Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-10, 23:52   #46
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
daca completezi 1-1.5 l la 7-8000 km inseamna ca dai putin in ea.
Dap..nu merg tare..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 00:24   #47
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: golf V GTI

vreau sa bag masina la o cura de slabire. o sa incep cu o capota de carbon. ce sa mai fac? parca nu vreau sa fac si aripile de carbon, dar orice sfat este bun.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 00:39   #48
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

poti sa lasi capota unde e si sa incepi cu interiorul
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 13:46   #49
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: golf V GTI

Corect. Cheleste interiorul si scapi de niste kg.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 21:42   #50
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

) da, dar vreau sa arate normal, nu o sa o fac doar cu 1 scaun, fara roata de rezerva, fara muzica, ac,geamuri electrice...

capota de carbon "cica" are 4 kg, iar cea din metal cca 40 kg. eu zic ca este un lucru bun, iar in curbe o sa se simta.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 22:11   #51
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 22:46   #52
TM92VIC

Stage 5
 
TM92VIC's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 753
Member of:
[Honda]
Default Re: golf V GTI

Poze cu masina nai ?
TM92VIC is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 23:24   #53
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..
Depinde de model. Sunt capote de 6-8 kg, insa Osir chiar sunt de calitate si nu mai necesita hood pin ca alte variante Race. Din pacate si pretul e pe masura.
Dar cum zice si Cristi, nu de asta ai nevoie acum. usurarea masinii e ceva de "finete" si poate fi o etapa finala a unui setup care sa exploateze potentialul masinii tale.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 19:37   #54
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..
da, cam asa este. nu stiu dc de ceva vreme ma tot candesc la carbon.
pe masina am soft TCM-turbo, k&n filter conic, bujii denso iridium power(sunt mai reci ca ngk cu 1 grad) si o evacuare completa borla(nu este pusa inca pe masina).
ma mai gandesc la un intercooler mai generos. vad ca varu* tase(tizu) a schimbat modificare de care vb de ceva vreme.

oricum nu vreau maxim din aceasta masina, ci doar sa o dezmortesc oleaca. daca vroiam sa o fac forta, respectam o reteta de succes.

Quote:
Originally Posted by TM92VIC View Post
Poze cu masina nai ?
o sa le upload-ez!

Last edited by TSC-Us; 15-11-10 at 19:47.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 20:17   #55
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
da, cam asa este. nu stiu dc de ceva vreme ma tot candesc la carbon.
pe masina am soft TCM-turbo, k&n filter conic, bujii denso iridium power(sunt mai reci ca ngk cu 1 grad) si o evacuare completa borla(nu este pusa inca pe masina).
ma mai gandesc la un intercooler mai generos. vad ca varu* tase(tizu) a schimbat modificare de care vb de ceva vreme.

oricum nu vreau maxim din aceasta masina, ci doar sa o dezmortesc oleaca. daca vroiam sa o fac forta, respectam o reteta de succes.

o sa le upload-ez!
Schimba k&n..pune mai bine stock..vrei admisie, mergi pe evoMS sau ITG, IC de S3, si pompa de benzina..atat..si e ok..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:22   #56
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

k&n se simte destul de bine(exagerez putin) fata de stock. daca vreau sa schimb poate o sa o fac in viitor, dar nu revin stock pt admisie.
ic de s3 ar merge mana in mana cu un k04, dar cred ca raman la k03. pompa de benzina trebuie schimbata, dar mai trebuie sa schimb ceva pt a avea efect pb.

cu timpul te obisnuiesti cu masina si vrei mai mult, poate ca o sa fac alte modificari dar numai in viitor. de ex acum are ~250 cp si mi se pare bicicleta, nu prea ma mai incanta.
acum vine iarna si o sa mai fac schimbari pe la primavara, asa este in tenis.

tu ce modificari i-ai facut la gti?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:31   #57
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Te astept la un test drive cand esti prin zona.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:41   #58
Ciosmi

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 758
Member of:
[SEAT]
Default Re: golf V GTI

Man....schimba K&N si pune o admisie completa.E o diferenta enorma intre ce ai tu acum si o admisie dedicata (am incercat aceeasi varianta ca si tine).
IC de S3 merge perfect si pe K03.
Ai multe (impropriu spus) de schimbat daca vrei performanta.
Ciosmi is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 23:59   #59
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
k&n se simte destul de bine(exagerez putin) fata de stock. daca vreau sa schimb poate o sa o fac in viitor, dar nu revin stock pt admisie.
ic de s3 ar merge mana in mana cu un k04, dar cred ca raman la k03. pompa de benzina trebuie schimbata, dar mai trebuie sa schimb ceva pt a avea efect pb.

cu timpul te obisnuiesti cu masina si vrei mai mult, poate ca o sa fac alte modificari dar numai in viitor. de ex acum are ~250 cp si mi se pare bicicleta, nu prea ma mai incanta.
acum vine iarna si o sa mai fac schimbari pe la primavara, asa este in tenis.

tu ce modificari i-ai facut la gti?
Ic e bun pt st 1 la ko3..

Admisie Evoms, PCV fix BSh, Dogbone powerflex, Evacuare blueflame 3`` cap coada, IC S3, twincooler Forge, Pompa Benzina ApR, bujii ngk, supapa RS4, suspensie D2, discuri zimmerman, soft Revo, Soft Revo Dsg..aprox 300 cp si 420 nm.. Nu stiu daca am mai uitat cv..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:24   #60
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Ic e bun pt st 1 la ko3..

Admisie Evoms, PCV fix BSh, Dogbone powerflex, Evacuare blueflame 3`` cap coada, IC S3, twincooler Forge, Pompa Benzina ApR, bujii ngk, supapa RS4, suspensie D2, discuri zimmerman, soft Revo, Soft Revo Dsg..aprox 300 cp si 420 nm.. Nu stiu daca am mai uitat cv..
pompa de benzina trebuie schimbata cu inca ceva pt a avea efectul scontat, nu?

Quote:
Originally Posted by Ciosmi View Post
Man....schimba K&N si pune o admisie completa.E o diferenta enorma intre ce ai tu acum si o admisie dedicata (am incercat aceeasi varianta ca si tine).
IC de S3 merge perfect si pe K03.
Ai multe (impropriu spus) de schimbat daca vrei performanta.
da man stiu dar nu vreau maxim, ci doar ceva care sa fie mai rapid decat stock. targetul meu este ~270 cp. in viitor poate o sa vreau mai mult si o sa modific pana o sa fiu multumit, sau aproape multumit pt ca mereu te obisnuiesti cu masina si vrei ceva mai tun*.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -