Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-10-13, 23:51   #1516
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Scuze ca ma bag si ca imi permit sa te corectez!

Nu stiu daca ai vazut vreun VW, fie passat sau bora cu echiparea superioara????

Iti spun eu! Un VW high line are, printre altele, bandouri crom, si obligatoriu tapiterie din piele!

Bora despre care vorbim e model edition si are mai multe optiuni pentru ca vine din fabrica cu 6 trepte!

Nu ai sa vezi niciodata VW cu 6 trepte cu dotari sarace cum ar fii pe un benzinar de 1,4 sau 1,6.

Deci ca sa ma fac inteles.... edition vine cu un nivel de echipare... dar dar daca iei un TDI cu 6 trepte ai optiuni in plus!
irelevant,o lasam asa ca nu are rost,atat am invatat ca odata ce am spus ceva daca ii ok sau nu o las balta si gata,atunci totul ii ok...las de la mine nu am nimic cu nimeni si atat,tot ce vreau atat respect cat ofer si eu si totul va fi ok

eu astept detalii,info cu un omulet care ma poate ajuta cu roluitul aripiilor
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 05-10-13, 08:47   #1517
ovy_racer07

Stage 5
 
ovy_racer07's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 498
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Scuze ca ma bag si ca imi permit sa te corectez!

Nu stiu daca ai vazut vreun VW, fie passat sau bora cu echiparea superioara????

Iti spun eu! Un VW high line are, printre altele, bandouri crom, si obligatoriu tapiterie din piele!

Bora despre care vorbim e model edition si are mai multe optiuni pentru ca vine din fabrica cu 6 trepte!

Nu ai sa vezi niciodata VW cu 6 trepte cu dotari sarace cum ar fii pe un benzinar de 1,4 sau 1,6.

Deci ca sa ma fac inteles.... edition vine cu un nivel de echipare... dar dar daca iei un TDI cu 6 trepte ai optiuni in plus!
Nu ştiu dacă e chiar aşa cum spui. Şi eu am Vw Bora, cu inscripţia EDITION pe praguri, şi nu pot spune că am prea multe dotări. Īntr-adevăr am climatronic, Esp, volan 3 piele,si full electric. Dar nu am tempomat, nu am īncălzire īn scaune, am CB minidot, am cutie 5+1, şi cam atāt... Aşa că nici eu ştiu care este exact treabă cu inscripţia asta...
Şi īncă ceva, din cāte ştiu nivelul de echipare al maşinii mele este Basis
ovy_racer07 is offline  
Old 05-10-13, 09:48   #1518
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Highline zici ? Boss, iti cam lipsesc multe pana acolo. Hai sa amintim cateva :senzor de ploaie, interior recaro in piele, faruri cu xenon de fabrica, maxidot, vreo 30 de airbaguri,trimuri carbon/alu, navi,bandouri cromate,etc. Eu zic totusi sa te calmezi cu "catalogatu' ", ca nu prea'ti iasa
HandsUp is offline  
Old 05-10-13, 09:55   #1519
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Highline zici ? Boss, iti cam lipsesc multe pana acolo. Hai sa amintim cateva :senzor de ploaie, interior recaro in piele, faruri cu xenon de fabrica, maxidot, vreo 30 de airbaguri,trimuri carbon/alu, navi,bandouri cromate,etc. Eu zic totusi sa te calmezi cu "catalogatu' ", ca nu prea'ti iasa
tu acum cu cine vorbesti?ca daca iar de mine vrei sa te iei,nu prea are sens ca nu am zis ca am highline,am trimuri carbon,am navi,am maxidot....v-am rugat sa incheiam discutiile,o dam iar aiurea in texte si eu sunt cel rau,vinovat,cel care incepe si etc

inca odata,caut pe cineva care se pricepe la roluit aripi,poate stiti,cunoasteti,multumesc
soosy is offline  
Old 05-10-13, 12:17   #1520
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Ai o logica in tine de mori, care ii combinatia sa roluiesti aripiile DUPA ce ai vopsit masina frate ?

PS: Cristi Kox si Dani cu Vento visiniu roluiesc in Timisoara, dar nu iti recomand, sanse foarte mari sa futi aripiile si sa trebuiasca revopsite.
HandsUp is offline  
Old 05-10-13, 12:23   #1521
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Ai o logica in tine de mori, care ii combinatia sa roluiesti aripiile DUPA ce ai vopsit masina frate ?

PS: Cristi Kox si Dani cu Vento visiniu roluiesc in Timisoara, dar nu iti recomand, sanse foarte mari sa futi aripiile si sa trebuiasca revopsite.
logica ar fi ca jantele nu le aveam pe masina cand am vopsit-o(si nici inainte...)iar abia dupa ce am facut reglajele la suspensie am vazut ca atinge
si din cate am inteles se poate face fara sa sara vopseaua,unii garanteaza dar din pacate nimeni din zona,oricum mersi de pont,o sa vorbesc cu Cristi(pe Dani nu-l stiu...)si sa vedem ce se poate face
soosy is offline  
Old 05-10-13, 12:24   #1522
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Vw bora Edition

Daca rotile tale sunt 7,5 cu 9,5 si ziceai ca se pot face si 8,5,de ce nu le faci pe toate 4 de 8,5... Ma gandesc ca poti muta oala mare in fata si oala mica in spate,si atunci o sa ai pe fata,oala mare cu buza mica 8,5 J si pe spate oala mica cu buza mare 8,5 si nu mai trebuie sa iti roluiesti aripile! Nu e mai bine asa?
__________________

I may be slower,but cooler and lower..
MK - Mario Kareta Photography
mareo is offline  
Old 05-10-13, 12:55   #1523
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

da sunt 7.5 cu 9.5,am luat in calcul si varianta asta dar atunci nu imi sunt ok gumele...
205 40 pe 8.5 ar fi ok pentru ceva strech dar 215 40 pe 8.5 nu ar fi cam balon?

ar fi o rezolvare mai simpla,desii nu stiu cum ar arata(dar ma gandesc ca bine intrucat buzele difera adica mai inguste si mai late)
soosy is offline  
Old 05-10-13, 13:24   #1524
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
da sunt 7.5 cu 9.5,am luat in calcul si varianta asta dar atunci nu imi sunt ok gumele...
205 40 pe 8.5 ar fi ok pentru ceva strech dar 215 40 pe 8.5 nu ar fi cam balon?

ar fi o rezolvare mai simpla,desii nu stiu cum ar arata(dar ma gandesc ca bine intrucat buzele difera adica mai inguste si mai late)
Nu arata foarte rau cu 215.40 : http://tyrestretch.com/8.5_215_40_R18/
Asta pana gasesti 205.40 sa pui si pe spate. In locul tau asa as face,nu mai trebuie sa roluiesti aripile,doar eventual jonglezi cu distantiere unde trebuie.
mareo is offline  
Old 05-10-13, 13:55   #1525
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

defapt sper sa nu gresesc dar pana la urma cred ca nici asa nu ii ok
daca schimb oalele intre ele nu rezolv nimic doar latimea o fentez si atat,pentru ca fitmentul ii aceas,oala mea ii separat de miez(ii modular din 3 bucati)
adica daca pun oala mica la buza mica si oala mare la buza mare mie in spate tot atat o sa fie iesita roata,ar trebui sa schimb miezuriile(doar)si atunci castig la et
pe fata o sa fie mai iesita(cat de cat)si pe spate cu et mai mare mai spre interior(numai nu stiu daca atinge sau nu dar asta se rezolva cu distantier...)
soosy is offline  
Old 05-10-13, 14:17   #1526
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Era greu sa faci o proba la suspensie+jante ca sa vezi daca atinge? Acuma dupa ce e vopsita.... mai bine las-o asa... Fa cum zice Mareo ca e cel mai indicat, ca sa nu mai vopsesti iar, sau sa stai cu morcovu ca sare vopseaua...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 05-10-13, 14:20   #1527
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Era greu sa faci o proba la suspensie+jante ca sa vezi daca atinge? Acuma dupa ce e vopsita.... mai bine las-o asa... Fa cum zice Mareo ca e cel mai indicat, ca sa nu mai vopsesti iar, sau sa stai cu morcovu ca sare vopseaua...
nu aveam gume pe jante si era stabilit data pentru vopsit,si eu as fi vrut sa fie totul ok dar acum asta e....ce zice mareo ar fi ceva,insa mai exact cum am zis eu,doar miezul si s-ar putea sa se schimbe situatia ca am 2 tipuri de miezuri(deci et-uri diferite)
soosy is offline  
Old 05-10-13, 19:10   #1528
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Vw bora Edition

degeaba schimbi oalele, ca daca nu difera si miezu n-ai rezolvat nimic...
tigermotorsport is offline  
Old 05-10-13, 19:39   #1529
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
degeaba schimbi oalele, ca daca nu difera si miezu n-ai rezolvat nimic...
tocmai asta ziceam...cu oala nu fac nimic doar fac alta configuratie ca nu o sa fie 9.5 o sa fie 8.5 dar exteriorul jantei tot la limita aia sta
miezuriile difera,acolo s-ar putea jongla
soosy is offline  
Old 08-10-13, 20:47   #1530
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

new pics....
asta ii configuratia actuala si asa ramane pana in primavara,mai putin fitmentul jantelor pe care o sa rezolv ori prin roluire aripa spate ori schimb miezuriile intre ele si atunci va mai cobora de spate putin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	87
Size:	553.3 KB
ID:	2869076   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	168
Size:	210.2 KB
ID:	2869077   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	56
Size:	358.5 KB
ID:	2869078  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	35
Size:	266.4 KB
ID:	2869079   Click image for larger version

Name:	5.JPG
Views:	66
Size:	357.7 KB
ID:	2869080   Click image for larger version

Name:	6.JPG
Views:	41
Size:	246.9 KB
ID:	2869081  

Click image for larger version

Name:	7.JPG
Views:	54
Size:	362.5 KB
ID:	2869082   Click image for larger version

Name:	8.JPG
Views:	51
Size:	379.7 KB
ID:	2869083   Click image for larger version

Name:	9.JPG
Views:	117
Size:	337.9 KB
ID:	2869084  

Click image for larger version

Name:	10.JPG
Views:	101
Size:	332.1 KB
ID:	2869085  
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -