Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-12, 23:27   #121
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

maestrul lancer e si artist se pare ..

posibil sa fie efectul asta de lasat datorica faptului ca e diferenta de nivel intre bot si spate.(fiind oarecum urcata pe bordura )...

daca ea chiar are tinuta asta de drum atunci sa mergi cu ea
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 23:48   #122
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

lancer: Cauciucuri trebuia sa pui invers (late pe spate si mai mici pe fata sau toate 4la fel) deoarece spatele fiind mai usor are nevoie mai mare de aderenta pentru ca la curbe -viteze sa nu fuga.
Pe masina arata bine.

Jante de vanzare am eu,dar trebuiesc acordate atentie si sunt mai late decat alui lancer.Alte detalii imi puteti cere pe mp.
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 00:27   #123
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

alex am ales varianta cu 175 pe spate tocmai sa nu fac modificari ... 185 le aveam deja ...deci ...stiu ce spui dar mai intervine un alt fenomen ...care compenseaza un pic ... 175 sunt mai bune ca 185, din punct de vedere al cauciucului deci cauciucurile mai bune pe spate ... in rest ce sa zic stabilitatea s-a schimbat in bine sau poate e numai o iluzie ... o verific eu cand m-or apuca dracii sa merg aproape la limita ...

bobocu ... celalalt oltcit nu e al meu ... e al tatalui meu ..:P ... si nu nu am lasat-o si nici nu o las deh ... mai am scurtaturi ...care se lasa cu sarit borduri si nu vreau sa raman suspendat sau sa rup in 2 ambreiajul pentru 50 de m de panta abrupta de circulatie bara la bara ... oricum e efectul datorat pantei
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 10:34   #124
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Fain fain domnule, da' de pragurile alea n-ai niste mila asa, un pic, sa le faci rosii, cand termini macheta poate le faci si pe ele rosii. Si ca sa se lipeasca, bara fata cu aia spate, negre ca sa fie echilibrat.
Si cu spatele ce faci, nu-l lasi oleaca?)
Oricum gusturile nu se discuta, si rotile au iesit tare.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 11:04   #125
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post

bobocu ... celalalt oltcit nu e al meu ... e al tatalui meu ..:P ... si nu nu am lasat-o si nici nu o las deh ... mai am scurtaturi ...care se lasa cu sarit borduri si nu vreau sa raman suspendat sau sa rup in 2 ambreiajul pentru 50 de m de panta abrupta de circulatie bara la bara ... oricum e efectul datorat pantei
Hmmm...am inteles doar pe jumatate, partea cu rupt in 2 ambreiajul nu prea, adica ce ai vrut sa zici?...cum afecteaza ambreiajul daca e masina lasata, lumineaza`ma ca ma facusi curios.

Ai uitat sa`mi raspunzi la o intrebare, aceea cu capacele pentru jante.
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 13:47   #126
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

cu capacele nu am rezolvat nimic ... nu merge varianta cutiilor de bere ... sunt un pic mai mari si se cuteaza urat

ambreiajul nu are treaba cu lasatul ... are in schimb cu strada in rampa pe care se circula de obicei bara la bara si pe care o varientez sarind bordura
lancer is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 23:48   #127
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

si ca sa mai invioram un pic atmosfera... azi ii facui schimbul de ulei + filtru ...urmeaza suspensia fata cand oi face rost de prese ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 02:08   #128
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Cred ca se poate si fara presa, adica la mine s`a putut de fiecare data...

Intr`un final ai rezolvat capacele, nu ai mai revenit cu noutati/poze?
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 08:04   #129
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

ce presa bre?toate ies cu un ciocan de 2 kile jumate
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 09:26   #130
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

iulica nu e vorba de demontat ... la demontat stiu ca merge cu ciocanul de 2 kg dar e vorba si de inlocuit ..pivoti si bucse de rotule ...si acolo chiar ca mi-ar trebui prese ... sau daca nu prese propriu-zise cel putin stii tu prese de ciocan ... ca doar cu ciocanul nu ies
lancer is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 23:54   #131
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

eu folosesc pentru pivotii superiori un racord de teava de gaze dinala rotund,pentru cei inferiori o piulita de planetara ,pentru rulmenti la scos bati in partea centrala a rulmentului,iar la bagat inapoi folosesti carcasa rulmentului vechi...e simplu
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 03:22   #132
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

ok mersi .. atunci sa vad ce tevi mai dure gasesc pe aici pentru bucsele de la rotule ..
lancer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 12:23   #133
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
ok mersi .. atunci sa vad ce tevi mai dure gasesc pe aici pentru bucsele de la rotule ..
Unde ai gasit bucse pentru rotule si la ce pret?
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 12:30   #134
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

le-am gasit pe celalalt forum si le-am luat cu tot cu bucse de amortizoare inferioare si superioare ... deh ... nu ma gandeam ca se duce si amortizorul ... chiar nu mai stiu pretul acuma dar mi s-a parut convenabil vreo 60 de lei parca toate cu tot cu transport

ulterior oricum mi-am adus aminte cat de prost sunt si cineva mi-a confirmat ... merg bucse de skoda ... nu stiu tipul nu stiu nimic ... dar te duci la un magazin cu piese de skoda cu busa in mana si ii ceri resoectivului bucse ca aia ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 12:36   #135
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
le-am gasit pe celalalt forum si le-am luat cu tot cu bucse de amortizoare inferioare si superioare ... deh ... nu ma gandeam ca se duce si amortizorul ... chiar nu mai stiu pretul acuma dar mi s-a parut convenabil vreo 60 de lei parca toate cu tot cu transport

ulterior oricum mi-am adus aminte cat de prost sunt si cineva mi-a confirmat ... merg bucse de skoda ... nu stiu tipul nu stiu nimic ... dar te duci la un magazin cu piese de skoda cu busa in mana si ii ceri resoectivului bucse ca aia ...
Hmmm, poate aflii ce tip de skoda pana fac eu rost de bani...

Aaa si rulmenti, nu merg de skoda?? ...chiar imi trebuie si un set de rulmenti neaparat.
bobocu91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -