Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-10, 18:52   #1
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

nu am trecut literele fiindca numarul urmeaza sa-l schimb...
Aduc cateva date despre el:
An fabricatie-1990
primul proprietar 1993
motor de 1300 cmc,frantuzesc
cutie in 5 trepte
revizie capitala,dezmembrat 100% prin 2002-2003....
cam atat despre masinuta,las pozele sa vorbeasca,primele 2 poze
celelalte 2 sunt imaginatia mea,posibil sa se intample curand daca se incalzeste o vopsesc pe laterale....


si schitele...


astept pareri si sfaturi spre ce sa mai fac
bordul e vopsit, si voi face poze curand sa vedeti ce a iesit....
As vrea sa stiu un magazin auto care mai are piese de oltcit,in Neamt mai gasesc ceva,mi-ar trebui toba de foc ca face ca un avion olteanu...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 19:59   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

parerea mea ca desenele animate de pe oltcit nu's tocmai bune,la fel cum nici cifra 1 cat jumate de capota nu da bine adica impresionezi mai tare prin mecanica buna a masinii,decat prin aspectul "tunarit"
intra pe forumul oltcit si cauta acolo la vanzari,se ocupa cineva cu dezmembrari si cred ca te poate ajuta cu toba intermediara(de foc)
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:07   #3
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Alte date despre masinuta: consumul e de cca 7 litri goala,avea 6 jumate dupa revizia capitala din 2002-2003
Acum 3 ani cand a rulat ultima oara pe E85 intre bacau si adjud a luat 140 cu remorcuta dupa ea.... pentru oltcit merge 1)oricum urmeaza sa fac o priza de aer pe capota ce-o iesi,doar aplicata o pun, si sa fie ceva de genul speed,poate,nu stiu sigur daca o fac,insa de lucrat lucrez la ea textural,in rest masina merge brici,cand vine tata,in curand mi-o dezmembreaza iar si ii revizuieste iar motorul,vroiau s-o dea la remat dar am pastrat-o pentru mine,prefer un oltcit cu tabla groasa decat o masina care se boteste la primul buf.
Praguri pentru oltict,stie cineva de pe unde se pot gasi si cam ce modele merg pe oltcit?
Si inca ceva,vad ca multi au retapitat interiorul,cu ce retapitati usile si plafonul cum il refac,tapetul la plafon e bun si as dori sa ramana tot asta insa nu-mi convine ca s-a desprins de pe placaj,din ce cauza si cum as putea remedia....
Cu toba sper s-o rezolv....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:14   #4
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

As incerca ceva mai extravagant pe lateral in gri metalizat,pe o laterala ar fi urmatoarea schita..... nu ma hotarasc ce sa desenez, schitele sunt ale mele in original,sper sa aleg una ca am chiar vreo 40,chiar si o masina pe paint,una de formula unu surpinsa cand avea o explozie pe esapament) dar e prea complicata,cere multe culori si mult timp, si m-as rezuma la ceva mai simplu....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:29   #5
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

foarte tare, eu in loc de rechin as face un inorog verde pe partea dreapta si un delfin rosu pe partea stanga, praguri gasesti pe la dezmembrari, ia dalea din tabla de sacele...cele mai bune
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:42   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

din ce spui,nu pari a avea permis si nici prea multe cunostinte despre mecanica masinii...mai bine incepi cu informarea...sunt multe chestii care le poti face singur,in afara de desene de mana cu maimutareli pe tabla masinii,maimutareli care nu arata deloc bine...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:42   #7
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Pragurile le am refacute din tabla de 2 jumate si doar trebuie sa ma joc la ele cu pistolul de vopsit,niste prostii,sa le maschez sa cobor garda un pic si sa le unesc cu aripile laterale, ca alea de tabla de 2 juma nu-s coborate tare,si sunt curbate,tata le-a facut curbate in interior nu lea facut stil cornier la unghi drept,
le-as face pe astea care le am albe dar nu-mi da senzatia de joasa, ca nu o vreau s-o forjez sa fie cat mai mica ea ca volum sa fie aerodinamica.

Deci niste praguri de masca as cauta pe la niste magazine,dar asa,niste modele de masini de la care se potrivesc?
in afara de toba de foc si un prezon de la un telescop pe spate si bucsa aia de distantiere a telescopului nu duce lipsa de nimic masina,sa zic doar de niste plasticaraie de la oglinzi,care cu un pic de rabdare le fac singur....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:46   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

praguri merg cele de dacie dar sunt urate
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:48   #9
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Mecanicul il am in casa si chestii marunte le stiu si eu c-am asistat o vara la revizia masinii si piesa cu piesa am vazut-o si am bijuterit si eu pe langa tata,de aici si pasiunea pentru masina asta.......la tablaraie prost nu o duce deloc..... si la motor fara mecanicul sef nu umblu chiar daca am si cartea tehnica in detaliu, aia mare de vreo 400 de pagini,deci la textural ma bag si eu ca nah, am mana usoara la desen si chiar si pentru Renault-ul lu' tata am un proiect, cerut si sper sa-l rezolv repede,macar la stadiul de desen,restul se descurca ca sablator a fost atatia ani....permisul vine acus, fac si eu 18 in decembrie dar astept cu el pana in februarie sa fiu sigur ca am eu scoala asigurata,vine BAC-ul.....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:55   #10
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

Eu ma retrag acum,revin maine cel mai devreme cu poze din interior,sper sa reusesc sa vopsesc maine podeaua pe interior sub locul soferului,nu stiu cum si nu stiu de unde intra apa si pe unde o intra ca in garaj nu ploua.....si maine sper sa curat un pic si sa vopsesc la loc si poimaine sa pun la loc mochetele si sa aranjez bordul,ramane doar tapetul pe portiere care inca nu stiu ce material sa folosesc.....dar astea in timp.....important e sa mai evoluez la estetica ei pana nu se raceste de tot,eh,acum ce-o fi o fi,mai e timp si la primavara....
Promit sa revin maine cu poze de bord....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 13:15   #11
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....




don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 09:12   #12
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

imi place interiorul , e mahon?
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 09:13   #13
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

mahon si alcantara.... daca ma uit bine e lemn de trandafir... esenta rara...
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 20:39   #14
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....




am pus mochetele si apoi am asezat suportul de sub suportul casetofonului si am pus difuzoarele la loc....
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 20:55   #15
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit club 11R NT-01-***-in demersuri....

eu as fi insistat in spalatul mochetelor si a presurilor de cauciuc
si sa stii ca nu e cea mai buna nuanta de rosu cea cu care ai vopsit plasticele prin masina nu arata prea bine
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -