Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-10, 18:24   #31
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

ok. e confirmat. maine masinutza va primi o remapare de la TCM cadou de craciun. am vazut totusi ca au fost unele probleme la cateva masini tdi dupa remaparea acestora. stie careva daca au fost cazuri nefericite in cazul motoarelor pe benzina aspirate??
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 19:07   #32
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Quote:
Originally Posted by Alexio View Post
ok. e confirmat. maine masinutza va primi o remapare de la TCM cadou de craciun. am vazut totusi ca au fost unele probleme la cateva masini tdi dupa remaparea acestora. stie careva daca au fost cazuri nefericite in cazul motoarelor pe benzina aspirate??
pai bine domnu'!asa da!
la cat de cuminte e,merita
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 24-12-10, 00:09   #33
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

asa cum am promis, de craciun am facut masinutzei o remapare from tcm turbo . plusul la cp este estimat la 12, iar la cuplu 20 nm. pot sa zic ca m-am indragostit din nou de ea. masina se misca f. bine, are reprize mai rapide observabile in special intr-a 3-a si a 4-a, motorul trage f. bine chiar si dupa 6000 de ture, limitarea a sarit de la 6900 de ture la 7100.cat despre consum, inca nu am observat vreo diferenta..urmeaza sa fac consumul real (plin-plin).
aa, si inca un mic amanunt: zgomotul produs de motor este mai agresiv
sper sa revin mai tarziu cu cateva poze,eventual vids

RZR
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 09:18   #34
scutertuning

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Salut,

Sa stapanesti sanatos buburuza. Motoarele astea 1.6 16v sunt senzationale. Am vazut ca ai reparat cutia de viteze. Nu trebuie sa fi suparat pe fostul proprietar/a . Eu am luat-o pe a mea la 55000km si la 60000, cand ma intorceam de la mare, la intrare in Bucuresti am descoperit ca nu mai am viteza 1. M-am documentat si este o problema cunoscuta la GTI-uri generatia noastra. Si eu am refacut cutia. Nu rezista nici una peste 75000km. Am si eu un Polo 6n2 Gti din 2001 , am facut cateva modificari dar mai aveam nevoie de chip ca sa se simta diferentele. Acum ca am gasit in Romania pe cineva cu chip tuning la acest tip de motor astept sa vad in ce fel se simt diferentele.
0-100 ?
prinzi acum 100 intr-a 2?
si bineinteles consum.

Last edited by scutertuning; 26-12-10 at 09:31.
scutertuning is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 09:49   #35
scutertuning

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Si inca ceva , spuneai ca vrei sa cobori garda la sol a masinutei. Sincer , nu recomand la nimeni. Eu am suspensii Koni Specials, cu arcuri Eibach. Garda la sol in fata, la spoiler este acum de 4degete(10cm) . Din ceasta cauza mi s-a rupt spoilerul intr-o bordura si acum nu-l mai am. Plus mare problema din cauza gropilor . La orice denivelare, groapa, ai senzatia ca va zbura amortizorul prin capota. O sa imi deschid si eu un topic cu masinuta mea .
scutertuning is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 22:51   #36
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

pff...sorry to see that..asta e ..traim in ro..si nu avem ce sa ii facem)
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 12:54   #37
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Quote:
Originally Posted by scutertuning View Post
Salut,

Sa stapanesti sanatos buburuza. Motoarele astea 1.6 16v sunt senzationale. Am vazut ca ai reparat cutia de viteze. Nu trebuie sa fi suparat pe fostul proprietar/a . Eu am luat-o pe a mea la 55000km si la 60000, cand ma intorceam de la mare, la intrare in Bucuresti am descoperit ca nu mai am viteza 1. M-am documentat si este o problema cunoscuta la GTI-uri generatia noastra. Si eu am refacut cutia. Nu rezista nici una peste 75000km. Am si eu un Polo 6n2 Gti din 2001 , am facut cateva modificari dar mai aveam nevoie de chip ca sa se simta diferentele. Acum ca am gasit in Romania pe cineva cu chip tuning la acest tip de motor astept sa vad in ce fel se simt diferentele.
0-100 ?
prinzi acum 100 intr-a 2?
si bineinteles consum.
salutare.indeed,motoarele sunt miez de pe masinile din generatia asta, foarte fiabile si customizabile cat de cat,asta daca iti permite buzunarul.cat despre cutie, asa e am reparat-o. am schimbat 1 si a 2-a complet, erau varza pinioanele si sincroanele. si inca o problema ce am avut, am schibmat si trenul de rulare deoarece dupa o cursa de la iasi la roman in forja, nu mai vroia sa intre intr-a 6. am fost la service si mi-au zis ca trebuie schimbat trenul de rulare deoarece filetul din partea dreapta a trenului incepuse sa iasa in afara. am avut MARE noroc ca am fost din timp ca daca se rupea ala in mers, ma apucam sa dau bani buni pe cutie.cat te-a costat cutia? am vazut si eu ca este o problema in ceea ce priveste cutiile de viteze la lupo/polo gti. asta e, mergem mai departe. cat despre tuning, remaparea e cea mai buna solutie.
vezi la tcm turbo ca au si remap pentru gti-ul tau. plusul este aproape acelasi ca si la mine. cat despre 100 intr-a 2 inca nu am facut testul sa vad deoarece nu am avut timp sa petrec timpul cu masina. deabia astazi am revenit in oras, iar diseara ies sa trag o tura in oras sa vad. cat despre consum, nu stiu inca nimic. trebuie sa fac plin plin ca sa imi dau seama.fa si tu topic cu masinutza sa o vad
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 15:24   #38
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Frumoasa buburuza ) tare si denumirea topicului ) small and fast,chiar ca... sa o stapanesti sanatos man !
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 19:30   #39
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

thanks man..it's a fast car indeed
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 16:37   #40
scutertuning

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Ce mai face masina? ai reusit sa faci testele dupa cip??
scutertuning is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 22:20   #41
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

salutare. masina face bine (momentan ingheata de frig). am facu teste dupa remap. din pacate intr-a 2 ma duc pana in 97 km/h, nu ating 100.asta probabil si din cauza ca, cutia de viteze este in 6 trepte.se observa clar ca masina trage bine chiar si dupa 6000 de ture, unde inainte incepea sa traga mai incet...

si un mic video intr-a 2 dupa remap : https://img84.imageshack.us/img84/6654/7k1.mp4

Last edited by Alexio; 03-01-11 at 22:37.
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 12:56   #42
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

desi nu am mai activat demult pe forum, postez cateva poze







enjoy
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 15:29   #43
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

Rzr ) Frumos numarul tau ! rzr rzw etc:P si frumoasa masina...si tu acuma cu a 2 a vrei tu 100....
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 15:57   #44
Alexio

Stage 2
 
Alexio's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 68
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

e mai mult decat multumitor si asa cum e acum :P
Alexio is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 11:22   #45
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Lupo GTI - Small and fast

foarte frumoasa, am vazut de multe ori prin oras si chiar atrage atentia!
grg_92 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -