Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-12, 20:16   #241
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

cat ai dat pe ea? cu tot cu taxa cat te-a dus?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 22:24   #242
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

3500 din franta anu' trecut. cu 145.000 in bord, toarce ca o pisica. Si de atunci a facut 3 drumuri franta-romania, romania-spania spania-romania, restul pana la 160 de mii de km, adica cred vreo 6000 de km i-a facut in spania, in romania n-am tarait-o decat pana la facultate si acasa.
Era vorba s-o dau cu vreo 2700 negociabil, si taxa ajungea cu tot cu restul de acte inca vreo 300 pe cumparator, deci in 3000 de euro maxim.
am vazut modelul de fiesta in 5 usi cu 2700 gata inmatriculat, asa ca decat s-o dau moca, prefer s-o tin pt familie, pana e gata oltcitu' la motor, o iau pe rand cand eu cand tata, in functie de nevoi. sper sa se uite la motor pana prin noiembrie ca sa il iau pe oltean pana da zapada in bacau.
Oricum is foarte multumit de ford, 5.5 la drum intins, si cam 7 la oras....cam asa ceva.....am sa fac un consum la oras dupa 20 octombrie.
MAXIM, m-am tinut dupa touareg azi cand veneam acasa, cu incarcatura in portbagaj cu 110 constant...., is incepator, n-am voie decat numa' 70 da' nu spuneti nimanui)
Avantajul la ford e ca are consum mititel, RCA si impozit mititel, dar cica se scumpesc si astea....inca n-am inmatriculat-o, ca mai am itp in spania pana in dec 2013, si asigurarea se face automat din contul bancar, in decembrie ridic personal hartia de asigurare ca merg in vizita pe acolo, naspa e ca e destul de scumpa asigurarea acolo, insa inmatricularea Franta-Spania, a costat 104 euro, nu ca la noi sute si mii de euro.
Am sa revin si cu poze cu olteanu' de la camp....de sambata, dar acum telefonul nush pe unde e.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 22:56   #243
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

ai luat-o cam scump ...preturile cu tot cu inmatriculare pe ro sunt cam de 3000 ... dar daca te uiti prin partea cealalta gasesti destule pana in 2500
lancer is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 06:15   #244
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Masina s-o luat de nevoie, i-o crapat lu' tata megane-ul in Cannes unde toate-s scumpe. Dupa aia tata a reparat masina si fordu' o stat. Amu am scapat de megane si a ramas fordul in familie.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-12, 10:57   #245
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Problemele pe care le ai la Oltcit sunt din aprindere sau carburator.Ai pus aprindere electronica?
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 21:04   #246
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

La oltcit am aprinderea clasica, de maine ajung acasa si am vreo saptamani libere de maine dupa sesiune pana cand plec cu mustele, poate reusesc sa bibilesc motorul la oltean, sa dau pragurile jos si sa fac antifonarea intai pe dedesubt, prioritare, poate din toamna la facultate merg cu olteanu', ramane de vazut, momentan n-am avut probleme cu vopseaua desi toata iarna o stat sub zapada sanatoasa.
Momentan umblu cu fordul, azi mi-o facut figura si parca nu mai tragea asa cum vroiam cand apasam pedala, dar am uitat ca am pus greutate pe ea fix intre banchete si scaune si mi-o cocosat-o un pic.
O sa urmeze poze cu olteanu dupa ce ma apuc de bibilit la el, fordul cine e curios, il gaseste in semnatura.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 22:41   #247
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Azi s_a dat jos motorul de pe oltean...oficial incepem sa ne miscam pe la el nitel cate un pic asa, saptamana asta sper s-o aranjez pe dedesubt, am fibra de sticla< rasina, intaritor, antifon, tot ce-i nevoie< speram ca urmeaza niste poze. Scz de < in loc de virgule, dar face figuri tastatura...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 16:41   #248
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Din pacate n-am apucat sa misc nimic la ea, doar am scos-o din garaj din necesitate, am pus la adapost de zapada, apa, inghet si sare masina de zi cu zi intrucat nu mai dau bani de echipat cu roti de iarna pana nu imi schimb setul de jante pe ea, astfel am scos broasca din garaj fara motor, si asa cu multe inca pe ea fiindca urmeaza cu prima caldura sa zboare, praguri, punte spate, cutie de viteza, suspensie fata, rezervor si toate matzele, pragurile vor fi modificate, puse la linia normala si masina culcata din suspensii, dar toate astea dispar inainte de pe masina pentru...exact, rectificare si antifonare, asta sper prin martie/aprilie fiindca acum sunt mai mult plecat decat acasa si bineinteles, cand ne va permite vremea de lucru, totusi prin mai as vrea sa fie cam gata de drum si sa-i efectuez ITP-ul.
Nu cred ca o sa-l mai echipez cu solex 32 bis-ul care il aveam pe celalalt motor, poate totusi de o proba de consum si putere o sa-l punem pe masina.
Cu accizele astea noi pe carburanti, nici nu stiu ce varianta sa adopt la modificarea motorului, parca nu ma incanta consumul standard al oltcitului si cred ca trec pe gpl, sau cine stie....poate pe apa?
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 23:41   #249
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Pe apa nu poti ca n-ai vasle
Cel mai bine pe GPL, dar daca nu mergi multi kilometrii cu el si ai consumul normal de 6-7% chiar nu vad rostul GPL-ului.
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 22:56   #250
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Din rubrica Amintiri de altadata, o poza care tot o caut de atata vreme....inainte sa pun gheara pe olteanca.
Comparatic cu ultima poza postata....
Motorul e tot jos, l-am dus pe bancul de lucru, acum cum termin sesiunea si ai mei sunt plecati, eu nu plec in deplasare, si cum raman acasa, am timp sa ma ocup de lucrarea de licenta dar si de oltean.... cam 2 luni avem pentru tot ce mai e de facut...astept inca nisipul cuartos, promisiuni dom'le...astia-s oamenii.
Pana una alta....poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oltcit poza veche.jpg
Views:	98
Size:	96.0 KB
ID:	2983146  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-14, 22:09   #251
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

No, care mai aveti oltcit-uri, cat ati platit impozit anul asta si anul trecut....stiu ca era undeva 54-60 ron, dar mai stiu ca parca au crescut nitel parca de anul trecut inclusiv...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-14, 22:57   #252
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

54 am dat eu in martie
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 00:19   #253
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Tot 'nea Iulica e prezent pe aici, cine altcineva multumesc, inseamna ca nu au crescut birurile anul trecut cum aveam impresia, ca stiu ca daduse mana libera astia de la conducere sa creasca birurile consiliile locale dupa cum au ei chef.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 13:30   #254
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Nu ai mai facut nimic la masina?
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 21:25   #255
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Pe 1 august am ajuns acasa de pe drumuri cu albinele, plecat din aprilie, pe acasa doar in reprize, anul trecut la fel, as vrea sa am timp de ea....ramane sa vad ce fac in privinta oltencei, ori ma ocup de ea...daca consider ca nu e treaba multa, ori daca nu, se radiaza din evidenta rutiera si o stochez, si iau altul...astept niste bani sa merg sa vad ce gasesc si in ce bani... am pus ochii pe unul care e aproape beton si nu ar necesita mai nimic, consumabile si atat, de asta si intrebam de impozite, ca urmeaza sa inmatriculez fordul si tot pe numele lu' tata trebuie, mai am si un seat, si olteanul tot la el la fiscal, si puneam in balanta...ca asigurararea pt mine e 2000 ron la ford daca l-as pune pe numele meu.
In ultima vreme m-am ocupat de ford, am reparat bara fata, praguri noi, folii, prostii d-astea....la oltean n-am mai avut timp, motorul tot jos dat, asteapta prafuit sa-l iau in primire...dar cu albinele e de treaba, mai ales acum....oricum nu ma las si-mi fac oltean garantat, il pun tot la tata in fiscal ca il scot pe astalalt aproape sigur daca nu mai reprezinta punct de interes, sa fiu sincer nu m-as incumeta din simplul fapt ca tre' sa desfac toate pe dedesubt, tevi, conducte, prostii, si sa le mai pui inapoi ii mai greu ca pot sa se fisureze, si sa le inlocuiesc stau si pun in balanta de merita....dar va tin la curent cu deciziile, oricum pe saptamana viitoare daca e sa primesc raspunsul, stiu si daca iau alt oltean sau ramane asta.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -