Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-11-08, 21:47   #151
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
pai daca este util...de ce l-ai dat jos?
Asa a fost masina..decand am cumparat-o dar am un brat de stergator de pe la cealalta , o sa-l caut si sa-l pun
meryn is offline  
Old 09-12-08, 16:25   #152
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Probleme cu burdufele de la planetare , are cineva idee cam ce trebuie sa fac ca sa le schimb?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	burduf dreapta.jpg
Views:	279
Size:	519.9 KB
ID:	722907   Click image for larger version

Name:	burduf stanga.jpg
Views:	297
Size:	661.8 KB
ID:	722908   Click image for larger version

Name:	burdufe noi.jpg
Views:	314
Size:	578.9 KB
ID:	722909  

meryn is offline  
Old 09-12-08, 16:59   #153
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Ridici masina. Tragi frana de mana cat de tare poti, pui un levier in discul de frana pe unde sunt placutele. Dai siguranta si aparatoarea piulitei de planetara, iei cheie de 41, cu leviel desfaci piulita.. Desfaci piulita capatului de bara. Desfaci piulita pivotului superior. Le desfiletezi pana ajung sa iasa si formeaza o zona plana cu surubul. Dai in ele cu un ciocan... cu mila. Tragi de fuzeta sa iasa cat de pe planetara si o agati cumva sau o lasi intr-o parte.
Desfaci colierele burdufilor vechi, dai burdufii vechi la o parte. Iei un ciocan, pui pe cineva sa tina bine de planetara impins in tripoda. Tu dai in capatul de bara sa iasa de pe planetara. Scoti capu. Scoti burdufele vechi, pui burdufele noi. Pui siguranta noua pe planetara, bagi capu' cu mana pana ajunge la siguranta, de acolo impingi planetara la maxim in tripoda, infiletezi piulita pana face o parte plana cu surubul si ii ***** cateva ciocane serioase. Pui totul la loc in ordine inversa!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	planetaraaa.JPG
Views:	332
Size:	495.6 KB
ID:	722933  
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline  
Old 09-12-08, 17:47   #154
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian View Post
Ridici masina. Tragi frana de mana cat de tare poti, pui un levier in discul de frana pe unde sunt placutele. Dai siguranta si aparatoarea piulitei de planetara, iei cheie de 41, cu leviel desfaci piulita.. Desfaci piulita capatului de bara. Desfaci piulita pivotului superior. Le desfiletezi pana ajung sa iasa si formeaza o zona plana cu surubul. Dai in ele cu un ciocan... cu mila. Tragi de fuzeta sa iasa cat de pe planetara si o agati cumva sau o lasi intr-o parte.
Desfaci colierele burdufilor vechi, dai burdufii vechi la o parte. Iei un ciocan, pui pe cineva sa tina bine de planetara impins in tripoda. Tu dai in capatul de bara sa iasa de pe planetara. Scoti capu. Scoti burdufele vechi, pui burdufele noi. Pui siguranta noua pe planetara, bagi capu' cu mana pana ajunge la siguranta, de acolo impingi planetara la maxim in tripoda, infiletezi piulita pana face o parte plana cu surubul si ii ***** cateva ciocane serioase. Pui totul la loc in ordine inversa!
Multumesc mult pentru sfaturi , sambata ma apuc sa le schimb sper sa nu ploua afara ca sa pot lucra linistit...pana atunci sunt pieton
meryn is offline  
Old 09-12-08, 20:25   #155
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

ai mare grija cu tripoda aia...cum o scoti si cum o bagi! eu am scos-o o data si nu am pus-o bine....cand am montat-o pe masina a facut caaarrrrr....si planetara iesise din tripoda!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 09-12-08, 20:34   #156
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Tocmai Danutz ca i-am zis sa nu scoata tripoda ca se complica degeaba!
Dumitru Cristian is offline  
Old 10-12-08, 09:40   #157
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

burdufele se schimba daca dai jos capul deplanetara, nu da jos tripoda ca e MULT mai greu. la planetara iti trebuie cheie de 36 pentru a desface piulita , cand lucreizi sprijina masina pe 2 roti( adica pui 2 roti sub prag si eventual obucata de lemn mai groasa ca sa ai o inaltime decenta de lucru , nu o lasa pe cric pentru ca se poate sa cada dupa cric.

- dai roata jos
- sprijini masinia pe 2 roti
- desfaci piulita planetarei
- desfaci piulitele de 17 , de la capul de bara si de la pivotul superior, lasi piulita capului de bara pe filet , cat sa fie la nivel cu surubul capului de bara, dai ciocane pana iese de acolo, scoti piulita , la pivotul superior bagi o ranga intre bratul superior si portfuzeta si fortezi pana iese, daca nu reusesti, pui cricul sub bratul inferior, ridici bratul cat crezi tu de cuviinta , bagi ranga intre bratul superior si portfuzeta si fortezi, SIGUR iese.
- scoti planetara, scoti capul deplanetara schimbi burdufele , ATENTIE : sa pui siguranta noua la capul de planetara !!!!
la montare ... faci invers demontarii.... bagi planetara ridici iarasi bratul inferior , cat crezi tu... masori si tu din ochi, apesi cu mana pe bratul superior si bagi portfuzeta la locul ei , stragi piulita . Cand pui capul de bara la loc , pune talpa cricului ( cea care vine pe pamant ) pe capul de bara, desfaci cricul pana il sprijini in contraraipa, astfel folosesti cricul ca o presa a sa iti tina capul de bara presat la locul lui si infiletezi piulita, nu forta prea mult , doar atat cat sa nu se invarta in gol cand strangi piulita, ai face bine sa strangi piulitele alea cu o tubulara ca sa poti strange cat mai bine.... este vorba de directie... deci NU TE JUCA !!
- strangi piulita de la capul de planetara pui totul la loc si gata

SA NU TE ZGARCESTI CAND PUI VASELINA ACOLO...
Cel mai bine dai planetara jos dupa masina , decat sa te chinui cu ea pe pozitie .

bafta la reparat !
__________________

Last edited by **COSMIN**; 10-12-08 at 09:43.
**COSMIN** is offline  
Old 30-12-08, 12:32   #158
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Multumesc mult la toata lumea pentru sfaturi din pacate nu prea am mai avut timp sa intru pe forum dar tin sa va anunt ca mi-am rezolvat problema cu burdufele ele au fost schimbate si promit sa va aduc si poze
meryn is offline  
Old 02-01-09, 11:29   #159
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

pozele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	burdufe noi (1).jpg
Views:	221
Size:	583.6 KB
ID:	741472   Click image for larger version

Name:	burdufe noi(2).jpg
Views:	192
Size:	525.4 KB
ID:	741473  
meryn is offline  
Old 02-01-09, 11:35   #160
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

de ce n-ai folosit coliere pentru burdufe de planetare si ai pus coliere pentru furtun?
julaikos is offline  
Old 02-01-09, 11:39   #161
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
de ce n-ai folosit coliere pentru burdufe de planetare si ai pus coliere pentru furtun?
Alea au fost colierele cu care au venit burdufele si pe alea le-am pus celelalte coliere s-au mai rupt din ele cand le-am desfacut de la vechile burdufe
meryn is offline  
Old 12-02-09, 10:05   #162
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default

Ca deobicei va deranjez cu o alta problema legata de masinuta mea la care nu reusesc sa-i dau de cap , deci sa va explic :

Probleme cu soc-ul la masina se manifesta in felul urmator , in momentul cand trag socu motoru in loc sa se tureze se produce exact invers se detureaza si se opreste , a 2-a problema ar fi ca in momentu cand masina e calda si isi tine relantiul dupa o accelerare brusca sa zic pana in 3000rpm cand ridic picioru dupa acceleratie turatia cade sub 500rpm si imi opreste motoru

aaa ma scuzati mai era si o a 3-a problema care era sa uit de ea , probleme cu incarcarea adica incarca dar numai atunci cand vrea ea , adica acuma incarca peste 30 sec numai incarca peste 2 min iar incarca , am crezut ca e vre-un contact pe undeva am cautat am dat alternatoru afara am verificat carbunii nu am reusit sa umblu la diode ca nu aveam pistol de lipit da ma gandesc ca daca era vre-o dioda trebuia sa numai incarce deloc , nici la problema cu incarcare nu reusesc sa ii dau de cap ...

Last edited by manu_96xls; 12-02-09 at 11:50.
meryn is offline  
Old 12-02-09, 10:29   #163
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

poate vreo dioda e dezlipita si de aia incarca in trepte
julaikos is offline  
Old 12-02-09, 10:34   #164
meryn
Renault Driver

Stage 5
 
meryn's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 309
Member of:
[Speed Daemons]
[Oltcit]
[RENAULT]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
poate vreo dioda e dezlipita si de aia incarca in trepte
Astazi ploua da cand se mai inbunatateste vremea o sa il iau in casa alternatoru si am sa ma uit si la diode si te anunt de rezultat
meryn is offline  
Old 12-02-09, 10:39   #165
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit 12TRS - B 01 JEW

daca nu ai pistol serios de lipit,sau nu te pricepi sa lipesti nu te baga sa dezlipesti puntea,pentru ca de cele mai multe ori din cauza unei lipituri proaste se arde si releul,si puntea de diode
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -