Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-12, 13:12   #1
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Golf 4 -BH 43 SRG

As vrea sa va prezint noua mea masina: Golf 4 - 1.4 - 16v
75(+aprox 17)CP (o voi duce in curand la un test)

Masina o am doar de 3-4 luni, este stock, dar deja am pregatit niste mici modificari pentru ea. In loc de stopurile astea, as vrea sa pun tot stockuri, dar cele cu fumuriu pe mijloc. Cat despre jante, sunt la vopsit(sper sa iasa bine). Prea multe nu am sa schimb la ea, cel putin acum ca nu imi permit. Deja am cheltuit destul de multi bani cu filtre, distributie etc...pana si bujiile erau praf. Singurul lucru bun de la proprietarul anterior sunt suspensiile sport. Sper sa va placa.












Am sa revin in maxim 5 zile cu update .

Last edited by ssno0py; 19-06-12 at 13:36.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 22:28   #2
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Salut, frumos golful.
Sa inteleg ca masina are acum aproximativ 90 cai? Din ce ai urcat puterea?
Mirel1919 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 00:38   #3
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Sincer, stiu doar ca e din computer...sau ceva legat de asta. Mecanicul care mi-e prieten a facut asta. Tot ce stiu e ca mi-a desfacut EGR-ul. Si mi-a schimbat distributia si filtrele, care le-a ales tot el pentru ca el stie ce e mai bine pentru masina.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 11:54   #4
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Quote:
Originally Posted by ssno0py View Post
Sincer, stiu doar ca e din computer...sau ceva legat de asta. Mecanicul care mi-e prieten a facut asta. Tot ce stiu e ca mi-a desfacut EGR-ul. Si mi-a schimbat distributia si filtrele, care le-a ales tot el pentru ca el stie ce e mai bine pentru masina.
17 cai aia nu sunt adevarati.Ai in plus daca ar fi din soft vreo 5 cp daca ai mai fi avut si alte modificari care oricum sunt destul de scumpe atunci ai putea spune ca ai 17 cai putere dar nu ai iti zic eu sigur,nu te mai duce la dyno ca te duci degeaba.
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:08   #5
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Nu stiu ce sa zic, dar se simte ca trage mai bine ca inainte. Tot am sa ma duc de curiozitate . Sa fac o comparatie mai tarziu. As avea o intrebare.. in interior am manerele putin decojite. Daca le dau jos sa le vopsesc am nevoie de vopsea speciala ca sa nu imi manance plasticul?... Masina a fost la o femeie in Germania care nu prea a avut grija de ea... Si acum incerc sa o aduc pe drumul cel bun ...pe cand am facut pozele de mai sus am apucat sa curat doar motorul superficial.

Last edited by ssno0py; 21-06-12 at 12:10.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:11   #6
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Quote:
Originally Posted by ssno0py View Post
Nu stiu ce sa zic, dar se simte ca trage mai bine ca inainte. Tot am sa ma duc de curiozitate . Sa fac o comparatie mai tarziu. As avea o intrebare.. in interior am manerele putin decojite. Daca le dau jos sa le vopsesc am nevoie de vopsea speciala ca sa nu imi manance plasticul?... Masina a fost la o femeie in Germania care nu prea a avut grija de ea... Si acum incerc sa o aduc pe drumul cel bun ...pe cand am facut pozele de mai sus am apucat sa curat doar motorul superficial.
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?961163
Aici ai link-ul cum sa desfaci manerele
Si jos un baiat care a executat asta de pe vw forum.

Ieri am executat si eu reconditionarea manerelor. Am folosit hartie abraziva, de 4 granulatii diferite, din ce in ce mai fine, pt curatarea acelei nenorociri de vopsea cauciucata. Dupa smirgheluirea sub apa a pieselor, le-am degresat, lasat sa se usuce si le-am vopsit cu un spray de la DUPLI-COLOR, Plastic-Lackspray, negru mat, special pentru plastic rigid, care nu necesita grunduire si lac. Spray-ul l-am luat din Cora, ceva peste 25 ron parca. Pe el spune sa folosesti inainte de vopsire hartie abraziva de 400 (sau 600, nu mai stiu exact, ma uit acasa pe el) pt finisarea pieselor de vopsit, dar eu nu am gasit decat de 240 max. Am dat 3 straturi de vopsea, cu 1:30-2 h de lasat la uscat intre straturi. Rezultatul, in pozele de mai jos:



Granulatia recomandata este 600. Spor la treaba amatorilor :vaidecapulmeu:


Dupa ce curatati stratul de cauciuc spalati bine suprafata cu un detergent degresant (axion, pur, fary...etc- dar care sa NU contina balsam), uscati si dati cu primer apoi aplicati vopseaua preferata prin puverizare (spray) sau cu pensula (dar in cazul asta mai subtiat-o cu diluant pt. a nu aparea dungi). Pt suprafetele din plastic e f bine daca dupa curatarea cauciucului se slefuiesc suprafetele cu un smirghel fin.
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:34   #7
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Sau dupa ce dai vopseaua aia cauciucata jos, poti colanta manerele .

Uite, cum a facut el : https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...ml#post3427467
__________________
MedLife !

318i 99' !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 17:42   #8
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Multumesc frumos pentru sfaturi. Sper sa le fac pe luna viitoare, dupa ce am sa termin cu bacalaureatul. Dupa aceea o sa ma angajez si am sa schimb evacuarea si as vrea sa o fac clean.

Am schimbat stopurile si am pus jante(sunt provizorii..probabil am sa raman cu ele vara aceasta). Masina o fac tot la o luna cu pasta si la 2 saptamani siliconez tot plasticul din interior. Sper sa va placa. Astept pareri si sugestii.







P.S: urmeaza sa vopsesc etrierele saptamana asta sau saptamana viitoare.

Last edited by ssno0py; 21-06-12 at 18:05.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 20:53   #9
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Salut am venit cu update . Am vopsit etrierele, prezoanele(erau urate asa ruginite), si am schimbat valvele cu unele de inox.











In urmatoarea luna am de gand sa schimb discurile de franare(sunt cam praf dupa cum se vede in poze, sa pun folii pe geamuri(inca nu sunt sigur daca sa pun si pe geamurile din fata-nu sunt probleme cu omologarea), autocolant pe stalpii dintre geamuri si pe semnul volkswagen din spate, si am sa scot "GOLF"-ul din spate. Si caut in continuare buza GTI. Si as vrea sa schimb si claxonul avand in vedere ca al meu e pitigaiat si ma zgarie pe creier



Pareri?!
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 20:56   #10
fazekasnfs

Stage 5
 
fazekasnfs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3,143
Member of:
[Opel]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

faina masina sport la lucru
ai grij cu discurile pe fata!
arfi bine sa schimb foarte repede pana nufaci accident

Last edited by fazekasnfs; 27-07-12 at 21:05.
fazekasnfs is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 21:16   #11
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Mersi frumos. Cat despre discurile pe fata am mentionat ca le voi schimba luna asta. Am ramas si eu surpins cand le-am vazut X_x .
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 21:22   #12
daddyflo87

Stage 3
 
daddyflo87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 89
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Salut , 99% bag mana in foc ca alea au fost jantele mele. Reconditionate de mine , polishate si la interior vopsit cu alb boreal.Foarte rezistente jantele si de asemenea f usoare, le ridicam cu degetul mic!Si nu glumesc.Spor la modificat!
daddyflo87 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 21:31   #13
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

Mersi . Jantele le-am cumparat din Germania, erau pe un audi A3. Le-am luat destul de ieftin din cauza ca era dus luciul de pe ele si le-am dus la vopsit. Si da, sunt foarte usoare .
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 15:03   #14
B777TLB

Stage 4
 
B777TLB's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 214
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

felicitari pentru masina si sport la modificari....sa o stapanesti sanatos fara probleme
B777TLB is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 15:04   #15
B777TLB

Stage 4
 
B777TLB's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 214
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 -BH 43 SRG

spor*
B777TLB is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -