Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-10, 18:32   #61
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Deci cum am precizat mai sus, totul m-a ajuns 400 de lei, masina,transportul si hartiile care le-am luat la ea, cartea tehnica si certificatul, sau cum le zice.....
De reconditionat, cum spuneam in 2 zile intra in garaj si pana la sfarsitul saptamanii am cam un verdict, bineinteles ca eu vreau s-o refac de la schelet, daca se prezinta bine si nu prezinta defecte majore la caroserie aia e, ne apucam de ea, si daca ma apuc de ea va fi foarte usoara,nu va fi incarcat cu spoilere,praguri si toate rahaturile, nici macar bordul nu va fi modificat pe ea intrand bordul de la actualul oltcit, iar pe celalalt va fi un bord facut manual din fibra de sticla, nu complicat ci.....diferit si un pic mai ...masiv sa zicem, cu un unghi spre sofer......vom vedea asta mai la primavara..... . De pe DBC voi transplanta la cealalta doar plasticele, si scaunele dupa o retapitare....... dar eu sper sa o fac so pe asta dar de data asta DBC-ul sa fie o masina care sa alerge pe strada, tata inca nu stie de ea asa ca....nu-i spuneti, vroia sa faca un oltcit cum zice el "de curse" dar viseaza la curse, doar sa alerge un pic mai repede pe strada decat unul normal, vedem ce va fi, oricum revin cu informatii despre DBC in urmatoarele zile, doar sa termin santul in garaj si s-o bag acolo sa pot intra pe sub ea, sa stea protejata de zapada sa vad ce se poate face.....
Totusi carburatorul ala....ce e cu el, ce stiti de modelul ala, de pe ce provine... sigur nu e de oltcit, are o adaptare, cu un fel de punte.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 05:05   #62
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Am reusit sa termin canalul in garaj si sa bag masina(a 2-a), am impins aseara la ea de mi-a iesit pe urechi, si cand am scos-o in drum, s-a nimerit unu' ca tre' sa se duca acasa, am scos-o iar si iesea altu' cu loganu', ala pleca.....de ala nu m-am mai ferit,avea destul loc, fie sanatos... am bagat-o in garaj la lumina lunii. e bine ca am pus-o la adapost si de luni...... desfacem.... n-am mai facut poze, cred ca nu-si avea rostul.
hai totusi sa bag o poza....cu prima masina, am facut si eu un virtual ca oricum e sezonul de virtual tuning
nu e perfecta, sunt incepator in photoshop mai tarziu altele mai bune
Totusi carburatorul ala nu stie nimeni de pe ce masina provine, ca cica papa neregulat, cand 8, cand 10......nu are portie fixa.....asa zicea cel de la care am masina.....
Stimati tovarasi, va urez Sarbatori Fericite, fie ca de sarbatori, tot ce va doriti sa se adevereasca. Pe luni revin cu un set de poze....poate reusesc sa montez si un bec mai puternic in garaj si.....am mai mult timp de munca.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of Copy of Copy of DSC02127.JPG
Views:	140
Size:	374.5 KB
ID:	1790616  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 07:46   #63
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Ne miscam greu cu frigul asta, dar asta e, cu rabdare facem tot....
Pe scurt, DBC-ul e antifonat pe exterior, puntea se prezinta de la bine in sus, probleme descoperite momentan sunt vreo cateva focare la caroserie pe contraripile fata, si se pot observa pe partea stanga in poza una unde ar trebui sa fie rezervorul pentru apa de spalat parbrizul si una undeva mai sus in zona rotii de rezerva....
m-am apucat sa scot din masina si de pe masina, capota,masca, aripile fata, am ceva de munca la ele cu pragurile alea care sunt prinse cu niste suruburi imense si trec prin aripa si sunt dificil de desfacut, cred ca trec la taiat. am desfacut tapiteria de pe usi, mochetele din fata, cele din spate am incercat sa le scot dar sunt inghetate. sa vad cum reusesc sa scot scaunele din fata sa ma apuc sa curat podelele si sa le vopsesc, imbusuri sa cumpar si sunt ca si desfacute. incet incet desfacem tot si revizuim, cred ca daca singurele focare majore sunt acelea descoperite pana acum e ok, sper sa nu gasesc ramele pe care vin prinse parbrizul geamurile custode si luneta, sa nu fie degradate, acolo mi-e mie problema, ca ma uit ca parca are nevoie de parbriz nou si.....sa nu ma sperii de ce gasesc sub chedere....
Urmeaza sa iau plafonul, sa-l curat un pic si sa-l pun pe celalalt oltcit, plasticele de bord si oglinzile s-au luat deja, tot o curatare si transplantate pe celalalt.

cu stima, Edward!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02642.JPG
Views:	135
Size:	426.6 KB
ID:	1802754  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 11:17   #64
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

niste poze mai clare n-ar strica :P
verifica
aripile spate la interior(contraaripile) si pe partea spre exterior dar si spre interior)
spatiile din spatele stopurilor spate
contraaripile fata deasupra bieletelor de directie
pragurile
suportii de cricuri(bagi cricul si ridici masina sub fiecare suport de cric,daca nu se rupe sunt ok)

daca astea sunt ok atunci se prezinta binisor caroseria...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 07:12   #65
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

deci se face cam asa, am scos stopurile: ulucele alea de deasupra rotilor, cu termina in spatele stopurilor:OK
am scos plasticaraia in proportie de 80%, protectia de deasupra rotilor spate:
stanga:un defect minor o carie cu diametru de 2-3 cm
Dreapta: un defect minor, cam 2 cm diametru maxim, in rest zona e imbibata cu ulei si slam., contraaripa dreapta ok sub plastice, stanga, o carie care nu prea imi place mie, e undeva in zona a niste gauri cu capacele, dar numai una e amenintata, o sa vin cu poze recent.
suportii de cricuri pe stangak, pe dreapta inca nu stiu, nu am ridicat-o si din dreapta.
Pragurile asa la prima vedere par ok, dar nu am scos inca pragurile de plastic sa ma uit mai bine sa vad despre ce e vorba, si contraripile fata: dreapta e ok deasupra bieletelor, stanga are o carie mai maricica pot spune dar care nu mi se pare foarte amenintatoare, e doar pe partea superioara, nu atinge si coltul contraripii sa coboare in jos.azi fac niste poze mai de Doamne ajuta, oricum azi merg sa aduc plafonul in casa si iau telefonul ala cu camera mai buna sa-l pun la treaba ca doar faceam ieri dar nu il aveam la mine si lenea din om uite ce face, nu-l lasa sa urce un etaj dupa telefon.
Acum fie intre noi: cum scot eu bordul superior? trebuie sa scot volanul, panoul de comenzi cu kilometraj si comenzi pentru a desface alea 2 suruburi? alta solutie nu vad....aveti alta mai buna?
aaaa, si parbrizul......e tensionat sau cel putin mi se pare, o fi fost tensionat......in stanga sticla exterioara are o fisura, aia pe interior nu are, si in dreapta s-a albit coltul, colturile de jos, care sunt sansele sa-l dau jos si sa-l pot baga inapoi? nu de alta, dar se sta prost cu paralele in ziua de azi si nici nu stiu daca prin apropiere se mai gasesc asemenea piese...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 14:08   #66
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Din păcate fără să dai jos volan bord inferior ceasuri sateliţi nu ai cum .
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:02   #67
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

mai vezi eventual traversa spate cum se prezinta ... si dedesubt tot ce poate ruf\ginii ... inclusiv traversa pe care se prinde puntea ... lonjeroanele in partea de jos ... vezi portiunea stalpului de deasupra balamalei superioare a usii ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 10:10   #68
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

pai cum spuneam, dedesubt se antifonat si pare curatel, azi poate mai intru la garaj si mai bijuteresc, depinde de cum ajung acasa, merg sa cumpar material pt scaune, plafon, si sa vedem, poate imbrac si usile in material textil, si ata de cusut sa mai iau..... si depinde de cum ajung acasa....
stalpii am observat ca se prezinta binisor la rama geamului, mi-e mai frica de fasia pe care sta chederul parbrizului.....
Traversele se prezinta la prima vedere bine, o sa vad cum o curat pe dedesubt fara sa stric antifonul.....ca nu prea pot da altul pana nu se imbuneaza timpul....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 00:11   #69
tuning.racer

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Smile Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

tocmai ieri mi-am vopsit si eu plasticele de la aerisire...cum sunt alea rosii din poza...numai ca la mne sunt albastre...si am obs ca schimba total aspectul bordului:X
tuning.racer is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 09:09   #70
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

eu alea rosii le-am scos, am desfacut iar bordul inferior si ornamentele......si pun aerisirile momentan in culoare originala spalate frumos sa vedem cum o sa arate.....

Am cautat material textil pt scaune plafon si fete de usi si nu am gasit nimic acceptabil, aveti vreo idee cam ce sa caut....gasisem niste material de plush dar mi se parea si subtire si nu avea ce vroiam eu la culoare...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 10:57   #71
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Gurile alea de aerisire vopsite in culori tipatoare fac interiorul masinii sa arate urat...nu sunt niste elemente de interior asa importante ca sa fie nevoie sa-ti sara in ochi cand te uiti la bord...

eduardo,materialul pentru scaune ar trebui sa fie o stofa subtire,nici decum plus oricum nu doar materialul face tot,mai conteaza si croiala...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:22   #72
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

oricum ca sfat .. nu folosi vinilin sau piele la scaune (vara se incinge de nu poti sa stai, iarna iti ingheata fundul) .. la restul merge ... adica bord(plansa superioara), fete usi, plafon, merge chiar lipit pe stalpii interiori (dar trebuie taiat dupa o forma, eu unul am avut de la o frantuzeasca si avea din fabrica inclusiv stalpii imbracati si am luat tiparul dupa plasticele aleaia ca era un fel de pla stic foarte subtire)
lancer is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:46   #73
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Materialul mai asteapta pt o vreme... Tre' sa merg la dentist si sa vad cum ma descurc cu resursele. Azi am demontat in continuare si am scos de prin masina aproximativ tot si am dezbracat-o complet... pe interior....am lasat asa si inca nu ma apuc de curatat si vopsit pana nu se zvanta un pic umezeala care era pe sub mochete.....si am mai desfacut de pe sub capota cate ceva, am scos si bara de tabla, si aeroterma am desfacut-o, si in final, am luat carburatorul, poate imi ramane cv timp liber sa ma uit si la el si sa-l curat....ce pot spune, e Solex cu o camera....ghici unde facut? Spania., acum pt ce masina o fi fost el fabricat numa' mama Spania stie ca eu n-am nici o idee...
Pe la vreo marti poate reusesc sa ma apuc de curatat podeaua si sa-i dau si o mana subtire de vopsea pt protectie dupa care trec la a 2-a dupa ce se usuca prima.... incet incet ne miscam....s-a mai incalzit un pic afara....si daca o tine tot asa poate pana cand dau BAC-ul sunt si masinutele gata....
Totusi m-am mai uitat si la axele cu came ca m-a mancat curiozitatea, stangul e ca nou, dreptul are o uzura facuta intentionat cu siguranta, nu e adancitura facuta de culbutor.....si e in zona unde e mai ascutit....intelegeti ce vreau sa spun, uleiul.....e pe 0 a curs pe la capace, tot motorul e imbibat de ulei de sus pana jos....ce e mai curios e ca face compresie cand invart la mana motorul..... oricum vine ea primavara si ne apucam de demontat la el....ii fac o revizie de la A la Z sa fiu sigur ca e bine totul...poze revin mai spre seara...am mai promis acum cateva zile asa ca am ceva mai multe poze de pus.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 17:41   #74
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Poze....o bucata.... interiorul nu am putut sa fac si alte poze ca era soare si imi albea poza si nu se vedea nimic....
Cu rosu sunt cele 3 carii masive de sub capota pe contraaripi, si cu verde sunt marcate colturile tensionate ale parbrizului....
vopseaua interioara e data in 2 straturi, unu alb unu negru.....se scorojeste ala negru si partial si ala alb....ramane relativ curata tabla dedesubt.....sambata reusesc sa umblu in garaj si sa ma apuc sa fac ordine, sa urc componentele in pod caci dupa cum se poate observa e dezordine inca in garaj, nu am reusit sa mai si urc piesele in podul garajului sa am loc.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02669.JPG
Views:	78
Size:	646.7 KB
ID:	1817718   Click image for larger version

Name:	DSC02670.JPG
Views:	115
Size:	148.4 KB
ID:	1817719   Click image for larger version

Name:	DSC02671.JPG
Views:	76
Size:	659.5 KB
ID:	1817720  

Click image for larger version

Name:	DSC02672.JPG
Views:	93
Size:	690.1 KB
ID:	1817721  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 10:33   #75
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Dat ieri parbriz si geamuri custode jos de pe masina, indreptata rama parbrizului, clean parbriz si lipit parasolar, parca nu-mi convine mie cum sta dar maine pot sa merg sa cupar alt autocolant..... am scos chederele de la usi, am incercat sa desfac usile dar nu vor, o sa incerc cu lichid de frana si ele sustinute drept prin franghii de sus si sa pot sa le dau jos pt curatare/vopsire, marti cred ca ma bag cu matuitul si vopsitul plafonului ca sa pot pune parbrijul inapoi sa nu ma incurc in el prin casa, am avut ce curata aseara rahatul ala de parasolar copt de acum pe parbriz si am dat si abtipildurile alea jos cu rovignete si asigurari, colectionate acolo..... azi ma recuperez, luni la dentist pana tarziu, deci marti cel mai posibil sa intru iar in garaj sa curat ramele de la geamuri de rugina, si sa vopsesc, miercuri poate pun deja parbrizul, ce e drept a iesit super lejer cu tot cu defectele pe care le avea....a iesit ok....

Last edited by don_eduardo37; 16-01-11 at 10:39.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -