Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 00:57   #436
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

nu te intereseaza 2 buze de 10j la schimb cu cele de 9j?
Detman is offline  
Old 16-02-12, 10:30   #437
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

ar merge de minunt sa faca 8 cu 10
iviTe is offline  
Old 16-02-12, 11:28   #438
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
nu te intereseaza 2 buze de 10j la schimb cu cele de 9j?
chiar ieri am vazut anuntul tau ma gandeam sa intreb cam cum am putea face un schimb...insa depinde cum te-ai gandi,in ce stare sunt buzele tale(ale mele chiar ieri au plecat la polish iar ce aveau defecte s-a reparat de mult)

Quote:
Originally Posted by iviTe View Post
ar merge de minunt sa faca 8 cu 10
ar fi ceva...insa am putina retinere ca pe spate si asa imi iasa et 25...la 9j...
+ din pacate am intrat in "deficit bancar")....masina cu care produc s-a defectat si o sa pierd cateva zile de munca cea ce evident voi simti la sfarsitu lunii
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 16-02-12, 18:47   #439
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

buzele de 10j intra in weekend la reconditionare + polish.
Detman is offline  
Old 16-02-12, 19:19   #440
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
buzele de 10j intra in weekend la reconditionare + polish.
inseamna ca avem produse relativ la fel...ii chestia de latime doar...

zi o vorba cum am putea face...daca imi convine ok daca nu asta e..nu tin neaparat
mi-ar placea ideia de 10j...dar ar implica si alte chestii atungi(gume mai late ceva...aripi trase)etc..
soosy is offline  
Old 16-02-12, 19:57   #441
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

tu stii ce vrei. eu am venit cu o oferta. daca te intereseaza sa imi zici ce diferenta dai.
aripi trase??? ) alte gume?? :P de ce? iti lasi masina maxim de jos? nu crezi ca intra 215/45/17 pe 10j?? - eu pun 215/45/17 pe 10j.

tu hotarasti. sunt multi care cauta 10j.
__________________
Golf Mk1 - 1.8T 1978 Project!
Detman is offline  
Old 16-02-12, 20:15   #442
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
tu stii ce vrei. eu am venit cu o oferta. daca te intereseaza sa imi zici ce diferenta dai.
aripi trase??? ) alte gume?? :P de ce? iti lasi masina maxim de jos? nu crezi ca intra 215/45/17 pe 10j?? - eu pun 215/45/17 pe 10j.

tu hotarasti. sunt multi care cauta 10j.

mi-ai propus dar nu ai zis nimic concret...eu pot sa propun si 100 lei...chestia ii care ii cerinta ta...atat
eu zic daca ii ok sau nu...pana la urma nu are rost sa intram in detalii ca oricum nu sunt convins sa pun buze mai mari

aripi trase da...pentru ca va arata urat janta iesita cu cativa cm buni
gume mai late da...pentru ca daca as vrea strech atunci as lua 205 si pentru spate...dar am zis ca pun 215..la 9j...la 10j evident as pune 225...235...depinde
soosy is offline  
Old 16-02-12, 21:17   #443
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Man, de multe ori am impresia ca nici nu stii ce vrei! Ai bagat ceva bani in masina asta pana acum, si esti in dubiu cu buzele alea care ar da super bine pe masina! N-are rost sa intru in polemici cu tine/altii, dar daca lasi masina "intre stagii", adica nici stock de strada, nici facuta sa arate ok (gume balon mare, suspensie aiurea, etc), e pacat. Astept sa vad cum se termina episoadele astea doua, cu jantele si suspensia.... Spor.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 16-02-12, 21:21   #444
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Man, de multe ori am impresia ca nici nu stii ce vrei! Ai bagat ceva bani in masina asta pana acum, si esti in dubiu cu buzele alea care ar da super bine pe masina! N-are rost sa intru in polemici cu tine/altii, dar daca lasi masina "intre stagii", adica nici stock de strada, nici facuta sa arate ok (gume balon mare, suspensie aiurea, etc), e pacat. Astept sa vad cum se termina episoadele astea doua, cu jantele si suspensia.... Spor.
ai o impresie gresita...stiu perfect ce vreau...si pentru asta caut solutii care sa imi fie ok
atat

daca pe 9j 215 45...ii balon mare atunci nu stiu ce sa zic...evident din fata calculatorului si eu pot propune 205 40 pe 9j....arata frumos si etc...dar umblii tu cu masina?
am avut 205 40 pe 8.5j si inca odata nu mersi...frumos etc etc fara sa urc borduri alea alea aveam semne pe janta..
legat de suspensie evident nu o sa sterg pe jos cu ea...pur si simplu nu vreau sa sparg bai de ulei si de astea!nu stiu daca intelegi sau nu dar asa sta treaba...


eventual vedem cand jantele sunt gata,am si suspensia...am facut reglajele daca nu iti place imi spui parerea,o accept si asta e..
soosy is offline  
Old 16-02-12, 22:03   #445
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Usurel, nu am intentionat sa "te atac".... Bun, stii ce vrei de la masina, in cazul asta astept finalul. Legat de lasat jos, cand am avut Tico a avut putin de suferit baia de ulei pana am invatat ce si cum, dar dupaia nu mai aveam nici o treaba! Daca stii sa mergi frumos si tii si la restul masinii nu doar la baia de ulei, atunci esti in regula. Uite si doua poze cu dimensiunile mentionate de tine, la 215 45 talonul are 96.75mm, iar la 205 40 e 82mm inaltime (e sesizabil, dar si lookul e de foarte mare efect).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9_205_40_R17.jpg
Views:	82
Size:	49.1 KB
ID:	2329559   Click image for larger version

Name:	9_215_45_R17.jpg
Views:	72
Size:	29.7 KB
ID:	2329560  
B-99-SAA is offline  
Old 16-02-12, 22:09   #446
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Usurel, nu am intentionat sa "te atac".... Bun, stii ce vrei de la masina, in cazul asta astept finalul. Legat de lasat jos, cand am avut Tico a avut putin de suferit baia de ulei pana am invatat ce si cum, dar dupaia nu mai aveam nici o treaba! Daca stii sa mergi frumos si tii si la restul masinii nu doar la baia de ulei, atunci esti in regula. Uite si doua poze cu dimensiunile mentionate de tine, la 215 45 talonul are 96.75mm, iar la 205 40 e 82mm inaltime (e sesizabil, dar si lookul e de foarte mare efect).
stai linistit...nu ii nici un atac...doar am raspuns mai ferm ca sa nu existe dubii
ai poza sa vezi 215 45...desi nu ii cel mai convingator...dar inca odata daca ala ii balon mare..nu stiu ce sa zic..

ii cea mai buna alegere intre look si practic..si mie imi place cat mai tras si masina blana jos dar din pacate drumuriile nu ne permit,iar eu masina o folosesc zilnic si nici nu pot sa am un traseu fix ca umblu mai peste tot

o sa incerc sa fac sa fie bine..nici mie nu imi place jeep si gol mare intre aripa si roata...am un mare minus la bora baia fiind foarte jos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9_215_45_R17_595.jpg
Views:	119
Size:	45.8 KB
ID:	2329567  
soosy is offline  
Old 17-02-12, 03:31   #447
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

pai, din cate stiu, nu prea ar trebui sa iasa mult de sub aripa, pentru ca tu oricum ai ET destul de mare si iti permite sa ii faci flansa de grosime foarte variabila, asa ca te-ai putea juca cu Offset-ul.
Detman is offline  
Old 17-02-12, 11:02   #448
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
pai, din cate stiu, nu prea ar trebui sa iasa mult de sub aripa, pentru ca tu oricum ai ET destul de mare si iti permite sa ii faci flansa de grosime foarte variabila, asa ca te-ai putea juca cu Offset-ul.
asa ca si prim test ce am facut ceva ceva sare de sub aripa...deocamdata nu ii nimic extra..la 10j cu siguranta va fi
cu flansa am et 26...din flansa nu am cum sa iau ca pe urma unde imi prind prezoanele


ar fi super ideia de 10j...dar desi spuneti ca nu implica nimic...va trebui sa mai fac schimbari...cum am zis aripi,alta dim de gume
soosy is offline  
Old 17-02-12, 13:37   #449
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

sti vorba aia..."sufera baba la frumusete" faci un efort si asta e. eu am 205/45 zr16 pe 9j si da destul de bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie1007.jpg
Views:	182
Size:	494.9 KB
ID:	2330026  
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 17-02-12, 14:39   #450
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
sti vorba aia..."sufera baba la frumusete" faci un efort si asta e. eu am 205/45 zr16 pe 9j si da destul de bine.
da foarte bine nu bine...inteleg perfect aceasta notiune de strech cea ce aduce frumosul si tuningul cu tarie...dar din pacate eu caut o cale de mijloc sa fie si practic si frumos

daca nu ma interesa talon mic la janta cumparam gume cu talon cel putin 55,60 chiar sau mai mare..si treaba era rezolvata..numai aveam nici gol intre aripa si roata si gata)

sa vina vremea buna...is curios cum o sa dea jantele incaltate,si cat de mult cere suspensia sa fie coborata
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -