Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-07, 17:38   #31
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

mmmda.... blocul motor fisurat...normal, alti bani, alta distractie... au inceput sa'mi iasa peri albi... am o oferta pt un motor exact ca al meu 63kv la 3 milioane, fara acte... dar ma intreb daca se merita sa ma coplic atata...
e nasol sa umbli cu motoru pe naspa? ati incercat?
sau sa iau unul mai nou, mai puternic?
la dracul...ce sa fac?
retro is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 18:27   #32
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

cica tre sa mananci mult rahat ca sa ai noroc... eu pana acum am 2 masini si nu merg cu niciuna... si faza e ca am mai gasit inca una si poate ma arunc... un scirocco mk2... tot eftin... doamne ce nebunie... dar si la asta as mai avea de lucrat... cred ca imi fac cimitir de masini...
stii care e faza? pana acum imi placea mk2... avea farurile parca mai tentante, avea stopurile mai rotunjite...parca ma atragea mai tare... acum insa am mk1... vroiam sa ii modific stopurile si farurile la inceput, poate chiar haionul... acum am oferta de mk2... si nu imi mai place... parca imi place mk1...sa mor daca imi pot explica asa ceva... si ma uit la mk2 si parca nieeee...... poate pentru ca e rosu si nu ma atrage absolut deloc...ii sta mult mai bine in gri sau in alb... pe bune... uite si o poza cu subiectul despre care vorbeam...
acum intrebare... cel negru mk1? sau asta rosu, mk2'ul????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	08-02-07_1324.jpg
Views:	101
Size:	63.4 KB
ID:	213558   Click image for larger version

Name:	08-02-07_1327.jpg
Views:	104
Size:	70.1 KB
ID:	213559  
retro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 19:12   #33
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

mmmda... 1,8u'...fratilor, eu va intreb daca sa raman cu mk1 sau cu mk2, va arat si poze, si voi imi raspundeti ca 1,8u'? )))
retro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 19:31   #34
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: SciROCKo noire

..din start daca ziceam de 1,8 ....inseamna MK1 ,mai daca ai inceput o treaba eu as zice sa o continui!!
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 23:24   #35
numele.meu

Stage 2
 
numele.meu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 44
Default Re: SciROCKo noire

succes cu masina.
Sper sa o scotzi la liman cat de curand
numele.meu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 12:18   #36
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: SciROCKo noire

noutati ...ce ai mai facut la el..cum merge treaba??
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:01   #37
scirocco

Stage 3
 
scirocco's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

mah vad ca sunteti multi pasionati bravo bravo
mie imi trebuie neaparat chedere la scirocco 1 si chestiile alea de aluminiu de langa chedere.

o sa instalez cat mai repede un forum pe www.scirocco.ro sa discutam acolo
va tin la curent
__________________
1980 vw scirocco gt
scirocco is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:04   #38
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: SciROCKo noire

aaa...chederele de la parbrizele laterale......toate sunt crapate si la mine
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:04   #39
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

cum sa mearga dane? pai cred ca o sa mai dureze mult si bine... faza e ca pana la sfarsitul lui martie mai este masina inscrisa in circulatie... si no...daca a aparut problema cu motorul si trebuie sa il schimb, o sa cumpar ceva mai puternic, nu o sa il las tot la 86 de cai... in alta ordine de idei doarme in fata blocului... zilele astea o sa ii dau scaunele jos si o sa le imbrac in piele...o sa imbrac si bordul in piele, o sa ma apuc de interior...cum da caldura, o sa ma apuc sa il fac bucati, sa il antifonez,. si cand o sa gasesc vreo oferta de motoras care sa fie ok, o sa il iau, il pun sus si cam gata...mai ramane vopseaua...oi vedea eu cum o sa incep si cu ce continui...oricum in timp, ca se pare ca tre investiti ceva banuti...
retro is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:08   #40
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

@ scirocco....cred ca daca te'as vedea in fata, nu stiu ce ti'as face... te rugam mai omule mai, da drumul la site, crede'ma...sunt destui pasionati de scirocco, si multi te'ar binecuvanta:P numai sa dai odata drumul la site...daca ai baga si un forum ceva ar fi extraordinar... am auzit ca demultisor e site'ul in constructie... te rog, acorda'ti putin timp si pentru noi si da drumul la site...
cat despre chedere ale mele nu stiu cum sunt...chiar o sa ma uit...
retro is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 19:32   #41
Loukas

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 61
Default Re: SciROCKo noire

Respect "retro" , "dan" si toti oamenii care nu isi bat joc de masini si reconditioneaza si respecta masinile ( in special cele vechi ). Retro ceea ce faci tu e demn de laudat si nu multi se incumeta la o chestiune din asta. Ma bucura faptul ca ai ramas la scirocco 1 si il faci tipla. Felicitari si bafta tuturor in continuare la proctele voastre ( fie reconditionat sau modificat ).
Apropo....ziceai ca vrei sa ii pui alt motor....dar te rog sa ii pui unul de scirocco...nu de la alta marca sau alt model. Ar fi prea pacat. Incearca sa ti-i pe cat de poate cat mai multe piese originale si sa le reconditionezi. E o masina care in ochii mei tinde spre o masina clasica.
Loukas is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 19:47   #42
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

salutare loukas...teoretic, statea intr'o curte, nemiscat...masina nu a mai circulat din 91 parca... se afla intr'o stare mai mult decat deplorabila(nu te uita cum arata exteriorul in poze)... are parbriz de jetta, frane de dacie si no...practic o carca de piese de dacie, ca asa se fac adaptarile la noi la romani...noroc ca fostul proprietar nu a avut timp sa o reconditioneze in continuare in felul acesta...a aparut problema cu motorul si no... ce sa fac? m'am gandit ca daca tot sunt nevoit sa schimb motorul, macar sa pun ceva mai puternic pe el, sa nu il las stock...chiar zicea ab-33-wob(care are g60 pe scirocco) ca e visul oricarui tanar...si sa fim seriosi, asa este... mai am mult de munca, chiar astazi m'a sunat din senin prietena mea sa imi spuna ca am devenit cam putruros ca nu mai fac nimic la scirocco... ea e pasionata de broscute, si nu ii plac masinile sport vechi...spune ca sunt patratoase, joase si urate...dar s'a uitat pe geam si mi'a zis intr'un fel ciudat ca nu vrea sa renunt la masina asta(chiar daca nu a fost deacord sa o cumpar)...a zis ca e o masina frumoasa...si ma ajuta, probabil zilele urmatoiare o sa o duc la bunicii ei care stau la casa, tot in brasov si acolo au garaj, rampa, tot ce vreau si sa ma pot apuca sa desfac piesa cu piesa, surub cu surub si sa fac o treaba buna...

@loukas: nu stiu ce sa fac cu motorul, ti'am zis ideea mea... as vrea sa mai strang ceva banuti pana la vara si sa incerc sa pun un motor mai puternic... gasisem un motor de golf 3 la 8 milioane parca...are 110 cai, dar e injectie si tre sa schimb tot apoi...nu stiu ce sa fac...


Quote:
Originally Posted by numele.meu View Post
succes cu masina.
Sper sa o scotzi la liman cat de curand
mersi mult stefane... asta e... e un nou proiect,imi pare rau ca am renuntat la ascona... dar asta e, am plecat cu alt proiect la drum....

Last edited by retro; 21-02-07 at 19:52.
retro is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 20:33   #43
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: SciROCKo noire

pe mine ma cam bate gandul sa l fac ca una din cele de jos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jamies_scirocco.jpg
Views:	132
Size:	142.3 KB
ID:	220681   Click image for larger version

Name:	PB130042.JPG
Views:	102
Size:	668.7 KB
ID:	220682   Click image for larger version

Name:	PB140150.JPG
Views:	123
Size:	660.6 KB
ID:	220683  

DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 21:26   #44
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: SciROCKo noire

ce tare arata aia rosie... chiar ma ganeam la un spoiler rieger... si in final am gasit un site de unde se poate comanda... dar ar trebui sa strang bani ca-lumea si poate in cateva luni as reusi sa imi iau un spoiler... intr'adevar e frumos, dar si 400 oiro... e mult...cu toate ca ar fi unicat...
stii ce ma intrebam? oare daca imi pun un spoiler rieger si intra vre'unu in mine si mi'l face praf, din vina lui, asigurarea ce face? ini ia spoiler inapoi sau nu? raspunsul cred ca e mai mult decat elogvent...nu!!! o sa imi ia o bara de'asta normala si gata...sau ma insel?
retro is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 23:17   #45
Loukas

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 61
Default Re: SciROCKo noire

Intr-adevar toate masinile din poze sunt superbe dar mie cel mai mult imi place scirocco-ul din ultima poza...ala primul din stanga. Astea-mi plac mie..mai old-school...stock , barile cromate , trantita la pamant , jante putin inafara caroseriei , daca se poate mai micute si cromate....bestial....si farurile alea galbene dau super pe ea. Cat despre spoiler , nu cred ca iti da asigurarea alt spoiler identic cu ala...adica mai mult ca sigur. Dar intereseaza-te la casco...poate poti sa iti asiguri spoilerul...mergi cu factura la ei , vad cat costa, si platesti anual o cota parte. Zic si eu asa..nu stiu daca se poate. Teoretic banuiesc ca trebuie sa se poata...sistem audio stiu personal pe cineva care a bagat in jur de 1500 E in sistem , si l-a asigurat casco.
P.S. Mergi la ala care a avut scirocco-ul inaintea ta si dai doua peste cap....e un criminal daca a stricat masina...auzi dom`le...sa pui sistem de franare de pe dacia....merita scuturat putin.....isi bate joc de masini cu istorie.

Last edited by Loukas; 21-02-07 at 23:19.
Loukas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -