Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-13, 16:51   #196
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Aiurea ca le vinzi...imi place culoarea, arata bine pe masina.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 23:35   #197
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Intr-un final m-am decis sa pun un clip pe youtube cu acceleratia la ford, dupa remapare:

https://www.youtube.com/watch?v=Wvi6cbDFvBI
Am filmat pana la 170 km/h insa top speed-ul l-am atins (cam lent ce-i drept) pe autostrada undeva la 200 km/h, pentru 1.4 tdci, eu cred ca e foarte bine.
Clipul insa, acum l-am filmat si timpii-i pot scoate mai bine, deoarece:
- am ambreiajul praf
- am jantele grele
- am fost 3 insi in masina

Am cumparat kitul de ambreiaj, capetele de bara si bucsile aferente si o rola intinzatoare, ca-mi facea figuri, maine intra masina in reparatii capitale.

Nu vrea nimeni un set de jante deosebite?
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație până în 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație până în 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 13:52   #198
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Astazi voi ajunge cu masina prin IOR, daca vreti sa ne vedem, sunt pe acolo (imi iau si DSLR-ul cu mine)
La multi Ani Florilor si mie :)
Masina e up & running: Set ambriaj nou, fulie vibrochen noua. Costuri 800 ron :|
Fotografia e facuta pe defileul Jiului, acum o saptamana.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_DSC0084.JPG
Views:	359
Size:	6.52 MB
ID:	2760793  

Last edited by aXXo; 28-04-13 at 13:56.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 20:16   #199
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Salutare tuturor.

Nu prea am schimbat multe în ultima perioadă, fiind sezonul plecărilor eu l-am acceptat ca atare. Am fost plecat și pe la litoral, și pe la Cluj, și pe transalpina, și pe transfăgărășan, și pe la Turnu Severin, etc.
Mi-am făcut cadou un gadget destul de fancy pentru buburuza mea care sunt pe deplin mulțumit de el, dar lasă că vine toamna și continui eu cu proiectele :D
P.S. Am incercat să merg economic cu mașina, după remapare: DA, consumul a scăzut. Am mers 999 de km și abia mi se aprinsese becul, și de atunci să zic că mai circulam încă 60km, în condițiile în care am mers mai majoritatea drumului cu AC (+ porțiuni de autostradă cu 120 km/h și porțiuni de munte cu serpentine) iar rezervorul îl am de aproximativ 40l)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	me.jpg
Views:	108
Size:	1.45 MB
ID:	2841168   Click image for larger version

Name:	eco.jpg
Views:	253
Size:	51.2 KB
ID:	2841169   Click image for larger version

Name:	trap.jpg
Views:	169
Size:	1.97 MB
ID:	2841170  

Click image for larger version

Name:	sny1.jpg
Views:	264
Size:	933.0 KB
ID:	2841171   Click image for larger version

Name:	sny2.jpg
Views:	368
Size:	796.6 KB
ID:	2841172  
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 29-08-13, 19:12   #200
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

foarte tare HU cand mai treci sa mancam o pizza?

hai ca ai mers si putin mai repede de 120 km/h :P ca ai mers cu mine :d
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-13, 22:20   #201
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Faza cu top-speed 200 km/h e geniala,amuzanta de-a dreptul.Altfel,frumoasa masina.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 15:27   #202
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Quote:
Originally Posted by Fireburn_03 View Post
foarte tare HU :) cand mai treci sa mancam o pizza?
hai ca ai mers si putin mai repede de 120 km/h :P ca ai mers cu mine :d
Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Faza cu top-speed 200 km/h e geniala,amuzanta de-a dreptul.Altfel,frumoasa masina.
@Fireburn_03 Cred că săptămâna viitoare, pe sâmbătă, ajung prin București :D Facem un 21?
@onucku Amuzant? Nu crezi că prinde 200 Km/h? :) Dacă nu crezi fotografia de mai jos, sâmbătă ajung în bucurești, poți vedea pe viu sau pot filma :) Iar aici ai un rapid 0-170 Km/h (am spus "rapid" pentru că până la urmă e un 1.4 diesel cu doar 68 hp stock)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC0034.jpg
Views:	236
Size:	31.0 KB
ID:	2845789  

Last edited by aXXo; 31-08-13 at 15:29.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 16:42   #203
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Daca onucku o sa fie carcotas o sa zica: " pe ceas pare sa fie 190, daca luam in calcul eroarea de vitezometru ajungem la 180".

Sfatul meu - nu o mai chinui spre limita de turatie in ultima treapta!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 17:16   #204
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Daca onucku o sa fie carcotas pare sa fie 190, daca luam in calcul eroarea de vitezometru ajungem la 180".

Sfatul meu - nu o mai chinui spre limita de turatie in ultima treapta!
NWZeu - Viteza aceea e atinsă și nicidecum nu înseamnă că-i viteză de "croazieră". Faptul că o atinge nu înseamnă (iar) că o chinui, eu circul blând, economic de fel, dar îi mai curăț din când în când injectoarele, la turații mari. Conform GPS-ului viteza arătată în vitezometru este decalată cu doar 3 km deoarece am balonul mai mare față de roțile stock. Sunt foarte conștient că la această turație, motorul, cutia, roțile, etc sunt foarte solicitate deoarece nu fost concepute la asemenea condiții, motiv pentru care nici nu abuzez de ele. Dar mai mare-mi este plăcerea să știu cum pălește o Skoda Octavia (90 hp) sau vreo Astra de 85, în urma mea, ambalându-și pedala de parc-ar avea vreun RS sau alt cart. Nu zic că ce-am făcut prin remapare nu a făcut nimeni sau că sunt eu buricul pământului, însă efectele își fac simțită prezența grav. Overall sunt plăcut impresionat de performanțele unei 1.4 tdci remapate, mai ales la "faza cu consumul".

Cârcotașii pot să comenteze cât doresc despre viteza (acceleratia) de mai sus, eu știu clar ce poate iar useri de pe acest forum pot confirma cele spuse de mine.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 19:56   #205
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

NWZEU,nu puteam s-o zic mai bine.Real,din punctul meu de vedere sunt maxim 180 km/h. Ceea ce e foarte ok avand in vedere motorul in cauza.Cunosc motorizarea asta bine,logodnica mea are 1.4 hdi,68 cp (practic acceasi motorizare) pe un Pug 206 si imi place,punctul ei forte fiind consumul.Succes.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 11:32   #206
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Trebuie sa tinem cont ca aceata masina(Fiesta MK5 1,4 Tdci)a fost conceputa ca fiind o masina ieftina/pentru un consum cat mai mic cu putinta,raportat la performantele motorizarii.
Remaparea,cel putin la acest model de motorizare,adauga un numar de rotatii per minut si ofera cuplul maxim,la o cu totul alta turatie a motorului,astfel adaugand niste km/h per treapta de viteza.
In privinta consumului,remaparea este zero barat.
Stiu de la cineva din familie care are(inca) acest model de masina,ca,virgula,consumul ,daca o folosesti in regim economic(dar si masina sa fie 'in zile cat mai senine') poate fi usor cuprins intre 3,5 si 4 litri/100km.

Efortul(de a vedea cum o Skoda Octavia,Opel Astra,etc) nu reusesc sa ma depaseasca pe autostrada, cel putin pentru mine este de-a dreptul inutil.
Asta avand in vedere faptul,ca pana la urma,tot cel cu Skoda,Opel,etc or sa ajunga la destinatie inaintea mea,fiind constient ca nu pot mentine acea viteza(180-200-300kmh...) decat scurte reprize,pe cand un posesor de Octavia,daca a-si pune mintea pe A2,poate sa o tina in 160-170km/h cap-coada ,fara a avea de suferit ceva la masina.
Per ansamblu,daca posesorul este multumit de prestatiile oferite,dupa acea remapare,atunci totul este in ordine.
Dar,asa cum poate lui aXXo nu-i sunt pe plac anumite comentarii ale unor useri,nici restul de useri nu sunt obligati sa 'inghita',orice,oricat.

Bafta.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 13:17   #207
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Trebuie sa tinem cont ca [...]
Vali, spui că după remapare, consumu-i zero barat; am mașina din 2011 și-i știu bine consumul în mai toate regimurile de mers, atât eco cât și mai agresiv. Valoarea consumului înainte de remapare, să spunem la 100 km/h (turație 2200 rpm intr-a 5-a), avea undeva la 4.2-4.3 % la mine, după remapare la aceleași valori, nu zic că a scăzut dramatic ci a scăzut la 3.6-3.7 %. Unde la drum întins cu mulți kilometrii se simte (dovadă că am circulat 1000 km cu 40l unde am avut porțiuni de traseu cu AC, porțiuni de autostradă cu 130 km/h, porțiuni de zeci de kilometrii cu serpetine, iar ca dovadă il am pe Vlad de pe acest forum unde m-a acompaniat). Evident, la stilul de condus agresiv, consmului a crescut cu cel puțin un procent, dar nu condus astfel tot timpul...
Am spus mai sus că atinge anumite viteze care înainte nu le atingea, insă mai repet o dată, NU și merg cu acele viteze (pe autostradă fiecare circulă cum dorește, regulamentar sau nu) căci sunt destul de conștient că supunerea tot timpul a motorului la turații de 4000 rpm va duce inevitabil la declin. Iar legat de alte mașini gen Skoda sau Opel, la care am făcut referire, nu m-am referit "intrecere pe autostradă"...mai citește postul meu. Una e să accelerez cu 1.4 tdci de la 120 la 180 si alta e să accelerez cu un motor de 1.9 tdi. Repet, asta e altă mâncare de pește.Până si-un Polo de 1.9 sdi la 60 hp cred că atinge un top speed mai mare decât al meu + un consum mai mic la acele viteze, capacitatea cilindrică iși face simțită mărimea. Și da, per ansamblu, sunt mulțumit de această "schimbare" a motorului, unde au trecut deja 8 luni de când e modificată și nu au apărut (incă) alterații la motor. :D
Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
[...] nici restul de useri nu sunt obligati sa 'inghita',orice,oricat.
Corect ce ai spus, dar nu e valabil și în cazul meu, pentru că e prezentarea autoturismului meu, cu modificările aduse de mine, pe thread-ul meu. Eu nu am comentat pe thread-urile altor "useri" să le bag pe gât orice, oricât și criticându-i ! :)
În fine, fiecare-i mulțumit de mașina proprie, fie că are 8 uși, 10 cai și 6 roți... asta e părerea mea !
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 15:40   #208
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Daca inainte de modificare(remap....) spui ca aveai un consum de +4l/100kmh in regim eco iar dupa a scazut la 3,6-3,7% asta nu inseamna ca e din cauza aceea...
Gandestete la ce ai facut la masina in ultima perioada si poate ai sa observi de unde vine si acel -(minus) la consum.(exclude remaparea).

Daca este sa facem o paranteza,motorul care echipeaza Fiesta MK5 Tdci de 1.4 este de provenienta PSA...asta pentru cei care nu stiau. Iar acest motor,cu unele mici modificari,a echipat modelul de Peugeot 205,care era renumit la acea vreme pentru consumul de 2,5-3l(chiar existau si reclame in acest sens),consum cu ,care se laudau producatorii.


La acest paragraf faceam referire...însă efectele își fac simțită prezența grav...asta vis-a-vis de cei care inca,a-si mai arunca un ochi pe acest thread/forum.
"Grav" este un cuvant cam prea dur,in acea fraza....

Per ansamblu,drum intins si cat mai multi km fara incidente,lucru pe care-l doresc tuturor.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-13, 23:54   #209
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Salutare. Știe careva niste OZ-uri superleggera sau ultraleggera 4 x 108 pe 16/17" de vânzare? Vreau să trec pe ceva serios si ușor
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 14-09-13, 10:06   #210
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta MK6 1.4 TDCI

Cauta si ATS in acest caz, sunt calitative si usoare, dar daca vrei roti "for the go" cel mult 16 pentru fiesta ta, "for the show" merg si 17 insa e posibil sa apara o discrepanta fata de masina!

Last edited by NWZeu; 14-09-13 at 10:10.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -