns la 350 cai la .550 lift (la valve), intake manifold insa e prea mica si din poze observi cat de mult trebuie taiat din ea, daca toate sunt bune sper ca o sa ajunga cam la 370cai la .600 lift, axul cu came inca nu lam comandat pentru ca inca nu am terminat cu chiuloasa si cu intake manifold.

Defapt ce mai e de facut este sa termin intake manifold de taiat, si valvele de intake mai au nevoie de un back cut pentru ca au fost taiate de la 2.2" la 1.910" si sub ele pot taia cativa milimetri, trebuie sa mai tai si de la valvele de exhaust cam 1.5mm (face cut)

Deci poze

Intake
bossurile de la valve au fost taiate, erau mari si impiedica flow'ul mult, am pus un chamfer pe ghid de vro 2mm de sus pana la baza, miscoreaza din volum cea ce e bine, poate doar vro 5cai dar 5 cai sunt 5 cai


Chamber
Aici se vede cat de mult am taiat, tre sa caut o poza cu cum era inainte dar am scos mult material afara, pe o chiuloasa veche am dat gauri in ea sa vad cat material am la dispozitie pana dau de apa, deci nu am scos ca orbu

Chamber cu valve instalate
Intake valve e de 1.910" si exhaust de 1.6", pe flow bench nu sa marit nimic peste 1.910" deci nu a avut rost sa mai incerc, sunt deja foarte aproape una de alta


Intake Vs Exhaust
Aici am pus valva de exhaust de 1.6" in Intake sa se vada diferenta, din poza de mai sus nu iti dai seama bine


Intake manifold
Aici se vede ca sa fac port match la intake manifold cu chiuloasa cat trebuie sa tai afara din ea, chestia aia albastra e un fel de cerneala care o zgarii cu un ac si lasa urma si vezi exact de unde sa tai


Oricum lucru mai este, pe flow bench flow'ul a fost cu intake manifold pus pe chiuloasa, fara intake manifold chiuloasa scoate 390cai la .600 lift (la valve) deci calutzi se mai gasesc, trebuie sa gasim si timp sa ii gasim

Inca o data scuze ca nu am postat si scuze ca nu ma descurc prea bine cu limba, mai ales ca multe cuvinte nici nu stiu cum se zice in romaneste, daca cineva intzelege ce zic si vrea sa imi translateze are o bere de la mine cand trec pe melagurile de acasa

Maine duc blocul motor la strung/freza? nush cum se zice la noi se zice machining, sa faca boring, honing, pune rulmenti de la axu cu cama si tre sa faca resize la con rods (bielete?), sper in cateva saptamani sa fie gata si a il iau inapoi, baietii la care merg sunt foarte ocupati acum pentru ca sezonul de racing incepe si nu e chiar timpul potrivit sa imi faca mie favori

Odata ce termin cu chiuloasa si intake manifold si vad ce flow am pe flow bench o sa decid ce ax cu came folosesc dar cred ca o sa aiba lift cam la .600 sau .620 si duratie de 260 grade la .050 lift (nush exact daca ma intzelegeti ce zic)

Last edited by XFJET; 09-02-12 at 14:00.
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 16:47   #78
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

Eh intelegem, stai linistit. Acuma cine nu intelege intreaba
Oricum foarte tare proiectul! bafta cu el is curios cum o sa mearga cand o sa fie gata
baga is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 21:26   #79
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

decis sa merg pe EFI, pus order la un haltech SP2000
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 23:28   #80
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

De ce ai renuntat la carburator? Oricum nici EFI-ul nu ii o alegere rea.
baga is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 01:02   #81
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

nu pot scoate deajuns flow din intake manifold care il am....
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 20:23   #82
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

ECU a ajuns




am decis sa raman old school cu jantele, se zice ca pe 28 Feb ajung in Brisbane, 8" pe fata si 9.5" pe spate in 17", cauciucuri decis spre Toyo R888



saptamana asta ma ajuta cumnatul cu autocad sa fac un trigger wheel de 36-1 dinti ala BMW motronic pentru a folosi sequential injection

oricum motorul o sa debuteze mai intai pe carburator, odata ce totul e in ordine si merge bine o sa il schimb pe injectie

planul optim este tipul asta de injectie

planul asta are cateva probleme, mda arata bine insa tre sa ii fac un air box care este extrem de greu din cauza trompetelor

planul probabil este tipul asta


tipul asta arata mai urat insa la mijloc are niste butterly pe fiecare intake care peste 3500RPM se inchid si aerul ia o cale mai scurta in motor, sub 3500RPM se deshid si aerul ia o cale mult mai lunga pana in motor, chestia aia care le deschide si inchide e o valva activate de vacuum, daca ii pun un solenoid pe linia de vacuum pot sa reglez in ECU la ce RPM vreau eu sa schimbe calea aerului

cu calea mai lunga motorul produce mai mult torque, si mai scurta mai mult top end

Last edited by XFJET; 25-02-12 at 20:47.
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 10:28   #83
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

tzaaaar tzaaaaarrrr telefonu azi, raspund .... your wheels are here, thanks! I'll be there in a a sec


w00t!
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 10:56   #84
Andu_focus

Stage 5
 
Andu_focus's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 710
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

Quote:
Originally Posted by XFJET View Post
tzaaaar tzaaaaarrrr telefonu azi, raspund .... your wheels are here, thanks! I'll be there in a a sec


w00t!
niceeeeeeeee!!!!
Andu_focus is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 22:50   #85
T-N-T

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 27
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

Ce marca si ce model sunt ? De asemenea un pret daca se poate.

Multumesc.
T-N-T is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 23:29   #86
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

Quote:
Originally Posted by T-N-T View Post
Ce marca si ce model sunt ? De asemenea un pret daca se poate.

Multumesc.
http://www.summitracing.com/parts/MBW-23197/
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 15:49   #87
kitz`

Stage 5
 
kitz`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 977
Member of:
[AUDI]
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

felicitari pentru cea ce faci
kitz` is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 14:52   #88
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

dupa ce am incercat sa folosesc niste conrods de chev care nu chiar au mers am pus mana pe autocad



o luna si jumate mai tarziu


azi





bang bang ... incep sa vad lumina la capt de tunel
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 05:09   #89
841-SIK

Stage 2
 
841-SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 26
Member of:
[FORD]
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

suuper tare proiectul!!!Felicitari pentru munca depusa!Se pare ca suntem"vecini".Eu locuiesc in Emerald.E placut sa vezi ca mai sunt useri pe 4tuning si din Australia.Poate o sa avem ocazia sa ne intalnim
841-SIK is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 17:16   #90
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Proiect old school XF Falcon / Granada

Quote:
Originally Posted by 841-SIK View Post
suuper tare proiectul!!!Felicitari pentru munca depusa!Se pare ca suntem"vecini".Eu locuiesc in Emerald.E placut sa vezi ca mai sunt useri pe 4tuning si din Australia.Poate o sa avem ocazia sa ne intalnim
Hey mate
poti veni next weekend in jos? e PowerCruise! dau bere!
XFJET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -