Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-12, 00:46   #391
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

sai fi atent si la restul imbinarilor de la Y spre motor , eu la oltcit-ul celalalt aveam galeria desprinsa de chiulasa ca din 4 prezoane mai era prins decat unul si era distanta intre chiulasa si galerie de aproximativ un centimetru , in felul asta iti baga gaze oricand , oricum , si mai vezi prima imbinare intre galeria care pleaca din chiulasa si tevile care duc la Y , si nu uita victor reintz si funie de asbest . spor
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 00:50   #392
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

0768022576 da-mi un sms sa am nr tau si cand vin pe la craiova sa ne intalnim sa iti dau plasticele alea ca pe 4 iau si io carnetu poate vin chiar joi pe pista ,daca nu gaseste o modalitate sa ne intalnim , ne auzim la telefon
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 02:28   #393
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

in principiu din ce am avzut scaparile pe cere le are sunt cel mai sigur pe la Y ... si gaze intra chiar daca are astupate intrarile de la aeroterma cu scoch ... sau cel putin mirosul ... verifica oricum imbinarile de la Y ... eu azi reusi sa schimb sunetul adica imi rezolvai evacuarea imbinarea Y-ului cu intermediara ... dar partial rezolvai si cu zgomotul ala suspect de apare doar cateodata ...adica banuiesc ca e ori de la suportul rupt al motorului si apare cand cand cade motorul pe suport (zgomotul apare si pe loc cu teava de ranforsare scoasa... oricum ii mai intarii un pic tampoanele) sau de la rulmentii cu ace .. in rest dupa ce am rezolvat toata suspensia intr-un service din cauza preselor ...dar stii povestea ... mai stransai inca vreo juma de tura toate suruburile unde au umblat dupa munca facuta de ei
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 06:56   #394
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

o sa-ti dau un sms pe la o ora mai rezonabila.o sa fiu la munca totusi asa ca nu o sa pot sa vb...

cat despre deplasarea dupa piese...let me see )...

te anunt tot in decursul zilei de azi.

btw

rovignieta cat e?...ca acum daca mi-am facut rost de masina trebuie sa platesc si taxele nu?:P
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 08:28   #395
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

status update....

mi se parea mie ca e ceva in neregula ca merg cu ea de 3 zile pe rosu ...bine ca m-a lasat la 100 de m aprox de casa
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 11:18   #396
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

rovigneta e 13 lei pe 7 zile ... pe an nu mai stiu am renuntat de vreo 2 ani sa iau pe perioade mai mari de 1 saptamana ... i-au pur si simplu cand chiar am nevoie ...

p.s.
daca tot vorbesti de taxe ..parcarea ti-ai platit-o??
lancer is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 12:41   #397
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

da.parcarea e platita.am stickeru de anu trecut..de pe 2011...dar in rest e la zi cu impozitule
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 12:44   #398
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

mda...

tocmai ce ma plimbam aseara cu Bestia...si intr-un loc cu pietris pe jos am ambalat-o...(ce-i drept eram si in fata geamului unui prieten)

si am ridicat instant un nor de praf de sub motor...ceea ce ma duce dragii mei watsoni la concluzia ca am pe la Y probleme...sau direct pe la imbinarile de la galeriii ....acum intr-o zi cu soare o sa ma apuc sa o carpesc...am nu stiu ce benzi de transformatoare care la temperaturi mari se sudeaza. peste asta mai dau cu prostie din aia rosie de se dau pe la imbinarile tevilor de esapament...si peste dau cu banda de aluminiu.


sa o mai adu pe urma pe gagica-mea zicand "..miroase a fum"
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 12:54   #399
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

De unde ai tras concluzia ca ai probleme la Y? Daca era pietris pe jos automat rotile n-au avut aderenta si inevitabil s-a produs praful

Ti-am zis...daca ai o gaurica cat de mica in evacuare si daca ai urechea antreanata, o sa-ti dai seama imediat pe unde rasufla!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 13:09   #400
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Cel mai simplu sa verifici etanseitatea esapamentului, este sa astupi finala cu mana, iar daca sa opreste motorul nu iti rasufla evacuarea
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 13:37   #401
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

danute ... belele de evacuare sunt la Y ... la motor nu pare sa rasufle ... zgomotul infernal exista ...degajare imensa de caldura si gaze de sub masina cand stai in dreptul usii exista ...deci problemele de evacuare sunt la Y ... in parte mai are si o gramada de zgomot in masina datorita lipsei protectiilor din compartimentul motor ... motorul merge chiar ok ... vezi ce faci cu suspensia fata ... schimba ce mai ai de schimbat ... si daca ziceai ca masina mea e silentioasa ... sa o vezi acum cu evacuarea rezolvata ma unge la suflet (mai putin acel zgomot care apare uneori la denivelari mari sau viraje bruste care tind din ce in ce mai mult sa cred ca e de la rulmentii cu ace)
lancer is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 13:49   #402
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

masina era pe loc...nu i-am dat demaraj . noru s-a ridicat de la ce iesea prin gaura/gaurelele alea.

o sa ma uit zilele astea cand ajung pe la o rampa ceva.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 14:07   #403
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Inseamna ca tre' sa ai niste gaurele destul de mari in acel Y eu am unu' din inox si de vreo 15 ani n-am treaba cu el
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 14:36   #404
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Inseamna ca tre' sa ai niste gaurele destul de mari in acel Y eu am unu' din inox si de vreo 15 ani n-am treaba cu el
Hmmm...pe cric o ridic destul de repede....pe unde ziceai ca stai ?..

ori in loc sa ti-l iau pe al tau, ma duc la prietenii lu tata din electro si-mi trag o evacuare cap coada din inox ca pe mondeo
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 17:03   #405
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

mihai ... la ce evacuare ai tu nu cred ca totusi e Y-ul ingaurit ... dar asta nu poti stii pana nu te bagi sub masina ... dar eu tind sa cred ca nu e etansat Y-ul cu teava care iti tine loc de intermediara si pe acolo ai scapari ... de regula scaparile mari dupa cum se aud si cum se simt au loc prin spatii destul de mari asa ca tind sa cred ca ai teava desfacuta partial din Y
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -