Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-13, 16:45   #616
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

am o presimtire ca mai ieftin o sa ies cu un motor sh....

p.s.

daca-mi aduc bine aminte, cand ambalam se auzea ca si cand "Scapa" aer pe undeva prin fata....in zona unde e repartitorul ala de amestec de gaze. o sa cobor sa ma uit ori azi ori maine.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 01:05   #617
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

repartitorul ala asa cum ii zici tu e fixat pe filtrul de aer si are un termostat cu o clapeta nu are nici o legatura cu circuitul de ulei ...ala doar trage aer rece de afara sau cald de pe galerie asta daca ai pus tubul ala

separatorul de gaze e altceva ... in el intra gazele din carterul motor care contin vapori de ulei ... si se separa ... o parte condenseaza sau se depun pe sitele din interior ... si de aici se scurg inapoi in carter sub forma de ulei .. iar cele care raman intra in carcasa filtrului de aer si de aici mai departe in circuitul de admisie ...

pe circuitul separatorului de gaze nu e presiune atat de mare incat sa se auda suierand .. in el intra tubul ala de trece peste alternator .iar tubul care iese din el intra in partea inferioara a tubului de aer .. seamana cu o nuca mai mare
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 09:15   #618
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Sa nu ai vreo una din tevile care pleaca de la carburici la evacuare gaurita! Eu am patit-o si se auzea tare enervant Verifica si tu dar uite-te atent ca e posibil sa nu vezi, sau doar sa fie putin umflata teava dar totusi sa scape gaze pe acolo
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -