Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-13, 23:34   #151
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
am zis eu ca nu trage, franeaza si fuge ? ...nu am zis asta ... pentru ca, chiar le face foarte bine ... pentru o masina din generatia ei
am carburatorul reglat pe carbotest la pitesti si mi s-a spus ca e reglat special de fuga, sa zicem ca nu ar fi asta chiar daca e un stift romanesc , merge perfect. in alta ordine de idei aveam volanta alezata si benzina carrera 100 si uite cum ma duc cu ea in 170 km/h, viteza indicata pe gps, depasind o skoda octavia de 1.6 cu masina mea depasita care avea doar o mica vibratie in volan. am oprit in pitesti unde m-am intalnit cu soferul skodei care m-a felicitat si caruia nu ii venea sa creada ca masina mea "depasita" a depasit-o pe a lui. moment epic pentru mine si cate si mai cate aventuri si performante, deci io am fost primu' care te-a tras de urechi , baieti va las pe voi mai departe.

pretul gpl-ului nu il syiu inca, m-am cam grabit cu anuntul ca nici nu m-am interesat cat mai merge o instalatie second, dar ma interesez si iti spun , sau imi poti face o oferta
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 01:08   #152
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

...ok ..il astept pe urmatorul care sa ma traga de urechi ... :P oricum mai devreme sau mai tarziu o sa ajungeti si voi acolo unde am ajuns si eu ..desi nu credeam ... si unde au ajuns si altii care au investit mai multa pasiune si mai multa munca in oltcit fata de cat am investit eu
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 26-03-13 at 01:36.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 10:32   #153
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

toti am trecut sau trecem prin asta
deci, cand ai oltcit, pasiunea n-are limite
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 11:24   #154
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
...ok ..il astept pe urmatorul care sa ma traga de urechi ... :P oricum mai devreme sau mai tarziu o sa ajungeti si voi acolo unde am ajuns si eu ..desi nu credeam ... si unde au ajuns si altii care au investit mai multa pasiune si mai multa munca in oltcit fata de cat am investit eu
fiecare dupa posibilitati investeste, dar pana nu o sa se mai gaseasca piese eu le tin pe amandoua si apropo de piese mi-a gasit un baiat de la unix cap de planetara si kit de distributie pe axel , care culmea, s-au potrivit si a zis ca sunt cam toate elementele de suspensie, deci mai are oltcitu' de stat la mine
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 11:46   #155
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

piese inca se gasesc, mai ales sh, s-au dezmembrat cu miile, insa pasiunea se gaseste mai greu
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 13:02   #156
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Daca pasiunea se gaseste greu...banii de unde vin? pica din cer?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 14:27   #157
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Daca pasiunea se gaseste greu...banii de unde vin? pica din cer?
se fac greu banii, eu unul am avut noroc ca mai le mai repar si mi-au picat in mana multe piese, m-au costat mult fitele, huse, muzica , xenon , folii, etc... Ideea e ca nu mi se pare ca cer asa mult de mancare , la mine nici pasiune nu mai e ca am neglijat-o maxim in ultima vreme, dar ma multumesc ca merge. Cand o sa mai fie bani o sa incep iar cu tunarit-ul
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 16:53   #158
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by Crysty95 View Post
piese inca se gasesc, mai ales sh, s-au dezmembrat cu miile, insa pasiunea se gaseste mai greu

asa o fi ... mai ales ca unele piese nu prea merg sh ... si culmea nici nu se prea mai gasesc noi ... cat despre pasiune cand incepi sa nu ai voie sa faci aia ..nici ailalta ... deja te gandesti sa il lasi in plata domnului de oltcit
lancer is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 17:28   #159
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
asa o fi ... mai ales ca unele piese nu prea merg sh ... si culmea nici nu se prea mai gasesc noi ... cat despre pasiune cand incepi sa nu ai voie sa faci aia ..nici ailalta ... deja te gandesti sa il lasi in plata domnului de oltcit
noooo.... mie imi place sa enervez militienii. dupa cum ai vazut am razbit , am mai avut certificatul luat si l-am luat inapoi , acum il voi lua iar si iar o sa ies cu trambita pe strazi , a lot of fun for me , banii vin se duc nu e cheltuiala exorbitanta
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 21:12   #160
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
pasiunea se gaseste greu
Pasiunea nu trebuie cautata, e suficienta presiunea Felicitari pentru talon!
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 08:40   #161
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by Danniel View Post
Pasiunea nu trebuie cautata, e suficienta presiunea Felicitari pentru talon!
talonul nu l-am luat inca, l-am mai avut odata luat si l-am recuperat , dar o sa il recuperez si de data asta
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 22:55   #162
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
Daca vrei masina de fuga sincer ia-ti altceva ... stiu oltcitul a tras, trage inca acceptabil in fata unor masini cu pretentii doar pana in 60 la ora ... cam atat ... din pacate asta e ..oricat as iubii masina asta ... acuma complet adevarat ca la volan iti ofera anumite senzatii pe care niste masini noi nu ti le ofera ...complet adevarat ...dar din pacate doar senzatia .. in rest performanta mai ofera ...e deja o masina depasita ... din pacate asta e crudul adevar pe care l-am inteles si eu destul de tarziu
lancer nu ai pretenti cam mari de la batranul Oltcit care a fost proiectat in anii '70 si care in zilele noastre valoreaza cat un salariu ok? Avand in vedere vechimea pe care o are se misca destul de bine comparativ cu alte masini de talia sa de generatie mai noua.
Legat de piesele de rezerva se gasesc destul multe in momentul de fata, avand in vedere ca Oltcit-ul nu se mai fabrica din '95 si au mai ramas foarte putine in circulatie.
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 12:07   #163
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

george am spus eu altceva? tot ce spui si tu am spus si eu ... si chiar stiu ce poate un oltcit bine pus la punct si condus fara mila la limita ... indiferent de vreme, uneori si cu inconstienta ... doar ca unii inca cred ca oltcitul e inca ce era acum 25 de ani ... de fapt chiar masina inca mai e ce era acum 25 de ani ... doar ca s-au schimbat partenerii de trafic ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 16:41   #164
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

normal ca nu se compara cu o masina cu servo , ac , climatronic , injectie , nu carburator care e infunda, geamuri heliomate , etc... , majoritatea au alta masina pe langa oltcit , eu neavand ma duc cu ea in toata tara, nu m-a dezamagit decat o singura data cand am fost pana la onesti si mi s-a rupt cablul de ambreaj. normal ca nu am gasit si am fost la dezmembrari si am luat unul de la nustiuce masina si l-am adaptat la oltcit, in 2011 am facut 50.000km prin tara si nu stiu de unde prostia cu 4 prezoane in afara tarii ca in ungaria am vazut un oltcit RM de alba.

oricum ideea e ca si daca imi voi lua alta masina oltcit-ul o sa il tin pana o sa se epuizeze toate resursele , ca imi e drag de el si sa tin si io cat pot de mult pasul cu participantii mai noi la trafic , de aia am alarma inchidere geamuri electrice
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 18:27   #165
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcit Club 12TRS - OT 20 ALL

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
george am spus eu altceva? tot ce spui si tu am spus si eu ... si chiar stiu ce poate un oltcit bine pus la punct si condus fara mila la limita ... indiferent de vreme, uneori si cu inconstienta ... doar ca unii inca cred ca oltcitul e inca ce era acum 25 de ani ... de fapt chiar masina inca mai e ce era acum 25 de ani ... doar ca s-au schimbat partenerii de trafic ...
eu sunt unul dintre cei care cred ca mai e masina care a iesit pe poarta fabricii in anul 1981
deci, m-am dat de gol, asta e, dar din pacate a fost pe langa poarta
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -