Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-15, 21:25   #1
ctinescuadrian

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 1
Unhappy probleme passat 2.0 TDI 140 cp

salutare tuturor membrilor
sunt nou pe acest site si nou cu aceasta masina
am si eu o mica sau poate mare problema cu vw-ul meu
l-am achizitionat de 10 zile si in mers am depistat o problema ,pentru cine stie sau are ceva de spus nu ezitati sa raspunde-ti
despre passat 2.0 tdi 140 cp din anul 2006 highline, acesta merge impecabil si are doar 100000 de km reali.
in mers am bagat de seama ca lasand acceleratia motorul tremura nu tare dar are ceva ca niste goluri.
ce ar putea fi??
nu stiu exact daca face si la viteza inferioara dar dupa ce termin de aceelerat ,de exemplu la 120km/h,si vreau sa o mentin incepe si tremura /nu rau/ dar daca bag piciorul pe pedala de acceleratie demareaza f bine nu intrerupe si nu face nimic altceva ,decat doar in momentul in care vreau sa mentin viteza
ctinescuadrian is offline   Reply With Quote
Old 08-11-15, 19:59   #2
dracushorul

Stage 4
 
dracushorul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: probleme passat 2.0 TDI 140 cp

Salut. Vezi rampa de common-rail.
dracushorul is offline   Reply With Quote
Old 09-11-15, 13:45   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: probleme passat 2.0 TDI 140 cp

Quote:
Originally Posted by dracushorul View Post
Salut. Vezi rampa de common-rail.
Ce inseamna sa nu ai habar dar sa te bagi in seama si sa mai dai si sfaturi tehnice pe deasupra.


@initiatorul topicului:

Nu ai ce rampa comuna sa verifici. Motorul tau este PD, cod BKP(16v) sau BMP(8v). Ar fi bine sa te uiti in talon si sa precizezi.

(CR-urile - common-rail - au fost lansate dupa jumatatea lui 2008. masina ta e 2006)


Ceea ce descrii tu poate fi cauzat de catre debitmetru sau EGR. Eventual si un test de vacuum. Cel mai simplu test, pe care-l poti face singur, este sa decuplezi mufa de la debitmetru si sa mergi asa putin. Vezi daca mai face. Daca inca face, varianta asta pica. Mergi catre EGR/vacuum. Eventual valori injectoare. Asta poti vedea doar la un service sau la cienva care are VAG Com si stie sa-l foloseasca.

Succes!

p.s. mersul in suturi cand vrei sa mentii viteza constanta a mai fost raportat in timp ca provenind de la EGR sau injectoare(cablaje defectuase/corodate).
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 10-11-15, 13:08   #4
dracushorul

Stage 4
 
dracushorul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: probleme passat 2.0 TDI 140 cp

Nu prea sunt pus in tema cu TDi, am avut doar TDCI pana acum si la ambele aceiasi problema si era de la rampa common-rail. Am schimbat doar senzorul dar problema nu s-a rezolvat, deci trebuia rampa schimbata complet. Acum am si un TDI, ma voi pune in tema. O zi buna!
__________________
Passat B5 Variant 2003 1.9TDI 130CP
Focus MK1 2004 1.8 TDCI 100CP
Ex Focus MK2 2007 1.8 TDCI 115CP
Ex Volvo S40 1999 1.9D 95CP
dracushorul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -