Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-12, 21:57   #106
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

mersi iulica ... pentru un lucru facut acasa au iesit bine ... daca era sa fie facute la vreo firma ceva sau vopsitorie aveam pretentia sa fie perfecte ..)

danute culorile au fost alese dupa 2 incercari ... initial voiam sa le fac rosu (culoarea masinii) cu negru dupa aceeasi schema (schema a plecat dintr-o oarecare asimetrie pe care o au jantele de la mama fabrica 3prezoane/ stea in 5 ..care sunt simetrice doar intr-o anumita pozitie si in 2 sunt asimetrice sau cel putin asa pare ... si eu am vrut sa estompez acea asimetrie)... dar nu mi-a placut cum au dat la o simulare in photoshop mi s-a parut totusi prea mic contrastul asa ca am ales solutia asta care are un constrast mai mare argintiu cu negru ... culmea e ca nu e chiar negrul pe care il doream (cu toate ca am luat aceasi vopsea pe care am mai folosit-o si in alte dati dar de data asta negrul nu a fost prea mat ci o combinatie mai ciudata ..nici mat nici lucios) dar imi plac asa cum au iesit mai departe sa vad cum fac cu capacele (chiar ar definitiva bine jantele si ar schimba enorm aspectul) ... am o idee care ar da chiar bine si ar fi si o varianta de prindere convenabila ... dar nu am material de grosimea care imi trebuie ... si mai am o solutie de compromis care nu imi surade dar probabil o sa o folosesc temporar dar sa vad cum iese si daca se observa "materialul" folosit si sincer e chiar cea mai ieftina ...
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 22:10   #107
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

foarte frumos au iesit....
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 00:46   #108
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Felicitari, alata belea!!!

Cum a zis si alex, ai grija la borduri cu ele ca e pacat...te`ai hotarat cu ce le incalti?
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 02:10   #109
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

deocamdata 2 or sa fie incaltate cu 185/60/13 ... cauciucuri cu care au venit ... celelate 2 sa vedem .. in principiu 175/65/13 (in functie de ce gasesc in targ) .... dar ma bate gandul la un test cu 185-urile pe spate in mers ... sa vedem ce se intampla ca mi se pare distanta mica intre aripa si cauciuc (3-4 mm) si e o mare posibilitate sa frece ...la greutate sau pe viraje luate in forta ... dar daca nu am probleme toate or sa fie 185/60/13

in privinta bordurilor nu am stres ...decat la bara din fata cand sunt mai inalte ) ...dar poate eventual pe viraje ca acolo am reusit sa ciup janta de fier si sa las dunga pe asfalt )
lancer is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 13:28   #110
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Cred ca o sa`ti frece, klaus umflase putin aripile...nu mai stiu sigur daca nu taiase si buza la aripa. Cu vointa se face orice daca vrei...dovada sunt jantele tale!!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 13:50   #111
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

stiam ca, klaus le umflase ... oricum decat sa ma apuc sa umflu/tai mai bine 175 .. ... daca aveam deja cauciucurile era alta poveste dar asa ...oricum trebuie sa cumpar ... si o sa merg cu 185 pe fata pana le tocesc apoi o sa ii pun si pe fata 175 si am rezolvat problema ...si asa 185-urile vin prea umflate peste buza jantei ..e de fapt dimensiunea maxima pentru jantele astea ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 17:46   #112
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
stiam ca, klaus le umflase ... oricum decat sa ma apuc sa umflu/tai mai bine 175 .. ... daca aveam deja cauciucurile era alta poveste dar asa ...oricum trebuie sa cumpar ... si o sa merg cu 185 pe fata pana le tocesc apoi o sa ii pun si pe fata 175 si am rezolvat problema ...si asa 185-urile vin prea umflate peste buza jantei ..e de fapt dimensiunea maxima pentru jantele astea ...
dap le umflasem destul de mult,am taiat si buza dar nu de tot si cand era greutate pe spate si dadeam in gropi tot imi mai freca. imi mai freca si in interior unde e un capac ca de cutie de cafea. si imi mai freca si pe interiorul cauciucului intr-un surub pe acolo si mai freca si in tabla aia de acopera janta pe interior deci cam peste tot.

sa ma suni sa-ti dau 2 pivoti noi,sa ma revansez pentru jante.
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 21:09   #113
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

la tabla aia de pe interior m-am uitat si eu cand le-am montat de proba ... mi se pare destul de mare distanta ca sa frece in ea + ca aia e cam fixa in raport cu janta si tabla aia nu poate freca decat janta ... in sfarsit ... acuma nu stiu cum intrau la tine inainte sa tai buza si sa modifici aripa ...dar oricum planul meu e cam facut ... tot trebuie sa iau 2 cauciucuri ... deci 175/65/13

in alta ordine de idei referitor la pivoti .. sincer am 4 buc superiori si 3 inferiori ... poate are altcineva nevoie mai mare de ei ..eu am in momentul de fata ... + ca referitor la jante nu trebuie sa te simti dator ... las-o asa cum a picat .. am fost suparat ...era normal totusi ..dar mi-a trecut si acuma sunt multumit ca a iesit o treaba buna
lancer is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 17:53   #114
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

deci ... primele constatari cu noile opinci (185/60/13 pe fata si 175/65/13 pe spate) ... nu freaca unde ma asteptam ...adica pe spate ... cel putin nu cu mine in masina ... oricum zilele astea o sa trebuiasca sa ma duc la cumparaturi si vad si cum se comporta la greutate ...dar nu cred sa frece am loc cam 1 cm intre marginea aripii si cauciuc ... in schimb imi freaca pe fata stanga (dreapta nu are nimic) si freaca janta in marginea tablei aleia de la portfuzeta intr-un singur loc dar suficient sa fie destul de deranjant la urechi ... pana isi face loc probabil si nu mai freaca

in alta ordine de idei constatari facute pe asfalt umed ... sta clar mult mai bine decat cu 145 sau 155 ... directia desi mai grea un pic pe loc (asa e si normal) imi da senzatia ca e mult mai precisa mai ales la viraje luate brusc si in scurt ... poate e doar vreo goanga de-a mea dar asa mi s-a parut
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120515_182808.jpg
Views:	125
Size:	600.3 KB
ID:	2433285   Click image for larger version

Name:	IMG_20120515_182203.jpg
Views:	61
Size:	564.7 KB
ID:	2433286   Click image for larger version

Name:	IMG_20120515_182051.jpg
Views:	79
Size:	593.3 KB
ID:	2433287  


Last edited by lancer; 15-05-12 at 17:58.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 17:58   #115
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

te vazui azi cand trecusi ..eram la balcon...

misto jantele )...eu de unde pot sa-mi iau unele?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 19:42   #116
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

pai si nu puteai sa dai un beep ceva ... poate schimbam vreo vorba ... in alta ordine de idei nu stiu in momentul de fata de unde poti lua ... mai urmareste forumul ..poate mai scoate cineva la vanzare vreun set sau daca aud ceva te anunt ..
lancer is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 19:45   #117
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

ma chema tata cand plecai deja...am zis ca poate poate te grabesti etc...oricum nu e timpul pierdut ..mai sunt zile...cu soare sa fie doar
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 20:17   #118
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

nu ma grabeam ... doar eram in plimbare ... sa fac ceva km sa mai atenuez zgomotul ala ... si reusi ... dupa inca cativa km ... acum se mai aude cand si cand ... si oricum pe timpul asta nici mie nu imi arde sa fac nimic ... cu jantele e altceva ... ca muncira baietii de la vulcanizare
lancer is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 20:27   #119
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

)..tare faza cu vulcanizarea...

si ca parere....cum arata masinuta :-s...m-am chinuit cu bara aia pe spate..vai de capu meu
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 21:45   #120
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Arata bine cu noile incaltari! Sa le invarti sanatos si fara incidente!

Mi se pare si lasata in pozele tale dar nu stiu de ce...si nu este lasata, ma insel? Sa vezi la mine cat e de grea pe loc, cu cauciucuri de 185 si volan sport, zici ca esti la sala...

La capacele pentru ele nu ai mai lucrat, ziceai ceva de unele provizorii pana gasesti materialul necesar?

Si o ultima intrebare, oltcitul celalalt este tot al tau, sau unde esti de erau doua?
bobocu91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -