Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-12, 11:37   #331
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

pai probabil ca hexagonul s-a desurubat .. dar vezi ca au prostul obicei de a tine in garnitura existenta in interior ...

deci ca sa intelegi un pic fenomenul ... surubul ala prin care trece conducta apasa pe bercuiala conductei ... dupa bercuiala ..conducta mai are o portiune cam de 1 cm care intra in pompa si pe care exista o garnitura de cauciuc si care cam intra fest intre gaura corpului pompei si bucata de conducta ... la demontare mai face pe nebuna .. nu esti nici primul nici ultimul care o pateste
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 11:39   #332
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

ca sa dai jos conductele alea, desfaci piulitele care vin pe ele si dupaia tragi de ele inspre exterior si trebuie sa iasa
eu asa am procedat
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 10:53   #333
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

vai de capu meu...

diferenta de la cer la pamant intre pompa noua de frana si aia veche...

opreste asta acum de-mi sar ochii din cap

dupa ce vin de la itp ma duc la cimitir la bunica-meu cu niste flori ca daca nu le tragea el pe sub mana...ioc piese noi
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 11:45   #334
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

ehehe se pare ca ai descoperit adevarata frana a oltcitului ...) ..lasa ca eu m-am ales cu un parbriz spart de capul unui prieten ... ma tot dispera ca nu statea cuminte deloc ... si l-am prins cand era aplecat sa faca nu-s ce dracu la pantofi ... si am dat in frana cu intentia sa il prind cu capul in bord ... numai ca imbecilul s-a gasit tocmai atunci sa se ridice si m-am ales cu parbrizul crapat si el cu un ditamai cucuiul ... dar de atunci isi punea centura si statea cuminte ...basca ca l-am mai pus sa imi plateasca si jumate din parbriz

cat despre pompa de frana noi nu se prea mai gasesc de o perioada buna de timp
lancer is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 11:52   #335
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

asta seara o iau la o tura pe soseaua de centura ..ca sa rimeze...si ma duc sa o testez "otzarisica"...in principiu merge totul la ea.

p.s.

nu am lumini deloc in bord.se poate sa se fi desprins/corodat contactele ? ca imi vine greu de crezut ca s-au ars toate becurile.

cam cat de dificila e inlocuirea tuturor becurilor?sau celp utin a alora de la cadrane?

p.s.2

nu-mi merge vitezometrul.... am si eu o guramnite daca se poate la voi :P
care imi zice si mie niste viteze in functie de treapta si turatie?
de exp 80 la ora in a 4-a la cate ture e?
100 in a 4-a?
50-60 in a 3-a?

nu de alta dar mai am de bibilit la ea, dar fiind pusa-n miscare sa stiu si eu sa nu o calc prea rau sa dau in 200
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:16   #336
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

pentru inlocuirea becurilor cam trebuie sa dai ceasurile de bord jos ... sau cel putin sa le desfaci si sa le tragi in fata cu tot cu butoane si sateliti (sunt 4 suruburi de desfacut) ... si apoi inlocuiesti becurile de iluminare care sunt sus ... durerea e ca pentru operatiunea asta trebuie sa dai jos si volanul

pentru viteze vezi privatul ca nu am cum sa pun aici ...e doar cu titlu informativ oricum .. nu e facut prea stralucit dar iti poti face o oarecare idee
lancer is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:21   #337
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Ai cablul de la vitezometru cuplat? Vezi ca daca dai roata de rezerva jos o sa se vada un cablu gros cam cat un deget (depinde si de deget ) ) care iese din spatele aerotermei. Daca ala e cuplat acolo la roata de rezerva, vezi sa fie cuplat si in cutia de viteze (pt asta te bagi sub masina si te uiti in spatele cutiei sa iasa cablul din ea). Daca si acolo e bagat, inseamna ca a iesit accidental din bord, iar pt asta trebuie sa desfaci ceasurile si sa cuplezi cablul.
Referitor la viteze, pe la 80 intr-a 4a ar trebui sa ai ~3300 ture, la 100 ai 4000, asta daca ai cutie 4fr. Dar aici iar e discutabil, si conteaza cat de bine iti merge turometrul.
Bafta!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 12:28   #338
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

jimmy ..ii dadui eu adresa de la excelul ala cu vitezele in functie de turatii si de cutii ...facut prost asa cum e dar isi face o idee + explicatiile de riguare cam pe unde sunt greselile
lancer is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 14:47   #339
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

multumesc de sfaturi si de calculator....

cablul cred ca cel mai probabil e desprins din "bord"...ca la cutie e cuplat, sub capota le-am legat de mult intre ele.
ramane sa vad cand o fi sa schimb si becurile

multumesc iar !
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 18:10   #340
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

sau e posibil ca unul din ele sa fie uzat in speta cam cel superior face beleaua ... se duce cuplajul pentru ca e fier in plastic ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 11:36   #341
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

new problems...

am fost la itp...cu toata bunavointa lui nu a putut sa ma treaca

1)am 1 gaura intr-un prag pe partea interioara (fata stanga)
2)pe lonjeroane...pare ca se exfoliaza...dar am o banuiala ca e antifonul aplicat.
3)intr-o aripa am gaura aia de se vede si in poze

1)daca-l umplu cu spuma si pe urma dau cu antifon peste ...mai apare gaura?sau e acceptabil si poate sa treaca
2)o rezolv cu un curatat si pe urma cu antifon dat peste?
3)spuma si tabla prinsa in poc-nituri?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 12:05   #342
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

fara spuma ..) mai rau face ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 12:11   #343
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

nu cred ca am alta solutie..ca de sudat nu vreau sa sudez
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 12:37   #344
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Spuma absoarbe umezeala sio retine timp indelungat, iar incetul cu incetul o sa-ti ceeze mai multe probleme. Spuma nu e nici macar o solutie temporara, nici sa nu ne gandim la asa ceva. Am o cunostinta care dupa ce a recurs la o astfel de procedura, tot in praguri si lonjerona folosit-o si el, n-a mai putut sa recupereze nimic din oltcit fiind nevoit sa-l caseze. Ascuta sfaturile date si rezolva problemele cum trebuie fara alternative ieftine, asta daca ma vrei sa pastrezi olteanul.
__________________
B 44 MAA
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 12:45   #345
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

fara sudura.... e tabla cu pop-nituri ... cureti zona ... faci o tabla pe forma ...mai mare cu 1-2 cm decat gaura respectiva dai grund ... si pe tabla si pe zona afectata ... dai antifon ... si pe tabla si pe zona ... pui tabla ..o prinzi in pop-uri ..dai peste frund, antifon vopsea si aia e
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -