Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 17:12   #16
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Un monstru mic:)

Quote:
Originally Posted by Avedei_ro View Post
revenind la chestiile care se pot face acum...laure cum ai reusit sa pui finala in partea dreapta...taietura de la cot de acolo?sau traseu nou?...k si eu vreau sa imi pun o finala noua
eu am evacuare directa..adica teava goala pana in spate si finala sport..da poti sa dai toba finala jos si sa pui o toba sport..si tot in partea dreapta o sa fie
__________________
DJ-63-CRO - Pinky
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 19:19   #17
DJ-01-CEW
Oltcit Driver

Stage 5
 
DJ-01-CEW's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 431
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Un monstru mic:)

Quote:
Originally Posted by Avedei_ro View Post
am inteles de pe forum k ai compresie mai buna cu chiuloasa de 11 pe 13...oricum...eu la asta ma gandeam...sa il fac 13 si sa ii pun chiuloasa de 11 cu supape de evacuare de 1.3 au diametrul mai mare.Oricum...acum ca sunt in pom cu planetara...pot doar sa visez:P
trebuie sa modifici putin pistoanele....sa se potriveasca pe chiuloasa de 11.
DJ-01-CEW is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:28   #18
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Default Re: Un monstru mic:)

s9i camasile
dj05fmx is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:30   #19
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

Quote:
Originally Posted by dj05fmx View Post
s9i camasile
Din start vreau sa spun k nu sunt mecanic...si nu vreau sa ma cert cu voi...dar am specificat ca schimb setul motor si ma gandeam ca asta include si camasile...eu stiu k doar vretzi sa ajutatzi...doar k sunt eu mai aerian...
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:36   #20
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

apropo...frunzaream talonu...si observ ceva ciudat ma uit la masina...nu era la fel...zic wtf?in talon scrie model 11R TA pe haion 11RL...e mai bun sau nu?)))...sa stiu daca sa fiu trist sau sa fiu fericit?

Last edited by Avedei_ro; 03-06-08 at 21:39.
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:40   #21
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Un monstru mic:)

TA scrie la TOATE oltciturile in certificat
pe spate scrie doar modelul adica R, RL, RM, etc... RL TA in plus fata de R TA venea cu cateva dotari...capace la roti parca,chestii de genu asta, oricum nu are prea mare importanta dupa atatia ani,ca nu cred ca mai e un oltcit asa cum l-a facut fabrica
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:42   #22
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

poi credk asta e problema mea cu planetarele...k nu stiu daca e haionul original...si am inteles k 11R TA e frantuzesc tot si ar fi o problema cu planetare de alt model
oricum...am capace la toatre rotile...am lumina in bord pentru harta..nush...e ciudat...dar sincer sper frantuz.aa...si reversu la cutie e cum ar veni a 6-a
deci frantuz sau roman ?
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:47   #23
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: Un monstru mic:)

stai linistit si la mine e la fel,in talon e 11RTA si pe hayon e 11RL,tot monstru ala e.din cate vad geamurile la tine sunt ca ale mele,se deschid si geamu in sine e mai mare,nu cum fac unii il scot din cheder si automat e mai mic,la noi e prelungirea mai mare in colt,nu cumva e productie cehia?uita-te la motor unde iti arata indicatiile de reglare avans,in ce limba e?servus
FuriaOarba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:50   #24
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Un monstru mic:)

la toate oltciturile in afara de RM TA si RT TA (alea cu roti si frane de dacie) planetarele sunt la fel
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:51   #25
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: Un monstru mic:)

pana sa scriu eu...deci daca zici ca ai si respectivele,e ca al meu,deci planetare frantuzesti,rulmenti pe ace,etc.nu incerca cu piese de rm ca s-a mai tepuit unu asa
FuriaOarba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:52   #26
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

la mine chiar e monstru....eu am un deviz...1 zi repari 2 te plimbi...nush dar eu am gasit niste acte in maghiara...deci tot de export ar putea fi....oricum...e misto ca inveti mecanica pe ele...adica...am facut aprinderea...carbu...distributie...dat jos planetara...desigur am invatat de la baietzii care m-au ajutat)...dar e naravash..daka nu vrea sa mergi cu ea...face ea ceva sa te tine in parcare...mie mi-a iesit tripoda de 2 orei in aceasi zi...odata planetara veche...s-a schimbat si acum iar...si de aceea sunt aici sa cer sfaturi:P
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 21:56   #27
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: Un monstru mic:)

stai linistit ca asa am facut toti!si eu mecanica tot pe ele am invatat si am venit cu intrebari muult mai..,o sa dai tu topicurile mele pe aici,oricum succes cu el,imi place culoarea,a da,capacele nu sunt ale lui,nu,ca la cele ch sunt altfel,le gasesti la mine pe prima pagina.noroc cu el,l-ai luat bine,intretinut...servus
FuriaOarba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 22:04   #28
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

multumesc...dar din cate mi-a zis un prieten si cnva pe forum...am rupt un suport de motor...si acum sa vad ce fac weekendu asta daka o rezolv...si planetara noua era buna...frantuzeasca...dar va tzin la curent...poate se alege cu praguri weekendu asta
Stie cineva unde gasesc flanse sa pun jante pe 4 prezoane?si kt costa?
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 22:16   #29
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Un monstru mic:)

te duci cu flansele tale la un strungar si ti le face...nu trebuie sa le cumperi
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 22:17   #30
Avedei_ro

Stage 2
 
Avedei_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: Un monstru mic:)

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
te duci cu flansele tale la un strungar si ti le face...nu trebuie sa le cumperi
te referi la fuzeta?ti-am zis nu sunt asa priceput
Avedei_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -