Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-06-13, 07:31   #1336
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Negru pentru etrieri...! In rest, monteaza si fata si mai fa niste poze sa o vedem completa!
B-99-SAA is offline  
Old 29-06-13, 10:10   #1337
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Negru pentru etrieri...! In rest, monteaza si fata si mai fa niste poze sa o vedem completa!
maxim pana marti trebuie sa ajunga gumele...cel mai probabil pe la mijlocul saptamanii o sa am si jantele fata gata,apoi reglez suspensia dupa roti si cam atat,mai sunt cateva chestii mici de facut cum ii evacuareasi etc...dar sper pe weekend sa pot face niste poze
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 07-07-13, 22:36   #1338
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

spre ultimii pasi(pe planul apropiat...ca pe viitor mai este)
cu chin cu vai 205 40 18,o dimensiune IMPOSIBILA....pirelli P zero Nero
4-5mm....zilele urmatoare le voi monta pe jante
distantierele sunt si ele.....sa vad cum rezolv cu inelele de centrare,nu stiu cum sa fac sa pun si intre disc si distantier + jante sau doar intre distantier si jante?!?!?
ornamentul de toba,care va ajunge de maistrul ugod,renuntam la finala si acesta va fi "capatul"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2845.JPG
Views:	123
Size:	3.63 MB
ID:	2813303   Click image for larger version

Name:	IMG_2846.JPG
Views:	69
Size:	3.20 MB
ID:	2813304   Click image for larger version

Name:	IMG_2847.JPG
Views:	81
Size:	3.67 MB
ID:	2813305  

Click image for larger version

Name:	IMG_2848.JPG
Views:	29
Size:	3.54 MB
ID:	2813306   Click image for larger version

Name:	IMG_2849.JPG
Views:	44
Size:	3.28 MB
ID:	2813307   Click image for larger version

Name:	IMG_2850.JPG
Views:	19
Size:	3.63 MB
ID:	2813308  

soosy is offline  
Old 07-07-13, 22:39   #1339
pidu79

Stage 4
 
pidu79's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 196
Default Re: Vw bora Edition

pai etrierii ori rosii ori galben,maro,etc tot n culori o sa fie.cum au spus si altii lasa negru mat si e ok.
pidu79 is offline  
Old 07-07-13, 22:43   #1340
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by pidu79 View Post
pai etrierii ori rosii ori galben,maro,etc tot n culori o sa fie.cum au spus si altii lasa negru mat si e ok.
inteleg ce zici tu,si sunt deacord insa la rosu problema ii ca nici macar nu merge deloc cu culoarea jantelor....am in plan si un galben care eu zic ca ii mai ok cu orange lemans-ul ce am...
soosy is offline  
Old 07-07-13, 23:15   #1341
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Vw bora Edition

Unii arunca cauciucurile alea iar altii le cumpara.
Nu stiu de ce le-ai cumparat la cat de uzate sunt.
vinyl is offline  
Old 07-07-13, 23:19   #1342
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Unii arunca cauciucurile alea iar altii le cumpara.
Nu stiu de ce le-ai cumparat la cat de uzate sunt.
acum sa iau in serios remarca asta sau chiar nu stii ce vorbesti?
4-5mm tie iti pare ceva de aruncat sau uzate?
iar daca ar fi mai multi care arunca gume de genul sa ma anunti ca doresc sa cumpar mai multe perechi,abia gasesti 1-2 perechi second,nici alea care sunt ca lubenita nu poti cumpara si tu ai remarca asta

de fapt,este simplu de comentat,dar o asemenea guma costa peste 150 eu bucata noua
soosy is offline  
Old 08-07-13, 16:56   #1343
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Vw bora Edition

Pentru ca limita unui cauciuc se masoara de la limita de uzura si nu din canalul lui de rulaj ! de asta va ies mereu 4-5 mm ! pe ploaie e fix la fel ca si cu slick uri in cazul tau . Sa inteleg ca argumentul tau principal e faptul ca de nou costa 150 de euro? Ma rog ... inconstienta e mare ... mai ales pentru o masina utilizata de zi cu zi ! Conteaza doar sa arate bine , ce conteaza ca se comporta ca un cur pe strada?
__________________

Last edited by DEVIL's Style; 08-07-13 at 16:59.
DEVIL's Style is offline  
Old 08-07-13, 17:01   #1344
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Pentru ca limita unui cauciuc se masoara de la limita de uzura si nu din canalul lui de rulaj ! de asta va ies mereu 4-5 mm ! pe ploaie e fix la fel ca si cu slick uri in cazul tau . Sa inteleg ca argumentul tau principal e faptul ca de nou costa 150 de euro? Ma rog ... inconstienta e mare ... mai ales pentru o masina utilizata de zi cu zi ! Conteaza doar sa arate bine , ce conteaza ca se comporta ca un cur pe strada?
Ce morti se poate intampla la un mers normal, frumos pe curbe mai ales cu cauciucurile alea? Daca ai figuri in cap si mergi ca nebunu poti sa ai orice cauciucuri ca tot o patesti
__________________
Mirel1919 is offline  
Old 08-07-13, 17:12   #1345
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Vw bora Edition

Doamne ce o fi fost in capul meu sa pun comentul asta ! asa e ai dreptate.. da hai sa ne punem "sarme" ca e mai bine ce zici? SI poti sa mergi ca nebunul si niste cauciucuri bune sa te scoata din belea ! experienta : ZERO !

Am facut o remarca , nu un coment ! vrea sa il ia in considerare , de bine , NU , iar de bine
DEVIL's Style is offline  
Old 08-07-13, 17:47   #1346
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Pentru ca limita unui cauciuc se masoara de la limita de uzura si nu din canalul lui de rulaj ! de asta va ies mereu 4-5 mm ! pe ploaie e fix la fel ca si cu slick uri in cazul tau . Sa inteleg ca argumentul tau principal e faptul ca de nou costa 150 de euro? Ma rog ... inconstienta e mare ... mai ales pentru o masina utilizata de zi cu zi ! Conteaza doar sa arate bine , ce conteaza ca se comporta ca un cur pe strada?
aberatii aiurea,sincer....hai sa desfintam toate magazinele second hand ca nu se poate rula doar cu cauciucuri noi,si ca ce constatam noi de fapt cu masura nu ii realitatea si bla bla
sa fim seriosi
o guma care are peste 4-5mm deja ii buna...cea ce ii sub intra incet incet in categoria uzate si atat
rulati cu gume noi,ca in acest fel nu o sa patiti absolut nimic

Quote:
Originally Posted by Mirel1919 View Post
Ce morti se poate intampla la un mers normal, frumos pe curbe mai ales cu cauciucurile alea? Daca ai figuri in cap si mergi ca nebunu poti sa ai orice cauciucuri ca tot o patesti
texte....asta ii ca si in ideia ca reglabilele ieftine te omoara in curbe si ca te rastorni si bla bla
am fost si pe transfagarasan,mers ca un om normal fara fite si figuri ca am suspensie sport si ca is batman si nu am avut nici o problema,ba chiar,a fost o distactie placuta

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Doamne ce o fi fost in capul meu sa pun comentul asta ! asa e ai dreptate.. da hai sa ne punem "sarme" ca e mai bine ce zici? SI poti sa mergi ca nebunul si niste cauciucuri bune sa te scoata din belea ! experienta : ZERO !

Am facut o remarca , nu un coment ! vrea sa il ia in considerare , de bine , NU , iar de bine
da,pilotii stiu....ca doar noi masiniile le testam in extreme,poti merge si pe sarma pana in momentul in care nu bubuie nu ai nici o treaba(ca iti bate,ca iti trepideaza ca iti trage pe o parte si de astea aia ii alta poveste)dar inca pana acolo nu am ajuns

nu ca imi apar achizitiile dar asta ii adevarul,hai sa ne luam toti masini noi,ca doar astea second sunt folosite si nu se stie cand ce cedeaza....
soosy is offline  
Old 08-07-13, 18:24   #1347
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Vw bora Edition

Fara suparare ... nu sa legat nimeni de dimensiuni sau altceva ci strict de uzura cauciucului.... daca voi asa percepeti modificarile ... inseamna ca nu are rost sa aducem in discutie si celelalte elemente de siguranta !

Uite te in "spatele" tau sosy sa vezi ce ai realizat cu masina pana acum si spune mi ca ma insel ! Si nu m am legat de faptul ca e SH .. ci pentru ca la cum arata masina [ in sensul ca e aranjata bine ] .. stai cu gume uzate total ! spune mi si mie ce parere ti ai face sa vezi o masina frumoasa/superba etc si cand te uiti la ea vezi asa ceva ! De asta e forum public ... pentru ca imi exprim parerea libera ! unora o sa le placa.. altora nu !

Cat despre inelele de centrare : vei fii nevoit sa pui daca :

Intre disc si distantier nu ai diametrul corect
Intre janta si distantier nu ai diametrul corect !
DEVIL's Style is offline  
Old 08-07-13, 18:25   #1348
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Cand ti-ai cumparat ultima data o anvelopa noua? Chiar nu stii care e diferenta intre alea SH si alea noi? Iti spun eu, ENORMA! Am pus sh de vreo 2 ori pana m-am lecuit, de-acu nu mai iau decat anvelope noi, si la asta ma refer la siguranta mea si a celor din jur cand sunt in trafic. Apropo, de DOT au astea de le-ai luat? De curiozitate.... ca de aratat nu arata deloc stralucit....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 08-07-13, 19:04   #1349
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Fara suparare ... nu sa legat nimeni de dimensiuni sau altceva ci strict de uzura cauciucului.... daca voi asa percepeti modificarile ... inseamna ca nu are rost sa aducem in discutie si celelalte elemente de siguranta !

Uite te in "spatele" tau sosy sa vezi ce ai realizat cu masina pana acum si spune mi ca ma insel ! Si nu m am legat de faptul ca e SH .. ci pentru ca la cum arata masina [ in sensul ca e aranjata bine ] .. stai cu gume uzate total ! spune mi si mie ce parere ti ai face sa vezi o masina frumoasa/superba etc si cand te uiti la ea vezi asa ceva ! De asta e forum public ... pentru ca imi exprim parerea libera ! unora o sa le placa.. altora nu !

Cat despre inelele de centrare : vei fii nevoit sa pui daca :

Intre disc si distantier nu ai diametrul corect
Intre janta si distantier nu ai diametrul corect !
nu am nimic de obiectat vis a vis de parerea ta sau ca ii forum,ii normal
spui tu ceva avand in vedere faptul ca vezi o masina aranjata si cu gume praf(un ex..)insa intre gumele alea praf,uzate si astea ce le am ii diferenta mare
lejer pot merge 2 veri fara sa am probleme chiar daca ma opreste politia,asta garantat iti spun(nu sunt uzate pe o parte,nu sunt crapate,mai au destula carne...)evident o anvelopa noua m-ar incanta mai mult sau mai bune ce astea dar cu greu am gasit dimensiunea asta
ex cele de pe spate au cam 2 mm + si is chiar foarte foarte bune
o sa am nevoie de inele intre distantiere si jante...am testat azi si distantierul vine la fix pe butuc

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Cand ti-ai cumparat ultima data o anvelopa noua? Chiar nu stii care e diferenta intre alea SH si alea noi? Iti spun eu, ENORMA! Am pus sh de vreo 2 ori pana m-am lecuit, de-acu nu mai iau decat anvelope noi, si la asta ma refer la siguranta mea si a celor din jur cand sunt in trafic. Apropo, de DOT au astea de le-ai luat? De curiozitate.... ca de aratat nu arata deloc stralucit....
probabil ai nimerit tu gume vechi sau naspa,ori respate sau eu stiu ce sa zic,gume noi o singura data am cumparat dar nu m-am bucurat pana la "sfarsitul" lor ca am vandut masina(am mers eu vreo 2-3 sezoane cu ele...)singura mare diferenta a fost la echilibrat ca dupa ce jantele au fost centrate nu am avut probleme absolut deloc cu ele,la astea sh trebuie plumb mai mult,nu iasa nici perfect si etc
alta diferenta eu nu am constatat....diferenta ii ENORMA intre pret,se poate lua si gume second la peste 5mm care sunt foarte bune(noi daca nu ma insel is undeva la 8 parca..)iar pentru mine de ex ar fi o pierdere ENORMA de cuvantul care vorbeai daca cumpara tot setul de gume noi si poate trec la jante mai late,mai inguste sau alte specificatii si imi vor fi inutile,iar dau banii pe alte gume noi...si tot asa,+ chiar nu merita 600 si lei o asfel de guma,aici ii vorba si de un pret mare(cea mai ieftina varianta nankang undeva la 400 lei bucata)
ele au doar 2011 saptamana 30 parca...(3011)poate in poza nu "apare" a fi ok dar gumele sunt chiar bune,is multumit
soosy is offline  
Old 08-07-13, 20:17   #1350
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Vw bora Edition

Gasesti anvelope noi FEDERAL EVO 205.40.18 la 395 de lei bucata. Nu sunt chiar 150 euro bucata,ar fi meritat sa faci un efort sa le iei macar pe fata noi.
__________________

I may be slower,but cooler and lower..
MK - Mario Kareta Photography
mareo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -