Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-06, 08:53   #76
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Incepe - Proiect Oltcit

Quote:
Originally Posted by bogdanlascu View Post
afla madaline ca daca ai orice modificare la sistemul de alimentare nu iei revizia,adica daca ai alt carb pe oltcit nu iei revizia
cred ca daca vad si turbo ........
salut domnule Lascu,
cred ca cel mai in masura sa ne spuna este chiar domnul Titus. Poate ai dreptate. In fine, eu la celalalt oltcit cand mergeam la itp-u aveam ba carb
de oltcit, ba de dacie 1400 monocorp, ba de nova,.. si nu mi-au facut nimica, ba chiar aveam si folii pe geamurile laterale))) aja cumparasem masina.
Eu la anul trebe sa fac si eu ITP-ul. O sa va spun atuncea dupa ce apar la ei cu turbo, si cu alt carb care a fost treaba..
Dar nu cred ca o sa-mi faca probleme, daca seriile coincid..

Care stie ce trebe facut si cat ma costa la rar ca sa-mi treaca pe talonul masinii si pe CI seria de la motorul de GSA-u 1,3
Am cumparat motorul cu act de vanzare-cumparare de mana si mi-a dat o copie dupa talonul GSA-ului respectiv. Cel de la care am luat motorul, se apuca sa-si taie gsa-ul bucati in curte..
  Reply With Quote
Old 23-08-06, 12:34   #77
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Incepe - Proiect Oltcit

Quote:
Originally Posted by Madalin Zolti View Post
dar daca tot te apuci de tuning, trebe sa-ti rezervi bani de turbo
ba chiar as sfatuii pe toti care se apuca de tuning sa inceapa cu motoru + turbo si dupa aia cu altele
nu ca tine.. caroseria + restu si dupa aia de turbo la sfarsit si te temeai ca n-ai bani de ajuns parca
ce obsesie ai cu TURBO???
poate omu nu vrea turbo. poate ii ajunge un filtru de aer, alt carburator(sau altele), si niste reglaje fine.
tuningul nu consta doar in TURBO, dimpotriva.
Fiecare face cum poate. Degeaba ai turbo, daca masina e plina de rugina, nu ai frane, stai pe scaune de zici ca esti in tractor, te scutura de zici ca mergi pe piatra cubica, pufaie peste tot, ba mai si cura toate lichidele din el.
Dupa ce ai masina cat de cat Ok...te poti apuca sa ii faci ce vrei.

Decat sa pun TURBO...iti spun sincer ca prefer sa am masina complet reparata/restaurata, si te asigur ca multi sunt la fel.

Te rog sa nu mai vorbesti aiurea. Ti-am cerut poze cu turbo...mi-ai spus ca faci, ca pui, ca arati...dar nicaieri nimic. In concluzie nu ai nimic.
Te rog sa revii cu picioarele pe pamant, si sa nu te mai comporti ca un pusti de 13-14ani care se leaga de tot, scobeste tot, vorbeste doar aiureli, trage tzepe, si face pe eroul mereu. Fii barbat...ce naiba!



Sa revenim la topicul omului.
Cum decurge proiectul? Noutati?
valib is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 14:12   #78
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Incepe - Proiect Oltcit

Daca asa este masina ta, referitor la cum ai descris mai jos nu inseamna ca toate oltciturile sunt la fel.
Shi nu vad care-i trb.Oricum nici n-am tel cu camera incorporata cu care sa le fac. Nu vroiam sa ajunga pozele la toti de pe forumuri. Deocamdata sunt in teste, inca nu sunt hotarat daca sa o las asa sau dca sa mai modific . Deocamdata masina merge bine, shi oricum nu vreau sa ma laud , de aceea nu mi-am facut topic pe forumuri.
Shi mai revizuieste-ti un pic comportamentul, nici lui ZAF nu i-am dat inca.. Asteptati fratilor

valib

De-al Casei

valib's Avatar

Join Date: Nov 2004
Location: Salonta/Oradea/Timisoara
Age: 19
Posts: 1,422
My Photos: (0)

Default Re: Incepe - Proiect Oltcit
Quote:
Originally Posted by Madalin Zolti View Post
dar daca tot te apuci de tuning, trebe sa-ti rezervi bani de turbo
ba chiar as sfatuii pe toti care se apuca de tuning sa inceapa cu motoru + turbo si dupa aia cu altele
nu ca tine.. caroseria + restu si dupa aia de turbo la sfarsit si te temeai ca n-ai bani de ajuns parca

ce obsesie ai cu TURBO???
poate omu nu vrea turbo. poate ii ajunge un filtru de aer, alt carburator(sau altele), si niste reglaje fine.
tuningul nu consta doar in TURBO, dimpotriva.
Fiecare face cum poate. Degeaba ai turbo, daca masina e plina de rugina, nu ai frane, stai pe scaune de zici ca esti in tractor, te scutura de zici ca mergi pe piatra cubica, pufaie peste tot, ba mai si cura toate lichidele din el.
Dupa ce ai masina cat de cat Ok...te poti apuca sa ii faci ce vrei.
  Reply With Quote
Old 23-08-06, 17:36   #79
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: Incepe - Proiect Oltcit

hmm..hai va rog eu sa nu ne certam si pe threadu asta..
poate o sa imi pun turbo dupa ce termin de aranjat toate celelalte aspecte ale masinii..interior, exterior, audio..si partea tehnica sa fie ok...dar turbo-ul nu e o prioritate, totusi as vrea sa imi pun cand o sa mai strang bani pt ca as vrea sa fac tot ce se poate la oltcitu asta...
si repet...nu va mai certati pls...
tha_nox is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -