Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-02-10, 18:41   #196
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

am primit azi si pompa de servo frana si pompa de frana modelul fara abs asa cum am zis si mai inaite renunt la abs......apropo dezmembrez golf 3 absolut orice piese si motoare in stare de functionare detalii p pm
__________________
450yfz is offline  
Old 13-02-10, 16:34   #197
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Pacat ca renunti la ABS,asta chiar ajuta!
mcornel is offline  
Old 13-02-10, 18:09   #198
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by mcornel View Post
Pacat ca renunti la ABS,asta chiar ajuta!
vreau si argumente dc ajuta.....dak zici k te-ai uitat p tdiclub sa imi zici pls cate golfuri 3 vezi cu abs......cel putin alea tari nu au niciuna
450yfz is offline  
Old 13-02-10, 18:41   #199
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Sincer,nu m-am uitat la acele golfuri3 de pe tdiclub dak au sau nu ABS,m-a interesat ce au facut la motor(nu citesc absolut tot,ci ceea ce ma intereseaza).Argumente?ABS-ul poate sa faca diferenta intre a avea un accident sau nu si asta spune tot! http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system Nu stiu ce masini ai condus inainte,dar dak ai avut si cu ABS si fara,stiai care sunt diferentele in frana de urgenta fara sa imi ceri sa argumentez eu.
__________________
IF YOU HAVE NOTHING INTERESTING TO SAY ABOUT WHAT YOU ARE READING OR LOOKING AT..DONT BOTHER!!!!

Audi A4 B6 Avant S-line Quattro 1,9tdi AVF
mcornel is offline  
Old 13-02-10, 18:45   #200
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by mcornel View Post
Sincer,nu m-am uitat la acele golfuri3 de pe tdiclub dak au sau nu ABS,m-a interesat ce au facut la motor(nu citesc absolut tot,ci ceea ce ma intereseaza).Argumente?ABS-ul poate sa faca diferenta intre a avea un accident sau nu si asta spune tot! http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system Nu stiu ce masini ai condus inainte,dar dak ai avut si cu ABS si fara,stiai care sunt diferentele in frana de urgenta fara sa imi ceri sa argumentez eu.
s-au facut masini cu sute de cai fara abs si prin anii 90 la wrc sau la rally nush care se dadea cu abs....si aia nu or fi asa de prosti!!!
450yfz is offline  
Old 13-02-10, 23:20   #201
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Nu neaparat in anii 90 dar nici acuma nu au ABS masinile de competitie.
Sonny is offline  
Old 13-02-10, 23:27   #202
Syc@

Stage 5
 
Syc@'s Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,162
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Arrow Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
s-au facut masini cu sute de cai fara abs si prin anii 90 la wrc sau la rally nush care se dadea cu abs....si aia nu or fi asa de prosti!!!
Un exemplu simplu cu ABS frana pe viraj ai mai multe sanse sa prinzi urmatoarea linie dreapta iar fara ABS nu esti asa sigur ca mai apuci linia.
Syc@ is offline  
Old 14-02-10, 08:55   #203
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
s-au facut masini cu sute de cai fara abs si prin anii 90 la wrc sau la rally nush care se dadea cu abs....si aia nu or fi asa de prosti!!!
Scuza-ma ca te intreb,nu o lua ca un afront,ca nu e; de cati ani ai permis,in acesti ani de cand ai permisul cat ai condus propriu-zis,sau esti sofer de rally?Te intreb,pt ca in sec 21,cand se pune accentul tot mai mult pe siguranta activa,cat si pe cea pasiva,se implementeaza cat mai multe sisteme de siguranta gen ABS,ASR,ESP,etc,imi dai exemple ca cele de mai sus!(postul lui SONY nici nu-l i-au in considerare avand in vedere varsta lui-experienta de conducere).Si tot nu am inteles ce are de a face masinile de competitie, care circula pe trasee special amenajete cu masinile de pe strada?Si chiar sunt curios sa-mi dai un link de pe TDICLUB unde cineva avea ABS si l-a scos.
mcornel is offline  
Old 14-02-10, 08:56   #204
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by Syc@ View Post
Un exemplu simplu cu ABS frana pe viraj ai mai multe sanse sa prinzi urmatoarea linie dreapta iar fara ABS nu esti asa sigur ca mai apuci linia.
Pai si astia de la raliu de ce nu pun, le place sa traiasca periculos?
scorpio GL is offline  
Old 14-02-10, 09:15   #205
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by mcornel View Post
Scuza-ma ca te intreb,nu o lua ca un afront,ca nu e; de cati ani ai permis,in acesti ani de cand ai permisul cat ai condus propriu-zis,sau esti sofer de rally?Te intreb,pt ca in sec 21,cand se pune accentul tot mai mult pe siguranta activa,cat si pe cea pasiva,se implementeaza cat mai multe sisteme de siguranta gen ABS,ASR,ESP,etc,imi dai exemple ca cele de mai sus!(postul lui SONY nici nu-l i-au in considerare avand in vedere varsta lui-experienta de conducere).Si tot nu am inteles ce are de a face masinile de competitie, care circula pe trasee special amenajete cu masinile de pe strada?Si chiar sunt curios sa-mi dai un link de pe TDICLUB unde cineva avea ABS si l-a scos.
am permis de un an de zile si nu o lua k o lauda dar conduc de la 13 ani si au avut altii grija de mine sa ma invete sa conduc cat de cat tare dar nu asta e problema am un quad un yamaya yfz 450(dak o sa cauti pe net despre el o sa iti dai seama despre ce vorbesc)care e o mica bestie pe 4 roti e un quad de competitie si nu are abs are niste discuri perforate si 4 pistonase p etrier si franeaza foarte bine si in viraje si peste tot....(a si intr-un an de permis am 2 drumuri de germania unul la mare si prin diferite orase din tara asta.....am ceva km nu o lua ca p o lauda)
450yfz is offline  
Old 14-02-10, 09:42   #206
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

si pozele promise de la cei din america care modifica tdi.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	enginebay1.jpg
Views:	230
Size:	115.7 KB
ID:	1314514   Click image for larger version

Name:	asdasdad.jpeg
Views:	153
Size:	57.3 KB
ID:	1314515   Click image for larger version

Name:	adsdasd.jpeg
Views:	154
Size:	49.4 KB
ID:	1314516  

Click image for larger version

Name:	vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv.jpeg
Views:	144
Size:	50.2 KB
ID:	1314517   Click image for larger version

Name:	sadsdsd.jpeg
Views:	128
Size:	62.1 KB
ID:	1314518  
450yfz is offline  
Old 14-02-10, 10:07   #207
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

pana acum ai facut numai lucruri bune acum cu anulaea abs-ului nu stiu ce sa zic ... am condus golf3 fara abs si cu abs . diferenta este enorma mai ales cand pui frana pe asfalt ud . fara abs aluneci ca pe gheata ( cred ca distanta de franare fara abs e mult mai mare fata de cea cu abs ) . daca n-ai abs trebuie sa fii mai atent cu franarea . nu sa o calci la fund , tre sa o dozezi . dar te intreb in caz de o urgenta . te mai gandesti tu ca tre sa o dozezi ? o calci la fund si te duci fix in ala din fata ( doamne fereste ) . am si eu o nelamurire , ce te-a facut sa anulezi abs-ul ?
__________________
nutzuXXL is offline  
Old 14-02-10, 10:20   #208
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
pana acum ai facut numai lucruri bune acum cu anulaea abs-ului nu stiu ce sa zic ... am condus golf3 fara abs si cu abs . diferenta este enorma mai ales cand pui frana pe asfalt ud . fara abs aluneci ca pe gheata ( cred ca distanta de franare fara abs e mult mai mare fata de cea cu abs ) . daca n-ai abs trebuie sa fii mai atent cu franarea . nu sa o calci la fund , tre sa o dozezi . dar te intreb in caz de o urgenta . te mai gandesti tu ca tre sa o dozezi ? o calci la fund si te duci fix in ala din fata ( doamne fereste ) . am si eu o nelamurire , ce te-a facut sa anulezi abs-ul ?
t cred k ai condus si cu abs si fara dar poate ala fara abs nu avea discuri de 280 cum le am eu si discuri spate si piston de franare in etrier de 60.....si chestile astea fac o diferenta sa nu mai zic de ventilate alea fara abs aveau discuri de dacie!!
450yfz is offline  
Old 14-02-10, 10:22   #209
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
pana acum ai facut numai lucruri bune acum cu anulaea abs-ului nu stiu ce sa zic ... am condus golf3 fara abs si cu abs . diferenta este enorma mai ales cand pui frana pe asfalt ud . fara abs aluneci ca pe gheata ( cred ca distanta de franare fara abs e mult mai mare fata de cea cu abs ) . daca n-ai abs trebuie sa fii mai atent cu franarea . nu sa o calci la fund , tre sa o dozezi . dar te intreb in caz de o urgenta . te mai gandesti tu ca tre sa o dozezi ? o calci la fund si te duci fix in ala din fata ( doamne fereste ) . am si eu o nelamurire , ce te-a facut sa anulezi abs-ul ?
a si sa nu mai zic am mai avut inca 2 golfuri un gti 16v si inca un tdi si din 3 cate am avut la niciunul nu a mers absul ba senzorii ba pompa hidraulica etc.....asa k renunt k stiu cum e fara abs macar mai castig 3kg
450yfz is offline  
Old 14-02-10, 12:01   #210
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Golf 3 - Tdi Halchiu Project!

intradevar , era un 1.9td cu tamburi pe spate dar nu cred ca asta e problema . aveau forta de franare incat sa blocheze rotile . problema nu erau discurile ci aderenta cu asfaltul . acum cu seatul ( are abs) cand pun frana chiar si pe asfalt ud , parca se lipeste de asfalt , nu se compara cu g3 fara abs . chiar si pe zapada/gheata se simte diferenta . dar tu faci cum crezi
nutzuXXL is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -