Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-13, 01:48   #1
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default GOLF 4 GTI - 1.8T ( AUM )

Daca de aproape 1 an de zile , am parasit clanul Opel , si mi-am achizitionat atunci o masina de zi cu zi ( Focus Diesel ) m-am hotarat ca ar fi timpul sa imi cumpar si o masina de weekeend sau de noapte sa ii zicem asa .

Mi-am cumparat un Golf 4 GTI 1.8 TURBO motor AUM 150 cp.

Ce pot sa zic despre masina , 2 usi , interior recaro 2 ( necesita o mare atentie ) , computer de bord mini dot , alarma de fabrica , jante Santa Monica ,ma rog , nu are foarte multe dotari.

Inca de cand am cumparat-o au inceput sa plece bani in ea . In prima faza am schimbat fetele de usi , pt ca cele vechi erau dezastru dezastru.
Dupa care am inceput sa facem loguri si sa vedem pe la motor ce am avea de facut.
Din start am observat un consum imens de benzina + eroarea de malfunction al sondei lambda wideband. Am schimbat-o , dupa care am inceput sa fac din nou loguri. Aveam un amestec sarac si missedfier pe cil 3 si 4.
Am pus alta pompa de benzina , alte bujii NGK IRIDIUM ( codul nu il mai retin ) , alte bobine.

Rezultatul ? cu totul alta masina , incepea sa traga si ea sa isi arate adevarata valoare.

Dar toate bune si frumoase , pana a cedat cutia ( adica 1 ora mai tarziu ) , mai exact treapta 1 a plecat , nu mai intra in viteza.

Am dat cutia jos , am descoperit ambreiajul fiind aproape inexistent. Acuma asteapta frumos alt ambreiaj si dupa care urmeaza sa o inscriu.

Revin cu alte detalii cand vor mai fi )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1458559_754954411201224_1481455503_n.jpg
Views:	509
Size:	110.2 KB
ID:	2900991  
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 20:02   #2
Bfk1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: GOLF 4 GTI - 1.8T ( AUM )

Salut. de unde ai cumparat masina ? de obicei toti scriu in detalii schimbat bucse ulei placute discuri toate consumabilele etc etc ). incerc sa sa nu fiu ironic cu colegii care isi vand masinutele . bafta in continuare cu masina .
Bfk1 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 00:49   #3
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: GOLF 4 GTI - 1.8T ( AUM )

masina am cumparat-o din Romania , de la o cunostiinta. Stiu ca masina a avut distributia schimbata si cam atat. In rest totul am schimbat eu
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 21:59   #4
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: GOLF 4 GTI - 1.8T ( AUM )

Salut, am avut si eu pana acum un Golf 4 Gti tot AUM , si un Seat Leon Fr 1.8 turbo AUQ. Fiecare masina a avut povestea ei ) , dar sunt motoare destul de rezistenta .

Ce an e masina si cam cat te duce taxa , pt ca vreau sa-mi iau iar 1.8 turbo .
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -