Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-12, 13:42   #16
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by iulianr26 View Post
Varul meu are focus tdci are 8 pe oras si eu 7.8 asa ca.....
Si marmota ce facea? Te impingea ca sa ai consumul asta?
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 17:14   #17
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Poza daca iti fac sa vezi consumul in oras mai gasesti scuza? Sa stiu ce postez sa fiu pregatit cu demonstratie. De cand sunt eu pe 4t si in cate posturi am scris nu cred sa fi aberat ceva. Dar ma rog nu pot sa te contrazic.... nici nu te cunosc.
__________________
Membru SEAT

Last edited by iulianr26; 19-06-12 at 17:44.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 22:29   #18
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Imtamplarea face sa am un cunoscut cu golf V de 1.4 luat de nou si sub 10 in oras nu are consum.. Este un motor slab care se chinuie sa traga caroseria. Daca tu ai dat o masina puternica pe asta si acum incerci sa te consolezi cu ideea consumului e o treaba, dar sa incerci sa ne convingi si pe noi este altceva. Mitul motorului mic si slab care consuma putin a trecut de mult timp. Iti iei motor mic si slab cand nu ai bani de altceva (exemplu: Octavia 2 facelift 1.8 TSI 9-9,5 in acelasi oras cu golful V de 1.4 care consuma minim 10). Poza cu consumul nu e elocventa, deoarece poti poza ce iti convine cand e momentul oportun.
Vroiam sa te intreb cu rotile, ce spui tu ca are 9 kg, ca nu prea se intelege.
__________________
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 01:07   #19
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Ce-ai facut bre? Sa o stapanesti sanatos! De fiecare cand ne intalnim ai alta masina. )
J.D is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:05   #20
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by =Virus= View Post
Imtamplarea face sa am un cunoscut cu golf V de 1.4 luat de nou si sub 10 in oras nu are consum.. Este un motor slab care se chinuie sa traga caroseria. Daca tu ai dat o masina puternica pe asta si acum incerci sa te consolezi cu ideea consumului e o treaba, dar sa incerci sa ne convingi si pe noi este altceva. Mitul motorului mic si slab care consuma putin a trecut de mult timp. Iti iei motor mic si slab cand nu ai bani de altceva (exemplu: Octavia 2 facelift 1.8 TSI 9-9,5 in acelasi oras cu golful V de 1.4 care consuma minim 10). Poza cu consumul nu e elocventa, deoarece poti poza ce iti convine cand e momentul oportun.
Vroiam sa te intreb cu rotile, ce spui tu ca are 9 kg, ca nu prea se intelege.
9kg inseamna greutatea (mărime fizică scalară care exprimă greutatea unității de volum (g/cm3) a min. respective și se notează cu kg)
Cu tine chiar nu are rost sa continui . Am facut poza la consum evident 7.9 dar se pare ca nu se va termina disutia asta cum am si precizat mai sus.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:05   #21
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by J.D View Post
Ce-ai facut bre? Sa o stapanesti sanatos! De fiecare cand ne intalnim ai alta masina. )
Tu vorbesti Merci !!! Hai ca iese calumea si asta.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:15   #22
ag22tur

Stage 5
 
ag22tur's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Multa bafta cu masina. Trebuie sa iei in considerare ca jantele pe 18 cam cer coborarea masinii putin pentru un efect complet. Macar niste arcuri sport.
Legat de consum 7.9 e rezonabil si plauzibil. Daca vrei si intelegi cat de cat cum merge un motor poti sa scoti comnsum bun si cu motoare subdimensionate. Cu 1.9 al meu pot sa scot si 6.x dar si 8-9 in funtie de cat ma mananca piciorul.
Bafta in tot ce ti-ai propus cu masina.
__________________

If you ain't rubbing, you ain't dubbing!

veeDUB
ag22tur is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:31   #23
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by ag22tur View Post
Multa bafta cu masina. Trebuie sa iei in considerare ca jantele pe 18 cam cer coborarea masinii putin pentru un efect complet. Macar niste arcuri sport.
Legat de consum 7.9 e rezonabil si plauzibil. Daca vrei si intelegi cat de cat cum merge un motor poti sa scoti comnsum bun si cu motoare subdimensionate. Cu 1.9 al meu pot sa scot si 6.x dar si 8-9 in funtie de cat ma mananca piciorul.
Bafta in tot ce ti-ai propus cu masina.
Merci . Sigur dau cu flexu'-n ea :P
Am vazut golful tau parcat pe bulevardul unirii acum ceva timp . Cum pot da rh-urile pe el ...... Arata super! Cat despre consum .... mai mult decat ok . Am realizat ca in oras nu ai nevoie de mai mult.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:44   #24
AirrideSystemsRomania

Stage 5
 
AirrideSystemsRomania's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 566
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Bafta multa in ceea ce ti-ai propus ! Masina are un mare potential...
AirrideSystemsRomania is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 09:04   #25
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by AirrideSystemsRomania View Post
Bafta multa in ceea ce ti-ai propus ! Masina are un mare potential...
$$$$$ Merci!!!!
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 10:06   #26
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by iulianr26 View Post
9kg inseamna greutatea (mărime fizică scalară care exprimă greutatea unității de volum (g/cm3) a min. respective și se notează cu kg)
Cu tine chiar nu are rost sa continui . Am facut poza la consum evident 7.9 dar se pare ca nu se va termina disutia asta cum am si precizat mai sus.
Extraordinar, nu mi-am inchipuit ca asta inseamna greutatea
De fapt:
GREUTÁTE, greutăți, s. f. I. 1. Apăsare pe care o exercită un corp asupra unei suprafețe (orizontale) pe care se sprijină; însușirea unui corp de a fi greu; forță care se exercită asupra unui corp sau cu care un corp este atras de pământ; greime.
Si ghici, se masoara in NEWTON

Ce spui tu aici este masa.. fizica de a saptea

Revenind, "greutatea" de 9 kg la o janta pe 18 o gasesti la Oz ultraleggera.
Stii pentru ce sunt renumite? Pentru ca sunt usoare. Esti sigur ca jantele tale pe pe 18 au doar 9 kg? Sau e la fel ca si cu consumul care la inceput era 7,8 acum a devenit 7,9 si incet in ritmul asta ajungi la 9,9

LE: uitasem, o mica completare: in camp gravitational, adica cum traim noi, greutatea e vector, nu scalar.

Last edited by =Virus=; 20-06-12 at 10:21.
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 10:20   #27
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Quote:
Originally Posted by =Virus= View Post
Extraordinar, nu mi-am inchipuit ca asta inseamna greutatea
De fapt:
GREUTÁTE, greutăți, s. f. I. 1. Apăsare pe care o exercită un corp asupra unei suprafețe (orizontale) pe care se sprijină; însușirea unui corp de a fi greu; forță care se exercită asupra unui corp sau cu care un corp este atras de pământ; greime.
Si ghici, se masoara in NEWTON

Ce spui tu aici este masa.. fizica de a saptea

Revenind, "greutatea" de 9 kg la o janta pe 18 o gasesti la Oz ultraleggera.
Stii pentru ce sunt renumite? Pentru ca sunt usoare. Esti sigur ca jantele tale pe pe 18 au doar 9 kg? Sau e la fel ca si cu consumul care la inceput era 7,8 acum a devenit 7,9 si incet in ritmul asta ajungi la 9,9
Am dat o definitie mai simpla la intrebarea ta.
Concluzie: Cantarul de la firma (expediaza zilnic cu Nemo) minte.
Eu la fel pt ca am facut poza cu 7.9 in loc de 7.8 .
Eu m-am saturat de OTV. Am avut deschise 4 threaturi pana acum si nu am am fost Virusat pana acum la nici unul ditre ele . Se pare ca nu folosesc un antivirus suficient de bun. Oricum tu ai ultimul cuvant ...... Esti piesa , imi pare rau ca nu am reusit sa mint tot forumul ... Am fost dat de gol.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 10:29   #28
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Nu ai de ce sa te superi pe mine.
Incearca sa oferi date corecte, nu rotunjite dupa bunul plac. Poate ca 99% din forumul asta inseamna, low, slow si buze polishate la jante, dar mai sunt si 1% care gandesc.
Si nu e cazul sa folosesti subtilitati ca virusat si antivirus.

In alta ordine de idei masina este okey. Daca nu ai probleme mari cu vopseaua mai bine revopsesti unul - doua elemente decat sa o foliezi, eventual un polish profi la toata masina. Ofera-i o revizie completa adica inclusiv distributie si pompa de apa iar la iarna ai grija cand deschizi portierele.

Last edited by =Virus=; 20-06-12 at 10:41.
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 10:57   #29
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Nu e corect sa se invarta pamantul in jurul axei tale si 99 % din forum sa fie catalogat de tine ca ''nu gandesc'' . Cum ai vrea tu sa fie forumul 99% sa aibe 800 de cai? Eu am avut masini din toata gama si 220 cp si 82 si 115 audi coupe quattro . Asta e roata e rotunda nu poti sa ai coada sus tot timpul....
Colantul e o idee pentru look-ul similar cu golful alb din primul post. Nu am prob cu vopseaua. Revizie am facut am schimbat tot pana si ulei la cutie. Distributia e facuta si pompa schimbata.
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 11:26   #30
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: My Mk5 Black Coupe.

Nu am spus ca nu gandesc, dar exista diferente in gandire. Pentru unii (multi) de pe forum exista doar aspectul masinii iar altii "se uita" si la partea practica. Pentru prima categorie daca ai niste poze in care masina arata pe gustul lor altceva nu mai conteaza.. spre deosebire de pragmatici.

Mie personal imi place mai mult cum arata negru, am vazut golf V R32 negru si de asemenea mi-a placut foarte mult. Poate ar fi bine sa cauti si niste faruri cu lupa de GTI pe fundal negru, cred ca ar schimba mult in bine aspectul, iar stopurile sa le faci ca la R32, adica cu o tenta fumurie iar cercurile sa le lasi asa cum sunt. Sau de ce nu stopuri oem de golf V cu leduri care sunt deja cu tenta fumurie.
Daca ai climatronic si daca iti place poti monta partea de reglaj de la golf 6.
Exista pe alt forum . ro unde ai prezentat seatul ca masina de calitate nemteasca sau ceva asemanator, niste golf V negre destul de interesante insa oamenii nu isi bat capul sa le posteze aici.

Le: la stopurile astea faceam referire:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gtl3_vw.jpg
Views:	294
Size:	94.2 KB
ID:	2472766  

Last edited by =Virus=; 20-06-12 at 11:56.
=Virus= is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -