Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-11, 14:27   #166
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Kap lacul este inspre Urziceni-Ploiesti.
Nunez nu le mai am dar cred ca-s la un prieten...pot vorbi cu el daca vrei sa le iei ca model...sunt de mk3 dar FACUTE PENTRU MK2 .
on ...Ma bucur ca va incanta masina.
Bafta si in proiectele voastre.
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 09:02   #167
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Pot spune/spera ca aseara am terminat cu abs-ul(am scuturat-o cred 30 de minute in continuu de nu mai avea praf pe ea ), spun asta pentru ca dintre toate optiunile care au putut fi puse pe masina, acesta mi-a mancat zilele...de fiecare data cand am crezut ca e gata, a mai aparut o eroare...in fine, sper ca acum e gata.
Pana in prezent am schimbat 2 pompe pentru ca una avea canalul de spate blocat, alta dadea erori pe supraincalzire (acum sunt la a 3 a), 2 suspape de pesiune (acum am una noua pretul de achizitie 200e ) 1 senzor, repartitor(desii nu are treaba cu abs-ul am preferat sa il schimb pentru ca ajunsesem sa-l banuiesc si pe ala); un calculator(sunt la al 2 lea pentru ca primul a fost ars/mort) si vreo 2 relee79.
Trebuie sa mai imi fac stocul cu un releu al pompei....ca sa-l am si pe ala dublat.
Dupa toata afacerea asta, am ramas cu vreo 4 pompe de rezerva, 2 senzori fata(luati pentru orice eventualitate) si multe alte nebunii.

Concluzia mea ar fi urmatoarea; ABS-ul este cel mai pacatos sistem pus pe masinile noaste(mi-a fost spus dar trebuie sa recunosc ca a fost o provocare), in concluzie , nu va puneti decat daca aveti totul la dispozitie si intr-o conditie excelenta, de ce nu si ceva piese de rezerva pentru orice eventualitate.
Vis a vis de abs vreau sa multumesc lui Arthur pentru donatii, Paul pentru asistenta , Nik pentru ca mi-a stat la dispozitie cu masina lui ca etalon, Geo pentru date(mi-au fost foarte folositoare in masuratori).

Viorele....te astept sa facem testu ala de frana sa vedem care o are mai buna...desii am 256 eu te provoc
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 11:26   #168
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Man ABS-ul mi-a mancat si mie zilele pe Mk3. Acum lucrez la ABS de Golf 4. Am pus pompa de ABS cu tot cu pompa de frana de MK4. Acum am terminat instalatia electrica pentru el. Sper ca va functiona fara probleme noul ABS. E destul de usor de pus , e mult mai eficient si aflii mult mai usor ce e defect fata de cel de MK2 sau MK3
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 13:30   #169
DANIEL03

Stage 5
 
DANIEL03's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 361
Member of:
[DACIA]
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

O munca grea , dar nu pentru oricine , felicitari ca ai trecut ABS-ul pe lista de dotarii
DANIEL03 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 14:45   #170
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Quote:
Originally Posted by Sebastian.C View Post
Man ABS-ul mi-a mancat si mie zilele pe Mk3. Acum lucrez la ABS de Golf 4. Am pus pompa de ABS cu tot cu pompa de frana de MK4. Acum am terminat instalatia electrica pentru el. Sper ca va functiona fara probleme noul ABS. E destul de usor de pus , e mult mai eficient si aflii mult mai usor ce e defect fata de cel de MK2 sau MK3
Sebastian asa este...abs-ul de 2 este foarte primitiv in ceea ce priveste feedback-ul lui fata de erori.
Practic iti semnaleaza prin acel cod de martor.
Problema mea era in unul dintre cazuri de eroare, ca imi intra martorul doar cand intra abs-ul...adica cateva secunde pe franare brusca si deci nu puteam sa apelez la calculator in cateva secunde sa-mi spuna eroarea pentru ca apoi se stingea...dupa, functiona normal si nu depista nicio problema.
Sper ca o sa mearga de aici inainte.
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 21:43   #171
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Quote:
Originally Posted by EUGEN_ZIM View Post
Pot spune/spera ca aseara am terminat cu abs-ul(am scuturat-o cred 30 de minute in continuu de nu mai avea praf pe ea ), spun asta pentru ca dintre toate optiunile care au putut fi puse pe masina, acesta mi-a mancat zilele...de fiecare data cand am crezut ca e gata, a mai aparut o eroare...in fine, sper ca acum e gata.
Pana in prezent am schimbat 2 pompe pentru ca una avea canalul de spate blocat, alta dadea erori pe supraincalzire (acum sunt la a 3 a), 2 suspape de pesiune (acum am una noua pretul de achizitie 200e ) 1 senzor, repartitor(desii nu are treaba cu abs-ul am preferat sa il schimb pentru ca ajunsesem sa-l banuiesc si pe ala); un calculator(sunt la al 2 lea pentru ca primul a fost ars/mort) si vreo 2 relee79.
Trebuie sa mai imi fac stocul cu un releu al pompei....ca sa-l am si pe ala dublat.
Dupa toata afacerea asta, am ramas cu vreo 4 pompe de rezerva, 2 senzori fata(luati pentru orice eventualitate) si multe alte nebunii.

Concluzia mea ar fi urmatoarea; ABS-ul este cel mai pacatos sistem pus pe masinile noaste(mi-a fost spus dar trebuie sa recunosc ca a fost o provocare), in concluzie , nu va puneti decat daca aveti totul la dispozitie si intr-o conditie excelenta, de ce nu si ceva piese de rezerva pentru orice eventualitate.
Vis a vis de abs vreau sa multumesc lui Arthur pentru donatii, Paul pentru asistenta , Nik pentru ca mi-a stat la dispozitie cu masina lui ca etalon, Geo pentru date(mi-au fost foarte folositoare in masuratori).

Viorele....te astept sa facem testu ala de frana sa vedem care o are mai buna...desii am 256 eu te provoc
Ar fi o treaba ca toata lumea ma provoaca sa ne dam ,dar nimeni pe franare.
Le incercam Sambata pe Transfagarasan.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 08:25   #172
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Vreme buna sa fie Nepoate ca nu vreau sa fac frigul si sa fiu plouat tot sejurul ... altfel, mai bine stau acasa.




Uite Viorele cam asa aratam ,,grupirrr,, dar tu nu ai oricum de unde sa sti, pentru ca o iei in fata de nebun.
Macar e bine ca ne anunti de garda ...nu ca nu am fi legali.
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 22:15   #173
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Quote:
Originally Posted by EUGEN_ZIM View Post
Vreme buna sa fie Nepoate ca nu vreau sa fac frigul si sa fiu plouat tot sejurul ... altfel, mai bine stau acasa.




Uite Viorele cam asa aratam ,,grupirrr,, dar tu nu ai oricum de unde sa sti, pentru ca o iei in fata de nebun.
Macar e bine ca ne anunti de garda ...nu ca nu am fi legali.
Acum 5...6 ani am fost cu voi la mare,si cand am plecat din Neptun am vorbit sa mergen cu 120,iar voi dupa ati mers cu 70,asa ca nu vreau sa stric masina mergand cu 80 la ora.
Cel mai bine e, sa ne vedem la, locatia stabilita,ca experienta anilor trecuti ma convins, ca, toata lumea are foarte multe tabieturi cand pleci in brigada mare, si faci 5 ore in loc de 3.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 07:49   #174
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

2 poze din trecutul apropiat.



EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 22:22   #175
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

ehe cate putin am inceput sa o scot si eu..va atasez o poza de la intalnirea cu un prieten drag.
GTI 16V VS GTI G60
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04327.jpg
Views:	452
Size:	76.8 KB
ID:	2113351   Click image for larger version

Name:	DSC04328.jpg
Views:	422
Size:	66.8 KB
ID:	2113352  
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 20:30   #176
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Frumoase exemplare!
Succes mai departe Eugen. Ceva planuri de viitor cu golful?
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 07:43   #177
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Merci...ca planuri vreau sa iau un heckblende(banda decorativa dintre stopuri) hella negru cu rosu.
Adica asa ceva



In plus, ar mai fi de completat cate una alta la optiuni.
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 23:05   #178
EUGEN_ZIM

Stage 5
 
EUGEN_ZIM's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 507
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

2 poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of das zim 1.jpg
Views:	300
Size:	153.1 KB
ID:	2121938   Click image for larger version

Name:	Copy of das zim 2.jpg
Views:	298
Size:	288.0 KB
ID:	2121939  
EUGEN_ZIM is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 12:32   #179
NightDevil

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,141
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

Quote:
Originally Posted by EUGEN_ZIM View Post
2 poze
Superba masina ai omule !
NightDevil is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 00:10   #180
Balaurr

Stage 5
 
Balaurr's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,843
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 2 - DAS ZIM

frumoasa si in 2008
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capra_2008_003.JPG
Views:	280
Size:	175.8 KB
ID:	2124866  
Balaurr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -