Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-01-05, 20:56   #46
Zep

Stage 4
 
Zep's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 194
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"teddy\"
motorul nou, comandat din germania cat costa? de curiozitate
Sincer...nici eu nu stiu....dar oricum presupun ca este mult mai mult decat dau eu pe el !.....
Si eu sunt foarte curios cat costa unul nou comandat din germania dar nu prea am avut pe cine sa intreb si nici pe net nu am gasit ! Poate dc stie cineva o sa ne spuna si noua !
Zep is offline  
Old 25-01-05, 22:48   #47
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

masina e din 2002 si am luat-o la 35.600km (cu carte service si cumparata de la porsche brasov)...deci gandeste-te singur
zGb is offline  
Old 28-01-05, 10:01   #48
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa vinzi masina si sa-ti cumperi una care sa se potriveasca cu ce vrei tu. eu am tot schimbat diverse motoare, de o conceptie mult mai simpla si te asigur ca e fwtere de utere cu modificarile. ca sa iti iasa ceva cat de cat rezonabil tre' sa stai tu sa pui mana, si sa muncesti de sa-ti sara capacele. nu mai zic de bani si de timp consumat. iar rezultatul final nu te va multumi cu siguranta.
aleks is offline  
Old 29-01-05, 04:04   #49
Zep

Stage 4
 
Zep's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 194
Default

Mda... Spre amagirea mea multa lume mi-a spus sa nu iau motorul chiar si cei din clubul meu! Ba ca e prea multa munca si ca nu stii ce iese ... ba ca motorul nu e bun ca e slab la cuplu etc...
In fine m-am gandit ca mai bine il tzin pt consum ...PANA mea consuma 7 in oras..si mi se pare un consum foarte bun ! Ma ocup de estetica si gata

Care stie pe cineva bun care se pricepe la bodykit-uri din fibra(de preferinta din Pitesti sau Bucuresti) sau vreo firma ceva ?
Zep is offline  
Old 29-01-05, 04:12   #50
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

Si tot o sa rada supernovele de tine

Sfat : schimb-o poate tot cu un golf4
zGb is offline  
Old 29-01-05, 12:37   #51
Zep

Stage 4
 
Zep's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 194
Default

Prea putin probabil....sincer nu prea m-am dat la liniutze cu dacii...o singura data m-am dat la un semafor cu o supernova(cand am luat masina...nu avea nici o modif) si intr-adevar m-a \"ars\" !
Ce pot spune este ca,recent, m-am dat la liniutza cu o tigra 1,4 16v 90Cp si nu m-am clintit de langa el...apoi m-am dat cu un peugeot 204 1.4 75Cp si i-am dat sa bängäne!
Zep is offline  
Old 29-11-05, 00:58   #52
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Zep

Zep , ai avut cumva golf-ul si la o prezentare pe Terrasat sau era altul ? Oricum masina arat bine o stiu , am vazut-o prin orash ...de fapt le-am vazut pe amandoua .... si cel putin BMW-ul , chiar daca nu are modificari se infige de n-are treaba ....



P.S. Sa citesti PM-ul de la mine urgent
__________________

KillerINC is offline  
Old 23-12-05, 04:13   #53
EN!GM@

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 7
Default

Oameni buni oare chiar voi nu stiti k defapt chip tuning-ul nu e nimik altceva decat 1 reglaj electronic la masinile dotate cu computer de bord..care computer in zilele noastre inlocueste unele piese mecanice ce existau la motoarele mai vechi...deci cu ajutorul unor harti ai parametrilor motorului introduse in software-ul computerului de bord.....acesta asista parametri de functionare a motorului:detonatii,amestec,aprindere.Venind cu 1 chip tuning nu facem nimik altceva decat sa modificam parametrii dati de fabricant (deci..se modifica softul initial).Dar totusi nu modifica capacitatile motorului doar le aduce cat mai aproape de optimizare.....cu ajutorul unei turbine.....introducem mai mult aer..ceea ce atrage dupa sine o imbogatire a amestecului ceea ce la randul ei atrage dupa ea si detonatii mai puternice,asta insemnand o viata mult mia scurta a pistoanelor si alte uzuri premature.Odata cu introducerea unei turbine se impune in mod automat si 1 chip tuning kre va regla in mod optim parametrii tinand cont si de noua turbina introdusa pe motor.Si cu toate astea dl 75,85 pana la 180 hp sincer iti trb alt motor sau...daca te gandesti la basme culcate inapoi si viseaza un 1 vr6 ( motor kre poate fi dus la peste 200 hp).daca voi zicetzi k 1 golf IV cu motor de 1,4 este facut de o supernova.....nu sunt in tema....dar in schimb 1 vw passat din 1988 1,6 Diesel nu este sub nici o forma \"facut\" de o supernova...nici la demaraj si nici la viteza.....normal tinand cont de faptul k la volanul acestui passat se afla 1 om kre intradevar isi merita numele de sofer......oricum va dati seama k nu sunt eu k daca va uitati mai bine la varsta am 17 :P[/url][/list]
EN!GM@ is offline  
Old 23-12-05, 14:00   #54
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

ai tu cateva puncte la care ai dreptate, dar permite-mi sa nu te cred ca un 1.6 diesel din 88 poate face o supernova...
in conditii normale, lucrul asta nu se poate intampla
aleks is offline  
Old 23-12-05, 14:35   #55
EN!GM@

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 7
Default

Foarte sincer ceea ce am relatat in privinta passatului am vazuto cu ochii mei sunt mai mult k sigur si sincer......masina asta nu are nici 1 tuning tehnic...apsolut nici macar 1....dar in schimb este intretinuta.....si merge totul struna a fost facuta o revizie totala a mototrului acum vreo 5 ani...km asa.....in Germania....SI totusi daca iti vine sa crezi o masina atat de batrana.....fara nici 1 tuning tehnic prinde 170 la vale :P ......Deci....sincer asta am vazuto cu ochii mei deoarece e masina tatalui meu......
EN!GM@ is offline  
Old 23-12-05, 20:47   #56
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

nu te contrazic, iti spun doar ca a fost un caz particular ( sa fiu rau acum, probabil k in cadere libera mergea mai tare ca galardo, ca e mai greu )
dar in mod normal nu are nici o sansa sa mearga mai bine ca o nova...
aleks is offline  
Old 23-12-05, 21:02   #57
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,553
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default sal

mi se pare o porcarie ca o masina atat de frumoasa... cu renume .. cand zici golf 4 zici ceva.. sa aibe un motor asa de slab.. sa te faca o supernova sau alte masini... jalnic.
__________________
ANONYMOUS MOTORSPORT
B-14-BYE is offline  
Old 24-12-05, 09:57   #58
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

Zep eu iti zic sa stai linistit cu G4! fa-i numa exterior, interior si eventual muzica! in rest masina asta pastreaz-o pentru consum pentru ca asa cum ti-a zis si Serban (BishopVR6) este mult prea complexa operatiunea si asa cum au zis-o si altii nu va da satisfactii prea mari!

Ai BMW de fuga... prea bine... banuiesc ca te doare buzunarul sa mergi cu ea zi de zi! dar cu 7% nu! deci ramai la 7% in oras si cu BMW pentru restul


Eu unul am un VR6 pentru distractie si un G1 1.3 pentru consum! si crede-ma ca sunt super fericit cu masinuta aia care e mai batrana ca mine! consuma maximorum 7 in oras, nu se strica si atunci cand totusi se strica piesele sunt foarte ieftine!

Oricum frumusica masina! Cand vrei sa treci la 17 sa ma anunti si pe mine poate le iau eu pe astea pe 16!
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline  
Old 24-12-05, 10:06   #59
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

Iar in legatura cu tuningul asta pot spune ca multi bateti campii (scuze daca sintagma este prea dura dar asta e durerosul adevar)

Toate aceste optimizari declarate de producatori nu sunt altceva decat abureli si in cel mai bun caz puterea transmisa la volanta! deci acei 10 cp la volanta devin vreo maxim 5 la roata!
Iar in momentul in care din 1.4 se va ajunge la 180cp cu turbo (nu zic ca e imposibil ci doar o nebunie nejustificata) nu vad decat un singur rezultat: proprietarul masinii va fi tare nemultumit ca a bagat o carca de bani si satisfactia care este??? o sa-l bata un vr6 stoc de 174cp de nu o sa stie ce-i cu el!! si unde mai e fericirea??? ca el a bagat cat un vr6 sh de prin 93-95 si acel vr6 il bate mar!

pentru vr6 si v6 in schimb exista variante de crestere a puterii de peste 200% dar este cu totul si cu totul altceva! pentru ca vb de un motor de 2.8 sau 2.9, pentru ca acel motor cand vine din fabrica este folosit la 35% din capacitatile lui reale, pentru ca s-au gasit niste nemti nebuni care sa faca din vr6 de 174/190 un vr6 de 450/500cp (la roata nu la volanta)

Si prin asta am vrut sa demonstrez ca supraalimentarea unui motor mare dar cu performante reduse (din motive stiute doar de fabricant) este mult mai satisfacatoare decat supraalimentarea unui motor mic!

Asa ca mai ascultati si de oameni gen georgeb care chiar stiu ce vorbesc!
AudiPerformance is offline  
Old 07-02-06, 01:40   #60
Zep

Stage 4
 
Zep's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 194
Default Re: Zep

Quote:
Originally Posted by \"KillerINC\"
Zep , ai avut cumva golf-ul si la o prezentare pe Terrasat sau era altul ? Oricum masina arat bine o stiu , am vazut-o prin orash ...de fapt le-am vazut pe amandoua .... si cel putin BMW-ul , chiar daca nu are modificari se infige de n-are treaba .... !
prezentare la terrasat...din cate stiu eu NU dar cine stie poate a fost facuta fara acordul meu
Bmw-ul se infige de n-are treaba da si haleste rau de tot d-aia probabil nu prea ma vezi cu el prin oras ! oricum e senzatie cu el....
Zep is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -