Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-11, 09:09   #46
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Fiind o suspensie de circuit nu este deloc confortabila pentru mers daily driver. Am incercat toate setupurile posibile si intr-un final am ajuns la un compromis intre performanta si comfort.

Zilele trecute am facut si ultimele ajustari pentru LAUNCH CONTROL din ECU. Acum este perfect functional. O sa postez niste filmari zilele astea cand o sa prind iarasi ceva asfalt uscat.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 09:50   #47
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Am auzit si eu despre chestia asta si nu m-a lamurit nimeni daca se poate face doar din ECU sau mai trebuie altceva...Poti da cateva detalii n plus te rog?sunt si eu interesat sa fac asa ceva la masina..ma poti ajuta?
__________________
1.8T
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 09:51   #48
zanga_style

Stage 4
 
zanga_style's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 290
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Alex asteptam filmuletele, vineri o sa fie uscat, azi e ultima zi in care ploua
zanga_style is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 10:20   #49
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Se poate face fara probleme doar din ECU. Sunt anumiti parametri si limitatoare care trebuie setate in ECU. O sa vezi un filmulet aici cu launch-ul de pe masina mea.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 10:23   #50
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Am inteles.Ideea este ca dupa resoftare am restrictie in ceea ce priveste modificarea parametrilot la ECU...abia am reusit sa montez ceasuri cu BC..a fost nevoie sa copiez softul din ceasurile mele si sa il pun in cele noi...altfel nu am putut adapta nimic.

Last edited by vladucutz; 08-12-11 at 10:26.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 10:58   #51
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Imi pare rau insa in acest caz nu te pot ajuta. Nu operam modificari in soft-ul altor tuneri.
Launch controlul il activam fie pe masini stoc fie pe masini cu soft-ul Tuningchip.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 11:09   #52
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Ok..ms frumos pt amabilitate..oricum intre timp mi s-au mai dat cateva informatii si mi s-a spus ca ar patina si mai mult cu LC-ul desi stiu ca timpul de reactie ar fi mult mai brutal.Mult succes cu masina...sper sa ne vedem pe la intalniri.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 11:24   #53
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Nu stiu de unde iti iei informatiile dar sunt complet eronate. Despre launch control, cuplajul este mult mai fin pentru ca exista un delay intre cuplajul ambreiajului si injectie, delay presetat din soft, care permite o cuplare f fina si la limita aderentei, iar momentul de launch este presetat exact la o trecere ascensionala a cuplului motor de la under-turbo la turbo-zone. De asemenea se poate seta o functie care nu lasa motorul sa se tureze dincolo de o valoare presetata, sa zicem 4500 de ture pana motorul nu este mai cald. O sa incerc sa fac niste filme ca sa inteleaga toata lumea despre ce este vorba. Derapajul la plecare este minimal, poate chiar ZERO. Incearca atunci cand soliciti informatii, sa le ceri oamenilor din domeniu care ofera argumentari nu pareri, pentru ca iti faci imagini total gresite despre lucruri.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 11:30   #54
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Inca nu m-am documentat f bine in legatura cu LC-lul....mai studiez problema si apoi vad ce si cum..Multumesc pt raspunsuri.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:12   #55
Gaby B
Hyundai Driver

Stage 5
 
Gaby B's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 449
Member of:
[Hyundai]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Banule...nu pot sa spun altceva decat maxim respect pentru pasiunea pe care o ai si sper sa nu te opresti aici ! La cat mai multe victime !!!
Gaby B is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:53   #56
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Nu stiu de unde iti iei informatiile dar sunt complet eronate. Despre launch control, cuplajul este mult mai fin pentru ca exista un delay intre cuplajul ambreiajului si injectie, delay presetat din soft, care permite o cuplare f fina si la limita aderentei, iar momentul de launch este presetat exact la o trecere ascensionala a cuplului motor de la under-turbo la turbo-zone. De asemenea se poate seta o functie care nu lasa motorul sa se tureze dincolo de o valoare presetata, sa zicem 4500 de ture pana motorul nu este mai cald. O sa incerc sa fac niste filme ca sa inteleaga toata lumea despre ce este vorba. Derapajul la plecare este minimal, poate chiar ZERO. Incearca atunci cand soliciti informatii, sa le ceri oamenilor din domeniu care ofera argumentari nu pareri, pentru ca iti faci imagini total gresite despre lucruri.
Eu l-am informat. De aproape 2 ani fac LC pe 1.8T si de ceva vreme si pe 2.0TFSI. Daca inainte de activarea LC masina pierde aderenta la plecare, inseamna ca anvelopele, suspensia,.. nu sunt tocmai ok. In cazul asta prin activarea launch control nu se castiga nimic, din contra as spune. Nu este o regula general valabila ca folosirea LC este benefica. La tine, poate este ok, ai schimbat bucsi, suspensie, poate ai si niste anvelope ok, toate astea te vor ajuta sa ai o plecare mai buna.
In text am subliniat ceva. Ce crezi, este intrerupta injectia sau altceva?
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:57   #57
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Stiu ca sunt offtopic dar LC ul nu e mai eficient atunci cand pui si un lsd pe masina? Ce rost are sa pui LC , daca se va folosi un diferential open mai ales la motoare gen 1.8t sau 2.0tfsi?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 14:39   #58
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Eu l-am informat. De aproape 2 ani fac LC pe 1.8T si de ceva vreme si pe 2.0TFSI. Daca inainte de activarea LC masina pierde aderenta la plecare, inseamna ca anvelopele, suspensia,.. nu sunt tocmai ok. In cazul asta prin activarea launch control nu se castiga nimic, din contra as spune. Nu este o regula general valabila ca folosirea LC este benefica. La tine, poate este ok, ai schimbat bucsi, suspensie, poate ai si niste anvelope ok, toate astea te vor ajuta sa ai o plecare mai buna.
In text am subliniat ceva. Ce crezi, este intrerupta injectia sau altceva?
Intr-un damos respectiva functie este definita ca "DNMAX", daca faci asa ceva, intelegi ce si cum. Vad ca inca n-ai inteles ca nu e loc si ca vorbim cel putin de la egal la egal. Inca o data iti multumesc anticipat pentru ca ma lasi sa-mi prezint in liniste masina.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 14:47   #59
zanga_style

Stage 4
 
zanga_style's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 290
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

vreau sa vad o prezentare a masinii, nu parerile oamenilor de genul "Gica contra" si aici ma refer la cei care sunt offtopic
zanga_style is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 15:55   #60
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf IV GTI powered by Tuningchip

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Eu l-am informat. De aproape 2 ani fac LC pe 1.8T si de ceva vreme si pe 2.0TFSI. Daca inainte de activarea LC masina pierde aderenta la plecare, inseamna ca anvelopele, suspensia,.. nu sunt tocmai ok. In cazul asta prin activarea launch control nu se castiga nimic, din contra as spune. Nu este o regula general valabila ca folosirea LC este benefica. La tine, poate este ok, ai schimbat bucsi, suspensie, poate ai si niste anvelope ok, toate astea te vor ajuta sa ai o plecare mai buna.
In text am subliniat ceva. Ce crezi, este intrerupta injectia sau altceva?
Ai putin respect pentru topicul omului si nu mai posta! Nu faci decat offtopic! Nu inteleg de ce cauti sa iti faci reclama pe acest topic.Daca vrei sa-ti lauzi performantele fa-o in alta parte.
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -