Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 11:42   #1
shaba_k

Stage 1
 
shaba_k's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 22
Default Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Salut tuturor! Mi'a venit si mie randul, in sfarsit, sa ma laud cu masina mea! Este vorba de Ford Fiesta, nou, motor 1.4 Tdci, 68 cai, fabricat/cumparat in 2007, nivel de echipare Ghia.
Poate pentru multi masina asta nu inseamna nimic, dar pt mine este totul! Fiind si incepator, de aproximativ 5 luni, este mai mult decat potrivita! Am facut cu ea deja 3200km, ce'i drept nici nu am mers asa mult cu ea, decat vreo doua drumuri la mare/munte, restul in bucuresti!
Masina e luata de la BDT in mai, dupa ce m'am sucit de la peugeot 206/hyundai accent (una prea veche, alta prea scumpa! Fiesta a venit din fabrica cu jenti de 17" aliaj, in rest, la exterior este stock. Ma gandesc sa ii pun folie si chip tuning... are nevoie de mai multa putere!!
Am pus si niste poze, mai vin altele!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SP_A0328i.JPG
Views:	892
Size:	32.7 KB
ID:	321023   Click image for larger version

Name:	SP_A0332i.JPG
Views:	584
Size:	32.8 KB
ID:	321024  
shaba_k is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 19:00   #2
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Păi eu cel puţin acum am văzut topicul. In primul rând să o stăpâneşti sănătos!!

În al doilea rând, cât te-a ajuns distracţia?
Lao is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 19:44   #3
shaba_k

Stage 1
 
shaba_k's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 22
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Multumesc mult!!

Toata treaba asta m'a costat 10.230 euro, dar am luat'o in leasing pe 5 ani (cu toate ca e f posibil sa o platesc mai devreme) , niste avans inainte... si a iesit bine pana la urma!
shaba_k is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 23:48   #4
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
Felicitari pt alegere si eu am una din 2004 1,4i 80 CP cutie tiptronic si sunt foarte multumit de ea.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 23:51   #5
shaba_k

Stage 1
 
shaba_k's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 22
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Tu cati km ai facut cu ea? Ai avut vreo problema cu ea? Cat te'au costat consumabilele?
shaba_k is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 23:55   #6
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Eu am vreo 4000 in 2 luni de cand am masina. Cand vin din concediu iti spun cu consumabilele ca dupa aia le schimb. Eu am luat-o pe a mea la 60000 si acum are 64000. Nu am avut nici o problema doar ca am atins-o putin in spate la o saptamana dupa ce am luat-o, dar sa rezolvat repede si sper sa nu mai am parte de probleme din astea.
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 18:03   #7
TheMaax
Ford Driver

Stage 5
 
TheMaax's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 437
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Frumoasa masina, o stiu si posed si eu o sora mai rea, S-ul.Ai grija de ea si s-o stapanesti sanatos. A si apropo ia-ti gandul de la remarea motorului caci asa ceva nu vei putea face abia dupa ce iesi din garantie! Alte intrebari daca mai ai in leg. cu tuningul pe Fiesta ma poti concta!!!!
TheMaax is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 00:42   #8
shaba_k

Stage 1
 
shaba_k's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 22
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Nu pot merge pe "naspa" cu chi-tuning'ul? Sau macar daca gazesc vreun baiat care sa fie dispus, contra cost, bineinteles, sa puna setarile originale in ziua/zilele cu revizia, daca din cauza asta spui ca nu pot avea chip... Altfel, ce crezi ca as putea face pt a'i mari puterea, fara a afecta asa numita boala "garantie"! Aah, cat a fugit bestiuta ta cel mai mult? Tu i'ai facut ceva sau te'ai multumit cu dotarile din fabrica? Sa stapanesti sanatos ST'ul si multi km fara probleme!!
shaba_k is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 00:51   #9
TheMaax
Ford Driver

Stage 5
 
TheMaax's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 437
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Nu poti merge pe nashpa deoarece chip tuningul daca nu se poate face simplu prin resoftare se face prin dezlipire si chestia asta te asigur ca se va vedea sigur iar daca reusesti sa-i modifici parametri doar din calculator motorul va suferi unele dereglari care se vor face evidente la o revizie.Deci fara doar si poate si cu aceeasi parere de rau ca si tine....ia-ti gandul de la chip-tuning daca vrei sa mai pastrezi garantia! Am auzit ca la Colina Motors Bucuresti se pot face unele modificari cu garantie scrisa care nu ti vor afecta "boala", dar si eu sunt in stadiul in care inca ma documentez, daca mai aflu ceva te contactez si te as ruga acelasi lucru. Intr-o prima faza am auzit ca astia fac chestia asta cu evacuarea chestie care ti ar da ceva caluti in plus daca ai pune ceva mai agresiv.Bestiutza mea este S nu ST si momentan sunt foarte multumit de ea, 1.6l 16v benzina 100 caluti clapeta Blau ptr aer rece......este foarte agresiva dar si eu la randul meu imi doresc ceva mai mult dar intai vreau sa ma documentez k-lumea si mersi1 Bafta si mai tine-m legatura!
TheMaax is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 20:06   #10
GaLLaD3

Stage 2
 
GaLLaD3's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 57
Member of:
[FORD]
Wink re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

am si eu o fiesta din 07 cu motor de 1.4 tdci
am facut resoftare in romania cu chip tuning plus evacuare modificata! filtru de aer APEXI, si am 125 de cai putere! consum de 5.6/100 , am facut cu ea 15000 de km de la resoftare si nu are nimica ! te costa 550 de euro toata distractia asta !
P.S. masina e luata din cipru cu volan pe dreapta! ,nu am tinut cont de garantie , mai e valabila pana la sfarsitu anului a mea ! nush in tara acuma!
__________________
Welcome to my World!
GaLLaD3 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 20:55   #11
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

)) vreau sa vad si yo fisa de la dyno ....
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 20:59   #12
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Neaparat
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 17:13   #13
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Quote:
Originally Posted by GaLLaD3 View Post
am si eu o fiesta din 07 cu motor de 1.4 tdci
am facut resoftare in romania cu chip tuning plus evacuare modificata! filtru de aer APEXI, si am 125 de cai putere! consum de 5.6/100 , am facut cu ea 15000 de km de la resoftare si nu are nimica ! te costa 550 de euro toata distractia asta !
P.S. masina e luata din cipru cu volan pe dreapta! ,nu am tinut cont de garantie , mai e valabila pana la sfarsitu anului a mea ! nush in tara acuma!
Realizezi ca nu prea te crede nimeni ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 17:25   #14
GaLLaD3

Stage 2
 
GaLLaD3's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 57
Member of:
[FORD]
Wink Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Realizezi ca nu prea te crede nimeni ...
Producator FORD
Model FIESTA
Motorizare 1.4 TDCI - 68HP
Capacitate 1398 cm3
Original LVBpowerengineering
max.output HP/KW at 4000 min-1 68 max.output HP/KW at 4100 min-1 100
max.torque Nm at 1750 min-1 160 max.torque Nm at 1660 min-1 205
top speed [Km/h] 164 top speed [Km/h] 183
acceleration 0-100km/h [s] 14.9 acceleration 0-100km/h [s] 12.5
fuel consumption [l/100km] 4.5 fuel consumption [l/100km] 4.3

Crestere - putere, cuplu, viteza Pret operatiune
Crestere putere [hp] 32 540 EUR +TVA
Crestere cuplu [Nm or %] 28
Crestere viteza [km/h] 19


o sa pun si poze cu modificarile la filtru de aer plus esapament!
GaLLaD3 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 20:26   #15
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007

pai si daca ar fi cum zici tu adica 32 HP+68Hp=100 HP nu 125 HP
catarsis is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -