Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-10, 09:47   #61
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
pompa de benzina trebuie schimbata cu inca ceva pt a avea efectul scontat, nu?



da man stiu dar nu vreau maxim, ci doar ceva care sa fie mai rapid decat stock. targetul meu este ~270 cp. in viitor poate o sa vreau mai mult si o sa modific pana o sa fiu multumit, sau aproape multumit pt ca mereu te obisnuiesti cu masina si vrei ceva mai tun*.
Pompa trebuie inlocuita cu una de la APR. Insa, targetul de 270cp e destul de greu de realizat cu setup-ul actual.Iar pentru asta nu-ti trebuie pompa.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 10:04   #62
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Pt 270+ iti trebuie IC S3 si admisie perfomanta.. Ic de S3 in jur de 13 mil, Admisie in jur de 500 euro.. SI soft.. si evacuare cred

Last edited by cristi_407; 16-11-10 at 10:17.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 16:33   #63
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

nu stiu cati cp am acum dar eu aproximez: soft tcm-turbo=45+k&n filter(ei "garanteaza" 9.5 cp pe dino, oricum se simte diferenta fata de stock), bujiile iridium denso power, iar evacuarea(finala+intermediara+catalizator metalic-pana la 500 de celule) urmeaza sa fie montata. acum oscilez intre a scoate calalizatorul(cu soft) sau nu. ramane sa ma mai gandesc.
eu zic ca are acum la motor un 250 cp, cel putin. evacuarea intre 10-15 cp, eu zic 10 sa fiu mai realist. un ic tot intre 10-15, tot 10 cp si cam se atinge cu siguranta ~270 cp.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 16:49   #64
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Catalizatorul sport cu 500 de celule? Incearca mai bine sa iei unul de 200 celule ca e mai ok.
Poti face stage 2 si cu catalizator sport daca vrei nu e neaparat sa il dai jos.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 18:31   #65
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Deci ce zici tu acolo sunt povesti de net..Daca nu ai un soft bun nu fac nimic cele zise mai sus..Adminsia nu iti da nici un cp, poate un pic de cuplu, Ic te ajuta sa mentii turbina la o temperatura mai buna cand e cald afara, Evacuare e posibil sa iti dea vreo 5 cp de la turboback, bujiile nu iti dau cp..Cum sa iti dea bujiile cp, in fine.. Sincer eu nu cred ca scoti nici 250 la motor cu ce ai tu..Ai plecat aiurea tare cu modificarile..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 22:40   #66
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

da omu stiu eu fac o evaluare aproximativa din cp "promisi". adica 45 cp soft(ridicate limitarile de vit si turatie)+ 9.5 cp admisia k&n, bujiile sport, evacuare(ureaza) completa ~10-15 cp.
un prieten de-al meu cu un gti a facut soft tot la tcm mai moale de doar 35 cp, fara a scoate limitarile, iar pe dino doar cu soft a scos la roata ~183 cp, nm nu mai stiu exact. mi-a aratat fisa dupa ce a efectuat 3 incercari pe dino.

eu vb evaziv, nu caut performanta maxima. nu prea ma intereseaza ca softul x este mai hard decat y cu 10 cp, pt ca eu folosesc masina zilnic si fac km multi. imi trebuie o masina fiabila, nu este de duminica, merge si noapte si zi.

iar caii astea de pe foaie nu se compara cu cei de pe strada. am vazut multe masini cu multi cp care luau bataie de la masini cu mai putini cp si vb de modele identice.

de ex pe insignia acum am soft tot tcm, iar mai demult am avut soft de la rabane. diferenta dintre cele 2 softuri era astfel:cel de la rabane era mai rapid la o plecare de pe loc, iar cel tcm este mai rapid la accelerari la vit mari.
am schimbat softul de la rabane pt ca imi infunda dpf-ul>soft facut gresit. dar per total softul tcm ma multumea mai mult, asta ca o paranteza.

nu ma dau cu masina la curse legale sau ilegale pt ca este bicicleta pe langa alte masini. este facuta pt mine, stiu unde imi este locul.

Last edited by TSC-Us; 16-11-10 at 22:43.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 07:02   #67
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Nu ai inteles nimic.. Si stai calm ca sunt gti uri de 390 cp fiabile cu care se merge zi de zi..Si eu merg zi de zi cu ea.. In fine...Parerea mea, da jos K N ala si i-ati admisie calumea..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 08:53   #68
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Mi-e greu sa cred ca filtrul ala ajuta foarte mult. Gandeste-te ca nu ai inlaturat partea cea mai importanta a restrictiei de pe admisie si anume capacul motorului. Faptul ca ai scos filtrul din el si l-ai pus in fata, s-ar putea doar sa te ajute la sunet, dar nu cred in cresterea de 9,5 cp.
Iar daca dupa toate modificarile softul nu tine cont de ele mai bine o lasi asa cum e acum.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:17   #69
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Nu ai inteles nimic.. Si stai calm ca sunt gti uri de 390 cp fiabile cu care se merge zi de zi..Si eu merg zi de zi cu ea.. In fine...Parerea mea, da jos K N ala si i-ati admisie calumea..
nu cred ca or sa faca 150.000 km, parerea mea.

eu cand am comandat filtrul de aer am scris: air intake k&n nu m-am gandit la filtrul pe care-l am acum! am vazut filtru k&n clasa typhoon http://www.knfilters.com/search/prod...rod=69-9503TFK . asa ceva am vrut.
am avut multe masini cu filtre k&n si nu am avut probleme, de aceea merg numai cu ei.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:24   #70
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

) Byg ul are peste 100 000 de mii km cu 390 cp si dsg si masina trage de rupe si nici o problema..si mai am un prieten la iasi tot cu 390 cp manuala si la fel merge zi de zi si masina merge grav..stai calm ca nu e mare chestie daca e lucrata cu piese de calitate si gestionata de un soft bun.. Sincer mai degraba nu cred ca o sa ajunga a ta la 150 000 daca nu o tratezi cu piese de calitate..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:31   #71
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

tot ce este posibil. de ex byg-ul nu cred ca a facut modificarile toate din day 1. pe la 30-40000 km, nu?
ce parere ai de k&n typhoon?

Last edited by TSC-Us; 17-11-10 at 11:35.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:31   #72
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Nu vreau sa ma intelegi gresit..e bine ca esti pe un forum si ca intrebi..Crede-ma ca sunt documentat si stiu pe pielea mea ce e un Gti.. Asculta-ma si da jos K&N si mergi pe ce admisii ti-am scris mai sus.. Cu IC de s3, admisie buna si evacuare buna ajungi la 280 cp.. Si in primul rand vezi problema cu PCV ul si cu Divert Valve..Sunt probleme cunoscute si care trag inapo motorul..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:33   #73
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Nu..dar a trecut repede la k04.. Si vrei soft go for Revo..si iti iei Selecterul care il am si eu.. SI in 15 sec poti sa iti pui softul stock adica sa mergi in 200 cp sau sa treci pe cel mai sus..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:59   #74
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
.. Si vrei soft go for Revo..si iti iei Selecterul care il am si eu.. SI in 15 sec poti sa iti pui softul stock adica sa mergi in 200 cp sau sa treci pe cel mai sus..
buna treaba asta, are harti sa inteleg.
oricum k&n nu sunt cei mai prosti din curtea scolii, iar diferentele dintre orice altceva si typhoon sunt nesemnificative, aici ma refer la air intake pt gti.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 12:09   #75
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Nu a spus nimeni ca K&n sunt proaste. Nicidecum!
Si eu si Cristi avem Evoms si chiar pot spune ca e mai mult decat ok!
Si nu o spun ca mi se pare, ci vazut pe loguri.Chiar am facut intr-o zi comparatie intre admisii Evoms vs Pipercross intake (ca asta am avut la dispozitie) si chiar erau diferente.
Plus ca Forge a avut ceva probleme la unele admisii, unde MAF-ul nu statea cum trebuie si masura valori gresite.
tase_astra is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -