Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-10, 06:25   #31
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

sa te vad cum mai umbli la casetofon...
vrei tu sa faci ceva,dar ai gresit tastatura(daca e cea din poza)
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 09:56   #32
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Puneam eu casetofonul in zona scrumierei si a lampii de control care acum au fost anulate dar nu aveam cum sa-l pun pe tot in locasul ala,prea putin loc pt casetofon,dar daca nu-mi convine locul pac pac,decupez din acel capac, fac o imbracaminte pentru partea casetofonului care ramane pe dinafara,o aplic in locasul decupat si pun casetofonul......pana una alta iau si eu un casetofon cu telecomanda...... tastatura e prinsa in cele 2 gauri din spate ale suportului de casetofon adaptata in balamale de torpedou.... dar pot sa o mut in gaurile din fata si o las pana jos sa se rabateze,oricum am comenzi rapide pe tastatura, pentru laptop am vrut sa decupez torpedoul si sa il adaptez incat sa-mi intre laptop-ul acolo insa avand in vedere ca nu-s sigur care sin ele va sta pe masina si mai gandindu-ne ca va avea loc berechet in spatele scaunelor fiindca am eu in gand ceva misto.....in spate podea dubla,cea care vine aplicata va fi dreapta cu 2 trape de acces in interior unde va fi gol,si in spatelescaunelor va vi o cutie prinsa de podea in care voi prinde un subwoofer indreptat spre luneta si comenzile de tune spre sofer.....si bineinteles banchetele vor disparea indata odata cu aplicarea dublei podele....iar boxele spate vor fi conectate ca punte,intre casetofon si woofer......cu niste mici comenzi de intrerupere depinde de aparatul la care vor fi conectate.......as fi vrut sa fac locasul de casetofon la inceput cumva vertical pe bord,cum e la iveco daily la microbuzele alea,cu fata in sus dar nu aveam cum ca trebuia sa modific evacuarea de aer cald de la picioare(teoretic,ca practic aia incalzeste mansa de schimb al treptelor de viteza).
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 11:28   #33
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
Puneam eu casetofonul in zona scrumierei si a lampii de control care acum au fost anulate dar nu aveam cum sa-l pun pe tot in locasul ala,prea putin loc pt casetofon,dar daca nu-mi convine locul pac pac,decupez din acel capac, fac o imbracaminte pentru partea casetofonului care ramane pe dinafara,o aplic in locasul decupat si pun casetofonul......pana una alta iau si eu un casetofon cu telecomanda...... tastatura e prinsa in cele 2 gauri din spate ale suportului de casetofon adaptata in balamale de torpedou.... dar pot sa o mut in gaurile din fata si o las pana jos sa se rabateze,oricum am comenzi rapide pe tastatura, pentru laptop am vrut sa decupez torpedoul si sa il adaptez incat sa-mi intre laptop-ul acolo insa avand in vedere ca nu-s sigur care sin ele va sta pe masina si mai gandindu-ne ca va avea loc berechet in spatele scaunelor fiindca am eu in gand ceva misto.....in spate podea dubla,cea care vine aplicata va fi dreapta cu 2 trape de acces in interior unde va fi gol,si in spatelescaunelor va vi o cutie prinsa de podea in care voi prinde un subwoofer indreptat spre luneta si comenzile de tune spre sofer.....si bineinteles banchetele vor disparea indata odata cu aplicarea dublei podele....iar boxele spate vor fi conectate ca punte,intre casetofon si woofer......cu niste mici comenzi de intrerupere depinde de aparatul la care vor fi conectate.......as fi vrut sa fac locasul de casetofon la inceput cumva vertical pe bord,cum e la iveco daily la microbuzele alea,cu fata in sus dar nu aveam cum ca trebuia sa modific evacuarea de aer cald de la picioare(teoretic,ca practic aia incalzeste mansa de schimb al treptelor de viteza).
Chiar crezi ca te ajuta cu ceva toate astea!? In loc sa faci tabla , ceva pe la motor tu o tii cu muzica si laptop Nu o sa te ajute cu nimica daca masina nu se misca
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 13:02   #34
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Quote:
Originally Posted by 69RUP View Post
Chiar crezi ca te ajuta cu ceva toate astea!? In loc sa faci tabla , ceva pe la motor tu o tii cu muzica si laptop Nu o sa te ajute cu nimica daca masina nu se misca
cred ca am mai precizat ca motorul de abia sa aiba vreo 5000/6000 de km de la revizia capitala din 2003.....singura problema la el e aia ca are un tampon sarit,rupt sau cum e ca stiu ca tremura un pic dar ala se schimba....si inafara de evacuare nu am nimic de facut pe la motor....doar sa-i dau un adaos de aer pentru combustie cu o priza de aer care sa alimenteze filtrul.....nimic altceva tablaraia ma ocup de ea intre timp...interiorul l-am rezolvat la partea rugina,mai urmeaza sa mai dau un strat de vopsea si apoi sa pun pe la locuri tot ce am scos....cu rugina trebuie sa ma joc un pic pe la pragul si portiera stanga si un pic la arcadele aripilor fata unde au fost pocnite de tata si pe la unele zgarieturi au mai aparut cate ceva.....in rest toate bune si frumoase.....sa zic ca poate la motor trebuie niste tacheti.....dar restul e ok,si pe dedesubt nu pot sa vad ce si cum pana nu am cum s-o scot din garaj in fata casei ca nu am baterie....oricum de antifonata e antifonata pe dedesubt,cel putin asa a fost la revizie. nu pot sa intru in sant in garaj pe dedesubt si sa ma apuc sa spal rpe dedesubt ca ma trezesc a doua zi cu masina surpata la -1m in garaj....deci sper sa-mi pot achizitiona o baterie in scurt timp ca sa o pot plimba un pic si sa o verific pe dedesubt. si prin garaj acum mi-as cam sufla in dejte ca e cam frig pe la noi prin batatura si sa stau cu bormasina in mana prin garaj nu prea imi permit,plus ca am si racit acuma vreo 3 zile cand am rezolvat macaralele la geamuri si pragul si portiera dreapta. oricum nu monez pe interior nici un suport pt boxe,laptop samd pana nu-i vad pusa la punct tablaraia... oricum nu va fi un sistem de boxe imenz, cativa zeci de Watti acolo si il voi da maxim la jumatate....nu-s eu adeptul a super muzicii in masina....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 10:24   #35
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

noul spoiler fata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02119.JPG
Views:	254
Size:	1.93 MB
ID:	1698527  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 18:13   #36
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
noul spoiler fata
Arată fix ca p**a.
Spoilerele și pragurile īntotdeauna trebuie să fie pe aceeași line ca să nu strice imaginea mașinii.
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 18:41   #37
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Am si praguri la ea,nu-s montate,doar atat,si spoilerul e doar pus provizoriu sa vedem cum arata,ca in februarie vine moshu' acasa si a spus:...."no, imi iau concediu si vin s-o punem la punct,iti iau vopsea eu,tu cumpara-ti ce mai ai nevoie" si bineinteles ca incet incet imi mai iau cele necesare pe la ea...imi pare rau de spoilerul spate care nu se poate schimba fiindca am carlig....astfel incat el va fi negru fata de restul masinii incat sa nu prea se observe....daca nu aveam carlig pe spate renuntam si la bara de sub spoilerul spate, sa arate ca DES-ul dar pe alb polar....

Momentan sta ascunsa,si nu mai lucrez la ea din lipsa de spatiu, incepusem sa am vizitatori prin zona de cum sa aflat ca se lucreaza la masina....care mai de care mai curiosi....dar s-a rezolvat....maine poimaine le zic curiosilor ca masina a plecat) sa-i mai potolesc de dorinta de a-mi vedea ei masina....oricum pragurile nu le motez pana la primavara cand o reantifonez si daca tot o invart cu cracii in sus mai bine dezechipata de pe acum....

Oricum pe langa asta mai am chef sa modific una,dar sa fie asta gata....tot una mica,tot hatchback, poate un Renault 5
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 19:45   #38
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

eu zic sa strangi bani si sa iei un r5

la cum arata nu e masina de readus la viata , e un proiect prea costisitor si nu cred ca esti dispus sa investesti atat , ca doar nu are nevoie doar de bari praguri si vopsea prin interior

e alegerea ta , bafta
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 20:20   #39
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

ziceai undeva de o priza de aer pe capota? pentru ce...are un motor asa mare? in locul tau m-as ocupa in primul rand de mecanica, dar asta e doar din punctul meu de vedere.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 22:27   #40
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

In ceea ce priveste pe aceea cu comentariile "rautacioase", lasati baiatul sa`si faca masina asa cum ii place, si eu am fost candva nu demult ca el si eu am avut planuri cu tinicheaua mea am investit bani si pasiune si a iesit ceva ceva, nimic nu e imposibil.

Si eu am inceput tot cu un spoiler (la partea exterioara) si am ajuns mult mai departe (desii pe parcurs tot eu am fost acela care mi`am schimbat gusturile), spor la treaba tinere si daca ai ambitie si ceva "resurse financiare" poti sa`ti faci masina cum iti place, poate nu totul odata dar in timp se pot face multe!

Bafta!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 23:59   #41
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

in timp cum zici tu , cu bani de ii bagi in ea , cumperi si faci alta masina

nu sunt rautacios , sunt realist , si e doar un sfat
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 00:46   #42
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Fiecare cu problema si parerea lui, dupa cum spuneam inca de vreo cateva ori,masina asta nu a murit.... si as dori sa mi se spuna ce sa-i fac? sa-i schimb motorul?cu un V6? oare e bun daca stiam motorul asta defect fiti sigur ca-l schimbam dar daca cunosc masina asta si ii stiu toate chichitele, si daca mi s-a spus ca la primavara o pun la punct la toata partea mecanica,inclusiv o revizuire la motor, din nou, dupa abia cateva mii de km..... de ce m-as ambala eu repede la motor.....merge dar daca mecanicul a spus, il mai dam o data jos sa toarca din nou si apoi e ca noua.....
Si ca tot eram intrebat,de ce as vrea sa fac o priza de aer pe capota ca n-am motor mai mare si incape sub capota.....poate conectez priza la carburator sa-i dau aer cat mai rece pt arderea carburantului....fiecare cu pasarica lui....vedem ce iese pe parcurs si prim martie sper sa vedem si rezultatul final...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 20:17   #43
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Cine se baga la un virtual pe masina asta, bineinteles cine are si timp si placerea de a modifica pozele in photoshop sau in alte programe de editare....sa faca spoilerul alb,sa-mi puna o folie alba pe partea superioara a parbrizului,destul de lata....sa faca ambele oglinzi negre si stergatorul alb, faruri negre si cam atat....sa vedem cam cum ar iesi dupa viziunea mea masina.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02127.JPG
Views:	130
Size:	1.41 MB
ID:	1705613  

Last edited by don_eduardo37; 21-10-10 at 20:20.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 10:52   #44
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Si tu vrei sa lasi carligu de tractare? o sa fie tiunning cu carlig
ala se poate da jos...
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 11:59   #45
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

va iesi ceva ...
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -