Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-13, 21:43   #1
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default masina mea polo 6n

Salutare tuturor,va prezint masina mea: un polo 6n din 95,motor 1.3,dublu airbag,servo,oglinzi electrice,trapa,volan reglabil.Las pozele sa spuna mai multe,cu bune si cu rele imi place la nebunie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_4389.jpg
Views:	186
Size:	2.10 MB
ID:	2849010   Click image for larger version

Name:	IMG_4390.jpg
Views:	65
Size:	1.73 MB
ID:	2849011   Click image for larger version

Name:	IMG_4393.jpg
Views:	58
Size:	2.58 MB
ID:	2849012  

Click image for larger version

Name:	IMG_4395.jpg
Views:	58
Size:	2.18 MB
ID:	2849013   Click image for larger version

Name:	IMG_4399.jpg
Views:	65
Size:	2.41 MB
ID:	2849014   Click image for larger version

Name:	IMG_4402.jpg
Views:	90
Size:	2.27 MB
ID:	2849015  

Click image for larger version

Name:	IMG_4404.jpg
Views:	72
Size:	2.33 MB
ID:	2849016   Click image for larger version

Name:	IMG_4405.jpg
Views:	54
Size:	2.69 MB
ID:	2849017   Click image for larger version

Name:	IMG_4406.jpg
Views:	55
Size:	2.65 MB
ID:	2849018  

Click image for larger version

Name:	IMG_4408.jpg
Views:	57
Size:	2.31 MB
ID:	2849019  
marioxxx is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 12:18   #2
Dooffz

Stage 2
 
Dooffz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 29
Default Re: masina mea polo 6n

Sa il conduci sanatos!
Dooffz is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 17:01   #3
Rulez
VW Driver

Stage 5
 
Rulez's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 829
Member of:
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

Imi place masina , sa o stapanesti sanatos .

Daca ar fii sa imi dau Lupo'ul cred ca mi-as lua si eu una dasta .

Ca idei ce sa ii faci :
-scapa de stikerele "Racing" , "Remus" etc. dar si de mansonul acela de la schimbator .. e hidos .
-inmatriculeaza masina
-pune-o la punct mecanic daca este nevoie
-jante , ceva pe 14" sau 15"
-suspensie
-plus multe altele

Daca stai sa te uiti pe zona asta de prezentare , o sa mai gasesti 2,3 polo din acestea ca si al tau care arata foarte bine .

Multa bafta , si spune tu acum care sunt planurile tale cu masina .
__________________

Rulez is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 22:00   #4
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

Multumesc frumos,intradevar e oribil mansonul ala la schimbator,la fel si nuca e cocalarie. Azi am cumparat o alta nuca neagra,urmeaza sa cumpar si un manson,am gasit unul in norauto cu 90 de lei ceea ce mi se par scump...am sa caut pe net poate gasesc cv mai ok la pret.

Planuri de viitor:

-ulei motor si cutie,filtre, rama consola centrala ca e sparta in cateva locuri(daca stiti pe cineva care vinde astept un pm),un stergator mic pe spate(ce dimensiune tb sa aiba? 13''? ca al meu e imens nu e cel original,e ruginit si vai de el)

-un casetofon mai de doamne ajuta ca am un jaf cu care am luat masina,azi mi-a ramas cd inauntru,nu functioneaza decat pe radio acum.vreau sa mai schimb si boxele fata,le-am masurat azi si au 16,5 cm diametru.usor usor boxe spate si apoi un tub de bass

-numere provizorii,undeva pe la sf lunii caci am permisul suspendat pana pe 27 sept,apoi inmatricularea definitiva,taxa timbru,rar,numere nebunii...
marioxxx is offline   Reply With Quote
Old 06-09-13, 23:23   #5
iulian.harabagiu
VW Driver

Stage 4
 
iulian.harabagiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 244
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

Quote:
Originally Posted by marioxxx View Post
Multumesc frumos,intradevar e oribil mansonul ala la schimbator,la fel si nuca e cocalarie. Azi am cumparat o alta nuca neagra,urmeaza sa cumpar si un manson,am gasit unul in norauto cu 90 de lei ceea ce mi se par scump...am sa caut pe net poate gasesc cv mai ok la pret.

Planuri de viitor:

-ulei motor si cutie,filtre, rama consola centrala ca e sparta in cateva locuri(daca stiti pe cineva care vinde astept un pm),un stergator mic pe spate(ce dimensiune tb sa aiba? 13''? ca al meu e imens nu e cel original,e ruginit si vai de el)

-un casetofon mai de doamne ajuta ca am un jaf cu care am luat masina,azi mi-a ramas cd inauntru,nu functioneaza decat pe radio acum.vreau sa mai schimb si boxele fata,le-am masurat azi si au 16,5 cm diametru.usor usor boxe spate si apoi un tub de bass

-numere provizorii,undeva pe la sf lunii caci am permisul suspendat pana pe 27 sept,apoi inmatricularea definitiva,taxa timbru,rar,numere nebunii...
Bine ai venit!
Frumos Polo, cu putina grija o sa il faci sa arate bine. Stergatorul pe spate e de 11" sau 280mm-290mm. Problema cu rama de la consola e mult prea des intalnita. Rezolva`ti masinuta cat mai mult posibil din punct de vedere mecanic si apoi sa incepi cu modificari.

Ca idei:
-jante pe 14-15 cum spunea un coleg mai sus
-semnale albe
-suspensie
- lucruri cat mai utile si care sa iasa in evidenta

Daca tot faci o pauza pana in 27, poti sa iti faci mai mult timp si pentru masina, economisesti benzina si castigi pe alta parte.

p.s. vreau si eu un video care sa fie cat de cat clar, in care sa aud toba asta cu 2 iesiri. Multumesc!

Multa bafta!
iulian.harabagiu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-13, 22:23   #6
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

iulian maine fac o filmare cu evacuarea si o urc pe forum.intre timp am schimbat nuca aia oribila,urmeaza in zilele viitoare filtru aer si ulei,ce marca imi recomandati? imi spunea cineva ca mann sunt bune,iar ca ulei mobil 1 10V40.Sunt incepator in treburile astea...am masurat si boxele fata,au 16,5cm.As vrea sa le schimb ca bazaie...acum nu stiu ce e de vina: casetofonul,boxele sau firele sunt nasoale??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_4440.jpg
Views:	60
Size:	2.24 MB
ID:	2850842   Click image for larger version

Name:	IMG_4442.jpg
Views:	46
Size:	3.28 MB
ID:	2850843   Click image for larger version

Name:	IMG_4443.jpg
Views:	64
Size:	3.12 MB
ID:	2850844  

marioxxx is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 07:34   #7
iulian.harabagiu
VW Driver

Stage 4
 
iulian.harabagiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 244
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

Quote:
Originally Posted by marioxxx View Post
iulian maine fac o filmare cu evacuarea si o urc pe forum.intre timp am schimbat nuca aia oribila,urmeaza in zilele viitoare filtru aer si ulei,ce marca imi recomandati? imi spunea cineva ca mann sunt bune,iar ca ulei mobil 1 10V40.Sunt incepator in treburile astea...am masurat si boxele fata,au 16,5cm.As vrea sa le schimb ca bazaie...acum nu stiu ce e de vina: casetofonul,boxele sau firele sunt nasoale??
Mie imi bazaie cele de sus, daca schimb frecventa, adica sa imi scoata pe cele din usi nu imi bazaie si se aud si cele de langa stalpi...e ceva ciudat acolo. Mann am vazut si made in China, dar na probabil ca sunt impuse niste standarde. Eu sincer iti spun ca Mobil 1 10w40 nu am vazut. Cel mai probabil imi spui de Mobil Super 2000 10w40. Eu iti recomand Motul 6100+ Synergie 10w40 sau Liqui Moly Super Leichtlauf 10w40. La Liqui Moly recomand schimbarea lui la 7000-8000km ca se incarca destul de repede, probabil are aditivi de curatare sau ceva. In concluzie:
Filtru ulei - Mann w712/52 sau Mahle oc295 (iarasi foarte bun)
Filtru polen - Mahle LA31 sau LAK31 daca vrei cu carbon
Filtru aer - Mann C2873/1 sau Mahle LX568
Filtru combustibil - Mann wk613 sau Mahle KL60

Parerea mea..schimba toate filtrele si cauta cele mai bune piese cand vine vorba mai ales de consumabile. Poate unele costa mai mult, dar in felul asta si tu vei fi fericit si te vei bucura de masinuta.
iulian.harabagiu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 16:07   #8
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default Re: masina mea polo 6n

sa asternut praful pe aici,intre timp am schimbat uleiul si filtrele si masina a primit si un casetofon,boxe,subwoofer si statie. urmeaza poze cand se opreste ploaia,poate si o filmare ca bubuie frumos wooferul. am ramas dator cu filmarea evacuarii pt iulian harabagiu dar nu a mers sa urc filmarea datorita formatului telefonului. intre timp mi-am luat permisul ca era suspendat,iar maine ma duc la drpciv pt numere provizorii.
marioxxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -