Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-11, 20:41   #1051
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

adica asa : w w w.youtube.com/watch?v=qBof14v1A1s
felicitari iulica sau mai bine zis macgyver
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 21:50   #1052
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Va comuta intre evacuarea normala si mediul inconjurator printr-o bucata de teava si cam atat;ar fi fost elegant sa fac traseu separat pana in spate si acolo sa ies cu alte 2 tevi,ca la fiat 500 abarth,dar se complica rau treaba,si evident costa mai mult sa duci pana in spate inca o teava
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 06:39   #1053
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

iulica ... dar oare tine corpul ala de carb la temperatura degajata de evacuare??? oricum din acest punct de vedere e bine ca ai pus si motorasul de actionare un pic mai departe ... nu e chiar asa supus la radiatie termica ...
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 10:50   #1054
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Eu sper să reziste...în cel mai rău caz cedează clapeta şi fac alta din inox dar până nu montez pe maşina nu am de unde să ştiu. Alţii au făcut acelaşi lucru ca şi mine dar l-au montat înainte de toba finală şi acolo temperatura e mai mică deja...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 13:12   #1055
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Eu sper să reziste...în cel mai rău caz cedează clapeta şi fac alta din inox dar până nu montez pe maşina nu am de unde să ştiu. Alţii au făcut acelaşi lucru ca şi mine dar l-au montat înainte de toba finală şi acolo temperatura e mai mică deja...
pai de aia am si intrebat ... ca am auzit ca vrei sa o pui pana in intermediara ... acuma nu stiu care cedeaza mai repede la caldura ..aliajul din care e facut corpul sau alama din clapeta ... oricum costa ca asa faci un sistem integral din inox ...greu nu e ... sau vezi pe la rabe, saviem sau altele care au frana de motor cu obturare de evacuare chiar vezi ceva autospeciale de pompieri pentru ejectorul de gaze tot sistem cu clapeta ... poate reusesti doar ca e actionat pneumatic (asta in caz ca nu tine asta .. deja ai muncit prea mult la el ca sa nu il incerci)

Last edited by lancer; 28-10-11 at 13:15.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 14:33   #1056
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Clapeta e tot din aliaj de aluminiu o să vedem cum o să reziste... Dacă dispuneam de bani sau scule(strung, freza etc) era făcuta deja din inox şi multe altele pentru maşina , chestii care acum sunt făcute mai rău ca nişte rebuturi :d
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 14:46   #1057
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

asta e ... totusi e bine ca reusesti sa te descurci si sa mai faci una alta la ea .. chiar si asa din rebuturi cum zici ... vb aia sa faci din c...t bici si sa mai faca si plici mai greu ...dar totusi se poate si tu ai demonstrat-o
lancer is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 21:47   #1058
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Eh,unele chestii ies si faine si folositoare,altele doar folositoare

Fiindca aveam o problema cu planetara dreapta de ceva timp(facea un cloncanit la curbe stranse,initial la plecare de pe loc dar in ultima vreme incepuse sa faca si in mers) am purces azi la rezolvarea problemei;am dat planetara jos si dupa ce am desfacut capul planetarei,care nu avea joc asa mare,am constatat ca si tripoda avea joc maricel ;cand am montat planetara pe masina nu i-am pus a doua siguranta,care tine axul planetarei sa nu intre la maxim in capul de la roata,drept urmare in curbe axum fix asta facea
Asa ca am cautat prin depozitul acsa de la mine din curte
Click image for larger version

Name:	P1020511.jpg
Views:	148
Size:	843.3 KB
ID:	2203852
si am facut din bucati o planetara frantuzeasca cu joc minim in capul de la roata,si nici un pic de joc in tripoda;bineinteles am desfacut capul planetarei bucatele(pentru prima oara am aflat cum vine asamblat ) l-am spalat bine si am pus totul la loc,burduf nou,vaselina proastapa si hopa sus pe masina;am schimbat si burduful la pivotul inferior caci crapase(de ciuda ca i-am bagat vaselina prea multa(cred) ).
Am schimbat si "linia" de furtune care pleaca de la carburator la BOV si la ceasul de boost din masina,caci furtunul siliconic se sugrumase ingrijorator Acum i-am pus furtun cauciucat gros in carne si parese ca si ceasul indica ceva mai bine,de functionarea bov-ului nu ma pot pronunta fiindca merg aproape aspirat(wastegate deschis blana...) .
Maine daca am timp urmeaza tura a doua cu cosmetizare,episod numit Jungla de fire
Sper sa am timp sa fac si poze maine :d

P.s. merci romeo pentru ajutor! :P
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 13:14   #1059
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Ieri am continuat cosmetizarea prin mutarea pompei de benzină lângă rezervor;desigur pare ceva uşor...dar nu e. A trebuit să trag altă conductă pe partea stânga până sub capota,să duc alimentarea pompei de sub capota până în spate la pompă,să dau filet la intrarea pompei să montez o bucată de coductă până la filtrul de benzină,să fac suport pentru pompă şi să reorganizez puţin furtunele de benzină de sub capota. Poze n-am apucat să fac fiindcă m-a prins noaptea dar o să pun mâine câteva(sper) :d
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 18:23   #1060
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

pai cand te apuci tu de ceva nu poate fi asa simplu incat sa termini pe zi. meticulozitatea costa
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 21:50   #1061
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Asta din pacate asa e,nu stiu daca lucrez eu incet sau incerc sa fac prea multe in scurt timp...

Am revenit cu cateva poze,si acum ca ma uit la ele,observ ca sub capota nici pe departe nu e ordine(desi fata de cum era,acum chiar ai loc sa arunci un ac )
Click image for larger version

Name:	P1080600.JPG
Views:	347
Size:	3.63 MB
ID:	2219433

Pomputza de benzina montata in spate;din pacate ieri am observat ca in loc de benzina pompeaza aer la greu iar cum azi n-am avut timp(n-a fost nici vreme buna) ,abia maine o sa "sap" sa vad unde e buba,oricum nu poate fi decat pe la sonda litrometrica,fiindca intre sonda si pompa este filtrul de benzina care e prins zdravan cu coliere deci nu are cum sa traga aer fals,si doar aer,ar fi trebuit sa traga si benzina;nasol e ca trebuie sa dau buctelia de nospl la o parte ca sa am acces la gaura ...vad eu maine
Click image for larger version

Name:	P1080599.JPG
Views:	112
Size:	3.79 MB
ID:	2219434

Roatele de iarna(evident celelalte 4 sunt la fel n-avea rost sa fac din toate unghiurile poze)
Click image for larger version

Name:	P1080597.JPG
Views:	284
Size:	3.89 MB
ID:	2219435

Una bucata carbelitor de broasca,adus din state de un amic,cu kit de reparatie montat;zilele trecute i-am facut adaptarea pe o flansa de dacie(desi nu se potrivea la fix la gauri) ;initial a avut si soc automat,dar a disparut din peisaj,si tare as vrea sa-i adaptez altul la loc,si sa-i fac o proba pe motorul de oltcit,dar acum abia pe la primavara ma apuc de distractii dinastea) ;sunt curios de cum o sa se comporte pe oltcit,jiclorul de benzina este de 120,deci cam maricel,dar are difuzorul micut si e posibil sa aiba un raspuns bun la ture mici,adica sa fie ideal pentru drum intins si consum mic...vedem
Click image for larger version

Name:	P1080589.JPG
Views:	112
Size:	3.70 MB
ID:	2219436Click image for larger version

Name:	P1080588.JPG
Views:	95
Size:	3.71 MB
ID:	2219437

Donez ornamentele de deasupra buzunarelor spate,sunt facute cu vinilin verde,plus cele doua ornamente de pe usi,fetele superioare sa le zic asa,sunt gri si ar trebui curatate...iar daca cineva vrea,am si plafonul facut cu vinilin verde,il dau pe o suma modica numai sa scap de el ,altfel o sa-mi foloseasca sa ma bag pe sub masina...
Click image for larger version

Name:	P1080587.JPG
Views:	97
Size:	3.32 MB
ID:	2219438

Am desfacut motorul comprimat care a ramas fara compresie...
-segmentii destul de uzati
-o biela merge o idee cam greu
-un piston putin mucificat asta e prima victima din randul organelor de motor de cand am turbina pe masina
Click image for larger version

Name:	P1080585.JPG
Views:	153
Size:	3.57 MB
ID:	2219439Click image for larger version

Name:	P1080584.JPG
Views:	174
Size:	3.58 MB
ID:	2219440
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 19:27   #1062
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

aha numai un pic uzati. de acolo s-o fi tras lipsa de compresie ?
alxxdarkot20all is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 20:11   #1063
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Asta din pacate asa e,nu stiu daca lucrez eu incet sau incerc sa fac prea multe in scurt timp...

Am revenit cu cateva poze,si acum ca ma uit la ele,observ ca sub capota nici pe departe nu e ordine(desi fata de cum era,acum chiar ai loc sa arunci un ac )
Attachment 2219433

Pomputza de benzina montata in spate;din pacate ieri am observat ca in loc de benzina pompeaza aer la greu iar cum azi n-am avut timp(n-a fost nici vreme buna) ,abia maine o sa "sap" sa vad unde e buba,oricum nu poate fi decat pe la sonda litrometrica,fiindca intre sonda si pompa este filtrul de benzina care e prins zdravan cu coliere deci nu are cum sa traga aer fals,si doar aer,ar fi trebuit sa traga si benzina;nasol e ca trebuie sa dau buctelia de nospl la o parte ca sa am acces la gaura ...vad eu maine
Attachment 2219434

Roatele de iarna(evident celelalte 4 sunt la fel n-avea rost sa fac din toate unghiurile poze)
Attachment 2219435

Una bucata carbelitor de broasca,adus din state de un amic,cu kit de reparatie montat;zilele trecute i-am facut adaptarea pe o flansa de dacie(desi nu se potrivea la fix la gauri) ;initial a avut si soc automat,dar a disparut din peisaj,si tare as vrea sa-i adaptez altul la loc,si sa-i fac o proba pe motorul de oltcit,dar acum abia pe la primavara ma apuc de distractii dinastea) ;sunt curios de cum o sa se comporte pe oltcit,jiclorul de benzina este de 120,deci cam maricel,dar are difuzorul micut si e posibil sa aiba un raspuns bun la ture mici,adica sa fie ideal pentru drum intins si consum mic...vedem
Attachment 2219436Attachment 2219437

Donez ornamentele de deasupra buzunarelor spate,sunt facute cu vinilin verde,plus cele doua ornamente de pe usi,fetele superioare sa le zic asa,sunt gri si ar trebui curatate...iar daca cineva vrea,am si plafonul facut cu vinilin verde,il dau pe o suma modica numai sa scap de el ,altfel o sa-mi foloseasca sa ma bag pe sub masina...
Attachment 2219438

Am desfacut motorul comprimat care a ramas fara compresie...
-segmentii destul de uzati
-o biela merge o idee cam greu
-un piston putin mucificat asta e prima victima din randul organelor de motor de cand am turbina pe masina
Attachment 2219439Attachment 2219440

tre sa pun si eu pompa de benzina electrica .....
ca pana acum am mers cu pompa de benzina mecanica(sobafex... foarte bune... ) si nu am simtit nevoia de una electrica la boost pana in 0.4 ....
am incercat pe la 0.5 -0.6 ...si raman fara gas dupa ce schimb a 4-a...
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 22:59   #1064
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Asa cum spuneam si pe topicul tau,debitul mic al asteia de oltcit e problema...ma rog,se rezolva cu una electrica,dar nu dinaia de damas

da alex,de acolo se tragea o parte din lipsa de compresie dar si de la uzura destul de serioasa a segmentilor,cei de foc deja aveau o fanta de 1.2mm si in mod normal ar trebui sa fie sub 0.4mm


Astazi am pus doua lame de flexiune si e RJV,si cu ocazia asta am adus-o la inaltime egala fata/spate,caci era cam lasata de bot,e alta masina acum
Urmeaza sa reconditionez o punte spate,sa-i pun barele de cs si etrieri reconditionati ca sa fie tacamul complet,important e sa nu se ude vremea,caci frigul nu ma sperie

Tot azi am aflat de ce nu aveam benzina;cand am pus pompa i-am facut filet pe intrare si un racord cu conducta,doar ca am uitat sa strag racordul si tragea aer pe acolo intr-o veselie,acum e ok basca parca e mai bine cu ea in spate,zgomotul e mai putin sesizabil,iar la carburator ajunge mult mai repede decat cu ea in fata;daca tot am facut-o sa mearga la un drum spre bucuresti am si facut proba pe benzina cu ea,e altceva dar ca presiune 0.6 maxim,cred ca wastegate-ul isi cam bate joc de mine fiindca admisia e etansa o sa-i dau eu de cap chit ca-l sudez pe inchis
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-11-11, 18:13   #1065
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Reductia buclucasa de la pompa de benzina
Click image for larger version

Name:	P1080603.JPG
Views:	76
Size:	3.24 MB
ID:	2222522
Si vineri a venit si radiatorul de ulei (mii de multumiri lui ... ,se stie el );sa vedem acum daca se mai rupe racordul ala ;oricum pana la primavara) nu-l voi monta caci nu mai este nevoie,temperatura n-a sarit de 100 de grade nici in trafic bara la bara asa ca e bine ,oricum nu umblu cu calandru ca oricum nu are loc in fata de radiatorul de apa,iar intercoolerul acopera in partea de jos suficient cat sa n-am probleme la drum intins

Click image for larger version

Name:	P1080605.JPG
Views:	73
Size:	3.46 MB
ID:	2222523Click image for larger version

Name:	P1080606.JPG
Views:	67
Size:	3.66 MB
ID:	2222524


Am mai facut ceva kilometri pe benzina si sunt cat de cat multumit ,mai putin de relantiu,care se comporta de zici ca a cazut in baie oscileaza destul de serios,culmea ca pe gaz desi are un mers putin neregulat sta destul de stabil,pe benzina e ciufut dar o sa-i dau eu de cap si lui.
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -