Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-12, 21:17   #76
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

asta e ... cat despre klaus ... asa cred si eu .. in plus la ce piulite a avut ... in sfarsit nu mai conteaza asta e important e ca merge treaba ...

uite cateva poze din ce am mai facut azi si rezultatul ..preliminar ..sau definitiv .. ma mai gandesc ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_164033.jpg
Views:	61
Size:	729.9 KB
ID:	2416945   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_164043.jpg
Views:	40
Size:	637.4 KB
ID:	2416946   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_164048.jpg
Views:	48
Size:	643.7 KB
ID:	2416947  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_165407.jpg
Views:	43
Size:	713.9 KB
ID:	2416948   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_165437.jpg
Views:	44
Size:	661.2 KB
ID:	2416949   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_165429.jpg
Views:	37
Size:	613.0 KB
ID:	2416950  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202116.jpg
Views:	44
Size:	475.3 KB
ID:	2416951   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202158.jpg
Views:	46
Size:	487.9 KB
ID:	2416952   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202138.jpg
Views:	43
Size:	444.3 KB
ID:	2416953  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202131.jpg
Views:	51
Size:	503.5 KB
ID:	2416955   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202249.jpg
Views:	50
Size:	444.8 KB
ID:	2416956   Click image for larger version

Name:	IMG_20120430_202413.jpg
Views:	54
Size:	419.9 KB
ID:	2416957  

__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 21:53   #77
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
asta e ... cat despre klaus ... asa cred si eu .. in plus la ce piulite a avut ... in sfarsit nu mai conteaza asta e important e ca merge treaba ...

uite cateva poze din ce am mai facut azi si rezultatul ..preliminar ..sau definitiv .. ma mai gandesc ...
am mers cu ele vreo 5000km, dintre care mai mult de 4000 in oras. am mers si cum 130km/ora(dupa ceasul meu),iar de tras masina nu tragea niciun pic. jantele au fost luate de pe un alt oltcit. nu ma pricep eu la mecanica si cu atat mai mult la jante poti sa-mi explici si mie mai in clar afirmatia "nu stiu cum a mers cu ele". adica daca masina nu tragea si anvelopele s-au tocit uniform altceva ce mai putea fi? oricum orice ar fi avut eu habarnaveam pana sa scrii tu aici,bogdan e martor
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 22:47   #78
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

nu jantele tocesc anvelopa ci unghiul de fuga ... faza cu trasul depinde ... si de drum ... oricum o janta stramba da in primul rand trepidatii ... poate fura pe frana .. provoaca uzuri premature in suspensie ... altceva ce sa iti mai zic ..ca nu esti nici macar sofer si ca ai fost inconstient cand ai mers cu 130 cu jantele alea asa strambe cum au fost (pe deasupra si neechilibrate pentru ca nu cred ca ai stat sa dai plumbii jos de pe ele cand mi le-ai dat) si cu piulitele alea facute de tine la polizor ?? (macar de piulite mi-ai zis din start) ... deci da turta zilei ca nu ti-a zburat vreo roata (sau mai stii poate s-o fi intamplat la viteza mica cu aia care zici ca ti-a cazut de pe cric ... cam greu sa cada de pe cric si janta sa faca cel putin 2 ture complete (asta se vede pe zgarieturile de pe interior) si sa taie si in cauciuc vreo 5 mm adancime pe marginea cauciucului pe toata circumferinta) ... chiar daca zona de prindere e un pic deformata e bine ca se mai pot folosi ... altceva ce sa iti mai zic ca am gasit pamant si frunze in cauciucuri cand le-am dat jos in special in ala taiat ca sa nu ma intelegi gresit nu am nimic de obiectat mi-am luat totusi o mica teapa sau m-ai vrajit asta a fost si vina mea ... cand te-am vazut cu janta aia care ziceai ca ti-a cazut la demontare puteam spune ca poti sa le iei inapoi, dar ziceai ca sunt neserios ca ti le-am adus pana in craiova si te-am lasat cu ele acolo

acuma ca sa fii linistit ... doar ca am fost si sunt putin suparat pentru ca speram ca cel putin 2 jante sa nu aiba nevoie de indreptare ... si sa scap mai ieftin pentru ca deja am bagat prea multi bani in ele ... la pretul la care am ajuns cu ele puteam cumpara unele acelasi model de 6,5 J ..fara nici o hiba ..sau unele care erau deja aranjate indreptate care ma costau cu tot cu transport mai ieftin decat am ajuns cu astea ... oricum deocamdata sunt multumit de cum au iesit astea si sper sa nu mai am vreo surpriza cu ele cand le pun pe masina

oricum o sa fiu mai atent la urmatoarele tranzactii cine stie poate o sa mai vinzi ceva ce m-ar interesa ... si sper ca totusi sa colaboram in continuare ... si asta cu jantele o fi fost doar o scapare deoarece se putea si mai rau ... dar la mai rau nu cred ca puneam eu botul ..:P
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 01:04   #79
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Mai Lancer la ce zici tu cu inconstienta nu stiu daca e asa sau nu, cum am zis ale mele sunt de aro 10 si totusi, au fost puse pe aro, de aici si concluzia si tot am mers cu vreo 145 (tot dupa km meu, nu dupa altceva ), de mers merg dar nu prea are ce sa se intample in afara de trepidatii sau alte chestii "minore" dupa parerea mea.

Cat despre colaborarea ta cu klaus, eu zic sa nu i`o iei in nume de rau, cum zice si el nu se pricepe foarte mult la mecanica, eu nu mai stiu jantele in ce stare erau dar nu este baiat rau, adica nu cred ca a avut vreun gand sa te insele sau ceva de genu daca asta iti trece prin minte. Cum ai zis si tu data viitoare daca iti place ceva bine, daca nu iar bine...sunt 100% sigur ca nici el nu stia ca o sa mai bagi tu banii de i`ai bagat in ele.

Astea fiind spuse spor la treaba in continuare siiii...la ce te refereai cand ziceai ca "te mai gandesti", la ce te referi cand zici asta, ce alte planuri ai mai avea cu ele?
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 07:16   #80
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

n-am apucat sa citesc tot ce ai scris ca ma grabesc,dar sunt curios daca tu le puneai direct pe masina iti dadeai seama ca au ceva,ma rog,ai numarul meu daca crezi ca au costat mult 3 milioane jante de aliaj cu cauciucuri(eu am dat la tigra 100 pe o janta de tabla,care probabil daca o pui pe "aparate" nu e perfecta) le aduci inapoi si iti dau banii,ca nu ti le-am dat sa te insel. cat despre piulite,faptul ca nu au fost facute bine sau ca au fost facute periculos,nu cred ca are treaba cu calitatea jantelor. si au fost facute tot la strung.

in plus eu te-am ragat sa vii tu sa le iei si sa le vezi,nu sa trimiti pe altcineva ca sa nu apara discutii dupa. cu jantele s-au mers prin gropile Romaniei si cred ca au peste 20 de ani vechime.

Last edited by Dj.Klaus; 01-05-12 at 07:22.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 11:00   #81
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

uite care e chestia ... chiar nu vreau sa mai starnesc o polemica dar o tine pe a lui .... piulitele de el nu puteau fi folosite ... eu nu am comentat pretul cand in ziua in care eu deja vorbisem cu cineva sa se duca sa le ia (deci ii incurcam si pe baieti) ma anunta ca una i-a cazut cica de pe cric ... rezultatul janta respectiva are gaurile de prindere ovalizate ... cauciucul nu a mai putut fi folosit ..mi-a dat altul in loc cu care oricum nu am ce face e 185/65 si nu 185/60 ca celelalte ...pe langa faptul ca nu e pereche ... dupa cum spuneam cu multe din acestea pot argumenta cu poze mai putin cauciucul ala pentru ca nu fac depozit de cauciucuri asa ca l-am lasat la vulcanizare cand am demontat ... in situatia de fata cam asta a fost eu unul nu am comentat nimic atunci dar am sperat ca macar sa nu trebuiasca sa dau bani in plus ..jantele de aliaj sunt mai pretentioase decat cele de tabla ... imi argumenteaza acuma ca el a dat 100 pe o janta de tigra ... tigra nu e oltcit ...asta ca sa fie clar ..preturile la jante si alte chestii sunt diferite ...

in alta ordine de idei stiu ca nu e baiat rau ... de carburator sunt multumit, de jante sunt partial asta e ...si cu asta vreau sa inchei ... daca voua vi se par vibratiile niste chestii minore e treaba voastra ...dar depinde mult si de unde apar vibratiile si oltciturile nu sunt masini noi ... singura masina a mea fara vibratii la 160 dupa kilometraj a fost rip-ul dupa ce l-am facut ... si KNK-ul incepe sa aiba vibratii pe la 130 dar ... planetarele sunt totusi vechi, am un suport motor rupt ...rulmentii ar trebui schimbati ....pivotaria la fel ..deci e normal sa am vibratii dar una e sa am vibratii din jante alta din alte cauze (chiar daca aia cu rulmentii si pivotii e iar foarte importanta)... in cazul vibratiilor din jante risti sa pierzi repede aderenta si sa te arunce ... sunt niste chestii cu care nu ma joc .. dar daca voi va jucati cu ele la viteze mari e problema voastra ... la viteze mici de acord nici o problema nu prea are ce sa se intample .. dar la peste 80-90 se schimba treaba

in alta ordine ce ganduri as mai avea cu jantele ... cam asta dar sa vedem ramane in studiu ... inca nu sunt hotarat ... vopsea sau autocolant ...daca sa le fac sau nu ... mai vad eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	19488148411modif.jpg
Views:	81
Size:	60.6 KB
ID:	2417473  
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 11:19   #82
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

arata foarte bine,daca ti le faci asa cat imi iei sa faci si pe cele de pe RJV-ul meu asa ceva ?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 12:39   #83
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

iulica ... ma simt magulit cand stiu ca vine de la tine dar sa vad intai ce iese si apoi ... e mai greu cu transportul pana in craiova si retur .. nu s-ar justifica pretul ... dar iti pot spune reteta castigatoare ... ca stiu ca esti baiat priceput si cand ai timp poate o sa o aplici mai bine ca mine oricum e treaba de migala ... si sa vedem cat tine ... oricum negrul ala il vreau un negru mat ...

acuma ca idee ... in privinta autocolantului s-ar putea sa nu renteze ... daca il pun il pun dintr-o bucata si pot apare probleme la adancimile jantei (si din mai multe bucati nu ma incurc pentru ca oricat ai vrea imbinarile nu ies perfecte) ...ramane in studiu desi nu ma prea incanta ... ar mai fi varianta izolarii si vopsirii dar si aici stii ca pot apare probleme la marginile de imbinare dar poate se pot rezolva ulterior
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 16:48   #84
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

deci testul pe o janta multa de munca rezultatul nu foarte multumitor dar ...cu mici retusuri dupa uscarea completa merge ... + ca e loc si de mai bine deci poze imediat dupa vopsire si dezizolare ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120501_163834.jpg
Views:	84
Size:	465.2 KB
ID:	2417782   Click image for larger version

Name:	IMG_20120501_163818.jpg
Views:	72
Size:	567.6 KB
ID:	2417783   Click image for larger version

Name:	IMG_20120501_163826.jpg
Views:	68
Size:	468.2 KB
ID:	2417784  

lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 17:41   #85
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

A iesit chiar misto...poate la a 2-a janta esti deja profesionist
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 18:34   #86
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Au iesit chiar foarte bine
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 19:13   #87
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

multumesc ...dar e loc de mai bine ...micile iperfectiuni se mai rezolva si ulterior ... am facut-o si pe a doua ... deci am 2 rezolvate ... celelelte vad eu maine poimaine ..ca deh de maine incep lucrul s-a terminat cu minivacanta asta ... a fost frumos dar sa vezi distractie la noapte am spatele rosu ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 22:01   #88
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

arata super ok....
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 23:07   #89
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
uite care e chestia ... chiar nu vreau sa mai starnesc o polemica dar o tine pe a lui .... piulitele de el nu puteau fi folosite ... eu nu am comentat pretul cand in ziua in care eu deja vorbisem cu cineva sa se duca sa le ia (deci ii incurcam si pe baieti) ma anunta ca una i-a cazut cica de pe cric ... rezultatul janta respectiva are gaurile de prindere ovalizate ... cauciucul nu a mai putut fi folosit ..mi-a dat altul in loc cu care oricum nu am ce face e 185/65 si nu 185/60 ca celelalte ...pe langa faptul ca nu e pereche ... dupa cum spuneam cu multe din acestea pot argumenta cu poze mai putin cauciucul ala pentru ca nu fac depozit de cauciucuri asa ca l-am lasat la vulcanizare cand am demontat ... in situatia de fata cam asta a fost eu unul nu am comentat nimic atunci dar am sperat ca macar sa nu trebuiasca sa dau bani in plus ..jantele de aliaj sunt mai pretentioase decat cele de tabla ... imi argumenteaza acuma ca el a dat 100 pe o janta de tigra ... tigra nu e oltcit ...asta ca sa fie clar ..preturile la jante si alte chestii sunt diferite ...

in alta ordine de idei stiu ca nu e baiat rau ... de carburator sunt multumit, de jante sunt partial asta e ...si cu asta vreau sa inchei ... daca voua vi se par vibratiile niste chestii minore e treaba voastra ...dar depinde mult si de unde apar vibratiile si oltciturile nu sunt masini noi ... singura masina a mea fara vibratii la 160 dupa kilometraj a fost rip-ul dupa ce l-am facut ... si KNK-ul incepe sa aiba vibratii pe la 130 dar ... planetarele sunt totusi vechi, am un suport motor rupt ...rulmentii ar trebui schimbati ....pivotaria la fel ..deci e normal sa am vibratii dar una e sa am vibratii din jante alta din alte cauze (chiar daca aia cu rulmentii si pivotii e iar foarte importanta)... in cazul vibratiilor din jante risti sa pierzi repede aderenta si sa te arunce ... sunt niste chestii cu care nu ma joc .. dar daca voi va jucati cu ele la viteze mari e problema voastra ... la viteze mici de acord nici o problema nu prea are ce sa se intample .. dar la peste 80-90 se schimba treaba

in alta ordine ce ganduri as mai avea cu jantele ... cam asta dar sa vedem ramane in studiu ... inca nu sunt hotarat ... vopsea sau autocolant ...daca sa le fac sau nu ... mai vad eu

In fine, nu ma mai bag ca poate imi aud altele dupa. Sa fiti sanatosi amandoi sa va descurcati si in alte afaceri!

Cat despre ce am zis mai sus am zis pe cont propriu ce am zis, iar daca i`am dat 145 nu i`am dat zilnic daca asta crezi...de faci mare tam tam ca ma risc si mai stiu eu ce...in fine daca ma intelegi bine daca nu iar bine, nu stiu cate jante sunt la oltcituri perfecte (cum sper ca ale tale sa iasa) dar totusi, au mers si or sa mai mearga asa cum sunt...

Bafta la ce faci in contiuare ca faci bine ceea ce faci!
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 23:16   #90
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: OLTCIT CLUB 11 RL - DJ-01-KNK

bobocule ..nu am zis ca sunt perfecte toate ...dar ideea e ca aproape nici o janta de tabla de oltcit nu e perfecta ... dar echilibrarea face mult asta iti spun din experienta ... si ca unul care a mers cu oltcitul kilometrii buni cu viteze de peste 130-140 si perfectiunea jantelor de oltcit se vede dupa cantitatea de plumb de pe ele ..

+ ca nu am facut nici un tam tam ... am avut ceva de spus ... si am spus ... aceiasi chestie ti-o spuneam si personal ... si oricand ... ma stii doar ca ce e in gusa e si in capusa ... si nu trebuie sa o dai cu perfectiunea lui peste ... pentru ca nici aia la indreptat nu le scot perfecte ...perfecte poate doar noi si daca ai luat o groapa la 70-80 deja nici alea nu mai sunt ... dar cat mai drepte si echilibrate sa nu bagi inca 5 kg de plumb in ele pot fi ... + ca 2 din ale lui klaus le-am vazut la curatare cand le-am luat la mana ca nu erau chiar ok ... de aia le-am si dus la verificare altfel poate nu le duceam ... dar ce a fost a trecut bine ca s-a putut rezolva treaba si ca acum jantele se pot folosi in conditii bune si nu vreau sa mai fac inca o data polemica ...ce am avut de spus am spus si asa se cam facu topicul varza

Last edited by lancer; 01-05-12 at 23:45.
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -