Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-11-08, 17:09   #46
Scroogie

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 166
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Quote:
Originally Posted by Scroogie View Post
nu vreau sa te dezamagesc dar masina ta are mari porbleme cu rugina, pe sub pragurile alea de fibra ce se vede? tot asa varza e? iar la ulei depinde de motor daca nu pirezi si nu iti haleste ulei baga-i unul bun, da' daca pierzi sau il mananca in cantitati industriale nu are rost, mergi cu incredere pe lubrifin si il schimbi cum zice CEW la 2000.

adevarat! dar nici nu zisai ca ar fi pragul mancat de rugina, eu te intrebai cum se prezinta pragurile adica ce surprize mai ai si pe acolo sub pragurile de fibra. iar cu tinichigeria eu zic sa nu te grabesti ca este o chestie destul de dificila si trebuie sa ai mare grija ce si cum faci.
Scroogie is offline  
Old 20-11-08, 20:29   #47
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Scuzele mele Scroogie,eram grabit sa cobor la masina.Alte gauri nu mai sunt prin ea,doar ce se vede in poze,desfacui si mochetele din interior si surpriza,era inpecabil sub ele,antifonat facut frumos acolo,si in portbagaj la fel.Batui si cu ciocanu putin sa vad cum se prezinta tabla sub antifon,si este ok.Aripile si pragurile ma gandeam sa le dau jos dupa ce termin pe sub ea,ca acolo ma descurc si singur,si nu va faceti griji nu fac treaba de mantuiala,chiar pun suflet in masina asta si sunt convins ca nu imi voi recupera niciodata bani astia,dar imi place asa sa o vad cum devine din ce in ce mai buna.
Si chiar nu are nimeni gatu ala de umplere sau cum se numeste,sau macar sa imi spuneti pe unde gasesc.

Last edited by bodyspeed; 21-11-08 at 09:19.
Andutu TZH is offline  
Old 20-11-08, 20:34   #48
Scroogie

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 166
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

bre daca tot o duci la tinichigiu zic sa te uiti bine si le rezolvi pe toate o data, eventual uita-te si prin pasajelor rotile ca si pe acolo mai e rugina, prin spatele triplelor. iar gatu' de umplere am vazut ca au si la a.c.s.a. asta daca nu gasesti unul s.h.
Scroogie is offline  
Old 20-11-08, 21:00   #49
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Pe sub triple nu e rugina,verificat cand am schimbat placutele,prin pasajele rotilor?nu inteleg ce vrei sa zici,pe acolo pe la lonejeron prin gaura aia de vine planetara sau unde??
Andutu TZH is offline  
Old 20-11-08, 21:10   #50
DJ-01-CEW
Oltcit Driver

Stage 5
 
DJ-01-CEW's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 431
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Quote:
Originally Posted by Andutu TZH View Post
Si chiar nu are nimeni gatu ala de umplere sau cum se numeste,sau macar sa imi spuneti pe unde gasesk.

gasesti la magazin....e destul de scump....mai bine mergem in remat si luom ca si eu am nevoie....nu cred sa dam mai mult de 50 mii pe unu.
__________________
DJ-02-HKE
DJ-01-CEW is offline  
Old 22-11-08, 13:43   #51
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

De azi dimineata pana acu ma tot munci pe sub a masina,da macar terminai de curatat si de grunduit.Deci tinichigerie terminat,urmeaza coboratu
Andutu TZH is offline  
Old 24-11-08, 20:00   #52
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Azi imi luai geamuri ionizate la ea.Cine poate sa imi spuna si mie cum se da luneta jos si geamurile laterale spate ca nam nici cea mai mica idee.Intelesai ca sar da cu vasilina pe cheder si se baga o ata ceva pe sub geam
Andutu TZH is offline  
Old 24-11-08, 20:16   #53
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Daca nu te pricepi lasa pe altcineva sa le puna si dupa exerseaza pe alte geamuri...
Dumitru Cristian is offline  
Old 24-11-08, 20:28   #54
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

decat sa faci treaba de mantuiala la geamuri ... mai bine lasa pe cineva priceput ... mai ales ca acu vine iarna ... vara mai era ceva aveai o aerisire dar acu ... o sa iti inghete popu` daca nu sunt puse bine. tu stii cel mai bine ... dar nu intotdeauna ce faci cu mana ta e sigur
__________________

RoByNeT is offline  
Old 24-11-08, 20:32   #55
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Stiu ca cel mai bine ar fi sa mi le monteze cineva da yo efectiv sunt lefter nu mai am nici un ban ca ma mancat masina asta asa ca niste sfaturi chiar miar fi de folos
Andutu TZH is offline  
Old 24-11-08, 20:57   #56
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

Deci la geamurile laterale.
Iei o surubelnita cu cap fooarte mare si deloc ascutit! Impingi chederul, dar doar chederul sa traca de partea metalica. Incepi de sus si continui cu latelara dreapta (spre botul masinii). Dupa ce ai facut partea de sus si partea aia poti sa-l apuci cu mana si sa-l tragi afara, asta daca esti singur. Daca esti cu un prieten/prietena ii pui sa tina geamul pe afara in timp ce tu impingi chederul ca sa nu faca cunostinta cu pamantul.
La luneta tot la fel, din interior, cu aceeasi unealta impingi tot la fel chederul spre inafara, incepand de sus si continuand cu lateralele. Dupa ce faci partea de sus si lateralele, poti sa te duci afara si sa il scoti cu mana. Tot la fel daca ai vreun prieten pune-l sa-l tina sa nu cada...

Dupa cu geamurile "noi". Cureti bine acolo unde vine chederul, dai cu vaselina pe partea unde vine chederul. pui chederul pe geamul "nou", pui o sfoara de jur inprejurul chederului, prin canalul pe unde o sa vina pe masina. Incepi din josu' geamului cu sfoara si continui cu sfoara pana cand ajungi tot jos si depasesti partea unde ai pus, deci sa fie la sfarsit peste sfoara de la tura trecuta, inca cativa centimetrii.

Pui pe pozitie geamu, partea de jos. Asezi bine, pui prieten/prietena sa tina geamul pe pozitie, imingand in el spre interior. Tu te duci in masina (la caldurica ) si apuci de un capat de sfoara si tragi de el, sfoara tragand chederul peste tablele alea si revenind pe pozitie, la locul lui. Faci asa pana cand se termina sfoara (vezi sa fie al doilea capat mult dupa celalat ca alt fel se termina sfoara si chederul tot nu e peste table).
Stergi geamurile frumos de mizerie si voila..
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline  
Old 24-11-08, 21:36   #57
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

tragi de cheder de la un colt si impingi cu picioru in geam si in 5 secunde e dat jos
Laure2fast is offline  
Old 25-11-08, 12:18   #58
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

daca nu ai omologare la geamurile alea ... mai bine nu le pune daca esti lefter... eu am luat amenda 486 de lei si 9 puncte si dupa aia munca sa le schimb...stat pe la rar... platit si acolo 70 de lei .... umblat pe la politie dupa talon...

mai bine strange bani si pune-ti folie omologata, sau ionizeaza-ti geamurile cu autorizatie RAR
__________________
**COSMIN** is offline  
Old 25-11-08, 14:05   #59
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

din cate am inteles eu ... el vrea geamuri normale ... nicidecum sa iti puna folie vrea sa le schimbe pe alea stock ... poate am inteles eu prost ...
RoByNeT is offline  
Old 25-11-08, 14:39   #60
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Oltcitu meu prima mea masina

salut !e fain oltcitul ......si eu tot oltcit am avut prima mea masina.....fugea de manca pamantul,cu motor boxer...iar garda la sol era net superioara la dacie... am avut 2 oltcituri....primu l-a dat mama,ca trebuia sa invat pt fac,iar al doilea mi l-a saltat primaria in urma unor plangeri cica ,cat am fost plecat in delegatie prin tara...bafta cu ollteanu....
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -