Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-11, 08:35   #121
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

uite cat de bine ii sta cu spoiler stock si jante
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P03-01-08_13_24[1].jpg
Views:	182
Size:	85.7 KB
ID:	1967414  
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 13:42   #122
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

adevarat .... mult mai bine asa si eu votez pentru stilul clasic , si cum vine buza aia de la scut putin peste bara e mult mai frumos
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 15:08   #123
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Asta ramane asa, eventual o sa inchid prizele laterale la el si cam atat, cum spuneam, am si praguri pt dar inca nu-s puse, am un pic de verificat lonjeroanele pe exterior si inca nu am pus aripa definitiv ca sa pot pune si pragul.
Am scos azi si celalalt olteam, am spalat e interior toata tablaraia, s-a uscat, o sa curat mai tarziu un pic cateva carii, spre exemplu la parbriz si la geamurile custode unde e relativ putin de munca sa le pot pune mai saptamana viitoare inapoi, momentan nu e nimic care sa se deterioreze de pe ea la apa, dar poate nu o sa mai ploua luni si marti cum se anunta ca se va intampla.
am scos si usa stanga, si aripa stanga sa le repar o data cu hayon-ul care il am deja in casa si asteapta revizuit.
Daca consider ca al doilea oltcit va putea fi refacut, atunci acela va avea spoiler stock de trs, dar asta care intentionez sa-l termin cat mai curand va avea bara asta insotita de praguri de fibra cu unire de aripi.
Momentan inca nu mai am poze recente decat cu caroseria spalata azi dar nu prea am ce sa arat, rugna, vopsea data prost peste carii samd...asa ca o sa le pun dupa ce vopsesc sa facem o comparatie.
Luni mai am legislatie si apoi marti preselectia sa vedem daca stiu suficienta legislatie sa pot intra la practica, deci voi primi un chestionar sa vada daca rezolvam minim 22 de puncte. Rabdare imi trebuie ca ma grabesc tot timpul.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 09:52   #124
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Am trecut preselectia, de saptamana viitoare intru la conducere...acum revenind la oile noastre, cum pun geamurile custode la loc?de scos, au iesit in mai putin de 2 minute fiecare, de pus, vad ca e mai dificil, de unde sa incep, sus, jos?
Multumesc anticipat!
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 12:06   #125
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

nu conteaza de unde incepi
Pui o sfoara mai groasa in canalul chederului, ungi chederul cu putin ulei, pui pe cineva sa puna geamul la loc si sa apese putin pe el...dupa care...tragi de sfoara....
valib is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 15:19   #126
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

pai stai un pic ca a zis geamurile custode nu alea pe cheder. daca e vorba de alea cu suruburi (ca alea sunt custodele ) trebuie sa ai in primul rand garniturile de cauciuc din stalp si seibile de plastic de la gaurile din geam , daca tot esti nedumerit spune-mi si iti pun niste poze
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 19:58   #127
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

geam lateral spate(exclus geamul usii spate pt masinile cu 4usi) = custode
si la cielo e tot custode...si la logan e tot custode

poate fi custode pivotant...sau fix....
valib is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 23:07   #128
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Ptiu, da' era greu al naibii, eu ma chinuiam cu fel de fel de teorii, de pe care latura sa-l iau ca atunci cand le-am scos, daca stiam treaba cu ata de la inceput cand am scos parbrizul si l-am pus la loc.....tare usor imi mai era, desi nu-mi lua mai mult de 5 minute sa-l pun la loc doar ca a ramas spatiu mai mare jos intre capete, bineinteles ca am izolat cu silicom pt orice eventualitate.
Multumesc mult pentru idee, in carte nu stiu sa existe metoda de scoatere si punere....stiu ca era ceva cu punerea altor geamuri, atunci cand cele de pe masina se sparg, deci cu scoaterea nu e metoda in manualul de reparare si utilizare a masinilor Oltcit.
Poze in curand cu asta de tre' sa-i pun geamurile, am vopsit aripile spate, am decupat caria din spate de la stop, am curatat rugina cu feruginol, ii mai dau o serie de feruginol si spal bine inainte sa vopsesc respectiva zona si apoi mai am doar cateva piese de finisat si o asamblez in scurt timp poate pana la examenul pentru permis e gata sa mearga la itp, poate in care ma bazez majoritar, deci mai mult de 51%...dar ce o fi o fi
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 10:47   #129
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

am montat inapoi custodele, dar a ramas la fel ca la parbriz o mica distanta intre capetele chederului....dar cder ca le scot si le pun cu cineva care sa ma ajute, si cred ca o sa capsez intai capetele lipite la cheder, si la fel si la parbriz.....
Asa ca idee vreo 2 poze...
Mai am Hayon-ul de retusat, aripa fata stanga si portiera stanga, apoi finisare si le "batem in cuie " pe masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1000663.JPG
Views:	80
Size:	2.91 MB
ID:	1986617   Click image for larger version

Name:	P1000767.JPG
Views:	145
Size:	3.18 MB
ID:	1986618   Click image for larger version

Name:	P1000787.JPG
Views:	86
Size:	3.23 MB
ID:	1986619  

don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 13:01   #130
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

nu poti face nimic la chedere...trebuie altele care au imbinarea aia inca lipita...atat la parbriz cat si la geamurile custode...pacat ca muncesti la masina si o lasi cu spoilerul ala urat si pragurile alea imbecile
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 18:05   #131
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Aripile alea pe spate sunt noi? ca arata prea impecabil
Intradevar, chiar arata urat cu spoiler si cu praguri...cel putin cu astea ale tale. cu niste praguri micute si simple si o bara de trs ar arata mult mai bine zic eu
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:37   #132
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

deci chederele au fost unite cand le-am scos de pe masina, doar ca cand le-am pus pe alte geamuri, ochii, nu mai iesira la fel....dar de intins se intind, o sa le scot cel mai probabil si am sa le capsez capetele cu cleme de sarma, 2 micute cat sa pot monta inapoi geamurile si apoi le scot dupa cateva zile dupa ce se aseaza chederul., la parbriz la fel o sa fac, dar sa vad cand se imbuneaza timpul si am ceva timp liber....
Aripile spate da sunt noi, adica noi au fost cand le-a pus tata, eu doar le-am finisat iar si le-am vopsit in 2 straturi alea urmand la vopsire sa le omit, adica dupa montarea portierelor mai vine o vopsea pe toata masina dupa ce imi montez toate piesele finisate, vopsire de la care voi omite plafonul si aripile spate......
Cat despre praguri, ele coboara ceva mai jos si apoi ma hotarasc daca ii pun bara de trs sau o fac pe asta.....dar pana la vopsirea finala mai e, oricum atunci sare bara din fata sa o vopsesc cum trebuie atat bara cat si masina..... dar sa prind vreme buna si ceva timp liber.... hayon-ul ma tine pe loc, nu gasesc nenorocitul de bomfaier sa tai niste suruburi care tineau un rahat de cauciuc pe post de eleron ca in rest am totul dat jos mai putin luneta care mi se pare cam greu de dat jos....probabil o sa incerc undeva afara intr-una din zile s-o scot afara unde am spatiu, in casa parca-s claustrofob si nu reusesc.....nu as scoate-o dar daca tot trebuie s-o vopsesc, macar s-o vopsesc cum trebuie....
Maine merg sa-mi iau cleste de taiat tabla sa pot sa pun decupajul ala de la stop la loc sa termin si acolo, partial ca trebuie sa intru si dedesubt si sa izolez si pe acolo una alta..... dar cum reusesc de niste ferestre, cum ma bag sub ea....

Am inceput conducerea, am 3 ore....dar mi se pare un stres la oras, stai pleaca, pleaca,stai.....mi e pare mancare de nervi, plus aglomeratie, stai sa faci un stanga la o intersectie fara semafoare de ti se face capul calendar, vineri poate ma scoate in afara orasului si nu ma mai plimba prin aglomeratia aia.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:39   #133
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

legat de chedere, eu te sfatuiesc sa le schimbi cu unele intregi, nerupte sau crapate, pentru ca eu sunt patit. chiar daca e in partea de jos si ai impresia ca nu prea are cum sa intre apa pe acolo, sa sti ca intra intr-o veselie, la ce luft e jos acolo. la mine spatiul dintre capetele chederului era de vreo 3-5mm si intra apa lejer pe acolo. oricat ai incerca tu sa le capsezi, tot va ramane un spatiu mic in care sa patrunda apa.
deci sfatul meu, schimba-le!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 22:00   #134
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

deci ele au fost lipite inainte de a le lua spre a le curata de vopsea....o sa incerc eu, daca nu merge, altele dom'le.
Cat revenind la praguri....ma gandesc asa, daca gasesc modelul de praguri ca ale lui Dr Dre, imi iau de alea ca imi plac mai mult, cand aveam bani nu am gasit, cand n-am bani, hop si rasar praguri, acum sa vad.... nu e nimic fix pe masina inca din praguri si bara.... in seara asta am curatat portiera pe stanga la exterior, mai am partea din inauntru, adica spre interiorul masinii cateva cariute, care in mare le-am rezolvat..., maine mai am un pic si o pun pe masina sambata daca reusesc sa-i dau o mana de vopsea integral.... apoi mai ramane hayonul si aripa fata stanga de terminat si de fixat portiera dreapta tot dupa vopsire, dar sa rezolv cu balamaua aia gripata, asta tot maine.
In alta ordine de idei, am 3 ore de conducere facute), am fost azi dupa cazier, am facut si pozele, si poate incet incet m-o plimba mai des ca e cam aglomerat cu elevii.... si poate ma scoate din oras sa pot sa pricep pedalele alea ca-s cam tari fata de ce am eu la oltean.... adica prea repede schimb treptele, adica cum, cand dau drumul la ambreaj din patinare, il las prea repede... la exterior nu simte, dar in oras e crima daca nu-l lasi mai usor, imediat simte masina....si cam fura turbina aia de cand intri intr-a 3-a ca mai ca nu stii ca te-a furat peste 50) cum nu esti cu botul in vitezometru, te si ia la cantar).
Hai ca merge treaba, mai tinem legatura, ca acum sunt mai liber, mai o pauza de la sala, pana luni, de luni iar ma pun pe sport ca ma nenoroceste spatele asta una doua....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 12:56   #135
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

veste buna pentru unii....am prins aripa dreapta si e la linie trasa toata laterala, si vestea buna e ca spoilerul nu prea ii mai place in zona aia....din cauza barei metalice nu se mai aliniaza)....pragurile le-am coborat, cel pe dreapta, pe stanga nu e inca fixat, intai punem aripa si mai vedem dupa, deci in teorie le cobor cu 2,5-3 cm fata de cum au fost ele prelucrate sa fie puse, golul il umplu cu spuma poliuretanicasi apoi o mana usoara de chit finisat sa infunde porii si sa alinieze tot.
contraripile fata le-am spalat de tot praful, apoi am dat cu feruginol de a curatat toate cariile, spre bucuria mea nu prea au fost, apoi am spalat tot ce a curatat feruginolul, l-am uscat si apoi am vopsit....si nu m-am zgarcit cu vopseaua... las pozele de miercuri sa vorbeasca. Azi poate ca pun si aripa fata stanga si apoi si portiera si mai ramane haionul la care am 5 gauri de astupat, gaurile de la eleron.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1000379.JPG
Views:	54
Size:	145.2 KB
ID:	2040946   Click image for larger version

Name:	P1000380.JPG
Views:	55
Size:	141.3 KB
ID:	2040947   Click image for larger version

Name:	P1000381.JPG
Views:	46
Size:	99.7 KB
ID:	2040948  

Click image for larger version

Name:	P1000384.JPG
Views:	55
Size:	104.5 KB
ID:	2040949   Click image for larger version

Name:	P1000385.JPG
Views:	41
Size:	127.0 KB
ID:	2040950   Click image for larger version

Name:	P1000387.JPG
Views:	64
Size:	152.1 KB
ID:	2040951  

Click image for larger version

Name:	P1000389.JPG
Views:	39
Size:	102.4 KB
ID:	2040952   Click image for larger version

Name:	P1000390.JPG
Views:	68
Size:	121.1 KB
ID:	2040953   Click image for larger version

Name:	P1000391.JPG
Views:	46
Size:	126.1 KB
ID:	2040954  

don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -