Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-11, 21:09   #181
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Deloc..
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 21:22   #182
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

hai sa facem un sondaj de opinie
mers cu masina zilnic cat credeti ca o sa tina bara aia ? normal ca si proprietarul are dreptul la opinie
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 21:53   #183
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Daca va faceti griji de gropi, drumurile sunt destul de bunicele in zona asta... si daca a tinut la testul de pe drumul de la mine de aici pana dau in asfalt, eu zic ca o sa tina.... o sa pun si niste poze cu ea la turele de proba dupa reglaje, vor fi ceva cam neclare dar zic ca totusi vor fi concludente.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 22:23   #184
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

pai da dar in restul tarii sunt cam proaste drumurile
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 22:42   #185
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Atata timp cat garda la sol este cea de fabrica nu are cum sa frece cu bara pe jos este imposibil...
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 16:54   #186
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

si totusi... daca o lasa la inaltimea de fabrica si pune spoilerul ala, cu rotile de fabrica o sa arate naspa, parerea mea peticeste bara aia de trs care ai zis ca n-ai facut-o inca si pune-o p-aia, asta nu o sa vina niciodata la linie cu farurile, capota... si pana la urma totul sta in detalii..
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 22:24   #187
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Sa fiu sincer eu as lasa-o doar cu armatura de sub spoiler, dar poate ca va fi astfel cand am sa am timp sa fac armatura si aripile fata sa fie un tot, nu stiu daca pricepeti ce vreau eu dar totusi raman la intrebarea: alb sau negru, eu ma gandeam la alb cu plasa neagra si grila intre faruri sa fie neagra sa se lipeasca cu faruri negre
Rotile mai vad eu prin primavara ce fac cu ele, ma gandeam la un set de 15'... dar ramane de vazut.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 20:48   #188
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Azi a plimbat un pic masina pe ici pe colo, am fost de am ridicat farurile si luat niste benzina ca cum se face nu stiu dar alaltaieri am constatat ca nu mai am gaz in rezervor, de fapt era dar cum naiba pe limita nu-mi inchipui ca aveam vreo 6 litri cu care mergeam vreo 70 de km teoretic si ioc, era pe limita ca nu mai lua sorbul, ce e drept era si in panta inclinata in fata si sorbul nu agata nimic cu tot cu el mai jos cuburat fara garnitura, bon, azi am adus-o inapoi langa casa ca era undeva mai la poarta si pe la noi desi drumurile sunt bunicele, oamenii sunt ciobani de la munte, ma refer la cele 3 sate de pe langa mine unde paru' si invidia face totul, si ma mir ca nu mi-am luat un bolovan in parbriz de cand e la 5 metri de poarta, dar am lasat-o acum la locul ei unde e mai greu de accidentat.
Bon, revenind la ce vroiam eu, am mai bibilit un pic relantiul ca parca era prea mare, totusi nu imi merg ceasurile in bord, turometru, vitezometru si sonda... sonda am schimbat-o si tot nimic, turometrul am in teles ca poate fi si alternatorul de vina, desi ala mergea, acum ioc, alternatorul functioneaza, incarca, tot tacamul, vitezometrul nu merge de ani, acom o intrebare, cum schimb asta fara sa starnesc tot prin bord?
O alta intrebare ar fi: La busonul de la rezervor, e un furtun care atarna, la amandoua masinile m-am uitat si acelasi furtun atarna, unde intra ala daca tre' sa intre pe undeva?
Si nu in ultimul rand: Cum cobor masina de spate cu vreo 5-6 cm? Asta as vrea sa mi se explice mai binisor sa inteleg, daca are cineva rabdare sa scrie
Momentan poze mai profi' n-am, n-am iesit cu ea departe, nu de alta insa nu am permis, am miercuri examen si de data asta il iau, me duc "pregatit", la oras mi-e sa nu ma pice examinatorul ca asa ii tuna lui, dar asta vedem cand dau examenul.
Totusi duminica am sa o plimb un pic pe aici sa mai repet toate manevrele pt examen si am sa-i fac niste poze, poate am timp de o lustruire inainte.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 10:33   #189
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Da, deci nu stiu ce-mi veni dar ieri mi-am pus in gand, cat mai am de stat acasa , sa dau jos motorul de pe oltcit, de pe amandoua de fapt ca sa schimb tampoanele sau cel putin pe dreptul si sa-l spal si sa-l mai etansez o data pe la capacele chiuloaselor si daca tot sunt cu el jos schimb si chiuloasa dreapta ca sa stiu una si buna de pe celalalt, claie peste gramada parca merge si in 2 timpi asa ca in 2 saptamani reizolez si camera motorului si daca tot is la partea asa am sa schimb si planetara dreapta sa nu mai bata, pana in octombrie cand plec la iasi e gata de drum.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 11:23   #190
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Te plictisesti tare
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 12:44   #191
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

da,chiam nu mai pot de plictiseala oricum cu asta termin, daca dispare vibratia motorului eu is beton, ca tot m-ati batut la cap cu spoilerul de trs, acus ma apuc de el si cred ca pana diseara e vopsit negru cu restul ornamentelor, deci urati-mi succes
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 20:47   #192
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Spoilerul e aproape gata de lipit pe masina ornamentele spate cu buzunare, si restul au fost vopsite, mai ramane bordul cand oi avea chef, intre timp am mai citit, bineinteles altele decat despre masina insa am si o veste buna, am luat teoreticul cu 25 raspunsuri corecte si unul gresit si vineri dimineata avem practic, asa zice hartia, traseu pe 16 septembrie ora 8, cine stie cand m-o lua ca azi au fost 250 de dosare) pana una alta sa stiti ca nu ma mai plictisesc, cred ca ma enervez iau bujiile la puricat si verific care merg bine, care nu si nu-i mai fac nik la motor ca mi s-a acrit) nu stiu cum o sa schimb tamponul ala ca nu am scule de dat motorul jos, cu etansarea capacelor la chiuloasa am sa procedez prin golirea motorului de ulei si prin desfacerea si etansarea cu silicon rosu al capacelor dupa care voi pune la loc uleiul, finante putin pentru un schimb si un itp apropiat daca Doamne ajuta luam si traseul, ca la noi se obisnuieste deseori altfel.
Nu mi-a ramas nimic sa mai zic ci doar poate sa rog pe cine e binevoitor sa-mi explice daca se poate schimba un tampon la motor cu motorul pe masina montat si cu ce as putea sa-l spal de slamul strans timp de ani de zile pe el.

O seara placuta tuturor, voi reveni cu poze, intre timp i-am curatat parasolarul ca deja ma deranja ca nu e clean.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 21:49   #193
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Nu trebuie sa dai jos uleiul din motor cand dai jos capacele,curge putin din cele de jos fiindca se aduna putin,dar in rest nu curge ulei pe acolo
bafta la traseu!
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 22:03   #194
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Multumesc mult!
Dimineata la 5 tre' sa fiu in picioare si eu is mort, racit, obosit, vvenit de 2 ore de pe locomotiva... sper sa nu ma pice Garcea doar ca asa ii tuna... in rest, toate bune va urez tuturor!
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 16:36   #195
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Nu am picat traseul din simplul motiv ca n-a mai venit Garcea sa ma examineze, deja predase hartii ,tot, ca plecase si de la sediu, mi-e o ciuda de mor, alta programare, alt timp pierdut la coada, alt rahat de asteptare, deci nu-mi vine sa cred ca a uitat chioru'..... cine stie cand ma reprogrameaza vita aia la traseu ca e ca dracu', da' ma duc in audienta sa ma bage fix la prima examinare care urmeaza ca doar nu din vina mea nu am fost examinat, Romania noastra draga... .
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -