Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-09, 22:36   #46
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 dupa accident

bun deci lamuriti-ma eu daca am jantele mele care nu au mai deloc buza si am cauciucurile puse normal ca sa le am ca si a lui trebuie sa iau cauciucuri speciale care stau asa pe janta?sau ce trebuie sa fac
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."

Last edited by Craxy; 01-06-09 at 22:39.
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 22:42   #47
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Golf 4 dupa accident

Da. Dar nu orice model de anvelopa are aceasta forma. Aceste modele de anvelope stau bine pe jante mai mari, incepand cu 16" in sus. La Golf 4 stau bine pe 17" si 18" aceste anvelope cu raport h/l mic (50, 45, 40). Sunt modele sport si in general mai scumpe in comparatie cu marimile clasice.

Last edited by iulian2476; 01-06-09 at 22:49.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 22:45   #48
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 dupa accident

da totusi fata de primele poze postate pe thread nu erau asa erau normal puse...
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 22:46   #49
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Golf 4 dupa accident

@bwsmihai: Ma gigel , cand mai vii prin titu ? un sens ceva
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 22:58   #50
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Golf 4 dupa accident

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
da totusi fata de primele poze postate pe thread nu erau asa erau normal puse...
E drept ca in pozele de pe prima pagina nu se observa asa de bine, pentru ca e fundalul negru in jurul lor. Dar se observa ca raportul h/l al anvelopei este mic.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 23:02   #51
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Golf 4 dupa accident

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
bun deci lamuriti-ma eu daca am jantele mele care nu au mai deloc buza si am cauciucurile puse normal ca sa le am ca si a lui trebuie sa iau cauciucuri speciale care stau asa pe janta?sau ce trebuie sa fac
Trebuie sa iei pui cauciucuri mai inguste decat ai acum. E de preferat sa ai talon mai mic pentru un efect mai vizibil.
Aici ai un link cu diferite marimi de cauciucuri pe diferite marimi de jante

Sorry de offtopic :d
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 16:49   #52
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 dupa accident

sensuri dupa BAC )

jentile asa leam luat cu cauciucuri ... nu zic numica ca nu ma pricep insa cineva mea zis ca e dimensiunea incorecta pentru jantele astea ...
eu prefer sa cred ca sunt "sport"

apropo de cauciucuri ... trebuie sa schimb unul de pe spate ...
si vreau sa fie fix ca astea (dimensiune si aspect pe janta) ... deocamdata nush pe unde sa caut

sper ca nus tare scumpe ...
bafta la toti
__________________
<- i love my car :X
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 17:12   #53
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 dupa accident

sa va povestesc o intamplare ...

vin linistit noaptea (pe la 2) de undeva
numi mergea faza scurta din partea stanga ...

si la vreo 500 metri de casa hopa ... politia
se pare ca leam sarit in ochi
baga sirena ma trage pe dreapta
cere actu' si imi da fiola

cand vege agentu' ca am 00 in fiola
incepe si se invarte roata roata masina
si incepe:
- "semnele de incepator de cces puse invers ?"
- "omologare pe folii ai?"
- "in talon scrie ca masina e alba nu alba cu dungi negre"
- "jantele astea nus cumva pe 17?"
- "pozitia de ce e albastra?"
- "rotile alea din porbagaj sper ca nu leai furat de undeva" (aveam rotile de iarna in porbagaj)
- apoi la toate astea mai adauga: "prima data am crezut ca esti beat, apoi dupa ce ai suflat in fiola am crezut ca esti drogat, chiar vorbeam cu colegu' sa te ducem la teste de urina sa vedem"

mia luat talonu'
mia dat amenda 660lei (pentru far si folii)
si lam bagat la masa'


noroc ca mam scos cu toate .... tot ce am platit a fost 100lei la rar

ideea e ca politistii de la rutiera sunt niste nesimtiti ordinari
...

Last edited by bwsmihai; 13-06-09 at 17:15.
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:57   #54
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Golf 4 dupa accident

tu nu ai omologare pe folii? cam riscant? si daca am leduri care imita xenonul adica albe ma buleste si pentru aia? ii *** in gura de muisti ordinari.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:33   #55
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 dupa accident

poi faza lunga si faza scurta si eu le am ca xenoanele ... adica albe de alea na zis nimica ... defapt lam si intrebat si a zis ca cu alea nui problema.
insa pozitia imi era foarte albastra (chiar mov as putea spune)

miam omologat foliile .... trebuie sa mergi la rar si iti da o factura pe care, printre altele, scrie "securizare folii"
am platit 100lei pe toata acea "mini-inspectie" insa am mers pe "pile"
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 21:47   #56
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - dupa accident

am neveoie de niste informatii
In usile din fata am 2 boxe ... una baraie ...e dusa, si cea din usa din stanga merge ... Vreau sa schimb boxa din usa dreapta (care nu merge) si nu stiu exact cat de mare boxa pot baga acolo si daca imi mai trebuie alte accesorii ca sa pot monta boxa ...
Cablu banuiesc ca e bun tot ala, dar inelul (sau ceo fi ala ... adaptorul ala ) ?

In usile din spate am doar loc pentru boxe (nu sunt boxe) ... vreau sa bag boxe si acolo
banuiesc ca aceeasi dimensiune ca pe fata intra ...
insa acolo nu stiu ce imi trebuie ca sa pot monta boxa ... imi trebuie cablu oare ? sau este ... ?
Mai datimi si sfaturi ... ce boxe sa cumpar? ... sa fie bunicele ...si la un pret mic ..
sa se auda cat de cat ... aia e important (macar ca originalele de care am fost multumit - cat au fost2 ... cu una e ciudat sunetul)
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 22:33   #57
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - dupa accident

Quote:
Originally Posted by bwsmihai View Post
am neveoie de niste informatii
In usile din fata am 2 boxe ... una baraie ...e dusa, si cea din usa din stanga merge ... Vreau sa schimb boxa din usa dreapta (care nu merge) si nu stiu exact cat de mare boxa pot baga acolo si daca imi mai trebuie alte accesorii ca sa pot monta boxa ...
Cablu banuiesc ca e bun tot ala, dar inelul (sau ceo fi ala ... adaptorul ala ) ?

In usile din spate am doar loc pentru boxe (nu sunt boxe) ... vreau sa bag boxe si acolo
banuiesc ca aceeasi dimensiune ca pe fata intra ...
insa acolo nu stiu ce imi trebuie ca sa pot monta boxa ... imi trebuie cablu oare ? sau este ... ?
Mai datimi si sfaturi ... ce boxe sa cumpar? ... sa fie bunicele ...si la un pret mic ..
sa se auda cat de cat ... aia e important (macar ca originalele de care am fost multumit - cat au fost2 ... cu una e ciudat sunetul)


boxele au dimensiunea de 16.5cm si intra fara adaptor cel putin asa au intrat a mele....eu nu am avut pe spate si le-am schimbat cu unele JBL au costat 89lei si sunt de 40w rms...ca si cele de fabrica o sa gasesti ceva mai scumpe deoarece dupa mine cele de fabrica se aud foarte bine in comparatie cu cele luate de mine...cabluri nu sunt trase in usile din spate trebuie sa tragi tu
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 22:39   #58
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - dupa accident

deci ideal ar fi boxa originala in locul celeia care nu merge ... insa in spate nu cred ca mai am bani sa pun tot originale ... mai bine as baga cum ai pus si tu niste JBL-uri ...
explicami ami detaliat cum sa trag cabluri in usile din spate si ce fel de cabluri te rog

deci am inteles bine ... nici in spate nu imi trebuie inele daca bag boxe de 16,5?

mersi
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 22:45   #59
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - dupa accident

Quote:
Originally Posted by bwsmihai View Post
deci ideal ar fi boxa originala in locul celeia care nu merge ... insa in spate nu cred ca mai am bani sa pun tot originale ... mai bine as baga cum ai pus si tu niste JBL-uri ...
explicami ami detaliat cum sa trag cabluri in usile din spate si ce fel de cabluri te rog

deci am inteles bine ... nici in spate nu imi trebuie inele daca bag boxe de 16,5?

mersi
faza sta in felul urmator...pe fata boxele au ceva distantier din lemn...cele originale acum tu daca schimbi boxa ar fi de preferat sa cauti tot una originala nu cred ca te costa mai mult de 50-60lei una...si o pui in loc la cealalta...pe spate cand iti cumperi boxe din magazinele cunoscute de electrocasnice de la noi flanco,domo,etc. o sa primesti 2 boxe si 2 fire care o sa-ti ajunga din spate pana in fata....dai fata jos si bag prin furtunu ala ce trece de la usa la stalp,apoi scoti firu prin stalp il duci jos scoti ornamentu de plastic de langa usi si il bagi pe acolo pana in bord...cand ai ajuns in bord dai jos placutele de deasupra de la picioare sa ai acces in bord si gata treaba le bagi in bord...pe spate eu nu am bagat inele(distantiere)...sper ca m-am facut inteles
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 22:49   #60
bwsmihai

Stage 3
 
bwsmihai's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 101
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 - dupa accident

deci pentru spate nu imi trebuie inele ?
e super
mersi de info
bwsmihai is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -