Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-06, 09:43   #1
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default A race car is born

A race car is born. Oltcit 1100 +?

M-am inhamat la un proiect destul de lung, dar care sper pana la urma sa duca undeva. Voi pune poze pe parcursul dezvoltarii lui. Acum am luat masina si ma pregatesc sa ii pun la punct caroseria(indreptat, facut aripi spate si eliminat rugina, apoi vopsit), apoi jante, amortizoare si coborarea masinii. Apoi caut metodele de stabilizare a sasiului si respectiv de intarire. Pentru ca trebuie sa vina motorul. Motor despre care inca nu am decis. Vreau sa o pregatesc pentru legale, insa nu m-am hotarat la ce grupa sa o incadrez.
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:08   #2
Zaf

Stage 4
 
Zaf's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 268
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: A race car is born

Succes !!! Asteptam ideile...macar pana iese masina. Mai exact cam unde vrei sa ajungi cu tuningul (motor, suspensii, evacuari, etc.) sau doar exterior + sound ?
Zaf is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 17:38   #3
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: A race car is born

am vazut ca ai scris in "titlu" ceva gen <oltcit 1100 +>
eh, daca vrei sa faci o treaba buna, pastrand motorul original, gaseste unul de club 12 trs. este motor de 1.3, nu de 1.1. e mult mai bun. si eventual si o cutie de viteze in 5 trepte. daca ai bafta sa o gasesti frantuzeasca, te-ai scos. daca gasesti una romaneasca, nu dispera, ca are rapoarte bune. iti spun asta pt ca stiu ce zic, am si eu un trs si stiu ce poate fata de un 1.1.
have fun
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 17:39   #4
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: A race car is born

ah! am uitat sa spun. nu dispera, un motor cu tot cu cv de oltcit trs este foarte ieftin. daca ai noroc gasesti la 5milioane chiar toata masina
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 01:34   #5
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

am altceva in gand. niste pasarele au spus ca ar intra un motor de alfa 33... vreau oricum sa adaptez un 2000 benzina acolo si eventual cu un compresor mecanic de pe undeva. dar pana la motor sa stiti ca am de muncit la caroserie... un prieten zice sa incep cu motorul ca tine masina, dar nu stiu ce sa spun... mi-e frica sa bag un motor de 130-140 cai pe ea fara sa intaresc pe ici pe colo caroseria. oricum am dat niste ture azi prin oras si merge onorabil masina. abia astept sa pun poze sa vedeti ce varza arata... astept sugestii de culoare. in certificat scrie maro si ea e un fel de beige... deci ma pot juca cu multe posibilitati pe maro. astept propuneri

p.s. nu ma intereseaza deloc tuning exterior si sound. fac tot ce pot sa scot spoilere si alte rahaturi puse de vechiul proprietar si sa o fac sa arate pe cat posibil cum era ea in 93'. Imi place oltcit-ul foarte mult. vreau sa arate perfect si stock, cu un motor monstruletz si 800kg. sa intru la racing cu ea, poate undeva pana in 150 cai.

eu am si mazda rx-8 si am luat bataitza de la un r5 1.4 turbo, deci se poate
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 01:56   #6
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

cand ma intorc din vacanta de paste, ii schimb platinile la delco pentru ca asa zic meseriasii si am cam terminat cu motorul pe care il are ea acum. urmeaza sa decupez la spate si sa-i fac aripi. asta va fi singura modificare de la aspectul original al masinii. pentru ca-mi trebuie jante. astept idei pentru jante(mici si foarte usoare, din aliaj), flanse, amortizoare. cu asta voi incepe probabil. pentru ca trancane saracutza din toate incheieturile. tot acum o si cobor.

nu stiu cum ma descurc eu in fata, daca discurile de frana sunt langa cutie si nu in capat la roata... daca aveti idei.. va rog sa le impartasiti
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 09:52   #7
Zaf

Stage 4
 
Zaf's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 268
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: A race car is born

Poti adapta sistemul de RM pt frane la roata, dar adio discuri ventilate fata unde franarea se face mai mult decat pe spate, deci nu iti recomand decat daca gasesti discuri ventilate de la alte modele de masini.

Referitor la suspensii rigide pt. asfalt am sa iti fac o documentatie completa (bari stabilizatoare, de torsiune, telescoape), dar iti recomand sa vb si cu Bogdan Lascu, este bun si are experienta necesara.

Salut ideea ta de a lasa masinuta cat mai originala, umbland la capitolul tuning doar la motor evacuari si suspensii.

Tine-ne si pe noi la curent cu motorul (daca te hotarasti si la ce model te opresti), vezi ca pe forumul oltcit.ro este un topic la tuning despre ranforsarile caroseriei in cazul unui motor puternic.

Succes in continuare !!!
__________________
Bau

Last edited by Gabi; 19-04-06 at 14:04.
Zaf is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 16:57   #8
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: A race car is born

A mai pus cineva motor de alfa 33 pe Oltcit?Aveam si eu ideea asta la un moment dat dar am abandonat-o iar acum masina zace in parcare.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 18:53   #9
Zaf

Stage 4
 
Zaf's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 268
Member of:
[Mitsubishi]
Talking Re: A race car is born

Din ce am citit eu pe forumuri cica oltcitu asta ar avea asa ceva si omu era(este) foarte multumit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	044_17a_175.jpg
Views:	1020
Size:	47.3 KB
ID:	91306   Click image for larger version

Name:	045_18A.jpg
Views:	860
Size:	50.5 KB
ID:	91307  
Zaf is offline   Reply With Quote
Old 23-04-06, 00:39   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: A race car is born

Quote:
Originally Posted by Zaf
Din ce am citit eu pe forumuri cica oltcitu asta ar avea asa ceva si omu era(este) foarte multumit.


Masinuta aia este din Turda si merge perfect.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-04-06, 22:23   #11
Zaf

Stage 4
 
Zaf's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 268
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: A race car is born

Si pana la urma are motor de alfa 33 ? Daca cunosti masina (proprietarul).
Zaf is offline   Reply With Quote
Old 25-04-06, 16:22   #12
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

m-am intors din vacanta si azi ii fac poze sa vedeti in ce hal arata ... am cheltuit mai mult pe vacanta decat pe masina daca stateam acasa imi luam si motorul... sper sa gasesc un mecanic bun si mai ales rabdator
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 25-04-06, 22:41   #13
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

am facut poze sa vedeti cat de varza e masina
in certificat scrie maro...nu stiu inca ce culoare sa-i dau...m-am gandit la auriul acela pe care il intalnesti pe unele santa fe-uri sau pe anumite opeluri... mi se pare simpatica culoarea si raman si in sfera maro-ului ca sa nu schimb culoarea in certificat.
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 09:14   #14
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

si dupa ce o vopsesc scriu pe toata partea stanga din fata pana in spate, mare de tot: "de puta madre"... airbrush
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 22:11   #15
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: A race car is born

am pus niste pozne
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC07667.JPG
Views:	296
Size:	437.6 KB
ID:	93590   Click image for larger version

Name:	DSC07669.JPG
Views:	279
Size:	446.4 KB
ID:	93591   Click image for larger version

Name:	DSC07674.JPG
Views:	233
Size:	434.6 KB
ID:	93592  

Click image for larger version

Name:	DSC07676.JPG
Views:	406
Size:	430.6 KB
ID:	93593  
zarathustra is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -