Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-03-08, 15:56   #16
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
sorry k sunt cicalitor da tot nu vad cum ai 140 la 4500 rpm....te cred nu zic k minti sau alte chestii da nush cum
eu am cutie 5 RO si am 90 km/h la 3000....la 4500 ar trebui sa am 140?
pai tati dupa ce se deskide a 2-a camera de ardere ci anume in 90km/h...rotatiile cresc mai greu iar viteza creste mai mult...bineinteles si si la consum papa mult!!!...deci nu ma pronuntz k nu are modificari dar...140km/h eu cu okii mei am vazut 4500 rpm...si asta catre segarcea s-a luat tata cu un matiz si i-a dat fum
electric_style is offline  
Old 05-03-08, 16:00   #17
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: JCW-ul

acu depinde...la unii se deschid a 2-a camera la o anumita turatie la alti la alta turatie...
la mine undeva in jur de 4000 rpm se deschide a 2-a camera...da vreau sa o reglez sa se deschida mai devreme sa traga mai bine
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 05-03-08, 16:06   #18
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: JCW-ul

ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...
Laure2fast is offline  
Old 05-03-08, 16:17   #19
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

am gasit explicatia pana la urma...deci :

e cutie romaneasca de fuga (lunga cu pinioane mici) care face sa nu-ti fie prea necesara treapta 5-a...deoarecea a 4-a e suficienta pt viteza care se obtine cu ea, iar turatia este deasemenea mai mica....find posibil asta dupa ce se deskide a 2-a camera de ardere , iar cutia incepe sa-si faca treaba ...cam asta ar fi explicatia !!!
electric_style is offline  
Old 05-03-08, 16:18   #20
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: JCW-ul

laure lasei vere c nu stie si ei...e incepatori saracutii...camera a doaua se deschide in functie de cum apesi acceleratia cum a precizat si laure...doar c o schimbare se simte p la 80 de km/h deoarece atunci esti deja in treapta a 4-a si pedala este undeva la jumatate, moment in care intra camera a 2-a sau ceva de genul...oricum se deschide si la 10 km/h depinde de cat de greu ai piciorul...
MihaiS is offline  
Old 05-03-08, 16:19   #21
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by Laure2fast View Post
ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...
nu vreau sa te contrazic...dar yo stiu k se deskide in mers fara turatie mare la 90km/h orice ar fi...poate gresesc eu...nu afirm k am deplina dreptate.!!! dar eu asta stiam din sursele meleacum dak gresesc imi cer scuze
electric_style is offline  
Old 05-03-08, 18:38   #22
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by Laure2fast View Post
ba ce delirati pe aci cu treapta a 2a..poate sa se deschida si la 1000 de ture..depinde cat apesi pedala...
pe loc dak te uiti atent la carburator observi cand se deschide a 2-a camera....eu am facut testu asta...unu in masina sa-mi citeasca turatia si eu la motor...si imediat cum am observat k se misca parghia de la a 2-a camera mi-am dat seama k se deschide....cu aproximatie asta a fost cam la 4000 rpm
am zis ceva gresit??
Danutz Bratosin is offline  
Old 05-03-08, 18:54   #23
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
pe loc dak te uiti atent la carburator observi cand se deschide a 2-a camera....eu am facut testu asta...unu in masina sa-mi citeasca turatia si eu la motor...si imediat cum am observat k se misca parghia de la a 2-a camera mi-am dat seama k se deschide....cu aproximatie asta a fost cam la 4000 rpm
am zis ceva gresit??
depinde de la masina la masina ...la mine un test a fost facut mai de mult si cam pe la 3 mii jumate se deschidea...
si da din mers pe la 90 la ora stiu yo ca e consumu optim la Club ...acum sa ma scuzati daca gresesc intra4a pe la 3000 de ture (cred)
ascultatil pe laure ca stie el ce zice
iar mihaiS.... te-ai nascut cu motoru de oltcit in brate ?? :P:P:P
Dj-78-KBK is offline  
Old 05-03-08, 19:00   #24
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: JCW-ul

mai,baiatu vrea idei de modificare nu contraziceri.cat o scoate o scoate,sa-l pastreze sanatos,fara incidente.il ajutam sau ii dam cu fum ca ale anostre merg nush cum?uite style,daca tot iti merge motoru bine si nu troncane si e si vopsita,da-i frate bara de cielo jos k doar ai oltcit,nu?si pune-i nishte jenti pe plac,cauta pe la bazar,uite eu vand bara de olt stare buna de fata,formeaza-ti o idee in cap cam cum vrei sa arate si de restu,piese,alte sfaturi te ajutam si noi k doar de aia suntem aici.posteaza-ti indeile,intreaba si te vom ajuta!nu'ma bine si nu mai sacaiti baiatu k am fost si noi la inceput,valibu si laure stiu de cate i-am sacait si continui sa intreb....asta e nu le stiu pe toate...servus
FuriaOarba is offline  
Old 05-03-08, 19:09   #25
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by FuriaOarba View Post
mai,baiatu vrea idei de modificare nu contraziceri.cat o scoate o scoate,sa-l pastreze sanatos,fara incidente.il ajutam sau ii dam cu fum ca ale anostre merg nush cum?uite style,daca tot iti merge motoru bine si nu troncane si e si vopsita,da-i frate bara de cielo jos k doar ai oltcit,nu?si pune-i nishte jenti pe plac,cauta pe la bazar,uite eu vand bara de olt stare buna de fata,formeaza-ti o idee in cap cam cum vrei sa arate si de restu,piese,alte sfaturi te ajutam si noi k doar de aia suntem aici.posteaza-ti indeile,intreaba si te vom ajuta!nu'ma bine si nu mai sacaiti baiatu k am fost si noi la inceput,valibu si laure stiu de cate i-am sacait si continui sa intreb....asta e nu le stiu pe toate...servus
ms furie...dar masina inca nu e vopsita...am specificat k am vopseua acasa (alb-casablanca de daewoo cu tot ce trebuie)...urmeaza s-o vopsesc dupa ce pun la punct tablaria!!!
electric_style is offline  
Old 05-03-08, 19:48   #26
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: JCW-ul

cum am mai zis...masina mea ma reprezinta. reprezinta gusturile mele,ideeile mele. nu am facut nimic la masina pt ca asa a zis x si y. e masina ta si o faci asa cum vrei. bafta si spor la treaba. a..unde mi-ai vazut masina?
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 05-03-08, 20:00   #27
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
cum am mai zis...masina mea ma reprezinta. reprezinta gusturile mele,ideeile mele. nu am facut nimic la masina pt ca asa a zis x si y. e masina ta si o faci asa cum vrei. bafta si spor la treaba. a..unde mi-ai vazut masina?
am fost la tine in curte...am vb cu fratele tau...cel cu TGM-u...tu erai plecat pe nu stiu unde, dar sa stii k ai o masina simpla fara prea mari modificari la exterior dar cu bun gust tot ce e pe ea..chiar mi-a placut, insa cu ceva furie sub capota din cate am inteles.....oricum bafta si tie in continuare si mult succes si inspiratie in urmatoarele modificari!
electric_style is offline  
Old 05-03-08, 20:07   #28
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: JCW-ul

pai doar nu pui chinezarii pe ea ca sa fie un fel de "kitch statement".simplu,nu tre sa ias ain evidenta dekt prin perfomanta,cel putin asta e parerea mea (reflectata in furia oarba)
FuriaOarba is offline  
Old 05-03-08, 22:14   #29
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

Quote:
Originally Posted by FuriaOarba View Post
pai doar nu pui chinezarii pe ea ca sa fie un fel de "kitch statement".simplu,nu tre sa ias ain evidenta dekt prin perfomanta,cel putin asta e parerea mea (reflectata in furia oarba)
deacord cu tine...!!! vreau sa fie ceva simplu.....fara brizbrizuri...dar cu gust si placut okiului...atat interior cat si exterior!

Last edited by electric_style; 05-03-08 at 22:16.
electric_style is offline  
Old 07-03-08, 23:20   #30
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: JCW-ul

ieri i-am facut inaugurarea pe strada...e fost primul meu drum cu masina asta prin oras...deoarece nu era pusa pa punct (motor , directie , verificare , asigurare)...asa k ieri a fost prima mea zi cu ea prin oras...si pot spune k e fortza...sa moara mamicutza ei de nu trage de rupe!!! am condus-o de cateva ori cand nu aveam permis...pe drum de tzara si nu era feelingul la fel k si in oras...cand bagi picioru si-ti fuge scaunu de sub fund !!! deci cu alte cuvinte sunt super incantat de ceea ce detin !!!aaaaa si inca ceva am am facut si testul cu 140km/h la 4500 rpm...asta s-a intamplat catre metro pana aproape de spalatoria aia de la carcea! si bag mana in foc k in 5500 rpm am 160 km/h de voie pt k am vazut cum se indinde la drum
electric_style is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -