Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-02-12, 16:38   #511
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

salut ... sincer nu vreau sa mi-o iei in nume de rau , dar ai 34 de pagini , in care is in mare parte vorbe si putine realizari . nici masina mea nu e modificata in totalitate sau stie eu cum dar sincer am 6 pagini in aproape 2 ani . si inca un lucru : masina ti-o faci cum vrei tu 1000 de pareri ceri si faci altceva sau nu faci . bafta cu masina si te salut
puskas is offline  
Old 29-02-12, 18:03   #512
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by puskas View Post
salut ... sincer nu vreau sa mi-o iei in nume de rau , dar ai 34 de pagini , in care is in mare parte vorbe si putine realizari . nici masina mea nu e modificata in totalitate sau stie eu cum dar sincer am 6 pagini in aproape 2 ani . si inca un lucru : masina ti-o faci cum vrei tu 1000 de pareri ceri si faci altceva sau nu faci . bafta cu masina si te salut

nu ma supar cum de altfel am repetat-o de multe ori...orice parere este bine venita ca ii pro sau contra nici o problema dar se poate spune constructiv si intru-n anumit mod...dar multi se umfla in pene si incep discutiile inutile
in fine sa incheiam capitolul asta
da pana acum pot sa spun ca nu am realizat mari pasi pentru ca totusi a fost si inca ii iarna si nu am avut unde si cand
dar incet incet urmeaza jantele(cum de altfel le-am cumparat)cea ce ii cel putin 50% din toata treaba asta...si multe altele
Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Pune niste poze cu jantele te rog. Cum au iesit? Nu au ramas putin patate unde s-a sudat aluminiu ?
Se observa unde au fost sudate ?
o sa revin imediat cu poze...le car in casa si o sa fac ceva poze..
din cate am vazut eu la prima vedere nici urma de asa ceva + ca nu era mare sudatura intrucat era vorba de o mica ciobitura(nu lovituri,crapaturi si etc)
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 29-02-12, 21:07   #513
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

deocamdata cu atat pot sa te ajut...pozele nu sunt foarte clare si lumina nu ii chiar ok
o sa fac pe lumina zilei
alte efecte in afara de polish chiar nu se vede nimic...am 2 urme..ca si cum ar fi o adancitura sa zic asa...dar foarte mici...probabil de la finisare sau nu stiu,in rest ii chiar ok
nici eu nu mai stiu la care a fost umblat si la care nu...


am cumparat si folie carbon,in weekend imi incerc norocul cu manerele si altele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Lish.jpg
Views:	77
Size:	357.9 KB
ID:	2344620   Click image for larger version

Name:	Luciu.jpg
Views:	61
Size:	341.2 KB
ID:	2344621   Click image for larger version

Name:	Rh.jpg
Views:	70
Size:	260.0 KB
ID:	2344622  

Click image for larger version

Name:	Pol.jpg
Views:	69
Size:	326.1 KB
ID:	2344623  
soosy is offline  
Old 02-03-12, 22:31   #514
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
mi-a ajuns cablu vag com obd 2,decat sa dau 70 lei la fiecare diagnoza asa sunt pe cont propriu
am si scos eroare de la airbag(cu ce am ramas dupa ce mi-a facut figuri ceva sigurante)
in rest masina ii chiar ok....fara nici o problema
jantele sunt gata...miercuri le iau acas(momentan is la un coleg ca nu am avut timp sa ma intalesc cu omu care s-a ocupat de ele)

mai departe vedem...ce imi permite si cand imi permite vremea
Salut.Exact cablu din asta am primit si eu azi.Am instalat driveru' necesar si vag-com 409.1 dar nu inteleg de ce nu imi detecteaza PC-u interfata OBD.Tie nu ti-a facut figuri?Utilizezi tot aceeasi versiune de vag-com?Din alta parte am inteles ca OBD-urile astea cam sunt un fel de unica folosinta dar mie vad ca nici atata nu mi-a folosit.
bitang is offline  
Old 02-03-12, 23:34   #515
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Salut.Exact cablu din asta am primit si eu azi.Am instalat driveru' necesar si vag-com 409.1 dar nu inteleg de ce nu imi detecteaza PC-u interfata OBD.Tie nu ti-a facut figuri?Utilizezi tot aceeasi versiune de vag-com?Din alta parte am inteles ca OBD-urile astea cam sunt un fel de unica folosinta dar mie vad ca nici atata nu mi-a folosit.
sincer sa iti zic de la prima instalare nu am avut probleme...si am facut 3 teste..
primul test cand am vazut care sunt problemele daca sunt...erau ceva erori
le-am sters
dupa acea dupa cateva minute am veirificat din nou si mai apoi peste 2 zile aprox...

imi merge ok...daca as stii sa umblu la perfectie cu coduriile si etc deja activam si unele functii
instalezi programul,faci crackul,si mai apoi dai pach...in final testezi cablu
soosy is offline  
Old 03-03-12, 12:31   #516
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Andrey...spre sa te ajute

sa deschizi cu Adobe reader si celalalt ii ceva .DOCX si nu pot sa atasez
Attached Files
File Type: pdf pasul 1 se foloseste pana la 14.pdf (471.3 KB, 26 views)

Last edited by soosy; 03-03-12 at 12:34.
soosy is offline  
Old 03-03-12, 13:44   #517
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
Andrey...spre sa te ajute

sa deschizi cu Adobe reader si celalalt ii ceva .DOCX si nu pot sa atasez
Multumesc
andrey_ is offline  
Old 04-03-12, 21:10   #518
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by andrey_ View Post
Multumesc
npc...sa fi sanatos

3 jante sunt gata...suruburiile la loc(frecate fiecare in parte cu carpa si auto sol)cand o sa am timp cele de pe fata pun gumele
am dat din nou de faruriile mai de mult urmarite...pana la urma se pare ca vor ajunge la mine
ii cea mai buna solutie ca imi iasa si in finainte mai bine(pot sa vand faruriile mele si recuperez ceva)+ sunt facute(inegrit,lupa montata..)etc
sau sau...dar nu prea are rost in acest caz lupele intre g1 si g3...(astea sunt ok ca si dimensiune)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0062.jpg
Views:	154
Size:	551.0 KB
ID:	2349344   Click image for larger version

Name:	faruri-vw-bora-cu-3e9c5104fd1b023c02-594-0-1-95-1.jpg
Views:	104
Size:	45.9 KB
ID:	2349345   Click image for larger version

Name:	adaptare xenon 011.jpg
Views:	69
Size:	747.1 KB
ID:	2349346  

Click image for larger version

Name:	adaptare xenon 012.jpg
Views:	55
Size:	765.5 KB
ID:	2349347  
soosy is offline  
Old 07-03-12, 21:14   #519
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

asta ii pentru "fanii" mei,cum ca nu cumpar nimic si etc
+le-as face o dedicatie dar mai bine ma abtin


btw,cadou pentru ea de 8 martie
o sa folosesc sticlele mele si poate mai umblu pe la aspect(sa fac full negru sau nu...)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Lupa1.jpg
Views:	91
Size:	783.3 KB
ID:	2353389   Click image for larger version

Name:	Lupa2.jpg
Views:	78
Size:	476.8 KB
ID:	2353390   Click image for larger version

Name:	Lupa3.jpg
Views:	58
Size:	1,000.0 KB
ID:	2353391  

soosy is offline  
Old 07-03-12, 22:44   #520
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

ma bucur sa vad ca o parte din planuri incep sa sa realizeze. ideeile sa se materializeze. frumoase farurile. poze cu ele montate?

in legatura cu fanii..."o fapta face cat 1000 de cuvinte!"
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 08-03-12, 02:45   #521
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
ma bucur sa vad ca o parte din planuri incep sa sa realizeze. ideeile sa se materializeze. frumoase farurile. poze cu ele montate?

in legatura cu fanii..."o fapta face cat 1000 de cuvinte!"
mersi....
poze nu am si deocamdata nici nu o sa am...sa se mai incalzeasca un pic si sa am si timp...sper ca peste 2 saptamani aprox sa fie ON...mai am de lucrat la ele(schimbat sticla si etc..)

fanii...inca odata ma abtin)....batman batman,asa ii romanul sa vorbeasca inainte,mult si prost dar na...
oricum ce am zis absolut tot pana acum ori am rezolvat ori cu siguranta sunt in curs de rezolvare

usor usor
soosy is offline  
Old 08-03-12, 03:23   #522
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
fanii...inca odata ma abtin)....batman batman,asa ii romanul sa vorbeasca inainte,mult si prost dar na...
oricum ce am zis absolut tot pana acum ori am rezolvat ori cu siguranta sunt in curs de rezolvare

usor usor
Acuma, sa nu fie cu suparare, dar nu prea te-ai abtinut deloc, doar ai zis, n-ai si facut.
Si tu ai vorbit foarte mult pana sa ajungi sa realizezi ceea ce ai dezbatut, inteleg sa te documentezi, sa ceri pareri, sa te informezi, dar mai corect ar fi fost sa faci asta la sectiunea "Zona Tehnica", nu pe topicul de prezentare.
Fii putin mai secretos si mai succint in declaratii si lasa elementul surpriza sa fie surpriza.
Nu cred ca ti-a zis nimeni in nume de rau ce ti-a zis, doar ca uneori, poate deveni agasant pentru cineva care ia topicul sa il citeasca din scoarta in scoarta si vede acelasi lucru ca se repeta 3-4 pagini, isi pierde rabdarea si iti tranteste o replica de nu stii nici tu de unde vine.
Ai adunat foarte foarte multe pagini, in care sunt foarte multe vorbe, esti pe drumul cel bun, majoritatea lucrurilor care le faci sunt pe o cale buna (dezaprob stickerele, in special veverita, n-am nimic cu ea, mi-e simpatica si mie, dar nu pe masina), unele lucruri s-au concretizat, ti-ai cumparat jante, ti-ai cumparat faruri si ce ti-ai mai luat tu.
Fii putin mai modest, e pentru binele tau si fii putin mai atent cu gramatica, te inteleg, poate uneori iti cumperi ceva si esti entuziasmat si uiti ce scrii, dar nu strica sa recitesti un post dupa ce il scrii sa dai un preview inainte sau sa dai un edit dupa ce ai postat sa corectezi ce nu e la locul lui.
Decizia iti apartine daca vrei sa urmezi sfaturile acestea si ale celorlalti colegi.
Multa bafta cu masina in continuare!
MadAboutGolf3 is offline  
Old 08-03-12, 11:40   #523
calin.massive
VW Driver

Stage 5
 
calin.massive's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 517
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Parerea mea ii sa nu le faci negre , lasale marginea asa ca o sa dea bine cu buzele polishate ca nu ii batmobil sa o faci toata neagra.
Avea sebastian de vanzare alea Hella OEM la pret de patrunjel , nu ti le-au placut?
Sa speram ca bat bine astea
__________________
calin.massive is offline  
Old 08-03-12, 18:22   #524
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Si eu sunt curios cum arata pe masina in stadiul actual(cu partea aceea cromata), sticlele de ce vrei sa le schimbi? din ce observ in poze par putin zgariate insa nimic care sa nu se rezolve cu un polish. Ma gandesc ca e mai convenabil decat sa le desfaci pe a tale, sa le lipesti pe astea...etc..
Oricum, pe zi ce trece masina devine ce trebuie
Felicitari.
LE : acum am vazut ca cel din stanga este putin mai afectat...sunt zgarieturi sau crapaturi cele din dreptul semnalizarii?
__________________
andrey_ is offline  
Old 08-03-12, 22:53   #525
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by MadAboutGolf3 View Post
Acuma, sa nu fie cu suparare, dar nu prea te-ai abtinut deloc, doar ai zis, n-ai si facut.
Si tu ai vorbit foarte mult pana sa ajungi sa realizezi ceea ce ai dezbatut, inteleg sa te documentezi, sa ceri pareri, sa te informezi, dar mai corect ar fi fost sa faci asta la sectiunea "Zona Tehnica", nu pe topicul de prezentare.
Fii putin mai secretos si mai succint in declaratii si lasa elementul surpriza sa fie surpriza.
Nu cred ca ti-a zis nimeni in nume de rau ce ti-a zis, doar ca uneori, poate deveni agasant pentru cineva care ia topicul sa il citeasca din scoarta in scoarta si vede acelasi lucru ca se repeta 3-4 pagini, isi pierde rabdarea si iti tranteste o replica de nu stii nici tu de unde vine.
Ai adunat foarte foarte multe pagini, in care sunt foarte multe vorbe, esti pe drumul cel bun, majoritatea lucrurilor care le faci sunt pe o cale buna (dezaprob stickerele, in special veverita, n-am nimic cu ea, mi-e simpatica si mie, dar nu pe masina), unele lucruri s-au concretizat, ti-ai cumparat jante, ti-ai cumparat faruri si ce ti-ai mai luat tu.
Fii putin mai modest, e pentru binele tau si fii putin mai atent cu gramatica, te inteleg, poate uneori iti cumperi ceva si esti entuziasmat si uiti ce scrii, dar nu strica sa recitesti un post dupa ce il scrii sa dai un preview inainte sau sa dai un edit dupa ce ai postat sa corectezi ce nu e la locul lui.
Decizia iti apartine daca vrei sa urmezi sfaturile acestea si ale celorlalti colegi.
Multa bafta cu masina in continuare!
inteleg ce zici si ai mare dreptate...sau oarecum depinde din ce punct de vedere..
oricum un lucru ii clar,cert,sigur si etc....daca odata fac o lista cu viitoarele achizitii,planuri mai devreme sau mai tarziu oricum rezolv,nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba
deranjant ii cand apar oameni de genul"nu vad nimic la masina ta" si etc nu as vrea sa intru in detalii
in fine
legat de postul meu anterior,am zis ca cel mai ok ii aici sa se dea cu parerea cum o fi mai ok

Quote:
Originally Posted by calin.massive View Post
Parerea mea ii sa nu le faci negre , lasale marginea asa ca o sa dea bine cu buzele polishate ca nu ii batmobil sa o faci toata neagra.
Avea sebastian de vanzare alea Hella OEM la pret de patrunjel , nu ti le-au placut?
Sa speram ca bat bine astea
99% vor ramane asa...adica marginnea crom exacat dupa cum ai spus si tu..in primul rand sa fie "aliniat" cu jantele,si mai apoi pastrez linia asta(lucasuri crom,si stopuriile cu sau fara led vor fi la fel tot cu crom...)
Sebi mi-a zis ceva de xenon originale,dar la 1000 lei imi pare mult,desi o fi pret real

Quote:
Originally Posted by andrey_ View Post
Si eu sunt curios cum arata pe masina in stadiul actual(cu partea aceea cromata), sticlele de ce vrei sa le schimbi? din ce observ in poze par putin zgariate insa nimic care sa nu se rezolve cu un polish. Ma gandesc ca e mai convenabil decat sa le desfaci pe a tale, sa le lipesti pe astea...etc..
Oricum, pe zi ce trece masina devine ce trebuie
Felicitari.
LE : acum am vazut ca cel din stanga este putin mai afectat...sunt zgarieturi sau crapaturi cele din dreptul semnalizarii?
la polish nu cred ca se mai poate remedia...depinde
insa eu am sticlele mele recent polisate + folie de protectie asa ca o sa apelez la ele,din cate am vazut au fisuri....probabil au fost desfacute de mai multe ori,+ nu prea par ingrijite(zici ca are urme de tractor...)si etc etc

dilema,problema mare este cum fac cu pozitia...ceva genul de poziiti USA sau apelez la angel...
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -