Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-11, 13:13   #31
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Quote:
Originally Posted by razzz View Post
Stiu ca sunt altele,dar stii tu,cand ti se pune pata..ehee.e greu )
Oricum mi-a luat avantu` un prieten ),ma costa ceva toata chestia,asa ca am sa o las balta..o sa fie doar un vis

App,f misto masina ta,inainte sa o cumpar pe asta,ma incanta ideea sa imi cumpara o Honda,dar din pacate,in focsani nu prea ai sa gasesti Honda,iar eu numai aveam rabdare,nu mai rezistam sa stau sa caut prin orase,vroiam neaparat masina
Oricum am masina din februarie,sunt f multumit de ea,nu i-am reparat nimic pana acum,i-am schimbat doar filtrele si uleiul in rest toate ok.
Sper sa ma duc asa mult timp.
Mersi frumos, eu sincer as fi mers sute de km pentru ea...si eram pe cale sa fac acest lucru, dar s-a ivit masina actuala .Oricum...am asteptat cateva luni ca sa o cumpar.

Daca a fost intretinuta, nici nu ai ce sa-i schimbi, decat consumabilele, ca la orice masina. Acum spre ce model de jante te indrepti ? ATS Cup ar fi o varianta buna.

P.S : Ai scapat de stickerul cu "D", de pe haion si inscriptia de pe grila "RS"?

Last edited by NXdev; 29-06-11 at 13:15.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 23:42   #32
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Sigla cu rs e data jos demult,stickerul cu D..hmm..am incercat intr-o zi,in graba si se da greu,e lipit bine.
Am impresia ca tre sa il incalzesc bine cu feonul si se da usor.
Cnd o sa am timp,ca acum cu munca si cu vremea asta...ehh.

ATs am gasit la un forum`ist,are un golf 3,e din oras cu mine ,dar a vopsit ats`urile si sunt gri acum,nu sunt vopsite chiar ok.
Oricum cu banii acum e aiurea...sper sa reusesc sa mai strang ceva si ma ocup si de ea....
__________________

Atunci cand te simti trist si descumpanit, gandeste-te ca odata ai fost cel mai tare si mai rapid spermatozoid dintre toti!

Last edited by razzz; 29-06-11 at 23:47.
razzz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 06:00   #33
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

ieri am facut un accident din pacate.
mi-a taiat unu calea s-a dus vreo 50-60 metri in fata mea,i-a taiat calea o caruta a franat brusc si eu am intrat in el....(aveam vreo 80 km/h dupa care am franat vreo 23 de metri dupa masuratorile politiei)
masina e avariata de la bara de fata in sus,ca am intrat sub el,are un Ford Transit.
am capota motor,aripi,radiator,faruri,grila...usile nu se mai inchid,airbag sofer si pasager dreapta sarite..sper sa nu se fi strambat lonjeroanele....nu stiu ce sa zic....inca sunt in stare de soc.

bine ca nu a patit nimeni nimic si ca toata lumea e ok.....au fost doar rani minore

acum trebuie sa incep sa caut piese....piese cat mai ieftine ca nu dispun de bani,trebuie sa platesc si rate la masina...asta e...mi-am dorit-o prea mult....

daca cunoasteti pe cineva,dezmembrari...piese ieftine...plzz ajutor...

va multumesc.

Last edited by razzz; 27-07-11 at 06:03.
razzz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 17:00   #34
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Quote:
Originally Posted by razzz View Post
ieri am facut un accident din pacate.
mi-a taiat unu calea s-a dus vreo 50-60 metri in fata mea,i-a taiat calea o caruta a franat brusc si eu am intrat in el....(aveam vreo 80 km/h dupa care am franat vreo 23 de metri dupa masuratorile politiei)
masina e avariata de la bara de fata in sus,ca am intrat sub el,are un Ford Transit.
am capota motor,aripi,radiator,faruri,grila...usile nu se mai inchid,airbag sofer si pasager dreapta sarite..sper sa nu se fi strambat lonjeroanele....nu stiu ce sa zic....inca sunt in stare de soc.

bine ca nu a patit nimeni nimic si ca toata lumea e ok.....au fost doar rani minore

acum trebuie sa incep sa caut piese....piese cat mai ieftine ca nu dispun de bani,trebuie sa platesc si rate la masina...asta e...mi-am dorit-o prea mult....

daca cunoasteti pe cineva,dezmembrari...piese ieftine...plzz ajutor...

va multumesc.
ti am dat pm cu un nr are capota si radiator 200 lei amandoua e din focsani
si faruri stiu un baiat la braila vrea 80 lei pe amandoua
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 19:47   #35
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Quote:
Originally Posted by razzz View Post
ieri am facut un accident din pacate.
mi-a taiat unu calea s-a dus vreo 50-60 metri in fata mea,i-a taiat calea o caruta a franat brusc si eu am intrat in el....(aveam vreo 80 km/h dupa care am franat vreo 23 de metri dupa masuratorile politiei)
masina e avariata de la bara de fata in sus,ca am intrat sub el,are un Ford Transit.
am capota motor,aripi,radiator,faruri,grila...usile nu se mai inchid,airbag sofer si pasager dreapta sarite..sper sa nu se fi strambat lonjeroanele....nu stiu ce sa zic....inca sunt in stare de soc.

bine ca nu a patit nimeni nimic si ca toata lumea e ok.....au fost doar rani minore

acum trebuie sa incep sa caut piese....piese cat mai ieftine ca nu dispun de bani,trebuie sa platesc si rate la masina...asta e...mi-am dorit-o prea mult....

daca cunoasteti pe cineva,dezmembrari...piese ieftine...plzz ajutor...

va multumesc.
Ah, imi pare rau de incident...bine ca n-ai patit nimic...fiarele se fac.
Sper sa ai puterea sa iti revi, multa bafta .
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:07   #36
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

poze.....
o sa ma ajunga mult reparatia......:-<


razzz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:25   #37
geo_gee2005_xxx
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,303
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Incet incet se repara, la contraaripi e mai mult de munca si la usi e cam problema daca ai zis ca nu se mai inchid. sper sa nu fie afectati stalpii fata sau pragurile ca e grav atunci!

Si un sfat: cauta sa iei tragerul cu tot cu radiator si electroventilator, sa fii sigur ca se potrivesc caci sunt multe modele de radiatoare, difera pozitionarea termocuplei, de altfel daca are AC difera mufa de la electroventilator, sunt multe de luat in calcul, dar cu ambitie treci peste toate. Si cauta fata de vento daca tot o faci, arata super mai ales ca e rosie!

Last edited by geo_gee2005_xxx; 27-07-11 at 22:30.
geo_gee2005_xxx is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:37   #38
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

daca ai nevoie de far gti contactreaza-ma
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:46   #39
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

@geo nu cred ca e atinsa in stalpi....tot socul s-a dus pe cupola...e putin putin de tot indoita...e ca si cum a dat unu un pumn si sa infundat tabla....si restu s-a oprit in contraaripi.
acum sa vad,trbuie sa o urc pe un cal si sa o indrept....
oricum inanite de toate astea...trebuie sa imi fac un calcul cu cat m-ar ajunge tot....
imi este foarte draga masina....foarte foarte draga si ma doare ca nu dispun de fonduri sa o pot repara....
nu suport sa o vad asa in curte....
sper sa strang bani cat mai repede sa incep sa o repar.
nu vreau sa o vand,e a mea,e prima masina,asta mi-am dorit-o.
bot de vento ma gandeam si inainte,dar sincer acum numai la tuning nu mi-e gandu...
vrea ca ce ii cumpar sa se potriveasca si sa nu fie probleme...
@skoze,ms mult ptr oferta,cum i-am zis si lui geo,intai fac o lista si pe urma vad ce cumpar.
cu siguranta daca treaba o sa mearga bine, te voi contacta.
va multumesc
tot in topicul asta vreau sa multumesc si lui gabi,prietenul meu din fcs(vwgolf3)...ms mult
razzz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 23:02   #40
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

au au pacat mare pacat ....arata ff bine si f ingrijita masina.....si acum e cam distrusa .....totusi e ok ca nu a avut acea masina si carlig ca putea sa fie si mia grav, iti spun ca eu am carlig masina este inaltata de spate ....iar un vento indentic cu al meu a intrat sub bine.....tot vreo 80 avea ....mie mia spart capacu de la carlig atat ...dar el ....aproape ca si tine a ajuns

spor la finante si sa o pui pe roti cat mai repede
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 23:13   #41
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

daca tot s-a intamplat rahatu asta de accident,am sa fac o schimbare la masina.
sper sa am puterea sa o repar,nu vreau sa o las...
e greu,unii mi-au zis ca o sa ma ajunga reparatia vreo 1500 de euro...
m-au descurajat....fff mult...
am dat 2000 pe ea si sa o repar ma ajunge 1500...nu stiu daca e combinatie,oricat de draga mi-ar fi masina..
sper doar sa fie vorbe aiurea si sa scap cu maxim 3000 RON....sper..
daca o sa dispun de cash,am sa ii fac bot de vento....ma gandeam si inainte la treaba asta,dar nu aveam curaj.
acum,ca tot va trebuie sa o repar,vreau sa fie ceva diferit.
ceva de genu...
razzz is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 23:17   #42
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Acuma daca tot s-a ivit necazul...din pacate , se merita sa faci conversia de Vento.Cred ca tot la banii aia ajungi cu piesele...+ ca arata bine.
Multa bafta.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 23:40   #43
razzz

Stage 2
 
razzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 52
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Pai capota,grila si farurile,din cate stiu eu au acelasi pret cu cele de mk3....deci se merita.
numai sa le gasesc...
razzz is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 00:30   #44
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

Cel mai bun lucru e ca nu ai patit tu nimic. Restu se face. Te inteleg ca bani nu prea sunt dar fieru e fier, poate gasesti intr-un loc si iei mai multe piese si te ajunge mai ieftin in general cam cer 200 ron pe faruri, 300 pe capota, 100-150 bara, depinde acuma. Spor la refacut masina
__________________
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-11, 10:28   #45
retro_renault
VW Driver

Stage 5
 
retro_renault's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 853
Member of:
[VW]
Default Re: Prima masina-golf 3 [my dream car]

ma bucur ca te-ai decis sa treci la fata de vento, pacat ca s-a intamplat asa...oricum iti urez mult spor la munca si nu te mai lua dupa cei care vin cu scoruri din astea de 1500 euro, sa fim seriosi, daca nici piesele de golf 3 nu sunt ieftine atunci care ar fi...multa bafta!
__________________
MK3 SNS
retro_renault is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -