Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-10, 17:58   #46
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian View Post
Si tu vrei sa lasi carligu de tractare? o sa fie tiunning cu carlig
ala se poate da jos...
mosu' spune ca nu pot sa-l dau jos,dar vad eu la primavara....daca nu-l pot da jos,dau doar capul de carlig jos si modific spoilerul spate sa-l acoper si sa las sa cada pana jos spoilerul la nivelul pragurilor... daca il pot da jos vreau sa arate ca DES-ul la aspect,adica fara spoiler si sa pun o toba ca tot omu' modificata un pic....finala....ceva in gen paralelipipedica cu 2 iesiri in lateral......dar asta nu pot sti pana nu vine moshu acasa sa vedem ce iese daca pot sau nu sa dau carligul jos....eh,nu-l dau jos il tunez si pe ala, si-mi tunez si remorca .... ii iau un kit de ala de suspensii si o fac sa danseze pe cate o roata dupa masina
Sa speram ca pot da carligul jos.....ce-o fi....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 17:04   #47
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Astazi a venit o baterie noua pt oltean,dar merge destul de bine, o Genuine de 55AH 12V cu plumb. Sambata m-am uitat pe la stopul stang cu ocazia detasarii prizei pentru remorca.... cu ocazia asta m-am uitat la contraaripa stanga,partea care se obbserva prin locasul stopului......trebuie s-o inlocuiesc si sper sa ma pun pe treaba cat mai repede la ea. urmeaza sa vad si dreapta cum se prezinta...Marea mirare care a fost, am pus contactul,a invartit 2 secunde motorul si a murit bateria, ma uit la ea, vizorul figura verde, deconectez bateria,conectez iar, pun semnalizarea,stanga merge, dreapta......caraia, nu mai mergea.....decuplez butucul de cheie din mufa, decuplez,conectez iar bateria, toate bune,toate merg.....pun contactul la loc ii dau cheie si o ia......sa fie butucul de contact de vina?
eu pe ala as miza avand in vedere ca e mai mofturos, daca am scos cheia din el nu o mai pot baga....imi sare un "catzel" de la locul lui....cu greu am reusit sa-l pun la loc.
Intre timp am desfacut toata plasticaraia din masina, am vopsit partea din spate din portbagaj dupa o curatare drastica cu peria si acum sa vad cum rezolv cu tablele alea care is putrede....inca ceva....cand am desfacut buzunarele din spate in interiorul aripilor aveam o caruta de pamant..... dar nu am vazut sa fi afectat cu nimic tablele fiindca acolo era depozitat niste ulei care era introdus periodic tocmai pentru a inlatura pericolul de atacare a tablelor.....totusi cum a ajuns acolo pamantul,nu e izolata acea zona?
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 22:07   #48
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

intra printre aripa si contraaripa spate ca un praf si in timp se aduna,de la condens se tencuieste si dupa 10-15 ani se depune un strat considerabil
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 11:30   #49
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

In cateva zile, speram, sa mai intre inca un oltcit in curte langa cel actual.......sa speram.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 09:20   #50
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

cam asa arata masina de care ziceam. Nu mai ruleaza de ceva timp si astept sa o aduca omu' zilele astea.ma anunta cand are posibilitatea s-o coboare.pe scurt......motorul e obosit, in rest urmeaza s-o bag in garaj pe canal sa vedem cum se prezinta la caroserie pe dedesubt.......la exterior nu arata prost tare......putin murdara, aripile spate si-au luat cate un picior doua, portierele sunt ok, si aripile fata prezinta niste reparatii in zona frontala pe langa faruri......sa vedem ce se afla sub prinderea pragurilor , speram sa fie buna si acea portiune.....ce sa mai spun, capota e dreapta, fata de cea care o am pe masina cealalta care nu vrea sa se plieze uniform, are aprindere electronica, bucsele schimbate,pivotii rulati putin......surprinzator e ca nu am observat rugina pe ea.....ceea ce e bine

Pret=400 Ron, si vreo 30 de Ron transportul....
Eu spun ca e mai rentabil pentru masina, decat sa ajunga pachet la remat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1024.jpg
Views:	372
Size:	205.3 KB
ID:	1754803  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 11:03   #51
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

La banii astia merge macar de piese de schimb.
Ce-i la coltul din fata al usii drepte care se intinde si pe aripa dreapta fata?

Arata masina asta de zici ca-i posedata de ceva cu priza aia inutila pe capota si spoilerul de solnita...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 11:25   #52
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

ce se prelungeste pe aripa fata in sus dinspre prag e chiar pragul care are o ureche care urca peste aripa.......alea dispar......, spoilerele oricum le schimb cu altele originale de trs..... doar ca mi-e greu acum ca a venit zapada si inca nu am adus-o acasa..... prima data la piesele care le are m-am gandit si eu, dar sa vad azi pe cand rezolv s-o cobor acasa si sper s-o bag direct in garaj pe canal sa incep sa o studiez in amanunt si sa vedem......daca se prezinta bine.....o aranjez pe prima si apoi ma apuc si de asta.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 23:48   #53
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

cam asa cred ca fac masina daca schimb culoarea......macar s-o schimb in ceva..... seamana foarte mult cu un golf facut in Piatra Neamt....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	new paint model.JPG
Views:	107
Size:	210.8 KB
ID:	1758995  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 18:07   #54
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

astazi a ajuns cel de-al doilea oltcit care a inceput sa doneze una alta pentru fratele sau care l-am avut pana acum, o sa revin cu vreo 2 poze maine dupa ce il curat frumos sa vedem cu totii cam in ce stare se afla, m-am uitat un pic doar ca idee pe la podele la sofer si in dreapta, arata foarte prost, nu sunt patrunse dar au stat mochetele cine stie cat timp imbibate in apa fiindca si astazi la fel se prezentau.....in partea stanga unde am reusit sa trag mocheta s-o scot de acolo afara, am batut in tabla podelei puternic cu un material de o duritate considerabila incercand sa evaluez starea tablei, cidat faptul e ca totusi sub suprafata aia de rugina totusi tabla e destul de rezistenta......sa vedem in zilele urmatoare cand ma urc calare pe ea si incep s-o desfac, bineinteles in garaj si apoi sa vad cum fac sa o si tratez daca totusi arata bine, focare puternice de rugina am gasit pe la contraaripile fata unde sa vedem dupa o dezasamblare puternica daca se pot remedia in bune conditiuni, intre timp, oltcit-ul din dotare, al carui topic este acesta, a primit buson de rezervor nou, si lampi cu tenta albastra in locul celor galbene, avand grija astfel sa schimb si lampile de pe faza scurta care nu functionau....

Sper ca nu se va supara nimeni daca in cadrul acestui topic voi mai aduce vesti si despre cel de-al doilea oltcit, despre starea in care se afla,constatari si intrebari.
O seara frumoasa in continuare; Cu stima, Eduard!
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 18:12   #55
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

nu se supara nimeni daca vorbesti in acelasi topic si despre 10 oltcituri
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 11:22   #56
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Talking Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

noua jucarie....inmatriculare in 94', patru proprietari inaintea mea, BT,IS, NT, NT.
1129cmc, 4 trepte probabil, nu-s sigur, intra in 5 trepte plus mansarier....
in continuare poze cam cum arata pe exterior, urmeaza in 2 zile sa vedem interiorul descoperit.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02538.JPG
Views:	114
Size:	1.17 MB
ID:	1778821   Click image for larger version

Name:	DSC02539.JPG
Views:	86
Size:	881.5 KB
ID:	1778822   Click image for larger version

Name:	DSC02540.JPG
Views:	79
Size:	817.6 KB
ID:	1778823  

Click image for larger version

Name:	DSC02541.JPG
Views:	74
Size:	829.8 KB
ID:	1778824   Click image for larger version

Name:	DSC02542.JPG
Views:	67
Size:	657.8 KB
ID:	1778825   Click image for larger version

Name:	DSC02543.JPG
Views:	95
Size:	1.10 MB
ID:	1778826  

Click image for larger version

Name:	DSC02544.JPG
Views:	105
Size:	1.09 MB
ID:	1778827   Click image for larger version

Name:	DSC02545.JPG
Views:	152
Size:	979.6 KB
ID:	1778828  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 15:21   #57
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

ai dat si bani pe ea?
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 15:27   #58
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

tuningul si-a spus cuvantul destul de serios asupra aspectului masinii
interesant carburatorul,e de vanzare?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 17:36   #59
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Vedem in timp daca si-a meritat paralele alea care le-am dat pe ea, dar am luat si acte la ea si tot, deci....orice ar fi nu pierd mare branza....
Carburatorul, sa moara mama lu' bunica daca stiu de pe ce masina provine si ce poate...poate ma lamureste cineva, cred ca va ramane asta pe motorul reconditionat daca merita sa o refac si pe asta.....vom vedea in scurt timp, maine sau poimaine termin canalul in garaj si o bag la bijuterit....o desfacem pana la os....acum bine ca mi-a adus inapoi si cartea pt oltcit.....ma ajuta suficient aia pentru dezmembrat si reansamblat.....
e bine ca am evacuarea intacta pe ea, si ma ajuta momentan cu piese pentru cel mostenit.....dar totusi vreau sa vad daca puntea tine, daca e inca tare....ii dam o vopsea cu uscare la radiator cu halogen inainte de dezmembrare.....restul pieselor se vopsesc intr-o camera interioara, un strat de protectie doar, dar sa vedem in scurt timp cum se prezinta, oricum mai arata a oltcit fata de cum arata in poza atasata mai sus..... n-am avut timp sa-i dau si spoilerul spate jos ca e cancer afara, dar in garaj va fi mai altfel.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 18:04   #60
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Pana la urma cati banii ai dat pe el? Vrei sa te apuci sa-l reconditionezi...?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -