Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-12, 13:37   #196
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default

in sensul ca fac spatele complet...iar pe fata o las asa pana ajung la cineva sa mi-o faca cum trebuie.

deeeci...

am reusit sa fac aerisirea pe dreapta si fata.

stanga spate e blocat...in sensul ca numai exista piulita aia a surubului...

ce sugestii imi dati si mie ???

de mers nu pot sa merg si asa cu ea?....in sensul ca pana o pun la pct la unchiu-meu.....cel pe care il bat la cap de 1 saptamana si tot numai ajung al el....ca incep sa cred ca e ceva cu el..ceva mistic...de ma face sa ma gandesc sa ma duc la mecanic in alta parte

Last edited by Danutz Bratosin; 27-05-12 at 15:41.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 18:52   #197
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

la ce mod nu mai exista hexagonul aerisitorului ... in sensul ca e rotunjit aerisitorul sau in sensul ca e rupt in etrier?

daca e rotunjit hexagonul nu ai decat se sudezi o piulita de el si apoi sa il dai afara (ar mai fi varianta nerecomandata sa il desfaci cu un mops ...dar pe langa faptul ca risti sa il rupi nici nu esti sigur de reusita desfacerii )... oricum in ambele cazuri aerisitorul trebuie inlocuit cu altul nou

daca aerisitorul e rupt in etrier e cam munca de chinez batran si scule adecvate .... si nu cred ca se justifica ... mai de curand cumperi un etrier second
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 20:41   #198
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

e doar dusa piulia.in sensul ca a ajuns rotunda.

o sa incerc sfatul primit cu clestele ala mai special.

iar in caz ca nu reusesc nici asa o sa sudez una peste ea ca altceva se pare ca nu am ce sa-i fac...

p.s.

franele imi merg...are ceva daca merg fara aerisire si pe conducta asta?

banuiesc ca ar trebuii sa traga in dreapta ...dar cum nu merg cu cine stie ce viteze nu cred ca ar fi ceva grav pe moment pana o rezolv ..nu?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 21:02   #199
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

oricum aerisitorul ala trebuie schimbat ...deci vezi de unde te orientezi de unul nou ... daca gasesti da-mi si mie de stire pe unde ai gasit...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 21:27   #200
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by stuparu_mihairadu View Post
e doar dusa piulia.in sensul ca a ajuns rotunda.

o sa incerc sfatul primit cu clestele ala mai special.

iar in caz ca nu reusesc nici asa o sa sudez una peste ea ca altceva se pare ca nu am ce sa-i fac...

p.s.

franele imi merg...are ceva daca merg fara aerisire si pe conducta asta?

banuiesc ca ar trebuii sa traga in dreapta ...dar cum nu merg cu cine stie ce viteze nu cred ca ar fi ceva grav pe moment pana o rezolv ..nu?
Teoretic merge si fara aerisitor...eu am mers 1 an fara aerisitoare pe fata si inca mai mergeam dar au comentat aia la ITP...DAR, la o frana mai puternica imi inghetau ambele roti. Pe spate e mai nasol...daca o roata ingheata si alta nu, o sa te intorci cu ea pe sosea. am patit-o...eram intr-o usoara curba, roata pe stanga a inghetat aia pe dreapta nu...rezultatu'? m-am intors la 180 grade...norocu' meu ca am avut loc si nu m-am proptit in nimic

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
oricum aerisitorul ala trebuie schimbat ...deci vezi de unde te orientezi de unul nou ... daca gasesti da-mi si mie de stire pe unde ai gasit...
Eu am vazut pe la magazinele de auto..in special la alea de dacie. Ma refer la aerisitoarele de pe spate...alea/ala de pe fata la club nu stiu de care e
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 21:30   #201
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

deci...aerisitorul / toarele sunt toate la locul lor. 2 le-am deschis al 3-lea (spate stanga) nu mai are hexagonul acela. e rotunjit acum.

in principiu o sa se desfaca si ala si daca nu o sa apelez cel mai bine la o piulita sudata peste...

in alta ordine de idei..sa inteleg ca aeriristiroarele de pe spate sunt copatibile cu cele de dacie??

p.s.

nu am nicio roata blocata...mi se pare mie ca scartaie frana pe stanga spate in timp ce merg(ce-i drept am impins-o 2-3 m in parcare)....

ce am obs cat a fost pe cric e ca daca invarteam manual flansa, si se actiona frana..nu prea ii dadea drumul imediat.

poate sa fie de vina "rugina" (De la stationare ma refer..pana se dezmorteste) sau e ceva in neregula?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:17   #202
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

din cate stiu eu e diferenta la toate ... alea de oltcit parca au conul mai gros si sunt parca si mai lungi sau mai scurte fata de alea de dacie ... in rest sunt aceleasi aerisitoare si pe fata si pe spate ...

si pentru o franare eficienta si pentru o revenire buna a pistonaselor se mai recomanda un lucru ... gimnasticarea pistonaselor ... de fapt se scoate placuta de frana ... bagi o placuta uzata la maxim ... si apesi frana la maxim ...cureti portiunea de pistonas cu alcool ...si impingi pistonasul in etrier la maxim ... mai repeti de 2-3 ori procedura si gata poti trece la urmatorul pistonas ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:20   #203
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

aoleu....cat e de munca frateeeeeee....
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:33   #204
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by stuparu_mihairadu View Post
aoleu....cat e de munca frateeeeeee....
Demontat roata + dat jos placute...pentru unul ca tine aprox 30 min. curatat pistonasu'..cu lenea de rigoare aprox 30 min. cam 1 ora de roata...2 ore in total
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:35   #205
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Demontat roata + dat jos placute...pentru unul ca tine aprox 30 min. curatat pistonasu'..cu lenea de rigoare aprox 30 min. cam 1 ora de roata...2 ore in total
Pai pentru ce sa demonteze roata? ca el are Club...
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:42   #206
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

pai pe spate tot trebuie sa demonteze ... si la franare inegala tocmai acolo apar problemele de furat stanga dreapta mai mult decat pe fata

si oricum toata treaba nu dureaza 2 aore .. in vreo ora maxim ar trebui rezolvat tot ... cu toata lenea

Last edited by lancer; 27-05-12 at 22:44.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 08:10   #207
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default

hmmm..

ma bate gandul sa iau niste etrieri de spate.sa-i curat etc sa-i montez si pe urma aia demontatii doar sa-i reconditionez si sa-i tin de rezerva....

sa vedem bugetul in ce stadiu este si vedem daca "reconditionam" sau "achizitionam"

garnituri pt frane...sititi careva de unde pot sa iau??? ...sau sa comand?

Last edited by Danutz Bratosin; 28-05-12 at 13:08.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 13:09   #208
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by stuparu_mihairadu View Post
hmmm..

ma bate gandul sa iau niste etrieri de spate.sa-i curat etc sa-i montez si pe urma aia demontatii doar sa-i reconditionez si sa-i tin de rezerva....

sa vedem bugetul in ce stadiu este si vedem daca "reconditionam" sau "achizitionam"

garnituri pt frane...sititi careva de unde pot sa iau??? ...sau sa comand?
Sa nu ai probleme si pe la conducta de frana daca schimbi etrierii...stiu ca aia se desface mai greu, chiar deloc. Sa nu fii nevoit sa o schimbi...
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 14:13   #209
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

hmm..pai si daca raman cu astia si decid sa-i curat in parcare ..nu o sa fie la fel probleme cu etrierii?..sau nu trebuiesc dati jos pt curatarea pistonaselor?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 14:26   #210
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Daca vrei sa cureti pistoanele..se poate si cu ei montati. cum a zis lancer mai sus...pui o placuta tocita in locul celei bune, faci pedala pana iese pistonasul cat mai mult afara si incepi sa cureti la el..atata tot.
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -