Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-07, 00:59   #1
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

mmmda.... vad ca totusi mai e activ forumul si ma bucura asta.... salutare...sunt mai nou pe acest forum, asa ca imi pare bine sa va cunosc...
am avut si inca mai am un opel ascona b din 77 1900cmc, 97hp si am avut un accident, ma rog... vroiam sa o refac, si cautand in ziar un anunt cu ceva piese de schimb, am dat peste un anunt cu un scirocco din 79...mi'au placut mult masinile astea, dar nu stiam prea multe despre ele...asa ca, daca tot ma bate gandul sa imi iau scirocco, am cautat informatii... asa am ajuns aici si am citit pagina cu pagina, cuvant cu cuvant...morala? simplu, iti poti lua pit-bull si il poti da la lupte de caini, la fel de bine cum il poti iubi si ingriji ca pe orice animal de casa...acum fiecare cu parerea lui...unii apreciaza scirocco pentru ce este, altii vor sa'i dea tabla jos... )
acum, sa va zic ceva...am fost la niste dezmembrari si am intrebat de ceva piese de ascona si abea aveau...am intrebat de piese de scirocco si? cica nici macar...sunt putine si nu avem piese...ma intreb eu...calitativ-valoric se merita sa ai un scirocco? e greu de intretinut? piese? mananca multi bani?pentru ca mi'a placut candva masina asta si vreu sa vad ce poate... am gasit'o la un pret mai mic, deci probabil ca o sa mai bag ceva in ea... vreau un sfat, un ajutor si daca se poate fara table cazute si alti microni de sutime...

ps: pe opel am jante de golf 2 de'alea intoarse...faine... si merg perfect pe scirocco... suporta pe 15? ca la opel imi rupeau aripil
retro is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:28   #2
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

Poti sa pui linistit gentile de 15 insa cu cauciucuri de 50 sau 60 ar fi mai indicat.Cu piesele ..sincer eu am gasit doar piese noi in magazinele de specialitate, am fost pe la toate dezmembrarile de la noi din zona ...dar nu am gasit nici un Scirocco, majoriatea pieselor insa potrivesc de pe golf,pasat,jetta,audi80.Iar ca un exemplu iti dau ...la dezmembrari imi cerea pe o pompa de benzina 500 000 ,veche de 20 de ani , si in magazin nemteasca ,originala era 900 000 cu garantie...deci nu prea merita din dezmembrari.Preturile pieselor noi nu sunt foarte ridicate la cele facute sub liceente,chiar vei ramane uimit de pretul scazut al unora(ca si la Dacia1310).
Iar o piesa pusa odata noua TINE !!!
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 12:27   #3
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

gumele sunt 185/ r15 88 h....nuj ce sa zic pana nu vad cum intra...pe opel erau cam fixe...sunt marix gumele, dar arata super bine pe masina...si au o aderenta super...
maine o sa merg sa vad scirocco ala....m'am cam aprins asa inainte sa vad despre ce e vorba...ma intereseaza daca e greu de intretinut masina asta, pentru ca mo'or placea mie masinile mai vechi, dar si papa bani.,... de aratat imi place cum arata modelul scirocco, si mi'a zis un prieten ca vede talpa ca'lumea...problema cam asta ar fi, ma gandesc sa nu patesc clasica faza ca dupa o saptamana sa inceapa sa ma traga de maneca(masina) si sa ma ia, ba ca transpira, ba ca are un picior subred si sa inceapa sa ma bata la cap sa ii fac un rk pe bucati... am facut destule eforturi cu opelul, e full piele, tobe noi, electric nou refacut,am bagat o caruta de bani...si acum e ciuipit fata-stanga.....apropo, e de vanzare!! negociem daca vrea cineva, ieftin...
ca sa n'o dau in off-topic, vreau sa intreb ceva: am auzit ca la scirocco, puntea spate(parca, nu sunt sigur) e prinsa nu stiu cum de lonjeroane, nu mai stiu care era faza, cert e ca e foarte iportant ca lonjeroanele sa nu fie atinse de prea multa rugina...
inca o intrebare: care sunt cele mai slabe puncte la scirocco?
retro is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 14:38   #4
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

Puncte slabe ....!!! cam aceleasi ca si la celelalte marci .Eu zic ca motorul daca e pe injectie ,si se deregleaza capul injector ,costa foarte mult si chiar un reglaj e scump.Cam problema care apare ( cam la toate masinile vechi) este tablaria>.In rest masina este construita destul de simplu.Vorba aia ' bine gandita' .Scirocco este un model destul de fiabil ,asemanator unui Golf
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 16:17   #5
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

sa inteleg ca e de bine....tu de cat timp ai scirocco?
problema ar fi ca sunt destul de putune, cel putin prin brasov sunt doar 2 pe care le vezi pe strada mereu, restul, daca or fi...nu apar... cam ca asta pe care vreau sa o iau... si avand in vedere ca pretul cerut e destul de mic, iar la telefon mi s'a zis : am facut ce am putut pentru ea sa o imbunatatesc si o are doar de juma de an, ma astept la orice... .....de asta vroiam sa ma interesez de piese ce si cum se gasesc, daca sunt scumpe si daca se merita...cat apreciezi ca face un scirocco din 79, stare buna de functionare....fara alte detalii, ca banuiesc ca daca esti pasionat de scirocco ai idee de preturi... pe la cat se "invart"?
retro is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 18:48   #6
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

Eu am Scirocco de un an.Prima am luat o cu 300 de euro(ocazie ),era din '77,acte la zi.I am pus un rulment , o pompa de benzina si un alt carburator, de Golf.Am circulat zi de zi cu ea timp de cam 7 luni(forja,oras,excursii,pescuit,etc).Nu a facut nici o figura si nu am avut nici o problema cu ea.Pretul difera in functie de motor ..zic eu ..pe carburator sau injectie ...un pret aproximativ intre 500 de euro minim si maxim 1500eu.
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 11:04   #7
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

atunci se pare ca si pentru mine ii tot un fel de ocazie, nu chiar ca a ta, dar totusi...mai nasol la mine ca nu ma pricep exagerat de bine la mecanica, dar sper sa nu am probleme, ca stii cum e, o iei la ocazie, dar mai ai de schimbat la ea SIGUR....azi tre sa ajunga asta la brasov si merg sa vorbesc cu el...poate fac si ceva poze si pun zilele astea pe forum....
e cineva interesat de un fiat ritmo din '84? 350 euro...

Last edited by retro; 19-01-07 at 11:07.
retro is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 15:47   #8
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

faza tare... s'ar putea sa iau chiar doua...am fost azi si am vazut'o... arata destul de rau, nu mai are itp de 4-5 ani si mai trebuie investitii...cel putin la interior e deplorabil...exteriorul merge, iar tabla e antifonata....de motor ce sa zic?cam peste o ora merg sa bagam ceva benzina sa vedem cum mere... nu o pot forta pentru ca cica motorul mere turat...dar a lasat la pret mult... mai mult chiar decat ma asteptam... si intre timp mi sa mai facut o oferta pt alt scirocco in care cineva a inceput sa bage bani, iar cand a vazut ca nu mai are bani s'a enervat si vrea sa o dea si de pomana, doar sa nu o mai vada...acum a zis ca o sa ceara mai mult decat un pret modic...deseara merem si o vedem si pe aia...poate-poate iese ceva...
retro is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 05:16   #9
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

uitw .faza cu nici sa nu o mai vad a fost si la mine (scuze e 6:13 dim ,is rupt dar mania m indeamna sa ti postez) PUTIN curaj si ai s o faci masina!!!vb maine
PS: AM TERMINAR TCM u (tehnologie constructilor de masini) AI LA 6:13 asa ca.............................pan' ma trezesc
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 20:01   #10
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

exact acum am venit de la bucuresti... si cu adevarat e bucurestiul paradis al masinilor.... nu mai fusesem de vreo 2 ani in bucuresti, dar ce masini am vazut azi......e extraordinar...la noi nu stiu daca gasesti intr'un cartier 2 masini cu numere vechi.......in sectoru 5 am vazut si 3 una dupa alta....
in fine...... am fost de mi'am luat kitul...mai am nevoie de partea de la aripile de pe fata si eleron, va rog mult, daca are cineva de vanzare sau stiti pe cineva, va rog mult sa ma anuntati....... si foarte important ar mai fi ca am nevoie de un geam de la portiera de la sofer si eventual un parbriz de scirocco 1.......masina am vazut'o, nu e cine stie ce, dar am negociat mult si mai am ce scoate din ea, fapt care m'a determinat sa o fac.......saptamana viitoare o sa pun si niste poze sa vedeti si voi.......apoi o sa va arat ce ii fac........
intrebare: motorul e extraordinar de turat, cica ar fi carburatorul dereglat.......nu sta la relantiu, sare turatia de zici ca bubuie....ma intreb: oare numa de la carburator sa fie? ce alta hiba ar mai putea fi?????
retro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 23:12   #11
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

mmmda, salut din nou...am fost, am vazut si pentru ca nu am fost atat de incantat precum ar fi trebuit sa fiu, am tras pretul de par serios...mai avea putin si chelea......
problema cu rezervorul? pisul lumii sa vezi 3 tineri care au cat de cat cunostinte de mecanica, dar nu exceleaza, incercand sa bibileasca...am crezut ca e dereglat carburatorul...am umblat la avans, apoi la jiglerele celelalte...apoi era prea slab...am mers cu un aro sa luam benzina...apoi am descoperit ca clapita de la carburator nu revine inapoi, alta distractie...delcoul nu era pus bine si de aia se tura asa...tot felul de idiotenii, care mai de care, ca o masina care statea intr'o curte uitata....apoi am mers si noi sa ne dam, iar dupa ce am mers cam 200 de metri...no gasoline...asta dupa ce ca bagasem de 25 ron...am zis ca poate e sorbul pe fund, am mai bagat de 50 ron...apoi, am mai bibilit noi, si cand plecam, negru sub masina...pata de ulei ceva, m'am uitattat pe sub ea cum arata, sunt lonjeroanele cat de cat atinse, dar nu sa cada masina saracul proprietar, cand a vazut ca mai si curge de sub ea, a mai lasat singur din pretsi mi'a zis super prieteneste...mai las ca stiu ca ai de bagat in ea...acum incep sa realizez si eu...ce sa va mai zic? pana si flame de 30 de cm iesite din carburator, te faceai negru daca aveai capul acolo...ratee ca la raliu....frane neaerisite...greu....dar asta e... se face, am zis am spus... 2-3 mesteri o pun pe picioare...1 pt partea electrica, pt ca nu se aprind luminile pe bord, faza scurta, pozitia(am doar faza scurta) si sa verifice legaturile ca e mataraie pe lasub capota...2 un mecanic sa faca reglajele si 3 un tinichigiu sa dea jos tencuiala de pe ea si sa o chituiasca si revopseasca omeneste....
pe kit cat am dat? 50...si am primit "cado" "cado" tot felul de chestii, mocheta noua, oglinda, geamurile de pe spate, chedere, tapiteria, stop de luneta, sincer o groaza de ornamente si chestii care nici nu stiu unde dreaq mai incap sa le pun...kitul insa nu are eleronul si praguletele de la aripile de pe fata...
sa vad ce naiba mai descopar si va mai zic....or sa fie liste lungi...
ps, la naiba cu prezoanele, zici ca e dacie...sunt prea scurte si aiurea ca nu pot pune jentile mele pe 15"......oare cam cat or fi pe comanda?????????
only the strong survive...look at my scirocco...he is still alive!!!!!!!!!!!!
retro is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 11:41   #12
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

Pune poze cu el !!
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 17:44   #13
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

cum sa ma coste 10 milioane doar amortizoarele si arcurile????e mult rau, ma doare mintea, dar asta e.....si nu gasesc geam pentru portiera stanga...voi chiar nu gasiti nimic pe acolo? dane, poate gasesti ceva prin dezmembrari pe la voi, caut si eu, dar daca poti, mi'ar fi de mare ajutor....despre piese se pare ca deja nu prea se mai gasesc nici pe comanda decat foarte greu...si slava domnului ca magazine sunt...
o sa dau pe acte si pe piese cam de 3-4 ori cat face masina...., nasol rau de tot...asta e, ce sa mai zic.....
retro is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 18:04   #14
DanS22

Stage 5
 
DanS22's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 303
Default Re: vw scirocco

si eu tre' sa schimb un telescop pe spate , e in jur de 1,5 mil si 2,5 mil....crede ma am fost in toate dezmembrarile din zona orasului si nu numai( cluj ,arad cateva ) nimic ...nici un Scirocco .
DanS22 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 18:39   #15
retro

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 147
Default Re: vw scirocco

pai cred ca daca imi ziceai asa ceva inainte sa mi'l iau ma mai calmam si nu stiu daca mi'l mai luat...eu vreau sa schimb si arcurile si telescoapele pentru ca astea sunt praf...stii?, sunt multi bani, dar mai e vorba si de siguranta...cati caluti are al tau? al meu are 86 parca...fara nici o modificare....
hai sa iti zic preturile aici ca sa ai o orientare...
amortizor --fata---gaz: 110 lei
--spate--gaz:145 lei
--ulei: 120 lei

arc --spate-------intarit--150 lei
-------normal--130lei
--fata-------normal--100 lei

combinatia mea ar fi asta: pe fata: amortizoare gaz, arcuri normale, si pe spate: arc intarit si amortizoare ulei ca daca pun gaz o sa fie rigid tare....
220+240+300+200=960 lei...
eftin, nu?
plus ca mai am reglaj carburator, instalatie electrica pt lumini in bord, prezoane mai lungi ca astea nu ajung sa prinda jantele pe 15", gume mai joase, o vopsea noua, actele de vanzare-cumparare, rarul care nu a mai fost facut de 5 ani, rovigneta,antifonata pe sub, asigurarea si asa mai departe...cine stie ce mai apare???? mai e afacere????
retro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -