Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-09, 22:42   #31
opkbv

Stage 3
 
opkbv's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

cum de ai renuntat la stopurile integral fumurii ?
opkbv is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 11:00   #32
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Politia
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 21:51   #33
CosMinu_a4ever

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 26
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Felicitari pt masina, frumoasa; , sa o stapanesti sanatos. Imi poti spune cat te-a costat in total partea tehnica?
CosMinu_a4ever is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 14:13   #34
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Update partea tehnica ! Schimbat tot ce tine de partea fata a masini ! bucse brat, capete de bara, pivoti, bielete de directie, (blocant), frane (discuri + placute) VAG 6 pistonase !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 02:10   #35
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Revin cu noua harta a masinii cu o putere scazuta cu 15 cp pentru ca cea care o preceda pe aceasta imi punea motorul in limp mode (protectie), noua harta contine close loop boost controll comandat de Unichip. Masina face 1.5 bar boost, are pompa de injectie si injectoarele stock.




__________________

MnezO is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 01:56   #36
RedFighter

Stage 3
 
RedFighter's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 135
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf MK IV 1,9 TDI ( Best Car From VW )

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Sincer cand am scos plasticul nu mi-am dat seama de diferenta ! dar stiu sigur ca e totusi o diferenta la accelerare!
am stat cam 10 minute sa ma gandesc daca e de ras sau de plans. Oameni buni, acceleratia este elecotrnica, pe senzor (potentiometru) care in capat, adica pe plasticul ala de 5 cm, are deja 101%, ceea ce oricum nu contorizeaza, el ved edoar pana la 100%. E un plastic pus pentru confort sa stie romanu' ca acolo e maximu, sa iti fie usor sa apesi pedala , sa nu uzezi mocheta, etc etc. Cums a traga masina mai bine far plastic? Omori potentiometru ala.

Ce limitare de viteza ai scos tu din soft? Unde ai vazut ca olf IV are limitare de viteza electornica? Golf IV are limitare de viteza fizica, am auzit multi ca au emr scu 210 si "mai avea pedala", no shit?! resoftata merge cu 5-10 km/h in plus. restul e placebo

Iar bujiile la diesel sutn strict pt a preincalzi motorina. ele actioneaza de la +9 grade in jos si atat. Nu conteaza ce marca sunt, fac acelasi lcuru, nimic performante.

Ca sfat, daca vrei performante, poti face asa: turbina vnt17 , FMIC , scurtare traseu admisie, soft bun = 150 hp si 340+ nm, care pt un diesel cu pompa rotativa , cam ajung

Insa ALH-ul (nu am citi ce tip motor ai dar asa banuiesc), e ok sa il folsoesit doar resoftat. Daca vrei "cai multi" ia-ti pompe duse. E mai pretabil la astfel de modificari.
__________________
Corrado 1.8 20vt AMK
RedFighter is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 12:16   #37
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Ms de sfaturi red ! totusi a trecut cam un an de cand am scris acele chestiuni acum am inceput sa inteleg si eu mult mai atent principiuld e functionare al dieselui. iar daca tot am schimbat ce am schimbat crezand ca imi va da performante m-am inselat dar totusi nu strica prezenta lor acolo!
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 20:18   #38
tzeasta

Stage 5
 
tzeasta's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 491
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

salut scz daca ma pronunt gresit dar ai zis la inceput ca ai power flex pe ea si acum vad ca ai schimbat articulatia intrun an de zile sau dus cele de la power flex ? oricum frumoasa masina bafta incontinuare asteptam alte modificari :X
tzeasta is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 21:35   #39
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Poi Power Flex Sunt niste Bucse FOARTE RIGIDE ofera masini un viraj ca de "kart" iar dupa o iarna in ORASUL Iasi au cazut pana si bratele ! asa ca am optat pt bucse Normale!
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 19:08   #40
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Superb golful ! L-am vazut live in baia mare
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 19:19   #41
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

frumos.ai vandut jantele?am vazut azi un golf albastru si mi se parea ca avea jantele tale.
vrei sa treci la ceva mai mare?
masina in realitate e mult mai agresiva si are un sunet super!
__________________
My Baby


Vand odorizante California Scents!!! 20 ron bucata!!! Just_Say_Bobo@yahoo.com
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 19:20   #42
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Multumesc Razvy ca ai ridicat din nou acest topic sus desi l-am cam neglijat in ultimul timp !


Dar cu acest post vreau sa anunt ultimele modificari care constau in jante ultra light pe 17, bine inteles cu slicurile care abia asteapta vara. O reconditionare a turbinei (curatare, Sablare, refacut planeitate la vane ) schimbat actuator turbina din cauza caruia masina imi facea Overboost si imi intra intr-un limp-mode ordinar, fericit ca am reusit sa rezolv aceasta problema. Curatarea Electrovalvei, Rescrierea softului dupa curatarea turbine si schimbat duze la injectoare! Si niste distantiere 3 cm spate 2 cm fata. Si mai sunt 4 -5 pasi spre a duce al finalizarea proiectului atat la exterior cat si interior !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 20:14   #43
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Multumesc Razvy ca ai ridicat din nou acest topic sus desi l-am cam neglijat in ultimul timp !


Dar cu acest post vreau sa anunt ultimele modificari care constau in jante ultra light pe 17, bine inteles cu slicurile care abia asteapta vara. O reconditionare a turbinei (curatare, Sablare, refacut planeitate la vane ) schimbat actuator turbina din cauza caruia masina imi facea Overboost si imi intra intr-un limp-mode ordinar, fericit ca am reusit sa rezolv aceasta problema. Curatarea Electrovalvei, Rescrierea softului dupa curatarea turbine si schimbat duze la injectoare! Si niste distantiere 3 cm spate 2 cm fata. Si mai sunt 4 -5 pasi spre a duce al finalizarea proiectului atat la exterior cat si interior !
ceva poze noi??
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 20:23   #44
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

din cate stiu ii e rusine sa puna poze cu masina pana nu are stopurile mele )))))))
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 20:51   #45
miri

Stage 5
 
miri's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 835
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - 1.9 TDI , Best Car From VW

Oricum frumos golfuletu
miri is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -