Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-12, 21:50   #61
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

masina a fost revopsita sau are inca culoarea originala???
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 21:52   #62
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

are culoarea originala. pe usa din dreapta deasupra liniei i-a cam sarit vopseaua.se vede tabla cam 1-2 palme asa.

aripile sunt un fel de mov metalizat (sunt de la un donator) iar capota e a lui doar ca e cam sarita vopseaua.umflata si sarita in pucte sa zic asa.

as intra cu o rindea din aia cu smirghel de finisezi lemnul sa zic asa (nu-mi vine in minte numele)
as da cu chit si pe urma cu sprayu pe ea. ca intr-o zi ar trebuii sa le fac.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 21:54   #63
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Pune o poza cu masina sa vedem ce culoare e.Eu folesesc spray-uri de la Dupli-Color, cauta prin depozite gen Dedeman ,Praktiker
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 21:57   #64
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

pt moment doar atat am.
si da sa ma dau si mare ca sunt baiat harnic ..m-a cocosat zapada iarna asta

maine o sa-i fac unele pe lumina si de aproape
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040040.JPG
Views:	87
Size:	4.81 MB
ID:	2415320   Click image for larger version

Name:	P1040041.JPG
Views:	56
Size:	4.89 MB
ID:	2415330  

Last edited by stuparu_mihairadu; 28-04-12 at 22:03.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 13:34   #65
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Poze cu masina ...fresh


am umblat la cablul de soc. in ultima poza se vede cablul de soc. l-am tras sa zic asa tensionandul. si scapand de jocul capatat.mai mult nu cred ca puteam sa scot de la el.
pot sa gasesc altul la piese auto eventual sa-l schimb? se gaseste special sau merge orice tip de cablu din sarma?


se inchide complet. in clapeta din camera carburatorului ramane totusi "spatiul" ala de la a 2-a "mini-clapeta".trebuia si aia sa fie inchisa complet?
sper ca intelegeti la ce ma refer.

cand imping socul inapoi se deschide clapeta fix cat e in poza respectiva. trebuia sa fie deschisa la maxim?

in alta ordine de idei sper ca se vede culoarea destul de usor. bate soarele afara, vopseaua e metalizata..am incercat pe cat de mult sa iau niste poze cat mai bune.

culoarea masinii mi-a zis tata ca e brun maya. in certificat e trecut maro metal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00052-20120429-1306.jpg
Views:	67
Size:	373.9 KB
ID:	2415780   Click image for larger version

Name:	IMG00051-20120429-1305.jpg
Views:	55
Size:	341.9 KB
ID:	2415781   Click image for larger version

Name:	IMG00050-20120429-1305.jpg
Views:	465
Size:	412.4 KB
ID:	2415782  

Click image for larger version

Name:	IMG00049-20120429-1305.jpg
Views:	279
Size:	408.6 KB
ID:	2415783   Click image for larger version

Name:	IMG00047-20120429-1304.jpg
Views:	68
Size:	385.3 KB
ID:	2415784   Click image for larger version

Name:	IMG00046-20120429-1304.jpg
Views:	48
Size:	381.2 KB
ID:	2415785  

Click image for larger version

Name:	IMG00048-20120429-1305.jpg
Views:	79
Size:	379.6 KB
ID:	2415786  

Last edited by stuparu_mihairadu; 29-04-12 at 13:39.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 15:27   #66
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

daca cablul de soc este bun, nu ai la ce sa il schimbi
toata treaba e din reglaj
in legatura cu mini clapeta, aia se deschide si se inchide in functie de vacuumul pe care il face carburatorul, eu asa stiu
cand impingi socul, automat trebuie sa fie deschisa la maxim, daca nu e deschisa inseamna ca nu e reglat corect cablul de soc
inca ceva, vezi ca iti lipsesc niste piese de pe la motor cum ar fii burdufurile de caldura, furtunasul de vacuum de la delco, furtunul de caldura de la supapa de admisie aer cald si ai grija cu filtrul ala de benzina intre pompa de benzina si carburator ca risti sa iei foc
mai bine muta-l jos unde e locul lui de fabrica
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 16:05   #67
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

da stiu de piesele respective. sunt date jos cu scopul de a le pune mai spre final.

cat despre filtru de benzina stiu ca nu e locul lui din fabrica dar acolo l-a avut tata pus de nspe mii de ani de zile.

cat despre cablul de soc....am cautat suruburile spuse de lancer..dar nu prea le-am "ginit""....adica vad o gramada dar nimic care din pct meu de vedere sa fie legat de cablul respectiv.

cum am zis..de inchis se inchide complet clapeta acum. doar ca atunci cand il imping nu se ridica foarte mult.

o sa mai arunc un ochi pe la el si va tin la curent.

p.s.

am in beci un al 2-lea motor de oltcit.motorul lui original. daca schimb carburatorul nu am sanse sa rezolv si reglajul asta de la cablu?...
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 23:59   #68
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

in cazul surubului 1 ai grija sa fie camasa bine prinsa astfel incat sa nu fuga la actionarea socului

din surubul 2 se regleaza propriu-zis deschiderea clapetei la actionarea socului din lungimea cablului respectiv ... desurubezi surubul astfel incat cablul sa se miste liber ... socul sa fie impins la maxim misti parghia de actionare astfel incat clapeta sa fie deschisa la maxim ... strangi surubul ... tragi socul ...vezi daca clapeta inchide complet ...daca nu slabesti iar surubul si cu clapeta de soc inchisa vezi sa ai socul tras ... si incerci pana reusesti ... ce conteaza cel mai mult e faptul ca atunci cand socul e impins la maxim clapeta sa fie complet deschisa ..si cu el tras sa ai clapeta inchisa (nu conteaza daca nu a ajuns chiar la maxim tras ...dar conteaza ca, clapeta sa fie inchisa perfect) bafta

P.S.

scuze ca nu mai reusi sa ajung azi dar se schimba un pic planul ...de la tara ma intorsai pe la 5 jumate ...si apoi iesi imediat in oras cu un prieten ... ce ma mai injurara ai mei parinti ca rupsai masina in 2 ca sa ajung sa ma intalnesc cu prietenul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194.88.148.40.jpg
Views:	55
Size:	523.7 KB
ID:	2416269  
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 16:41   #69
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Avand in vedere ca maine e 1 mai..am zis sa sarbatoresc prin munca.

Fiind in tura de la 3 dupa-masa maine o sa aibe loc (sper) urmatoarele operatiuni

1)reglat cablul de soc (sper sa-l fac de data asta bine)
2)schimb ulei
3)schimb ulei transmisie ( cu toate ca o sa fac in weekend cred)
4)schimb lichid frane ( cu toate ca o sa fac in weekend cred)


Ce tip de lichid de transmisie trebuie sa iau? ( ce-mi recomandati )
Ce tip de lichid de frane trebuie sa iau ? ( ce-mi recomandati )

Va intreb deoarece poate e si altceva decat ce se foloseste in general si poate mai bun. Avand experienta mai mare ma gandesc ca poate ati descoperit ceva.

In alta ordine de idei...vreau sa-i pun liquy molly. i-a pus tata odata ...a facut fum ca vaporu dar a mers mai bine parca. pareri pro-contra despre asta?

Last edited by stuparu_mihairadu; 30-04-12 at 16:51.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:09   #70
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

trecui azi inainte sa ma duc sa imi indrept jantele ..pe la locul faptei ..si iti vazui masinuta ... o sa ai ceva de bagat in ea si la capitolul tinichigerie


lichid de frana foloseste dot4 ... oricum inainte sa il schimbi ia si niste alcool tehnic si incearca sa cureti instalatia ...bafta
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:32   #71
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

stiu ca e de lucru la ea.
dar in principiu dupa ce o pun pe picioare am 1 an la dispozitie sa o reconditionez 100% la capitolul tabla. momentan nu am gauri nicaieri in tabla. asa ca in afara de putin chit si o vopsea buna nu prea as avea de lucru la ea.

aripile nu sunt prinse in toate suruburile de asta e cam descentrata.

in rest numai de bine )
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:58   #72
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

lichid de frana iei dot 4 cum a spus si lancer
ulei de transmisie iei T90 sau 70w80/85 cum scrie si in carte

Last edited by Crysty95; 30-04-12 at 18:02.
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:37   #73
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

cristy ..vezi ca la capitolul ulei de transmisie nu pre le stii ... difera in functie de cutie ro sau fr ... deci uite un citat din alta parte ca sa intelegi ... de fapt si aici aceiasi poveste ca la uleiurile de motor :

" Uleiurile multigrad cu 90 in coada sunt cam vascoase pt cutiile de FR pe vreme rece ducand la angajare dificila in viteza pana cand se incalzeste uleiul.Vascozitate recomandata 80/85W
Uleiurile multigrad cu prima cifra 75 au vascozitate mica pt CV RO si le fac cam zgomotoase. Recomandat de constructor T90EP2; se poate folosi 80W90"


in alta ordine de idei vezi ca trecui azi prin parcare si ma uitai live ... are ceva rugina dar nimic nerezolvabil ...iti arat eu unde ... ..deh am un ochi mai critic un pic ... si vad din alt punct de vedere problemele .. tu ca proprietar e normal sa iti iubesti masina si nu ii vezi toate defectele ... culmea e ca eu la a mea vad si defectele carenu le are ... sau cel putin le stiu

Last edited by lancer; 30-04-12 at 19:45.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:52   #74
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

da stiu ca mi-ai zis )...

bine faci ca-mi arati defectele. se poate sa le stiu si eu ...dar cum zici si tu sa nu le vad pe toate din prea multa dragoste

ce doresc sa va intreb....ca sa ma scutesc de timp de cautari

care e cel mai bun magazin de cumparat consumabilele astea?ca asa ma duc in 20 si fiecare are pretul lui.

stiti unu sau ma duc tot din usa-n usa pe dezrobirii?nu zic ca mi-e lene dar e timp castigat
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:49   #75
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

sincer un magazin in care sa gasesti piese exclusiv de oltcit nu mai exista in craiova ... cam naspa dar asta e ..poti gasi la comanda la diferite magazine de tuning sau care aduc la comanda ..dupa coduri ... anumite piese si consumabile gen ... curele de transmisie, filtre, kituri de ambreiaj ...si cam atat ... restul gen uleiuri .. pe la toate magazinele de piese auto ... unul anume nu pot sa iti recomand pentru ca tot asa ca tine fac si eu de obicei ..iau dezrobirii si vasile alecsandri la rand ... la capitolul vopsele iti recomand policolorul de pe vasile alecsandri ..e o femeie acolo care stie sa iti dea unele indicatii (daca nu are ea te trimite si in alta parte unde gasesti sigur ce doresti, de fapt da si telefon sa intrebe si sa nu faci drumul degeaba (poilcolorul din str. garii la intersectia cu reforma (carol1) sau cel din dezrobirii )) ... la vreo 2 case dupa ea e un magazin care aduce piese la comanda ... de acolo am luat eu filtru de ulei ... restul pieselor de pe net de la diversi sau de la niko ... sau de la dezmembrari ..sunt cativa baieti care se ocupa cu asta in craiova stiu eu 2 ... unul e chiar coforumist pe celalalt forum e baiat de treaba + ca are si ceva piese noi
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -