Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-10-13, 23:59   #1486
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Raritati, moartea ta )
neah,aparentele inseala
doar lucruri speciale,si mai ales personale(personalizate de fapt)in limita bunului simt pentru un aspect placut si totusi diferit....complicat si atat)
soosy is offline  
Old 02-10-13, 08:18   #1487
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Vezi sa nu confunzi special cu kitch.Masina ta arata bine, crede'ma, chit ca aici iti mai da lumea pastile.Te'am vazut si vineri seara.Tu esti plictisit de aspectul ei (ceva tipic), tot vrei sa ii mai schimbi ceva, da' cantareste bine inainte ce vrei sa ii faci, ca nu neaparat o noua schimbare , poate fi un plus adus masinii, la un anumit nivel, incep tiganiile fara sa vrei.
HandsUp is offline  
Old 02-10-13, 08:38   #1488
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
neah,aparentele inseala
doar lucruri speciale,si mai ales personale(personalizate de fapt)in limita bunului simt pentru un aspect placut si totusi diferit....complicat si atat)
lucruri "speciale" la masina ta, eu vad doar jantele, in rest nu prea... dar dupa cum spuneam, fiecare cu gusturile si filmele lui... astept "produsul" final
goshy is offline  
Old 02-10-13, 09:40   #1489
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Vezi sa nu confunzi special cu kitch.Masina ta arata bine, crede'ma, chit ca aici iti mai da lumea pastile.Te'am vazut si vineri seara.Tu esti plictisit de aspectul ei (ceva tipic), tot vrei sa ii mai schimbi ceva, da' cantareste bine inainte ce vrei sa ii faci, ca nu neaparat o noua schimbare , poate fi un plus adus masinii, la un anumit nivel, incep tiganiile fara sa vrei.
mda,ne-am intalnit la sensul de la Arta Textila cum se numea mai vechi....intradevar tot timpul ma gandesc si caut schimbari dar in prim plan am sa nu o incarc si sa nu deviez de la un aspect placut,acum ca nu toti is deacord cu miciile detalii is constient,dar pana la urma nu este nimic ozn pe masina,ca sunt discutii pro si contra faruriilor,a buzei de cupra,sau al boxelor din usi aici ii vorba de viziune,apreciez masiniile "curate" cum de altfel ii a ta,arata bine no comment si etc dar eu sunt adeptul personalizarii,vreau ceva diferit dupa gustul meu care nu poate sa placa tuturor si orice ai face niciodata nu va fi pe placul tuturor,un banal ex sunt faruriile mie nu imi plac nici cum full negre,sunt banale si atat...dar in fine,chestia ii ca multi de aici mai si discuta si se baga aiurea in seama,fara sa fie nimic constructiv si de aici discutiile inutile.....
asta e,sa ne auzim,vedem cu bine

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
lucruri "speciale" la masina ta, eu vad doar jantele, in rest nu prea... dar dupa cum spuneam, fiecare cu gusturile si filmele lui... astept "produsul" final
mda...tu esti fan,al masiniilor la care difera jantele si culoarea si atat...sincer la fel pot spune si eu ca ai niste jante,o suspensie si o grila neagra atat...si consideri asta tuning?nu in polemica,dar sa discutam treaba daca tot asta ii subiectul ca "special" eu nu dau importanta masiniilor asemenea,ok,Calin are niste jante pe 19(deja ceva ce ii special)sunt si frumoase,ceva special fiind de la alta marca si etc, + alte elemente care o fac special chiar daca el nu iasa cu nimic personalizat in evidenta...asta ca sa fac o comparatie sa iti dai seama despre ce vorbesc
revenind la masina mea,special ce puteam sa fac a fost faruriile,jantele,capota si volanul sa zic asa(daca aia se poate numi special,retapitarea)in rest chiar daca vroiam nu aveam ce sa fac ca pana la urma nici eu nu sunt nebun sa iau suspensie de drumuri grele(sa fie special)sa iau stopuri de alea cu 10 luminite si eu stiu ce ciudatenie(sa fie special)la fel si cu praguriile si etc etc(ca doar poatea sa fie speciala dar nu ii Ozn)si pot continua
este o creatie proprie,de care sunt multumit.....pana la urma sper sa ma intelegeti odata si odata despre ce vorbesc si ce urmaresc,iar pana cand nu vedeti neoane,x leduri,eleroane si chesti de genul inseamna ca ii pe linia buna,chit ca multi aveti alte cerinte,eu cel putin cateodata si de a mea ma plictisesc dar mai sa am o masina cu jante,lasata si sa ma cred zorro....
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html

Last edited by soosy; 02-10-13 at 09:44.
soosy is offline  
Old 02-10-13, 09:54   #1490
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Vw bora Edition

ia vezi, fa o diferenta intre volanul meu si al tau, daca tot spui ca personalizezi interiorul, ceea ce si eu fac si am dat exemplu doar volanul, ca de ala ai spus si tu... "lucrez" si eu la interior, dar eu nu-mi pun huse la tetiere si veste reflectorizante, acum am scaune recaro1 si vor veni recaro2... acele "cateva" elemente de care spui tu ca le are si Calin, le am si eu, doar ca eu pe spate am fusta cu senzori, ma refer la prelungirile V6, ceea ce si tu ai pe spate

si nu te mai ataca atat, ai masina prezentata aici, accepta si laudele si criticile, majoritatea n-o spunem cu rautate dar daca tu ne iei peste picior...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_1679.jpg
Views:	118
Size:	2.31 MB
ID:	2864975  
__________________

VolksWagen Bora variant 1.9 TDI
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-bora-tdi.html


Reconditionez jante, polish, sablat, indreptat, vopsit... Materiale profesionale!
https://www.facebook.com/pages/Recond...09226669120009

Last edited by goshy; 02-10-13 at 10:03.
goshy is offline  
Old 02-10-13, 09:57   #1491
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Vw bora Edition

Rotile sunt 5x100 sau folosesti flanse adaptoare ?
GL91ANB is offline  
Old 02-10-13, 10:11   #1492
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
ia vezi, fa o diferenta intre volanul meu si al tau, daca tot spui ca personalizezi interiorul, ceea ce si eu fac si am dat exemplu doar volanul, ca de ala ai spus si tu... "lucrez" si eu la interior, dar eu nu-mi pun huse la tetiere si veste reflectorizante, acum am scaune recaro1 si vor veni recaro2... acele "cateva" elemente de care spui tu ca le are si Calin, le am si eu, doar ca eu pe spate am fusta cu senzori, ma refer la prelungirile V6, ceea ce si tu ai pe spate

si nu te mai ataca atat, ai masina prezentata aici, accepta si laudele si criticile, majoritatea n-o spunem cu rautate dar daca tu ne iei peste picior...
mai mult cred ca tu te ataci,pentru ca tu vi sa imi spui mie ca in afara de jante nu este nimic special,dar na las bine ca ai tu o gramada de specialitati
si ce are volanul tau asa de frumos?eu l-am retapitat cu piele perforata pe margini si jos(genul gti)o alta culoare de piele....si arata poza unde vezi huse si veste pe masina,acum...nu acum 2ani si etc...la inceput toti avem devieri si momente de pierdere...asa cum vesta aia nu a fost pusa acolo pentru tuning,dar cum te iei dupa toti desteptii ca sa poti sa te afirmi si tu,chiar nu am ce sa mai zic ca nu are rost,accept absolut orice parere,ce te face sa crezi ca nu le accept?am comentat ceva la adresa voastra,atat timp cat vorbiti despre masina ok,dar marea majoritatea discutiilor au fost total altceva,ok nu iti place,asta e...eu ti-am dat raspunsul la intrebari,daca le accepti sau iti convine bine daca nu asta e,sau te astepti ca sa fac masina asa cum zici tu?sau?pentru ca asa observ,ca tot insisti asupra unor chestii care nu sunt,nu au importanta si imi vii cu exemplu "ce am facut eu"...continua asa,chiar nu ma intereseaza,iti repet...niste jante(banale si alea)care altii folosesc pentru iarna,o grila neagra,o retapitare de volan si mai nou inegrit farul cu negru mat mie nu imi reprezinta nimic,sincer si asta ii parerea mea,asa accepta si tu pareriile altora cum accept si eu si facem pana la urma care ce si cum vrea

absolut fara polemici sau sa te iau peste picior zic,acum tu o iei cum vrei ca unii chiar nu vreti sa intelegeti nimic doar ce sustineti si atat
Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
Rotile sunt 5x100 sau folosesti flanse adaptoare ?
sunt 5x100...pe fata am pus niste distantiere pentru ca s-ar putea sa fi pus miezul invers,adica schimbat fata cu spatele,nu sunt la fel...iar pe spateau un et mai mic iar pe fata mai mare iar sa nu risc sa imi frece in interior la 9.5j am pus cel cu et mic asa pe fata a ajuns cel cu et mare...40 parca..din care acum ii 25

Last edited by soosy; 02-10-13 at 10:15.
soosy is offline  
Old 02-10-13, 12:35   #1493
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Vw bora Edition

Multumesc de raspuns !
Din partea mea tot respectul pentru ce ai facut cu masina asta , cat si cu fostul Golf 2 , o revopsire integrala , cateva seturi de jante , suspensie si multe alte detalii chiar inseamna multa munca si pasiune !
Mult noroc in continuare !
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline  
Old 02-10-13, 12:40   #1494
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
Multumesc de raspuns !
Din partea mea tot respectul pentru ce ai facut cu masina asta , cat si cu fostul Golf 2 , o revopsire integrala , cateva seturi de jante , suspensie si multe alte detalii chiar inseamna multa munca si pasiune !
Mult noroc in continuare !
nu ai pentru ce,multumesc si eu pentru aprecieri
golful 2 a fost lansarea,inceputul,acolo chiar am avut multe prostii pe cap dar in final am reusit sa redresez treburiile si pana la urma a fost chiar ok,totul are un inceput
legat de munca,pasiune,bani si timp...numai eu stiu
de bani si timp facem cumva rost,pasiune este din belsug chiar prea multa

sa ne auzim cu bine,bafta si tie
soosy is offline  
Old 02-10-13, 13:48   #1495
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

am montat tot la loc,foarte incantat nu sunt,contrastul pe care il doream si tineam la el era mai ok inainte fata de acum,ar fi fost o greseala IMENSA sa fac totul negru,bine ca nu am ascultat dupa unii,"s-a inchis" chiar si acum botul foarte mult dar cat de cat ii ok asa

pe viitor vedem ce o fi si cum o fi,o sa gandesc,planuiesc altceva ceva mai complex pentru care o sa am nevoie de leduri(ex sa fac semnalizarea in ornamentul acela)sa revin la crom pe margini si etc...idei si atat deocamdata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_3588.JPG
Views:	137
Size:	3.30 MB
ID:	2865078   Click image for larger version

Name:	IMG_3590.JPG
Views:	72
Size:	3.34 MB
ID:	2865079   Click image for larger version

Name:	IMG_3591.JPG
Views:	75
Size:	3.33 MB
ID:	2865080  

Click image for larger version

Name:	IMG_3592.JPG
Views:	35
Size:	3.41 MB
ID:	2865081   Click image for larger version

Name:	IMG_3593.JPG
Views:	35
Size:	3.37 MB
ID:	2865082   Click image for larger version

Name:	IMG_3596.JPG
Views:	111
Size:	3.43 MB
ID:	2865083  


Last edited by soosy; 02-10-13 at 13:50.
soosy is offline  
Old 03-10-13, 18:24   #1496
daniel_lucian

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 30
Default Re: Vw bora Edition

Cred ca ar trebui sa scoti rotile fata mai in afara. Par prea pierdute in aripi fata de cele spate care ies in afara aripilor.
daniel_lucian is offline  
Old 03-10-13, 18:51   #1497
balann_jointt

Stage 5
 
balann_jointt's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,178
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by daniel_lucian View Post
Cred ca ar trebui sa scoti rotile fata mai in afara. Par prea pierdute in aripi fata de cele spate care ies in afara aripilor.
mai trebuie lasata aia e problema )


sossy care e faza cu bora Edition ???
balann_jointt is offline  
Old 03-10-13, 19:12   #1498
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by daniel_lucian View Post
Cred ca ar trebui sa scoti rotile fata mai in afara. Par prea pierdute in aripi fata de cele spate care ies in afara aripilor.
pe spate trebuie sa trag de aripi si o las ceva mai jos,pe fata am distantiere de 1.5 dar se pare ca nu ii indeajuns,problema ii ca cel mai sigur am pus miezuriile invers adica cele de pe spate veneau pe fata si invers,dar odata ce am probat cu astea de pe fata cu buzele si oalele mai late mi-a parut ca nu cumva sa frece in interior(desii puteam sa rezolv si acolo cu distantiere)iar asa cele de pe fata au de suferit,dar o sa rezolv,distantiere mai late nu pun ca si asa am luat prezoane la comanda,ar trebui sa iau altele si etc

Quote:
Originally Posted by balann_jointt View Post
mai trebuie lasata aia e problema )

nu se poate mai jos...max max 1cm dar cu riscul si mai mare sa rup planetara
jantele sunt r18 nu ma ajuta sa para extra low dar da bine ca aspect,bara stabilizatoare ii la limita limita fata de planetara

sossy care e faza cu bora Edition ???
este vw bora model edition asa cum scrie si pe praguri si de acolo vine numele
soosy is offline  
Old 03-10-13, 20:50   #1499
daniel_lucian

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 30
Default Re: Vw bora Edition

Daca rezolvi cu fitmentul eu zic sa o lasi asa cum e la exterior. Cum zicea si HandsUp, e usor sa tiganesti o masina adaugand lucruri doar de dragul de a le bifa pe lista de "must have mods". Cliseu sau nu, de cele mai multe ori "less is more". Bafta in continuare!
daniel_lucian is offline  
Old 03-10-13, 20:57   #1500
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by daniel_lucian View Post
Daca rezolvi cu fitmentul eu zic sa o lasi asa cum e la exterior. Cum zicea si HandsUp, e usor sa tiganesti o masina adaugand lucruri doar de dragul de a le bifa pe lista de "must have mods". Cliseu sau nu, de cele mai multe ori "less is more". Bafta in continuare!
corect,si is constient,oricum la exterior am terminat(acum ca am adugat acele grile de la Fk,care pana la urma eu zic ca is ok si nu este incarcata cu nimic asa..)evident de acum incolo tot ce se mai poate aduga este + si nu are rost
legat de jante vedem,probabil pana in primavara se le desfac si atunci se rezolva,alte distantiere oricum nu iau
in rest asa ramane,mai de interior ma ocup cand se mai aduna finante pentru un interior frumos(recaro,s3 sau chiar r32...)si atat
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -