Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-07, 11:02   #76
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

mare atentie la pregatirea masinii inainte de vospsit. un pregatit bun face masina sa arate mult mai bine...recomand sa freci 2 zile la masina...decat sa te grabesti si sa o termini intr-o jumate de zi si sa arate naspa. si da atentie interioarelor usilor,pragurilor si la partea de sub usa care vine deasupra pragului ca acolo apare cel mai des rugina din cauza apei. si daca pregatesti singur masina de vopsit o sa o faci mai bn ca vopsitorii....(am lucrat si eu la vopsitor si am vazut cum freaca partile masinii care nu se vad...da un simrghel de granulatie mai are ca sa faca priza vopseaua..dar nu da atentie ca la ext caroseriei...trebuie frecat cu grija si in miscari circulare si cu apa ) daca mai ai vre-o nelamurile in ceea ce priveste pregatitul intreaba-ma si te pot ajuta.
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 12:45   #77
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

eu am muncit impreuna cu pregatitori , binenteles cam 3 zile intregi {asta ca am muncit cateva ore pe zi timp de o saptamana ....}, si mai sunt mici imperfectiuni , voi rezolva aceste imperfectiuni ,apoi iar fuller si pe urma la vopsit , eu zic indiferent de vopsea , mai bine pregatirea sa fie in fuller decat sprit chit,
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 20:28   #78
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

ok. de unde iau fullerul??adik de la ce magazin? si aproximativ asa cam cat costa?in leg cu pregatirea masinii. e in faza pregatirii de 2 sapt. avand in vedere c vin la 18 30 de la serviciu, nu mananc pana nu se intuneca c deja mai frec ceva la masina.de pregatit sper c e bine.auzisem p cineva c in special marginile,muchiile sa fie frecate bine c deacolo incepe vopseaua sa plesneasca.si in leg cu chituitul cine se pricepe bine sa ma ajute si p mine?? eu nu prea ma descurc asa bine si mai mult risipesc chitul.dk se ofera cineva sa ma ajute c dau si eu acolo macar sucul si o pizza c nu prea le am si decat sa iese najpa mai bine cer ajutorul.mi-ar fi de folos in id de mess al cuiva care stie cat de cat ce trebuie facut.multumesc anticipat.
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 21:59   #79
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

de la policolor .. o cutie iti ajunge...
e vreo.. 60 de lei.. daca nu ma insel.
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 14:08   #80
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

da trebuie sa dai mare atentie la muchii ,dar cu atentie...ca daca apesi prea tare cand freci o sa se curete stradtul de vopsea pana la metal si cand o sa vopsesti o sa iti iasa denivelat. pe unde ai rugina si nu este tabla perforata curata cu un smirghel de granulatie mai mare,dar cureti rugina pana la luciul metalic (pana luceste tabla devine argintie) dar freci doar in zona aia si dupa aceea degresezi zona...cumperi un spary cu grund , dai cu grund acolo si dai o stearsa de chit cat sa iti vina la nivel cu celalalta zona vopsita si dupa aia matuiesti normal. spor la frecat masina. si nu te grabi. fa incet si cu atentie ca sa iasa bine.
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 22:59   #81
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

inca mai pregatesc la ea pt c am schimbat planurile.incuietori anulate,manere anulate,aripi fara buza aceea,praguri.....prelungire capota....sper sa am timp sa o termin cat mai repede c mi s-a urat cu frecatul.din pacate timpul e problema la mine caci vin de la serviciu la 18 30.
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 23:02   #82
e_Max
Oltcit Driver

Stage 5
 
e_Max's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

Pai Si Niste Poza Sa Vedem Si Noi Cum Iti Palce Sa Freci
e_Max is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 23:05   #83
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

maine c azi rezolvai problemele cu netul.promit c maine vor fi poze.deocamdat DEZMEMBREZ OLCIT!!! nr de tel este 0724 936 361 pt cine e interesat.sunt in campus dk doreste cineva sa stam la taclale.
uitasem olTcitul meau are acum scaune de calibra Gt,triple noi,faruri franta,2 telescoape p fata,telescoape spate intarite...se va duce undeva spre VTM..a si sa vedeti roti p fata fratilor...ies in exterior asa mijto.pun maine poze.cu vopseaua e mai nasol c vreau si vynyl uniq p care o sa-l fac chiar eu...ceva gen oltcit predator.abia astept sa-l termin.estimarile mele sunt c pana p 15-11-2007 TMG-ul va fi gata in totalitate.sa vedem finantele si timpul c astea sunt problemele mele principale.POZE maine..........

Last edited by bodyspeed; 16-09-07 at 23:28.
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 21:35   #84
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

cred c renunt la aripa dupa dreapta c a fost cea mai afectata.pacat de tabla c e de 1,5. la oltcitul p care l-am luat la dezmembrari am observat c aripa dupa dreapta spate a fost schimbata si este noua.cred c sambata voi face transplantul....mai vedem ce fak cu serviciul.poze nu am pus si imi cer scuze dar a venit o dacie la "reparat" si nu am avut timp. poate pun maine sa vad cand scap de la serviciu.
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 02:31   #85
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

hai frate sa o facem mai repede. lucrezi al ea de asta primavara. mai cu talent. hotaraste-te odata sa terminam cu frecatul ala. si apucate de motor. ai zis ca pana pe 15-11-2007? io zic ca mai tarziu. nu te grabi. sa iese treaba calumea. hai mai cu talent ca ne apuca iarna. sincer...astept ziua aia cand o sa iese pe poarta la o tura serioasa....abea astept. poi in octombrie nu mergi la raliu? asa ai zis? sau te-ai razgandit?
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 00:41   #86
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

merg ba da ma primesc aia fara geamuri? si casca de unde fak rost?? lasa c ma descurc.trc p la roakeri c imi dau aia c au la motoare.....si eu cu cine o sa ma bat c sunt 2 cat la raliul ala TMG si ALTII.poate vedeti vreo rasturmare.....doamne fereste da io vreau locul I dk ma duc..........
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 25-09-07, 21:18   #87
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

azi am schimbat aripa dreapta p spate si am fixat pragurile....mai am de facut prizele de aer din aripi si.....vositul....incet de c si bugetul...... GREU la dela cu boii MICI............si la VALE tre sa IMPINGI......
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 29-09-07, 17:45   #88
madalinatheprinces

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1
Talking sal'tare!

bah lasati cearta si spuneti-mi si mie unde imi pot tuna si eu un olcit trs?in craiova.vreau spoilere.cam cat costa?
madalinatheprinces is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 21:13   #89
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

madalina....mdea poi dk vrei spoilere vino la fibroco.nr meu este 0724 936 361, sunt in campus dk nu stii unde este fibrocomul t duc eu cu cea mai mare placere
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:41   #90
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11RM - DJ 04 TMG

incet,chiar f incet mere treaba la TMG.....mereu se gaseste vreunul sa-mi dea planurile peste cap....noroc c am luat toate piesele necesare....sapt asta va fi motorul gata si cred c voi achizitiona si vopseaua.numai timp sa am
MihaiS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -